High Desert Omnium - Final Omnium

Bend, OR
August 27, 2006

Part of the High Desert Omnium

Updated April 29, 2009 at 10:46 AM

Category 1/2

Num Name Team Points
1 877 Adam Curry Hagens-Berman LLP Cycling 32
2 13 Ian Tubbs Hagens-Berman LLP Cycling 27
3 158 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 23
4 1270 Omer Kem Axley USA/Santiam1270 20
5 19 Justin Morgan Hagens-Berman LLP Cycling 19
6 824 Alex Newport-Berra Hagens-Berman LLP Cycling 14
7 148 Steven R Holland United Finance 14
8 848 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling 11
9 885 Todd Duncan Guinness Cycling Team 11
10 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10
11 1440 David Robinson Kodakgallery.com/Sierra Nevada Pro Cycling Team 10
12 842 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 4
13 804 Orion Berryman Midtown Direct Racing 4
14 843 Erik Huston Hutch's Bend 3
15 194 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 3
16 813 Sal Collura Hutch's-Eugene 3
17 840 Damian Schmitt Hagens-Berman LLP Cycling 1
18 159 Aaron Sander Half Fast Velo 1

Category 3

Num Name Team Points
1 78 Jason Walker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 32
2 2216 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club 21
3 518 Kent Heli Los Ciclistas 20
4 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16
5 2490 Sean Passage OSU Cycling Club 16
6 510 Mark Vergari Hutch's Bend 15
7 528 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR8 13
8 770 Lev Stryker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 13
9 575 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 12
10 1061 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 10
11 26 David Chipchase The Valley Athletic Club 10
12 915 Ian Boswell Sunnyside Sports 8
13 27 Carter Hick The Valley Athletic Club 6
14 2085 James Bender Beaverton Bicycle Club 4
15 85 Erik Bergstrom 3
16 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
17 1044 Carl Colter Team Oregon/River City Bicycles 2
18 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 5
19 2143 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1

Category 4/5

Num Name Team Points
1 1337 Brandon Groza Groza Team Racing 36
2 2362 Mark Reinecke Hutch's Bend 19
3 6 Kevin White Team Chico 20
4 2091 Steve Kjobech Sportsman Team One Racing 16
5 1452 Jamin Aasum Bowerman Athletic 14
6 1015 jon pearson Gateway/Speedzone 13
7 18 David Uri Team Zoot 10
8 1006 Geoffrey Green 10
9 2461 George Hegarty Swami's 8
10 2229 Scott McElroy Team Oregon/River City Bicycles 8
11 2381 Kitch Turner 8
12 1281 Brian Schiller Guinness Cycling Team 7
13 1165 Robert Hughes 6
14 20 Sean Matt Wines of Washington 6
15 1813 Jeff Kleihauer 5
16 14 Brian Koder 5
17 1093 mike olson Hutch's Bend 4
18 1171 Owen Twitchell 5
19 1325 Byron Roe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4
20 2081 Coby Hutzler Bike Peddler 3
21 1188 Kevin Sivertson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
22 2246 Sasha Lacey Veloshop 1

Masters 35+3/4

Num Name Team Points
1 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 39
2 325 Wade Goff Half Fast Velo 29
3 422 Scott Seaton Hutch's Bend 26
4 551 Robert Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 25
5 409 Peter Courogen Nike Cycling 18
6 361 Doug Perrin Sunnyside Sports 11
7 578 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
8 732 Steve Yenne Excel Sports 8
9 1741 BRIAN CLEMENT cyclingscience.org 8
10 332 Dave Skinkle Sunnyside Sports 6
11 596 Jerry Lentz Hutch's-Eugene 6
12 387 Doug Robertson 6
13 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 5
14 1718 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing 5
15 398 Jeff Fuchs Sunnyside Sports 2
16 367 Tracy Smith Half Fast Velo 2
17 321 David Hart Specialized River City Bicycles 2
18 1818 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1
19 748 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles 1

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 202 Miranda Moon Colorado Premier Training - Colnago Pro Team 32
2 458 Lisa Turnbull Poplollies 28
3 601 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
4 646 Julie Leasure Nike Cycling 20
5 231 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 19
6 208 Kristi Green Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 15
7 614 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14
8 266 Kay Bork Poplollies 10
9 629 Teri Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8
10 28 Jessie Ham Wenatchee Area Racers 7
11 618 Rebecca Bader OSU Cycling Club 6
12 652 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 6
13 603 Theresa Holtermann Sorella Forte 4

Women 4/Masters

Num Name Team Points
1 1334 Sarah Max Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44
2 644 Jan Moss Team Group Health 39
3 45 Evelyn Dong Therapeutic Associates Cycling/GENR8 32
4 1890 Zoe Roy Sunnyside Sports 29
5 671 Carla Pfund Hutch's Bend 12
6 1328 Ericka Luckel 8
7 240 Amy Mitchell Hutch's Bend 8
8 1866 Claudette Courogen 6
9 1385 Miriam Gillow-Wiles Portland State University 5
10 608 Amy Warner 5
11 661 Renee Mansour Gecko Cycling Club 4
12 234 Beatriz Sunderland-White Poplollies 4
13 616 kerri Vanden Berg Poplollies 3
14 31 Sheila Raff TiCycles 2