Mt Hood Cycling Classic - Scenic Gorge Time Trial: Combined Results by Time

Hood River, OR
June 3, 2006

Part of the Mt Hood Cycling Classic - Scenic Gorge Time Trial

Updated May 18, 2009 at 7:50 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Nathan O'Neill Health Net presented by Maxxis Pro Men 1-2 0:20:31.6
2 Phil Zajicek Navigators Insurance Pro Men 1-2 0:20:54.4
3 Kevin Rowe California Giant/Village Peddler Pro Men 1-2 0:20:59.7
4 Scott Moninger Health Net presented by Maxxis Pro Men 1-2 0:21:15.3
5 Ian McKissick Recycled Cycles presented by Raleigh Pro Men 1-2 0:21:24.3
6 Ryan Trebon AEG-Toshiba-JetNetwork/Kona Pro Men 1-2 0:21:32.2
7 Bernard VanUlden Navigators Insurance Pro Men 1-2 0:21:38.2
8 Kenny Williams First Rate Mortgage Cycling Team Pro Men 1-2 0:21:45.4
9 Russell Stevenson Benaroya Research Institute Pro Men 1-2 0:21:47.8
10 Bruce Copeland Juventus Pro Men 1-2 0:21:53.8
11 T. Burke Swindlehurst Navigators Insurance Pro Men 1-2 0:21:58.3
12 James Mattis California Giant/Village Peddler Pro Men 1-2 0:21:59.2
13 Christian Meier Symmetrics Cycling Pro Men 1-2 0:22:00.1
14 mike olheiser MMW/CARVE Pro Men 1-2 0:22:02.2
15 Matt Weyen Hyde Park Cycle Sports Elite Pro Men 1-2 0:22:04.0
16 Marsh Cooper Symmetrics Cycling Pro Men 1-2 0:22:04.3
17 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Pro Men 1-2 0:22:04.7
18 David Zimbelman Excel Sports Masters 0:22:09.8
19 Brian Buchholz Webcor Alto Velo Pro Men 1-2 0:22:10.0
20 Daniel Harm Recycled Cycles presented by Raleigh Pro Men 1-2 0:22:10.2
21 Michael Telega California Giant/Village Peddler Pro Men 1-2 0:22:13.1
22 Daniel Vinson Kahala LaGrange Pro Men 1-2 0:22:16.2
23 Derik Archibald Hyde Park Cycle Sports Elite Pro Men 1-2 0:22:20.0
24 Jesse Moore Davis Bike Club Race Team Pro Men 1-2 0:22:20.0
25 Matthew Willinger California Giant/Village Peddler Pro Men 1-2 0:22:21.9
26 Nathan Smith Garage Racing Pro Men 1-2 0:22:22.5
27 Andrew McDermid Hagens-Berman LLP Cycling Pro Men 1-2 0:22:23.2
28 Eric Anderson Spokane Rocket Velo Category 3 Men 0:22:23.9
29 Morgan Schmitt Hagens-Berman LLP Cycling Pro Men 1-2 0:22:25.6
30 Jake Rosenbarger Rio Grande/Sports Garage Pro Men 1-2 0:22:27.2
31 John Hunt California Giant/Village Peddler Pro Men 1-2 0:22:34.6
32 Collin Becker Maverick/CIBER Pro Men 1-2 0:22:37.8
33 Samuel Starr Claremont Colleges Pro Men 1-2 0:22:38.6
34 Michael Hutchison Team Brain and Spine Pro Men 1-2 0:22:42.5
35 Brian McGuire Morgan Stanley/Specialized/24hr Fitness Masters 0:22:42.7
36 Chad Nikolz Hagens-Berman LLP Cycling Pro Men 1-2 0:22:46.4
37 Michael Gallagher Hyde Park Cycle Sports Elite Pro Men 1-2 0:22:48.7
38 Scott Nydam Rio Grande/Sports Garage Pro Men 1-2 0:22:51.7
39 Jon Tarkington Vitamin Cottage Pro Men 1-2 0:22:52.0
40 Jonathan N. Baker Vitamin Cottage Pro Men 1-2 0:22:54.4
41 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Pro Men 1-2 0:22:55.4
42 Adrian Hegyvary Recycled Cycles presented by Raleigh Pro Men 1-2 0:22:56.7
43 Damien Waugh Masi-Adobe Pro Men 1-2 0:22:56.9
44 Barry Wicks AEG-Toshiba-JetNetwork/Kona Pro Men 1-2 0:22:58.7
45 Lindsay Blount Simply Fit/Action Sports Masters 0:22:59.2
46 Maxim Jenkins California Giant/Village Peddler Pro Men 1-2 0:22:59.8
47 Jason Bethel Garage Racing Pro Men 1-2 0:23:00.4
48 Chuck Coyle Vitamin Cottage Pro Men 1-2 0:23:03.9
49 Kiel Reijnen Benaroya Research Institute Pro Men 1-2 0:23:05.5
50 peter knoop MMW/CARVE Pro Men 1-2 0:23:05.8
51 Jesse Gordon Park City Cycling Academy Pro Men 1-2 0:23:06.2
52 Brent Miller Arete' Racing/Vellum Cycles Pro Men 1-2 0:23:07.9
53 Dario Falquier Webcor Alto Velo Pro Men 1-2 0:23:08.1
54 Paul Reichardt Team Brain and Spine Pro Men 1-2 0:23:09.3
55 Omer Kem Recycled Cycles presented by Raleigh Pro Men 1-2 0:23:10.7
56 Andrew Pinfold Symmetrics Cycling Pro Men 1-2 0:23:11.0
57 Jesse Mendonca RHVilla.com/Montano Velo Pro Men 1-2 0:23:12.7
58 Todd Hageman Park City Cycling Academy Pro Men 1-2 0:23:13.8
59 Eric Pardyjak Park City Cycling Academy Pro Men 1-2 0:23:14.7
60 Carl Roberts First Rate Mortgage Cycling Team Masters 0:23:16.0
61 Cameron Evans Symmetrics Cycling Pro Men 1-2 0:23:18.1
62 Brandon Archibald Hyde Park Cycle Sports Elite Pro Men 1-2 0:23:21.4
63 Mike Zagorski Quick Release Pro Men 1-2 0:23:23.0
64 Erik Tonkin Team S+M Pro Men 1-2 0:23:23.1
65 Salvador Borrego-Crum California Giant/Village Peddler Pro Men 1-2 0:23:23.2
66 Aaron Sander Half Fast Velo Pro Men 1-2 0:23:23.9
67 Harrison Tripp Kahala LaGrange Pro Men 1-2 0:23:24.0
68 Marco AntonioRios Kahala LaGrange Pro Men 1-2 0:23:26.9
69 Mark Blaser Owens Healthcare Masters 0:23:27.2
70 Jeff Middlewood AVA/Counterbalance Category 4 Men 0:23:28.1
71 Kirk Carlsen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Pro Men 1-2 0:23:28.6
72 Mike Margraf Webcor Alto Velo Pro Men 1-2 0:23:29.1
73 shawn howard W.A.R. Category 3 Men 0:23:29.7
74 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team Masters 0:23:32.4
75 Jonny Sundt Recycled Cycles presented by Raleigh Pro Men 1-2 0:23:32.9
76 Dan Bryant Sierra Nevada/Specialized Category 3 Men 0:23:33.6
77 Peter Cazalet Webcor Alto Velo Pro Men 1-2 0:23:36.0
78 Christopher Daifuku WWU Cycling Category 3 Men 0:23:36.7
79 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling Pro Men 1-2 0:23:38.2
80 Jim Fischer EWEB Windpower Category 3 Men 0:23:40.0
81 CARL KLOOS TiCycles Category 4 Men 0:23:40.1
82 Mike Porter Rio Grande/Sports Garage Pro Men 1-2 0:23:41.1
83 John Ford Team Brain and Spine Masters 0:23:42.4
84 Dan Porter Rio Grande/Sports Garage Pro Men 1-2 0:23:43.0
85 Mark Weideman High Sierra Cycling Masters 0:23:44.0
86 David Larsen Velo Pro/Kona Cycling Team Category 4 Men 0:23:44.4
87 Dotsie Bausch Colavita/Cooking Light Cycling Team Women Pro 1-3 0:23:44.5
88 Trevor Connor Chris Cookies/Swan Cycles Pro Men 1-2 0:23:44.6
89 Ed Harley Mobile Money Racing Category 3 Men 0:23:44.6
90 Christopher Jones Champion System Pro Men 1-2 0:23:45.2
91 John Tzinberg Kahala LaGrange Pro Men 1-2 0:23:46.3
92 Alex Rock Park City Cycling Academy Pro Men 1-2 0:23:46.7
93 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene Masters 0:23:46.9
94 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage Category 3 Men 0:23:48.4
95 Aren Timmel Soulcraft Category 3 Men 0:23:50.1
96 Clint Gaver Team Brain and Spine Masters 0:23:50.2
97 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Pro Men 1-2 0:23:52.3
98 Daniel Smith Morgan Stanley/Specialized/24hr Fitness Masters 0:23:54.3
99 Shaun Adamson Juventus Pro Men 1-2 0:23:56.1
100 Allen Krughoff CenturyTel/VRAD Pro Men 1-2 0:23:56.2
101 Dave Yakaitis Motion Baseal/Garmin Category 3 Men 0:23:56.8
102 Leah Goldstein Symmetrics Cycling Women Pro 1-3 0:23:57.7
103 Robert MacNeill Webcor Alto Velo Pro Men 1-2 0:23:58.4
104 Andrew Holdsworth EMC/Vellum Cycles Masters 0:23:59.1
105 Rich Thurman Team Chico Category 3 Men 0:23:59.6
106 Trevor Mays First Rate Mortgage Cycling Team Pro Men 1-2 0:23:59.6
107 Henry Kramer Masters 0:23:59.7
108 Bruce Hodgkins Excel Sports Masters 0:23:59.7
109 Benjamin D'Hulst Park City Cycling Academy Category 3 Men 0:24:00.8
110 Beverly Harper Touchstone Climbing Women Pro 1-3 0:24:01.4
111 Chris Daluisio Morgan Stanley/Specialized/24hr Fitness Masters 0:24:02.1
112 Roman Kilun Health Net presented by Maxxis Pro Men 1-2 0:24:02.3
113 Mark Vergari Hutch's-Eugene Category 3 Men 0:24:03.0
114 Zan Treasure Autoliv Masters 0:24:04.3
115 Greg Drake Pro Men 1-2 0:24:05.5
116 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:24:05.8
117 Greg Henderson Health Net presented by Maxxis Pro Men 1-2 0:24:07.7
118 Erik Huston Hutch's-Eugene Masters 0:24:08.2
119 Nathan Hobson Half Fast Velo Masters 0:24:08.9
120 Mark Fennell Simply Fit/Action Sports Masters 0:24:09.0
121 Mike McManus Category 4 Men 0:24:09.5
122 Joshua Horowitz Kahala LaGrange Pro Men 1-2 0:24:10.2
123 Alistair Leigh Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot Category 4 Men 0:24:14.5
124 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles Category 4 Men 0:24:14.8
125 Alison Powers Rio Grande/Sports Garage Women Pro 1-3 0:24:15.0
126 James Vaughan Mighty Riders Category 4 Men 0:24:17.0
127 Mack A. Chew Arete' Racing/Vellum Cycles Pro Men 1-2 0:24:18.8
128 Greg Finnoff Category 3 Men 0:24:19.2
129 Demetrius Houpis Park City Cycling Academy Category 3 Men 0:24:21.2
130 Phillip Wood FFKR Architects Category 3 Men 0:24:21.7
131 Taylor Kneuven Hagens-Berman LLP Cycling Pro Men 1-2 0:24:22.4
132 Patrick Gray Excel Sports Masters 0:24:23.1
133 Eric Ziegler Enso Racing Category 3 Men 0:24:23.8
134 Chris Swan Peninsula Velo Category 3 Men 0:24:24.7
135 Kerry Farrell Wheelsport Masters 0:24:25.6
136 Will Kelly Joe Bar Racing Category 4 Men 0:24:26.6
137 Geoff Raynak Half Fast Velo Category 3 Men 0:24:27.4
138 Andrew Kulmatiski Logan Race Club/Mt Logan Cyclery Category 3 Men 0:24:28.1
139 Owen Sturgess Escape Velocity Category 4 Men 0:24:29.0
140 Mike Wracher Simply Fit/Action Sports Masters 0:24:29.9
141 Don Anderson Joselyn's Category 4 Men 0:24:30.5
142 ted cramer Cramer's Mortgage Services Masters 0:24:32.0
143 Cody Campbell Team Soliton Category 3 Men 0:24:32.2
144 Todd Gallaher Recycled Cycles presented by Raleigh Masters 0:24:32.5
145 Jason Walker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:24:33.5
146 Petro Hizalev Webcor Alto Velo Category 3 Men 0:24:33.9
147 Kenneth Collins Spokane Rocket Velo Category 4 Men 0:24:34.1
148 Alisha Lion Webcor Alto Velo Women Pro 1-3 0:24:34.7
149 Matthew Wolpert Category 3 Men 0:24:35.0
150 Frank Breure MMW/CARVE Pro Men 1-2 0:24:37.6
151 Joel Charles Rio Grande/Sports Garage Pro Men 1-2 0:24:39.0
152 Scott Seaton Hutch's-Eugene Masters 0:24:39.5
153 Joseph Carpisassi BCLPST Pro Men 1-2 0:24:41.0
154 Stephen Shepherd Rio Grande/Sports Garage Pro Men 1-2 0:24:41.3
155 Christopher hamilton Pro Men 1-2 0:24:42.1
156 marty burck Disco Velo Masters 0:24:42.3
157 Mckinley THOMPSON Cyclesport-Trummer Pils Masters 0:24:43.1
158 Tim Welter Mobile Money Racing Category 3 Men 0:24:44.6
159 Kevin Fiske First Rate Mortgage Cycling Team Masters 0:24:45.0
160 Daniel Quirk Veloce Racing Pro Men 1-2 0:24:46.0
161 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage Category 3 Men 0:24:46.0
162 Steven Swartzendruber Simply Fit/Action Sports Masters 0:24:47.3
163 Patrick Zahn Husky Cycling/University of Washington Category 3 Men 0:24:47.9
164 Greg Canfield Hutch's-Eugene Masters 0:24:48.0
165 Paul Mernaugh Masters 0:24:48.6
166 Jason King Team Brain and Spine Category 3 Men 0:24:49.0
167 Amber Rais Webcor Alto Velo Women Pro 1-3 0:24:49.2
168 Matthew Slater Excel Sports Masters 0:24:50.0
169 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Category 3 Men 0:24:50.3
170 Ivan Meadors United Finance Masters 0:24:50.4
171 Phil Rayner Headwinds CC Masters 0:24:50.5
172 Blair Scott Mighty Riders Masters 0:24:53.0
173 Tad Hamilton Hyde Park Cycle Sports Elite Pro Men 1-2 0:24:53.2
174 Gregory Dering Category 4 Men 0:24:54.4
175 Suz Weldon TRIA Women Pro 1-3 0:24:56.6
176 Michael Andres Team Chico Category 3 Men 0:24:56.6
177 Robert Pasco Safeway/GA Communications Cycling Team Masters 0:24:56.6
178 Tim Woodbury Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:24:57.0
179 Christian Doabler Midtown Direct Racing Category 3 Men 0:24:57.8
180 John Hancock Sierra Nevada/Specialized Masters 0:24:58.0
181 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene Masters 0:24:58.0
182 Mara Abbott Rio Grande/Sports Garage Women Pro 1-3 0:24:58.3
183 Royce Hogue Baddlands Cycling Club Masters 0:24:59.1
184 Phil Grove Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:24:59.4
185 Jason Williams Team Brain and Spine Pro Men 1-2 0:25:00.2
186 Brooke Ourada Colavita/Cooking Light Cycling Team Women Pro 1-3 0:25:00.9
187 Bruce Connelly The Bike Gallery Masters 0:25:02.4
188 Brian Lannutti Mobile Money Racing Category 3 Men 0:25:02.7
189 Jason Hobson Enso Racing Category 3 Men 0:25:03.2
190 Kevin Soller CenturyTel/VRAD Category 3 Men 0:25:03.6
191 Jiri Skrobanek Cambiamento D'Andaturo-Team Core Hawaii Pro Men 1-2 0:25:04.9
192 Jim Brewer Velo Pro/Kona Cycling Team Category 4 Men 0:25:06.0
193 Boyd Piebenga Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Category 3 Men 0:25:06.7
194 Tim Butler River City Bicycles Category 4 Men 0:25:06.7
195 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 0:25:07.0
196 Jenn Reither TRIA Women Pro 1-3 0:25:07.7
197 Alan Schmitz Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:25:09.3
198 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Category 3 Men 0:25:12.7
199 David Williams Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:25:12.8
200 Chris Kelsey Spokane Rocket Velo Category 3 Men 0:25:13.3
201 Cynthia Mommsen The Olympic Club Women Pro 1-3 0:25:15.5
202 Matthew Cianciulli Category 4 Men 0:25:15.6
203 rich cramer Cramer's Mortgage Services Masters 0:25:16.3
204 Austin Forbes BODE Cycling Team Category 3 Men 0:25:16.5
205 Maciej Wojcik Recycled Cycles presented by Raleigh Category 3 Men 0:25:17.3
206 Kele Murdin Velo Bella Women Pro 1-3 0:25:17.4
207 Andrew Lea Team Coastal Category 4 Men 0:25:18.4
208 Chuck Shuster bicycleattorney.com Masters 0:25:18.6
209 Greg Gambetta Davis Bike Club Race Team Category 3 Men 0:25:19.9
210 Michael Jones Disco Velo Masters 0:25:21.2
211 Duncan Calver Veloshop Category 3 Men 0:25:21.8
212 Ben Larson TiCycles/Avanti Racing Category 4 Men 0:25:22.4
213 Trevor Wilkinson Escape Velocity Category 4 Men 0:25:23.0
214 Boris Rozenberg Cyclesport-Trummer Pils Masters 0:25:24.1
215 India Sanjuan Touchstone Climbing Women Pro 1-3 0:25:26.1
216 Ted Chauvin Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:25:26.4
217 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 4 Men 0:25:26.6
218 Joseph Doherty Team City Category 4 Men 0:25:27.9
219 Gary Porter Autoliv Masters 0:25:30.3
220 Jason Montgomery ICE Rocky Mountain Surgery Center Category 3 Men 0:25:33.9
221 Ryan Rickerts Momentum Sports Training Category 3 Men 0:25:36.0
222 David Schneider Escape Velocity Category 3 Men 0:25:38.7
223 Cat Malone Webcor Alto Velo Women Pro 1-3 0:25:39.7
224 Soren Klingsporin Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:25:40.4
225 Braden BINGHAM CenturyTel/VRAD Pro Men 1-2 0:25:41.1
226 Erik Edgar OSU Cycling Club Category 3 Men 0:25:43.9
227 Lisa Hunt The Olympic Club Women Pro 1-3 0:25:44.3
228 Carl Decker Hagens-Berman LLP Cycling Pro Men 1-2 0:25:44.5
229 Jon Frommelt bicycleattorney.com Category 4 Men 0:25:46.3
230 Hans Bauck Team Coastal Category 3 Men 0:25:48.7
231 Yuri Hauswald Soulcraft Category 3 Men 0:25:49.1
232 Jon Finnoff Category 3 Men 0:25:51.5
233 Steve Myers RMRC p/b Turin Category 4 Men 0:25:51.7
234 Susan Copeland Juventus Women Pro 1-3 0:25:52.2
235 Robert Ray Great Divide Cyclery Masters 0:25:52.2
236 James Williams Category 3 Men 0:25:52.7
237 Eric Ahlvin EWEB Windpower Category 4 Men 0:25:53.7
238 Shane Fletcher Veloce Racing Category 3 Men 0:25:54.0
239 Frank Gonzalez Great Divide Cyclery Category 4 Men 0:25:56.4
240 Laura Brown CMC/Bow Cycle Women Pro 1-3 0:25:57.0
241 Patrick Dunaway California Giant/Village Peddler Pro Men 1-2 0:25:58.0
242 Christopher DuBois Claremont Colleges Pro Men 1-2 0:25:59.1
243 Phillip Elsasser Momentum Sports Training Category 3 Men 0:25:59.1
244 Joe Holmes Benaroya Research Institute Pro Men 1-2 0:25:59.4
245 Drew Carlson Recycled Cycles presented by Raleigh Category 3 Men 0:26:01.5
246 Brooke Miller PABW powered by TIBCO Women Pro 1-3 0:26:02.1
247 Jimmy Udall Veloshop Category 4 Men 0:26:02.3
248 Tucker Sawin North Atlantic Velo Category 3 Men 0:26:02.5
249 Jesse Graden Veloshop Category 3 Men 0:26:03.0
250 Adam Brossard Veloshop Category 4 Men 0:26:03.3
251 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 4 Men 0:26:03.7
252 Matthew Faker Category 3 Men 0:26:05.3
253 Matt Daniel Mobile Money Racing Category 3 Men 0:26:07.8
254 Stacy Marple McGuire Cycling Team Women Pro 1-3 0:26:08.4
255 Marshal Opel Montana Junior Cycling Category 4 Men 0:26:11.1
256 Jane Ziegler Velo Bella Women Pro 1-3 0:26:11.3
257 Jeffrey Gerwing Word-RCB Category 4 Men 0:26:12.5
258 David Gerth Team Coastal Category 4 Men 0:26:12.7
259 Jeff Sherstobitoff Symmetrics Cycling Pro Men 1-2 0:26:13.6
260 Cliff Heaberlin GSC United Category 3 Men 0:26:14.2
261 Bob Presta Enso Racing Category 3 Men 0:26:17.2
262 Allison Beall TRIA Women Pro 1-3 0:26:17.8
263 Gabriela Ferrat Hi-Tech/5 Star Fish Women Pro 1-3 0:26:19.7
264 michael campbell Category 4 Men 0:26:20.0
265 Alan Adams Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:26:20.3
266 Karen Appleby-Krieg Intermountain Sports Medicine/LRC Women 3-4 0:26:20.5
267 Maria Monica McGuire Cycling Team Women Pro 1-3 0:26:21.9
268 Eric Nachtrab Veloce Racing Category 3 Men 0:26:22.2
269 Melodie Metzger McGuire Cycling Team Women Pro 1-3 0:26:25.2
270 Paul Ecord Team Clif Bar Masters 0:26:25.4
271 Jeffrey Cloutier Disco Velo Category 4 Men 0:26:26.1
272 Doug Perrin Sunnyside Sports Masters 0:26:26.2
273 Pirooz Emad North River Racing Category 4 Men 0:26:26.5
274 Jerod Katri Revolution Bicycle Category 4 Men 0:26:27.4
275 matt quann Recycled Cycles presented by Raleigh Pro Men 1-2 0:26:28.9
276 Nicholas Brown TiCycles Category 3 Men 0:26:29.0
277 Lisa Matlock JR Engineering Women Pro 1-3 0:26:29.4
278 Lisa Dunnwald Team Group Health Women Pro 1-3 0:26:30.6
279 Roy Pickavance CenturyTel/VRAD Pro Men 1-2 0:26:32.5
280 Victoria Vallstrom PABW powered by TIBCO Women Pro 1-3 0:26:33.5
281 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:26:33.7
282 mike olson Hutch's-Eugene Category 4 Men 0:26:33.8
283 Cyrus Behroozi Joselyn's Category 3 Men 0:26:34.1
284 Michael Miller BODE Cycling Team Category 3 Men 0:26:34.5
285 cary mallon Disco Velo Category 4 Men 0:26:35.3
286 Dan Norton Gregg's/Trek/VW Masters 0:26:35.3
287 Emily VanMeter Metromint Cycling Women Pro 1-3 0:26:36.3
288 James Rusk Cyclesport-Trummer Pils Category 4 Men 0:26:36.3
289 Jack Zhang EWEB Windpower Category 4 Men 0:26:36.6
290 Michael King Hutch's-Eugene Masters 0:26:39.1
291 Nicholas ADSERO Recycled Cycles presented by Raleigh Category 3 Men 0:26:39.4
292 Rachel Oconnell Bicycle John's Serious Cycling Women Pro 1-3 0:26:41.6
293 Ryan Castle Lethbridge Headwinds Category 4 Men 0:26:42.0
294 Burton Palmer Mobile Money Racing Category 4 Men 0:26:42.4
295 Mike Bene Veloshop Category 3 Men 0:26:42.7
296 Lev Stryker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:26:44.7
297 Paul Shirkey Chain Agents Category 4 Men 0:26:45.3
298 Tracey Jacobs-Olbright Argon-Vitesse Women 3-4 0:26:46.4
299 Chris Busacca Rocky Mounts/Izze Category 4 Men 0:26:47.0
300 anthony graupera Guinness Cycling Team Category 3 Men 0:26:47.6
301 Doug Evans bicycleattorney.com Category 3 Men 0:26:47.7
302 Thomas Bradford North River Racing Category 4 Men 0:26:48.7
303 MaryAnn Levenson Velo Girls Women 3-4 0:26:50.6
304 Lang Reynolds Recycled Cycles presented by Raleigh Pro Men 1-2 0:26:51.7
305 Angelo Marfa Wines of Washington Masters 0:26:52.3
306 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles Masters 0:26:52.6
307 Shawn Radley University of Montana Category 4 Men 0:26:52.8
308 Jadine Riley Team Group Health Women Pro 1-3 0:26:53.4
309 Adam Curry Hagens-Berman LLP Cycling Pro Men 1-2 0:26:53.8
310 Putter Scott Momentum Sports Training Category 4 Men 0:26:56.6
311 Greg Edwards Team Oregon/River City Bicycles Category 4 Men 0:26:56.9
312 Brian Cimmiyotti Category 3 Men 0:27:01.4
313 Martina Patella McGuire Cycling Team Women Pro 1-3 0:27:03.8
314 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing Women Pro 1-3 0:27:04.0
315 Lieselot DECROIX Velo Bella Women Pro 1-3 0:27:06.2
316 Sharon Allpress TRIA Women Pro 1-3 0:27:08.8
317 Eric Troyer Momentum Sports Training Category 4 Men 0:27:09.7
318 Mark Blackwelder Veloshop Category 3 Men 0:27:09.9
319 Steve Swanson Team Oregon/River City Bicycles Category 4 Men 0:27:10.0
320 Greg Valentin Wines of Washington Category 3 Men 0:27:14.5
321 Leslie Vice Dizzy Chicks Women 3-4 0:27:16.1
322 Katie London Metro Mint Women Pro 1-3 0:27:17.3
323 John Kenney Masters 0:27:18.7
324 Mark Rajotte Team Oregon/River City Bicycles Category 4 Men 0:27:18.9
325 Colin Hale Team Coastal Category 4 Men 0:27:19.7
326 Amy Campbell River City Bicycles Women Pro 1-3 0:27:21.0
327 Katie Behroozi PABW powered by TIBCO Women 3-4 0:27:21.1
328 Scott Williams Category 4 Men 0:27:22.4
329 Roger Muckenfuss GSC United Category 3 Men 0:27:25.3
330 Heidi Goldberg HPC/LIST Women Pro 1-3 0:27:25.7
331 SyRae Weikle Rio Grande/Sports Garage Women Pro 1-3 0:27:26.0
332 Anderson Folts Veloshop Category 3 Men 0:27:26.4
333 Trish Heisdorffer Rio Grande/Sports Garage Women Pro 1-3 0:27:26.4
334 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Category 3 Men 0:27:27.5
335 tracey ford PABW powered by TIBCO Women Pro 1-3 0:27:28.8
336 Robert Hughes Category 4 Men 0:27:31.3
337 Jennifer Chapman Velo Bella Women Pro 1-3 0:27:33.6
338 Jacob Erker Symmetrics Cycling Pro Men 1-2 0:27:34.1
339 Tom Bey Owens Healthcare Category 4 Men 0:27:34.5
340 Kristi Berg Team Group Health Women Pro 1-3 0:27:41.6
341 Flavia Oliveira PABW powered by TIBCO Women Pro 1-3 0:27:44.1
342 Greg Doan Nike Cycling Category 3 Men 0:27:44.4
343 Lisa Dorian Dizzy Chicks Women 3-4 0:27:46.2
344 Heather Holmes Ivory Homes Women Pro 1-3 0:27:46.3
345 Carol Johnson Team Group Health Women 3-4 0:27:46.8
346 Andrew Deenik Disco Velo Masters 0:27:49.9
347 Dana Robertson-Halter Team Group Health Women Pro 1-3 0:27:50.7
348 Mark Davis Sugar CRM-Easton-Specialized Category 3 Men 0:27:53.6
349 Joshua Creem GSC United Category 3 Men 0:27:57.8
350 Eric Brentlinger Sockeye Category 4 Men 0:27:57.9
351 Marni Hambleton Symmetrics Cycling Women Pro 1-3 0:27:59.4
352 Trig Rogers bicycleattorney.com Category 4 Men 0:27:59.5
353 David Grant Category 4 Men 0:28:01.7
354 Amy Frerker Team Group Health Women 3-4 0:28:01.9
355 Steve Lisac Category 4 Men 0:28:04.8
356 Yukie Nakamura PABW powered by TIBCO Women Pro 1-3 0:28:06.3
357 Jennifer Scott Disco Velo Women 3-4 0:28:10.6
358 Stacy Spencer Colavita/Cooking Light Cycling Team Women Pro 1-3 0:28:11.9
359 Rod Campbell Soliton Category 3 Men 0:28:12.2
360 Evan Lawrence Hagens-Berman LLP Cycling Pro Men 1-2 0:28:12.7
361 Sirikit Valentin Wines of Washington Women 3-4 0:28:13.8
362 Emmet Hogan Arete' Racing/Vellum Cycles Pro Men 1-2 0:28:14.4
363 Elizabeth Nettles TiCycles/Avanti Racing Women Pro 1-3 0:28:15.1
364 Kelly Crawford Intermountain Sports Medicine/LRC Women Pro 1-3 0:28:16.6
365 Kent Cramer Cramer's Mortgage Services Category 4 Men 0:28:17.6
366 Jackson Beuhler Symmetrics Cycling Pro Men 1-2 0:28:18.0
367 Richard Haight Team Bike Tires Direct Category 4 Men 0:28:23.5
368 Carrie Eller TiCycles/Avanti Racing Women Pro 1-3 0:28:27.8
369 Karen Claeys TiCycles/Avanti Racing Women 3-4 0:28:29.4
370 Maria Lee Symmetrics Cycling Women Pro 1-3 0:28:32.3
371 Lea Stralka Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot Women 3-4 0:28:32.4
372 Kelsey Ferguson Elite Bicycles Women 3-4 0:28:32.6
373 Heather Paris EWEB Windpower Women 3-4 0:28:34.0
374 Kendra Keeley Rio Grande/Sports Garage Women Pro 1-3 0:28:34.4
375 Laura Trevellyan Women 3-4 0:28:38.9
376 Ryan Miller EWEB Windpower Category 4 Men 0:28:40.3
377 Gwen Erffmeyer JR Engineering Women Pro 1-3 0:28:40.7
378 Erik Scheller AxleyUSA.com Masters 0:28:42.5
379 Sarah Clark Allen McCurdy Farms Women 3-4 0:28:48.9
380 Annette Hanson First Rate Mortgage Cycling Team Women Pro 1-3 0:28:51.6
381 Dawn Neisser Bay Area Velo Girls Women 3-4 0:28:52.1
382 Alex Christopulos HPC/LIST Women 3-4 0:28:54.5
383 Colin Mullane Land Shark Category 4 Men 0:28:55.6
384 Jenner Yaeso JR Engineering Women Pro 1-3 0:28:56.1
385 Diane Miller HPC/LIST Women Pro 1-3 0:28:58.2
386 Kathy Robinson Intermountain Sports Medicine/LRC Women Pro 1-3 0:28:59.2
387 Laura Danley Rio Grande/Sports Garage Women Pro 1-3 0:29:02.9
388 Mike Cowden Cranksports Category 4 Men 0:29:08.5
389 Kim Weins Velo Girls Women Pro 1-3 0:29:12.2
390 Cheryl Moffett JR Engineering Women Pro 1-3 0:29:12.2
391 Jamie Schoenborn Wines of Washington Women 3-4 0:29:13.6
392 Heather D'Eliso-Gordon Velo Girls Women 3-4 0:29:13.9
393 susan hefler HPC/LIST Women Pro 1-3 0:29:14.1
394 Sami Fournier Velo Bella Women Pro 1-3 0:29:21.3
395 Jenette Williams HPC/LIST Women Pro 1-3 0:29:22.1
396 Nicole Alexander Women 3-4 0:29:23.8
397 Tracy Thomas Team Group Health Women Pro 1-3 0:29:24.0
398 Jennifer Joynt Velo Bella Women Pro 1-3 0:29:24.2
399 Julie Kelsey Spokane Rocket Velo Women 3-4 0:29:24.2
400 Heather Gerth Dizzy Chicks Women 3-4 0:29:24.4
401 Pamela Davis Webcor Alto Velo Women 3-4 0:29:28.4
402 Joshua Mattson Tradewind Cycling Team Category 4 Men 0:29:30.4
403 Joanne Green TiCycles/Avanti Racing Women 3-4 0:29:32.3
404 Chuck Woosley United Finance Category 4 Men 0:29:37.3
405 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 3-4 0:29:44.1
406 Lee Smith Team Group Health Women 3-4 0:29:49.2
407 Lisa Picard Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot Women 3-4 0:29:55.5
408 Eden Palmer Team Group Health Women 3-4 0:30:03.6
409 Theresa Holtermann Sorella Forte Women 3-4 0:30:04.3
410 Heidi Blackie TiCycles/Avanti Racing Women 3-4 0:30:05.5
411 Christine MacKenzie bicycleattorney.com Women 3-4 0:30:15.5
412 Jacqueline Linder Webcor Alto Velo Women 3-4 0:30:23.1
413 Miriam Garfinkel Velo Girls Women 3-4 0:30:29.3
414 Christine Rekai Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot Women 3-4 0:30:43.2
415 Amy Anderson Spokane Rocket Velo Women 3-4 0:30:57.9
416 Monica Freeman Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women 3-4 0:30:59.7
417 Amanda McNabb Team Group Health Women 3-4 0:31:02.3
418 Danielle Shaver TiCycles/Avanti Racing Women 3-4 0:31:04.7
419 Amy Woods Team Group Health Women 3-4 0:31:16.2
420 Eryn Barker Women 3-4 0:31:48.9
421 Rachelle Hobson Forza Jet Velo Women 3-4 0:32:01.1
422 Holly Roberts Velo Girls Women 3-4 0:32:21.6
423 Norma Hilton Velo Girls Women 3-4 0:33:39.1
424 William Lam Velocity Category 3 Men 1:31:40.2