Tuesday PIR

Portland, OR
May 6, 2014

Part of the Tuesday PIR

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated May 9, 2014 at 8:17 AM

Category 1/2/3

Num Name Team Points Notes
1 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 22
2 4037 Martin Acosta 15
3 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes 14
4 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 8
5 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 8
6 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 7
7 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 7
8 793 Joseph Dengel Dr Will Bar 6
9 778 Steve Wright Smith&Nephew p/b West End Bikes 6
10 716 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
11 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 3
12 134 Eddie French Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
13 708 Cliff Heaberlin Portland Bicycle Studio
14 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes
15 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team
16 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing
17 781 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 341 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation
19 747 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
20 846 John Leonard
21 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing
22 120 Cort Buchholz HCH-RPM Mortgage Cycling Team
23 772 Mike Buechel
24 737 Mike Kath Therapeutic Associates Racing
25 807 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team no visible #
26 653 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
27 788 John Walrod Rapha/River City Bicycles
28 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
29 714 Evan Siroky
30 319 Curtis Bergquist
31 849 Dean Tracy Rapha/River City Bicycles
32 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team
33 379 Peter Seelig Dr Will Bar
34 782 Daniel Penner Ironclad Cycling Team
35 546 Eddie Wang River City Bicycles
36 3056 Joel Crouch Ironclad Cycling Team
37 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing
38 46 Jonathan Rick
39 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles
40 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling
41 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team
42 186 Bob Grummel
43 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com
44 139 Casey Ehrman Therapeutic Associates Racing
45 167 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
46 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles
47 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
48 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
49 3016 Mike Selinger
50 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing
51 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles
52 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
53 151 Jeff Mitchem
54 45 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
55 787 Aaron Tuckerman Rapha/River City Bicycles
56 762 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
57 584 Cole Hilton GET FIT Cycling
58 685 Patrick Jacks
59 799 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
60 673 Colin Rowan
61 354 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
62 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
63 748 Dickie Mallison
64 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team
65 724 Tommie Ghilarducci Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
66 253 Sydney Running Ironclad Cycling Team
67 3060 Casey Patton
68 3061 Marc Riera Gentle Lovers
69 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team
70 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
71 no visible #, Ironclad
72 692 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
73 344 Dave Dezellem Ironclad Cycling Team
74 blocked
75 784 David Klipper Guinness Cycling Team
76 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade
77 3 Bret Berner
78 556 Neil Green Therapeutic Associates Racing
79 659 Adam Angert BriHOP Racing
80 806 Shannon Skerritt
81 627 Chris Ward
82 703 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles
83 3037 Robert Carver Ironclad Cycling Team
84 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
85 803 Tim Coffey
86 779 Ryan Jarrell HCH-RPM Mortgage Cycling Team
87 127 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes
88 56 Casey Davidson
89 845 Keith Jennings no visible #

Category 3/4

Num Name Team Points
1 4216 Bill Dolan Dr Will Bar 17
2 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 14
3 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 13
4 861 Eric Anderson Dr Will Bar 10
5 30 John Droege Filth and Fury 8
6 399 Andrew Marges Hammer Velo 6
7 3025 Brian Foresta 6
8 3066 Michael Squire 5
9 4322 Kesey Ramsey 4
10 633 Bryant Howard Rogue 4
11 425 Alistair Corkett Rogue 4
12 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 3
13 3104 Byron Breeden Guinness Cycling Team 2
14 4168 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
15 336 Tony Coca Rogue
16 538 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One
17 414 Wayne Boyle Interurban
18 583 Andrew Hayes Rogue
19 603 Jeff Turner
20 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing
21 5035 Matthew Curry Therapeutic Associates Racing
22 449 Marcus Guilfoyle
23 233 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
24 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
25 8078 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling
26 62 Daniel Kurylo
27 317 Steve Swanson
28 5436 Charles Henderson Team Lost Highway
29 304 Alan Whitney Rogue
30 34 Andy Hagemann
31 4052 Kevin Billingsley Veloforma
32 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
33 648 James Newman HCH-RPM Mortgage Cycling Team
34 4268 Daniel Wakefield-Paisley
35 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
36 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
37 4003 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club
38 367 Gregory Hartman Team Rose City
39 3008 Benjamin Drucker
40 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club
41 4155 Ryan Elting
42 347 Greg Estes Hammer Velo
43 4109 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles
44 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing
45 31 Kent Bond Portland Velo Racing Team
46 282 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
47 690 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team
48 564 John Tess Tempo/KWC
49 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
50 208 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio
51 49 Emily Heleva-Ponaski
52 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing
53 370 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
54 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team
55 670 Larry Hiday Ironclad Cycling Team
56 331 Scott Goodrich HCH-RPM Mortgage Cycling Team
57 358 Jeff Buck Team Rose City
58 48 Jeff LaViolette HCH-RPM Mortgage Cycling Team
59 479 jeff marain
60 3001 Tony Dirks Rogue
61 3101 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
62 872 Jason Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team
63 7018 Catherine Cooper Ironclad Cycling Team

Category 4/5

Num Name Team Points
1 93 Jon Kraft Team ESC Bio Racer 15
2 5508 Andrew Nelson 12
3 5947 Greg van Amerongen 10
4 5438 Louis Liu Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 8
5 96 Sam Spicer 7
6 5109 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 6
7 5941 Sam Conklin 5
8 4084 Michael Buckiewicz Guinness Cycling Team 4
9 5463 Matthew Wilkins 3
10 4206 Dylan McShooter Guinness Cycling Team 2
11 5089 Michael Hopkins Team Planet X USA
12 4330 Alan Webb
13 5041 Tim Dorman Camas Bike and Sport
14 5916 Stephen Laurent
15 5412 Gerardo Perez
16 5233 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
17 5604 John Prada
18 52 Josh Smith
19 4126 Robert Umbrant HCH-RPM Mortgage Cycling Team
20 5510 Xander Viray
21 97 James Odom Metropolis Cycle Repair
22 5375 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
23 5959 Aaron Mcpike
24 5520 Mike Heenan

Category 5

Num Name Team Points
1 5459 Chris Nelson Rare Disease Cycling 15
2 5130 Dean Maclean Team Planet X USA 12
3 5043 Jon Durdick 10
4 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 8
5 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 7
6 13 Greg Eyerly 6
7 5003 Dirk Alenduff Beaverton Bicycle Club 5
8 5216 John Tallyn Portland Velo Racing Team 4
9 5694 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 3
10 66 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling 2
11 8085 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
12 8043 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling

Junior

Num Name Team Points
1 8044 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 15
2 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12
3 8146 Kaleb Kraft 10