Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 25, 2014

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Dirk Alenduff.

Updated June 27, 2014 at 11:55 AM

Fixed

Num Name Team Age City
1 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 Portland
2 591 Brian Kesselman Tempo/KWC 38 Portland
3 5320 Sam Caviglione 29 Portland
4 4489 Matt Edwards Black Lodge Cycling 24 Portland
5 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
6 5383 Ben Salzberg Team Slow 43 Portland
7 5950 Paul Gronke 53 Portlnd
8 5861 Suzy Renn Team Slow 45 Portland

Masters Men

Num Name Team Age City
1 775 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland
2 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 portland
3 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 48 Lake Oswego
4 808 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland
5 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
6 502 Michael Medina Team Rokform 46 Portland
7 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
8 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47 Portland
9 5208 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland
10 3060 Casey Patton 57 Portland
11 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
12 3116 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland
13 5901 Josh Armagost 42 Portland
14 3122 Bret Berner River City Bicycles 50 Portland
15 4296 Ryan Linville 43 Portland

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
2 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15 Happy Valley
3 3022 Justin Tutor crank 30 Portland
4 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 30 Portland
5 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team 23 Portland
6 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 34 Portland
7 4137 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 Portland
8 305 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 25 Portland
9 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland
10 3091 Thomas Pikaart 30 Portland
11 659 Adam Angert BriHOP Racing 29 Portland
DNF 673 Colin Rowan 32 Portland

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 5497 Cullen Guinn Trusty Switchblade 37 Portland
2 5558 Sam Spicer Team Planet X USA 22 Milwaukie
3 4297 Andrew Daniels 21 portland
4 4276 Nick Manz 28 Portland
5 483 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland
6 4202 Sean Kellogg Ruckus Test Team 37 Portland
7 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland
8 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
9 5510 Xander Viray Portland State University 20 Portland
10 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
11 5089 Michael Hopkins Team Planet X USA 40 Portland
12 4332 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland
13 4134 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland
DNF 4041 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland

Men Category 5

Num Name Team Age City
1 5913 Tim Goodall Islabikes 27 Portland
2 5980 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 25 Portland
3 4451 Stefan Swift 29 Portland
4 5864 Danny Arellano Showers Pass Elite Road Team 30 Portland
5 5645 Alex Dickinson 23 Portland
6 5734 Nick Schreiner 30 Portland
7 5071 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 42 Portland
8 5355 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland
9 5952 Josh Mitchell 27 Portland
10 5389 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland
11 5777 Sven Geirnaert 33 Portland
12 5840 Kim Neve 57 Portland
13 4357 Guy Lorshbaugh 32 Portland
14 5710 Josh Jones 30 Portland
15 5973 Sebastian Wetzel 40 portland
16 5971 Nico Parkes-Perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland
17 5972 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 23 Portland
18 5955 Ken Gerts 36 Portland
19 5668 Edmundo Rea 19 Portland
20 5500 Brett Kelver 45 Portland
21 5915 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland
22 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
23 7 Kellen Rear Portland State University 19 Portland
24 8043 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland
25 8044 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 20 Vancouver
2 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49 Portland
3 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland
4 5913 Tim Goodall Islabikes 27 Portland
5 194 Joseph King Guinness Cycling Team 33 Portland
6 4466 Blair Warner Showers Pass Elite Road Team 25 Portland
DNF 36 Jonathan McCoy HCH-RPM Mortgage Cycling Team 28 Portland
DNF 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 Portland

Senior Women

Num Name Team Age
1 205 Anna Christiansen Ironclad Cycling Team 29
2 258 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 30
3 239 Beth Ann Orton River City Bicycles Women's Team 33
4 7179 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 35
5 236 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48
6 226 Daphne Moore Hammer Velo 48
7 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29
DNF 7177 rachel bagley 36

Women Category 4/5

Num Name Age City
1 4401 CHARLOTTE TURNER 43 Milwaukie
2 4469 Nong Poonsukwattana 34 Portland