Corn Cross

Boring, OR
September 9, 2018

For results questions, please contact Terri Camp

Updated September 10, 2018 at 11:48 PM

Athena

Num Name Age City Laps Time
1 578 Kim Gerhardt 50 Portland 4 45:16

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 710 Brian Little BeerMongers 44 Portland 6 42:58
2 730 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team 31 Vancouver 6 45:22
3 706 Scott Rath Sage Titanium 48 Wilsonville 6 46:59
4 709 Nathan Koch Team Finger 43 bingen 6 49:29
5 715 Steve Lamper Eugene Velo Racing 53 eugene 5 40:28
6 708 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 5 41:15
7 707 Brandon Bruins 45 PORTLAND 5 42:52
8 728 Jimmy Pacheco Team Finger 38 Hood River 5 45:26
9 702 Ed Waters 59 Eagle Creek 5 48:32
10 729 James R. Johnson 57 Portland 4 41:44
DNF 727 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard 3 41:44

Elite Junior Men

Num Name Team City Laps Time
1 503 Sam Day Bend Endurance Academy Bend 7 48:38
2 500 Ian Shreve Hutch's Eugene eugene 6 45:04

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 53 Peter Bentley Bend Endurance Academy 12 Bend 4 29:22
2 4 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 11 Bend 4 29:52
3 14 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4 31:38
4 62 Gus Tonkin Team S+M 12 Portland 3 23:21
5 16 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 3 25:03
6 23 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 25:36
7 42 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:13
8 6 Riley Carlson 10 Longview 3 26:57
9 57 Jack Hampson Sage Titanium 12 Lake Oswego 3 29:01
10 46 Cannon Hahn Stumptown Cycling Club 10 Portland 3 30:10
11 59 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 12 Albany 3 30:52
12 66 Mattias Ramsey 10 Beaverton 3 32:07
DNF 50 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 1 32:07
DNF 56 Gavin Newman Sage Titanium 11 Portland 1 32:07

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 17 Ian Brown Bend Endurance Academy 14 Bend 4 24:10
2 7 Zane Strait Bend Endurance Academy 13 Bend 4 25:55
3 10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 14 West Linn 4 26:07
4 41 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 26:48
5 13 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 4 29:06
6 43 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 29:34
7 65 Ryan Weathers Team Oregon p/b Rodda Paint 14 Tigard 4 31:07
8 22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 31:36
9 27 Calvin Nary Bend Endurance Academy 13 Bend 3 24:03
10 60 Joshua Morris 14 Portland 3 31:44

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 55 Parke Chapin Bend Endurance Academy 15 Bend 4 26:24
2 29 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 16 Portland 4 27:02
3 52 Ronan Myers 16 West Linn 4 30:33
4 54 Luke Soto Team Planet X USA p/b Xiologix 16 Sherwood 4 30:44
5 51 Charley Myers 15 West Linn 3 23:30
DNF 5 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Forest Grove 2 23:30

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 4 27:38
2 61 Mateen Richie Word-RCB by Cyclisme 17 Portland 4 30:11
3 58 Ketner Mizee 18 4 31:50

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 17 Ian Brown Bend Endurance Academy 14 Bend 4 24:10
2 7 Zane Strait Bend Endurance Academy 13 Bend 4 25:55
3 10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 14 West Linn 4 26:07
4 55 Parke Chapin Bend Endurance Academy 15 Bend 4 26:24
5 41 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 26:48
6 29 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 16 Portland 4 27:02
7 15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 4 27:38
8 13 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 4 29:06
9 53 Peter Bentley Bend Endurance Academy 12 Bend 4 29:22
10 43 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 29:34
11 4 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 11 Bend 4 29:52
12 61 Mateen Richie Word-RCB by Cyclisme 17 Portland 4 30:11
13 52 Ronan Myers 16 West Linn 4 30:33
14 54 Luke Soto Team Planet X USA p/b Xiologix 16 Sherwood 4 30:44
15 65 Ryan Weathers Team Oregon p/b Rodda Paint 14 Tigard 4 31:07
16 22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 31:36
17 14 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4 31:38
18 58 Ketner Mizee 18 4 31:50
19 62 Gus Tonkin Team S+M 12 Portland 3 23:21
20 51 Charley Myers 15 West Linn 3 23:30
21 27 Calvin Nary Bend Endurance Academy 13 Bend 3 24:03
22 16 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 3 25:03
23 23 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 25:36
24 42 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:13
25 63 Daegan Hofeld 9 3 26:47
26 6 Riley Carlson 10 Longview 3 26:57
27 57 Jack Hampson Sage Titanium 12 Lake Oswego 3 29:01
28 46 Cannon Hahn Stumptown Cycling Club 10 Portland 3 30:10
29 59 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 12 Albany 3 30:52
30 25 Thomas Little BeerMongers 9 Portland 3 31:27
31 60 Joshua Morris 14 Portland 3 31:44
32 66 Mattias Ramsey 10 Beaverton 3 32:07
33 64 Corbin Dodge 9 Blachly 3 32:39
34 37 Tristan Bell 9 Eugene 3 32:39
DNF 5 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 15 Forest Grove 2 32:39
DNF 50 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 1 32:39
DNF 56 Gavin Newman Sage Titanium 11 Portland 1 32:39

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 63 Daegan Hofeld 3 26:47
2 25 Thomas Little BeerMongers Portland 3 31:27
3 64 Corbin Dodge Blachly 3 32:39
4 37 Tristan Bell Eugene 3 32:39

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 601 Sydney Little BeerMongers 10 Portland 3 25:43
2 619 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 30:12
3 622 Karlee Sarrett Hutch's Eugene 11 Albany 3 32:35
4 624 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Hillsboro 3 32:35
5 625 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 11 Blachly 2 26:29

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 620 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 23:40
2 623 Aspynn Westby Hutch's Eugene 13 Keizer 3 25:09
3 603 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 26:10
4 605 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13 tigard 3 28:13
5 621 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 14 3 31:31

Junior Women 15-16

Num Name Team City Laps Time
1 604 Spring Westerfield Dialed Cycling Team Tigard 3 25:44
2 626 Shyan Hargis West Linn 3 27:20

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Comments Age City Laps Time
1 620 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 23:40
2 623 Aspynn Westby Hutch's Eugene 13 Keizer 3 25:09
3 601 Sydney Little BeerMongers 10 Portland 3 25:43
4 604 Spring Westerfield Dialed Cycling Team Warning Hair blocking number 15 Tigard 3 25:44
5 603 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 26:10
6 626 Shyan Hargis Warning Hair blocking number 15 West Linn 3 27:20
7 605 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 13 tigard 3 28:13
8 619 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 30:12
9 621 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling Warning Hair blocking number 14 3 31:31
10 622 Karlee Sarrett Hutch's Eugene 11 Albany 3 32:35
11 624 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Hillsboro 3 32:35
12 625 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 11 Blachly 2 26:29

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 309 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 9 0:58:10
2 333 Andy Olsson 44 9 0:58:39
3 317 Chad Swanson Team S+M 41 The Dalles 9 0:59:00
4 313 Doug Merritt BeerMongers 38 Portland 9 0:59:09
5 327 Webster Wilson Cyclepath Racing 46 Portland 9 0:59:16
6 315 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend 9 0:59:33
7 329 Mike Henry Evolution Racing Team/Project Bike 53 Damascus 9 0:59:43
8 321 John Weathers bicycleattorney.com 48 Portland 8 0:53:17
9 338 Mark DeResta Team Finger 48 hood river 8 0:53:22
10 330 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 40 Portland 8 0:53:57
11 303 Bryce Jenkinson Team Finger 43 Hood River 8 0:55:02
12 332 James Tervo Team S+M 48 Portland 8 0:55:08
13 340 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45 Beaverton 8 0:56:03
14 336 Matthew Smith Swift Racing 41 vancouver 8 0:56:25
15 335 Andrew Smith Swift Racing 36 Portland 8 0:56:45
16 334 Tre Hendricks 47 8 1:00:28
17 339 Alex Accetta Stumptown Cycling Club 48 Portland 8 1:00:43
18 312 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 West Linn 7 0:58:49

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 8 Rob Shatting 42 BEND 6 42:41
2 69 Nikolaus Kashey 46 Portland 6 42:45
3 9 Eric Hagen 38 Portland 6 43:38
4 31 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 54 Camas 6 44:00
5 57 Joshua Boelter Cyclepath Racing 42 Portland 6 44:19
6 81 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 49 Camas 6 44:51
7 18 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Oregon City 6 44:55
8 49 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 46 West Linn 6 44:58
9 32 Matthew Jetton 49 portland 6 45:12
10 86 Dirk VanderHart 35 Portland 6 45:24
11 83 Mike Emerson Capitol Velo 46 Portland 6 45:48
12 75 John Lazur 36 Roseburg 6 46:14
13 80 Alex Barton Team Finger 50 Hood River 6 46:33
14 52 Garrett Tyburski 40 portland 6 46:50
15 78 Jason Ladwig 39 Portland 6 46:59
16 61 Charles Barrett Cyclepath Racing 51 Portland 6 47:14
17 44 John Lopez 39 Portland 6 47:33
18 3 Matt Taini 51 Lake Oswego 6 48:13
19 77 Wendell Walker 48 Portland 6 48:23
20 79 Greg Myers 46 West Linn 6 48:39
21 82 Chris Nelson 43 Portland 6 48:43
22 84 Gerardo Perez 37 Wilsonville 6 48:48
23 58 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix 45 Sherwood 6 49:03
24 36 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Hillsboro 6 50:22
25 76 Charlton Shen Portland 5 42:14
26 13 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Forest Grove 4 41:51

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 48 Lance Heppler Dialed Cycling Team 48 Vancouver 6 40:12
2 1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 46 Tualatin 6 40:42
3 68 Matt Berg 46 Troutdale 6 40:59
4 23 Mike Hamness Dialed Cycling Team 46 Vancouver 6 41:48
5 51 Dan Baier Team Finger 44 Portland 6 42:03
6 65 Gavin McGregor 43 Portland 6 42:05
7 64 Brandon Gallagher 43 Bend 6 42:23
8 7 Brian Wise Dialed Cycling Team 47 Vancouver 6 42:45
9 22 Jeff Copus Team 10 Barrel 49 portland 6 42:51
10 35 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Portland 6 43:20
11 67 Nathan Agalzoff 36 Forest Grove 6 43:31
12 46 Andy Letourneau 41 6 44:18
13 69 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 6 44:33
14 38 Sean Cook Cyclepath Racing 46 Portland 6 45:22
15 44 Rolland Hayden 39 Gresham 5 38:49
16 66 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 48 Happy Valley 5 39:56

Masters 50+

Num Name Team Comments Age City Laps Time
1 716 Perry Lund 55 Springfield 6 38:01
2 764 James Coats 54 Bend 6 38:40
3 701 Rick Metz bicycleattorney.com 50 Portland 6 38:58
4 709 Christopher Van Tilburg Team Finger 52 Hood River 6 39:14
5 704 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Hillsboro 6 39:45
6 700 Michael Metz bicycleattorney.com 56 Renton 6 39:50
7 755 Steven Thorne 57 Portland 6 40:13
8 711 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 51 Portland 6 40:55
9 763 Mark Emry 54 Gresham 6 41:28
10 713 Jeff Nary Sagebrush Cycles 53 Bend 6 41:34
11 714 Mike Schrankel Team Finger 51 Hood River 6 41:39
12 765 Steven Basden Cyclepath Racing 53 Portland 6 41:44
13 768 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 53 Camas 6 42:00
14 752 David Dorocke Deschutes Brewery Warning for number placement 56 Bend 6 42:40
15 739 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 52 Beaverton 6 43:39
16 766 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 6 44:07
17 767 Eric Brainich BeerMongers 59 Portland 6 44:25
18 762 Paul Brown Eugene Velo Racing 52 Albany 6 45:31
19 728 Timothy Shreve Hutch's Eugene 53 Eugene 6 46:11

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland 6 45:43
2 801 Ron Strasser Team S+M 69 Portland 6 46:19
3 823 Mark Lipchick 60 eugene 6 46:22
4 824 Stefan Furst Dialed Cycling Team 61 Vancouver 6 47:09
5 806 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing 62 Tigard 6 48:57
6 807 Peter Lytle 61 Mainievillia 5 43:01
7 812 Robert Smith-Gillespie Bicycleway.com/OPS 60 EUGENE 5 43:44

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 811 Loren Russell 76 Corvallis 5 52:08
2 815 Einar Traa 75 Portland 4 41:37

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Comments Age City Laps Time
1 16 Carrie Day Deschutes Brewery 46 Bend 6 41:23
2 1 Katy Salinas Swift Racing 39 Vancouver 6 42:12
3 15 Jennifer Johnson 43 6 42:51
4 21 Sigrra Domaille 41 6 42:54
5 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 6 43:01
6 20 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery Warning Folded number 48 Bend 6 43:14
7 18 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 45 Bend 6 43:21
8 13 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 41 jgill812 6 43:58
9 14 Lisa Gentz Boneyard Cycling 37 Bend 6 44:22
10 6 Kimberly Sass Sorella Forte 39 Portland 6 45:27
11 4 Susan Koonce Sorella Forte 45 Portland 6 46:31

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 503 Pam Power Bonk Collective 36 Beaverton 6 45:35
2 512 Mari Little BeerMongers 39 Portland 6 46:24
3 517 Anna Buckley BeerMongers 44 Portland 6 46:53
4 506 Cynthia Engel Deschutes Brewery 48 Bend 6 47:25
5 500 Renee Beard 50 Eugene 5 40:54
6 520 Ellene Smith CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38 Portland 5 42:39
7 504 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 44:03
8 519 Autumn Shreve Team AF 38 Portland 5 47:03
9 518 Jennifer Rychlik 47 5 47:05

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 617 Marjan Huizing 50 Lake Oswego 6 46:46
2 602 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 51 Sisters 6 47:13
3 634 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 56 Bend 6 47:46
4 605 Donna Metz bicycleattorney.com 54 Renton 5 44:11

Masters Women 60+

Num Name Team Age Laps Time
1 610 Pam Reid Team Rose City 61 5 41:30
2 618 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 65 4 46:01

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 20 Carl Decker 43 Bend 9 53:02
2 27 James Williams Deschutes Brewery 38 Bend 9 53:32
3 8 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 35 Portland 9 54:32
4 3 Robert Cummings Mettle Cycling 24 Potsdam 9 54:49
5 2 Shannon Skerritt 47 Portland 9 54:54
6 34 James Ceccorulli Team S+M 31 Portland 9 55:18
7 32 Ryder Uetrecht 16 Bend 9 55:27
8 26 Andrew Loaiza Cyclepath Racing 31 Portland 9 56:11
9 9 Evan Murphy 30 Portland 9 57:17
10 33 Jonathan Myers Team S+M 51 Portland 9 57:29
11 6 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 34 Portland 9 58:00
12 11 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team 20 Salem 9 58:25
13 1 Felipe Nystrom 35 Portland 8 53:13
14 16 Chris Swan Team Oregon p/b Rodda Paint 34 Portland 8 53:20
15 29 Paul Furst Dialed Cycling Team 20 Vancouver 8 55:20

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 62 Kyle Mensing Stages Cycling 31 Portland 7 45:08
2 54 Christian Lam 29 Portland 7 45:34
3 63 Chad Balthazor BeerMongers 33 Portland 7 45:51
4 12 Ben Pederson Grouptrail Cycling 34 Portland 7 46:21
5 2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 15 Tualatin 7 46:54
6 4 Chris Sarrett Hutch's Eugene 39 Albany 7 47:12
7 60 Gavin Beer Bend Endurance Academy 18 Bend 7 47:15
8 66 Tanner Wescott Bend Endurance Academy 14 Bend 7 47:37
9 16 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 37 Eugene 7 47:38
10 49 Grant Headley Swift Racing 32 Portland 7 48:15
11 65 Jacob Olander Bend Endurance Academy 15 Bend 7 48:23
12 41 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45 Beaverton 7 49:08
13 58 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 West Linn 6 42:00
14 68 Walker Hendricks 16 6 42:25
15 67 Tre Hendricks 47 6 42:45
16 69 Neil McLain HiFi Sound Cycling Components 34 Portland 6 43:13
17 20 Jason Whittington Team 10 Barrel 34 Portland 6 43:26
18 64 Evan Lilly Bend Endurance Academy 16 bend 6 43:50
19 61 Brandon Gallagher 43 Bend 6 44:04
20 57 Rafe Lehner TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 32 Hood River 6 44:15
21 59 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 17 Bend 6 49:09
DNF 70 Adam Ruff 23 White Salmon 4 49:09

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 24 Kevin Ryan 36 Portland 6 43:43
2 14 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland 6 44:34
3 13 Brian Fahey 34 Beaverton 6 45:34
4 4 James Coggins 33 6 45:51
DNF 8 Adam Vanarsdall 46 Portland 1 45:51

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 70 Adam Burgess 25 West Linn 6 41:08
2 41 Jonathan Coy Team Finger 37 Mosier 6 41:40
3 63 Ezekiel McFadin 44 Portland 6 42:18
4 62 Dean Proteau 35 Portland 6 43:30
5 59 Quinlyn Benning 20 Kelso 6 44:43
6 65 Jonathan Palmer 42 Portland 6 44:57
7 69 Chris Butler 47 Eugene 6 45:21
8 13 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 33 Bingen 6 45:54
9 73 Kyle Ramey Team Finger 42 Hood River 6 46:18
10 71 Easton Spring Bicycleway.com/OPS 19 Bend 6 46:38
11 66 Peter Benziger Team Finger 37 Hood River 6 47:12
12 46 Richard Pool Speedvagen 32 Portland 6 47:37
13 31 Alastair Cox 30 Beaverton 6 47:57
14 58 Heath Korvola Team 10 Barrel 45 Portland 5 39:57
15 39 Jamie King Holtey Brown p/b Peak Condition 41 Portland 5 40:52
16 67 Stephen Holmberg 41 Portland 5 41:09
17 64 Dominic Paris 36 Portland 5 41:18
18 72 Kevin Stone 48 Portland 5 41:36
19 54 Jeff Nelson 46 Portland 5 41:58
20 56 Jeff Ehleringer 39 Portland 5 42:11
21 20 Alex Wilson Hammer Velo 35 Portland 5 42:24
22 55 Dominic Chung 45 5 42:58
23 68 Jimmy Pacheco Team Finger 38 Hood River 5 44:54
24 53 Dirk Alenduff 46 Oregon City 5 46:39
25 57 Jeff Oswald 45 Portland 5 48:38
26 61 Tim Simundza 35 PORTLAND 4 39:51
DNF 60 Ablen Welsch Team Finger 26 5 39:51

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 668 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 32 Portland 7 43:55
2 671 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 42 Hood River 7 44:14
3 678 Fred mills 38 Portland 7 44:18
4 670 Matt Jamison Grouptrail Cycling 37 Portland 7 44:50
5 679 Caleb Trumbull 17 Hood River 7 44:57
6 664 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 7 46:19
7 675 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 36 Portland 7 46:53
8 622 Brian Wise Dialed Cycling Team 47 Vancouver 7 48:05
9 669 Geoff Sosebee 34 Portland 7 48:20
10 674 Dean Proteau 35 Portland 7 48:26
11 666 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 7 48:44
12 677 Holland LaRue Team Finger 41 Hood River 7 49:20
13 608 Jeff Nary Sagebrush Cycles 53 Bend 7 49:20
14 667 Stephen Willis 30 Portland 6 43:03
15 665 Jeff Copus Team 10 Barrel 49 portland 6 43:23
16 656 Jacob Horn 25 Portland 6 44:25
17 676 Seth Johnson 38 6 44:32
18 614 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 6 46:12
19 661 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 6 46:40
20 673 Jeb Hendrix Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 46 Portland 6 48:11
21 646 Manny Marquez Team Finger 39 Hood River 6 50:41
DNF 672 Ben Gagosian Swift Racing 34 Portland 4 50:41

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 815 Melissa Sher Team S+M 33 Portland 6 45:02
2 801 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 6 45:03
3 809 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 35 Portland 6 45:18
4 814 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 38 Portland 6 45:52
5 817 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 37 Portland 6 46:40
6 818 5 39:53
7 819 Caroline Livett 33 Portland 5 41:28
DNF 810 Laura Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 West Linn 3 41:28
DNF 816 Paisley Meekin 34 Portland 1 41:28

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 817 Beth Ann Orton 37 Bend 8 55:39
2 814 Laura Winberry 34 Bend 8 56:33
3 804 Clara Honsinger Team S+M 21 Portland 8 56:39
4 819 Brenna Wrye-Simpson 31 Portland 8 57:25

Women 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 118 Kate Drennan BeerMongers 35 Portland 6 43:19
2 107 Nicole Beckwith Team Nonstop 32 Portland 6 43:39
3 120 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Springfield 6 45:13
4 103 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 28 Vancouver 6 45:24
5 114 Sara Headley Swift Racing 39 Portland 6 45:49
DNF 119 Keeley Brownback 17 Hood River 2 45:49

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 250 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 6 47:50
2 256 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46 Portland 5 40:53
3 259 Shelly Boelter Cyclepath Racing 40 Portland 5 41:14
4 260 Ashley Thompson 28 Portland 5 42:46
5 261 Alyssa Hargis 15 west linn 5 43:10
6 252 Erica Spiritos 29 Portland 5 43:53
7 255 Amy Vaillancourt-Sals Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Portland 5 45:23

Women 5

Num Name Team Comments Age City Laps Time
1 732 Megan Barton Team Finger 48 Hood River 5 40:19
2 723 Whitney Hooker Team Finger 35 The Dalles 5 41:06
3 736 Lorena LaBarbera 24 Portland 5 41:15
4 733 Leslie Thomas 40 Eugene 5 45:50
5 705 Alexis Gibbons 30 Eugene 5 45:58
6 710 Shannon Sardell 42 Eugene 5 47:14
7 734 Lindsay Holmes Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 5 48:32
8 731 Jules "DJ" Allison Grown Rogue Cycling Team 33 Portland 5 48:49
9 722 Sari Hargand BeerMongers 36 Portland 5 49:15
10 737 Shellie Cowling Team Coastal 37 Portland 5 49:17
DNF 718 Samantha Trost Team S+M Warning Hair blocking number 18 Battle Ground 1 49:17