Rose Garden Circuit Race

Portland, OR
April 10, 2014

Part of the Rose Garden Circuit Race

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated April 11, 2014 at 11:53 AM

Category 1/2/3 Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 portland
2 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 47 Hillsboro
3 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 43 Portland
4 155 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Hillsboro
5 628 Jon Frommelt bicycleattorney.com 44 Portland
6 872 Jason Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team 46 Portland
7 144 Bradford Goodson 43 portland

Category 1/2/3 Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 55 Portland
2 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland
3 342 Joe Field 57 Portland
4 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
5 861 Eric Anderson Dr Will Bar 52 Gresham

Category 1/2/3 Masters Men 60+

Num Name Team Age City
1 4068 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland

Category 1/2/3 Men

Num Name Team Age City
1 883 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
2 97 Brandon Meinke Team S+M 31
3 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland
4 98 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team 31
5 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29 Portland
6 3024 Dave Davis Ironclad Cycling Team 36 Portland
7 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton
8 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 37 Portland
9 667 Logan Evans GET FIT Cycling 24 Hillsboro
10 4083 Will Hawkins Trusty Switchblade 25 Portland
11 159 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland
12 154 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 28 Portland
13 708 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio 34 Portland
14 94 Crossett Freilinger 28
15 107 Andrew Utz Gentle Lovers 32 Portland
16 718 Peter Hagerty Smith&Nephew p/b West End Bikes 25 Portland
17 95 Nick Maslen 26 Forest Grove
18 8075 Braden Fridell 15 Milwaukie
DNF 93 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
DNF 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 32 Portland

Category 1/2/3 Women

Num Name Team Age City
1 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 27 Portland
2 92 Sydney Running Ironclad Cycling Team
3 99 Amy Shepard Portland Bicycle Studio 29 Portland
4 229 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland
5 247 Alana Armstrong Ironclad Cycling Team 33 Portland

Category 4/5 Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 4002 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 portland
2 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland
3 4137 Johnny Burrell 40 Metropolis Cycle Repair
4 490 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland
5 90 Ronald Kizziar 45
6 414 Wayne Boyle Interurban 49 Portland
7 4014 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland
8 78 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 46
9 482 Matthew S Martel Interurban 49 Portland
10 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
11 79 Kelly Myers 44
12 5287 Jeff Chochon 49 Portland
13 4004 Brian Powell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 49 Scappoose
14 4112 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland
15 87 Keith Wolff 49
16 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland
17 5003 Dirk Alenduff Beaverton Bicycle Club 42 Oregon City
18 5602 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland
DNF 86 Ted Gresh 48

Category 4/5 Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 5415 Merritt Raitt Team S+M 55 Portland
2 5438 Louis Liu Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 portland
3 4192 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland
4 480 Eric Szczukowski 53 Portland
5 4099 Rick Upton crank 54 Portland
6 4027 David Thielen II Dr Will Bar 54 Vancouver
7 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene

Category 4/5 Masters Men 60+

Num Name Team Age
1 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62
2 5220 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71

Category 4/5 Masters Women 40+

Num Name Team Age City
1 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland

Category 4/5 Masters Women 50+

Num Name Team Age City
1 7168 Frances Gehring Hammer Velo 50 Beaverton

Category 4/5 Men

Num Name Team Age City
1 8057 Keelan Ontiveros 14 Portland
2 4229 Billy Wherley Team S+M 30 Portland
3 88 Bradley Hogan Team Lost Highway 31
4 4172 Andrew Warren Team S+M 21 Portland
5 73 Alex Dickinson 23
6 5349 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland
7 435 Adam Engelmeyer Team Lost Highway 29 Portland
8 5308 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 30 Aloha
9 443 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton
10 4066 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 31 Hood River
11 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
12 5230 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland
13 4167 Will Cook 28 vancouver
14 5113 Dave Kosanke 38 Portland
15 89 Galen Blair
16 475 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland
17 4019 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland
18 4142 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 23 Portland
19 76 Conor Fitzgerald 27 Portland
20 406 David Baldwin 31 Portland
21 5916 Stephen Laurent 30 Portland
22 85 Sven Geinaert 32
23 4134 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland
24 5038 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland
25 5543 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team Portland
26 5015 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 48 Eugene
27 5920 Dane Rowray 22 Milwaukie
28 8019 Thomas Ring 18 Portland
29 5342 Eric Skaar 31 Portland
30 80 Greg van Amerongen 26
31 5915 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland
32 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston
33 5466 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 22 Portland

Category 4/5 Women

Num Name Team Age City
1 96 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
2 7181 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton
3 91 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland