Monday PIR

Portland, OR
May 12, 2014

Part of the Monday PIR

If you have questions or corrections, please email David Hart.

Updated May 14, 2014 at 8:34 AM

Masters 1/2/3

Num Name Team City Points Notes
1 164 Steve Remy Guinness Cycling Team Gresham 15
2 502 Michael Medina Portland 12
3 193 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team Tigard 12
4 807 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland 10
5 799 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles Portland 8
6 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing Portland 8
7 793 Joseph Dengel Dr Will Bar Portland 8
8 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing Portland 7
9 136 David Root Therapeutic Associates Racing Vancouver 6
10 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles Portland 6
11 787 Aaron Tuckerman Rapha/River City Bicycles Portland 6
12 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes portland 5
13 775 John Mitchem Portland 5
14 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes portland
15 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes Portland
16 534 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation tigard
17 3069 Mitch Denham
18 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles Portland
19 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
20 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
21 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
22 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing PORTLAND
23 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team Portland
24 737 Mike Kath Therapeutic Associates Racing portland
25 670 Larry Hiday Ironclad Cycling Team Battle Ground
26 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com Lake Oswego
27 123 Mike Murray Bike Central Gresham
28 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
29 615 Jamie Mikami Veloforma Portland
30 3060 Casey Patton Portland
31 3110 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
32 3000 Clint Ebert bicycleattorney.com Forest Grove
33 370 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
34 3025 Brian Foresta Civilian Velonauts Portland
35 501 Ricardo Medina Rogue Vancouver
36 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
37 3068 Casey Davidson
38 850 James Adamson Gentle Lovers Portland
39 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing Portland
40 713 Joseph Boquiren Portland
41 570 Nathan R Frechen BriHOP Racing Portland
42 750 Stephen McDade Veloforma tigard
43 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield
44 626 Keith Seed Rolf Prima Portland
45 724 Tommie Ghilarducci Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
46 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club Hillsboro
47 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing Portland
48 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team West Linn
49 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
50 707 Steve Long Team ESC Bio Racer Milwaukie
51 348 Dave Faust Team Rose City Portland
52 3036 David Burke Portland
53 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
54 629 David Godfrey Vancouver
55 527 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
56 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
57 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
58 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing Gresham
59 588 David Ripp Camas
60 3061 Marc Riera Gentle Lovers Portland
61 Fred Meyer
62 804 John Grochau Portland
63 821 Corey Stayton Portland
64 134 Eddie French Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
65 742 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team Tigard
66 3055 Brent Casady Portland
67 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team Portland
68 582 Tim Schauer Camas
69 792 Craig Bartholomaus Portland
70 459 Lukas Hermes Portland Velo Racing Team Portland
71 60 Antonio Castaneda JR Capa-Soraz
72 347 Greg Estes Hammer Velo Portland

Masters 4/5

Num Name Team City Points Notes
1 5349 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 25
2 4077 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Happy Valley 22
3 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Scappoose 16
4 4112 Rick Boston Velominati Racing Portland 11
5 5508 Andrew Nelson Portland 8
6 452 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing portland 6
7 68 John W Siwinski 5
8 490 Ryan Morgan Trusty Switchblade Portland 5
9 5430 Lorne Cross Portland 4
10 5035 Matthew Curry Therapeutic Associates Racing Portland 4
11 4266 Paul Laak Portland 2
12 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton
13 5215 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
14 4119 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton
15 5695 Y Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Tigard
16 4027 David Thielen II Dr Will Bar Vancouver
17 5341 Rob Schultz Athletes Lounge Cycling Team Portland
18 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
19 73 Paul Wilson
20 4332 Peter Blenkiron bicycleattorney.com Portland
21 5691 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
22 4269 Drew Tracy
23 5559 Doug Stidd Capitol Velo Aumsville
24 4058 Mitch Gold Dr Will Bar Portland
25 Team O
26 5418 Chris Roberts Hammer Velo Portland
27 4155 Ryan Elting Vancouver
28 400 Cliff Allen Velominati Racing Portland
29 4225 Jonathan Polonsky Portland
30 4214 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack Portland
31 5105 Tom Kelly Team Planet X USA Portland
32 72 Marc Zenoniani
33 4341 Jeff LaViolette HCH-RPM Mortgage Cycling Team Wilsonville
34 462 Mark Jensen Team Planet X USA Gladstone
35 70 David Torrance
36 5332 Jim McGurl Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard
37 4136 Andrew T. Burns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
38 64 John Whitley

Masters Novice

Num Name Team City Points
1 5285 Stephan Morris Portland 15
2 65 Guy Lorshbaugh 12
3 34 Jay Donohoo 10
4 5960 Reno Mitchell 8
5 66 Keenan Wells 7
6 67 Andrew Kullick 6
7 5961 Michael Gilbert 5
8 5552 Dipendra Rana Portland 4
9 71 Kalin Lee 3
10 5216 John Tallyn Portland Velo Racing Team Portland 2
11 7028 Nori La Rue Portland
12 7053 Kathleen Richardson Portland

Women

Num Name Team City Points
1 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team Portland 29
2 253 Sydney Running Ironclad Cycling Team Portland 26
3 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing Portland 18
4 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team Portland 8
5 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing Portland 7
6 208 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio Vancouver 6
7 9005 Hannah McDade Tigard 5
8 226 Daphne Moore Hammer Velo Portland 4
9 282 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 3
10 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Happy Valley 2
11 297 Erin Goodall Ironclad Cycling Team Portland
12 230 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
13 254 Jan Moss Therapeutic Associates Racing Portland
14 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing Hillsboro

Women 4/5

Num Name Team City Points
1 949 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team Portland 21
2 7181 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team Beaverton 14
3 7054 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 14
4 7066 Laura Wanker Silverton 8
5 9006 Julie Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Hood River 7
6 69 Sally Loughridge Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 6
7 7107 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Happy Valley 5
8 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 4
9 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland 3
10 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing Portland 2
11 7035 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland
12 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
13 7059 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary Happy Valley
14 7065 Lisa Walker Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
15 7186 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team Portland
16 7035 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland