Monday PIR

Portland, OR
April 14, 2014

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated April 15, 2014 at 9:29 PM

Masters 1/2/3

Num Name Team City Points Notes
1 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles Portland 19
2 615 Jamie Mikami Veloforma Portland 12
3 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing Portland 12
4 136 David Root Therapeutic Associates Racing Vancouver 10
5 107 Andrew Utz Gentle Lovers Portland 8
6 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team Tigard 6
7 708 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio Portland 5
8 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA Portland 4
9 750 Stephen McDade Veloforma tigard 3
10 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles Portland 3
11 101 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 3
12 193 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team Tigard 2
13 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes portland 1
14 882 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
15 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
16 788 John Walrod Rapha/River City Bicycles Portland
17 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade Beaverton
18 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing Lake Oswego
19 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
20 14 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
21 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles Portland
22 502 Michael Medina Portland
23 781 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
24 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team Vancouver
25 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
26 775 John Mitchem Portland
27 546 Eddie Wang River City Bicycles Portland
28 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Lake Oswego
29 724 Tommie Ghilarducci Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
30 322 Vince Blaney Dr Will Bar Portland
31 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
32 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team Portland
33 1 Michael Squire
34 3 Bret Berner
35 528 Glenn Johnson Dr Will Bar Vancouver
36 157 Nate Magaret Portland
37 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
38 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team Portland
39 748 Dickie Mallison Portland
40 123 Mike Murray Bike Central Gresham
41 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Vancouver
42 331 Scott Goodrich HCH-RPM Mortgage Cycling Team Camas
43 570 Nathan R Frechen BriHOP Racing Portland
44 12 Bob Mionske
45 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
46 unknown
47 11 Ronny Tovgaard
48 347 Greg Estes Hammer Velo Portland
49 24 Aaron Tuckerman
50 759 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA Keizer
51 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
52 335 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team Beaverton
53 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team West Linn
54 20 Bennett Shane
55 792 Craig Bartholomaus Portland
56 164 Steve Remy Guinness Cycling Team Gresham
57 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
58 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
59 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
60 293 Norrene Godfrey Vancouver
61 629 David Godfrey Vancouver
62 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team Vancouver
63 516 Matt Radich Dr Will Bar Lake Oswego
DNF 620 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
DNF 3101 Matthew Smith Vancouver
DNF 21 Marc Riera
DNF 3101 Matthew Smith Vancouver
DNF 21 Marc Riera

Masters 4/5

Num Name Team City Points
1 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing Portland 21
2 4112 Rick Boston Velominati Racing Portland 13
3 6 Jeff Wygant 10
4 5099 Quinn Jackson DNR Cycling portland 8
5 4041 Aaron Even Velominati Racing Portland 7
6 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton 6
7 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 5
8 x00 Andrew Page 4
9 423 Drew Coleman Hammer Velo Portland 4
10 5215 Bryan Swisshelm Portland 2
11 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Scappoose 2
12 4077 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 2
13 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
14 5341 Rob Schultz Athletes Lounge Cycling Team Portland
15 5248 Kenny Prowse Capitol Velo Salem
16 406 David Baldwin Portland
17 4216 Robert Umberhandt HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
18 5088 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team milwaukie
19 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
20 4027 David Thielen II Dr Will Bar Vancouver
21 5430 Lorne Cross Portland
22 5418 Chris Roberts Hammer Velo Portland
23 452 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing portland
24 22 Y Lee
25 4160 John Porter Portland
26 465 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing portland
27 18 Andrew Nelson
28 462 Mark Jensen Team Planet X USA Gladstone
29 25 John Williams
30 5470 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles Portland
31 4225 Jonathan Polonsky Portland
32 4216 Bill Dolan Dr Will Bar Portland
33 459 Lukas Hermes Portland Velo Racing Team Portland
34 4155 Ryan Elting Vancouver
35 4058 Mitch Gold Dr Will Bar Portland
36 4013 John Rosie Portland
37 5014 Matthew Brock Portland
38 5604 John Prada Portland
39 5422 Scott Trautman Camas Bike and Sport Camas
40 17 Jeff LaViolette
41 400 Cliff Allen Velominati Racing Portland
42 5381 Vincent Plaza BriHOP Racing Lake Oswego
43 4173 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team Lake Oswego
44 4214 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland
DNF 5068 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
DNF 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing Portland

Masters Novice

Num Name Team City Points
1 8 Sam Spicer 15
2 5332 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard 12
3 5298 Kevin Jacobs Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Hillsboro 10
4 5430 Lorne Cross Portland 8
5 10 Ray Lions 7
6 5105 Tom Kelly Team Planet X USA Portland 6
7 7 Ben Conti 5
8 5019 Rob Burton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego 4
9 2 Tom Kretz 3
10 4 Kimberly Sisson Anchell
11 5 James Anchell
12 9 Kristen Ash
13 7160 Kimberlee Stafford Portland
DNF 5216 John Tallyn Portland Velo Racing Team Portland

Women

Num Name Team City Points
1 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing Portland 15
2 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing Portland 15
3 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 12
4 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team Portland 11
5 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing Portland 9
6 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio Portland 6
7 253 Sydney Running Ironclad Cycling Team Portland 6
8 218 Sharon Anderson Ironclad Cycling Team Portland 4
9 9005 Hannah McDade Tigard 4
10 226 Daphne Moore Hammer Velo Portland
11 230 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
12 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Happy Valley
13 225 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Beaverton
DNF 254 Jan Moss Therapeutic Associates Racing Portland
DNF 242 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers Portland
DNF 257 Michelle Kautzmann Olympia

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 7021 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Damascus 15
2 13 Emily Heleva-Ponaski 12
3 7109 Leah Medure DNR Cycling 10
4 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 8
5 7038 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing PORTLAND 7
6 7181 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team Beaverton 6
7 7164 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 5
8 7079 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4
9 7119 Andrea Martin Portland 3
10 16 Jacquelyn O'Grady
11 7268 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA portland
12 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
13 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland
14 7034 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio Portland
15 7064 Starr Walker Portland Bicycle Studio Portland
16 7035 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
17 7157 Stephanie Wilson Portland
18 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
19 19 Amy McGinty
20 7059 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley
21 7065 Lisa Walker Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland