OUCH: Combined

Larch Mt., OR
July 26, 2009

Part of the OUCH

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Matthew Karre River City Bicycles Men Cat 3 0:58:34
2 Jacob Rathe Hammer/CMG Racing Team Junior Men 0:59:37
3 Erik Tonkin Team S+M Men Cat 1/2 1:00:17
4 Robert Carver Ironclad Performance Wear Men Cat 4/5 1:01:16
5 Jonathan Myers Team S+M Men Cat 1/2 1:01:30
6 Jake Hansen Word-RCB Men Cat 3 1:01:34
7 Stephen Bedford Word-RCB Men Cat 3 1:02:32
8 David Monnig Ironclad Performance Wear Men Cat 3 1:02:55
9 Chris Cook Men Masters 40-44 1:03:28
10 Tim Butler River City Bicycles Men Masters 40-44 1:03:49
11 Colby Wait-Molyneux North River Racing Junior Men 1:03:53
12 joe martin Veloce Racing Men Cat 3 1:03:56
13 Mike Mauch United Finance Men Masters 45-49 1:04:22
14 Alex Kroman Portland Velo Men Cat 4/5 1:04:35
15 Wil Catlin Nike Cycling Men Cat 4/5 1:04:54
16 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club Men Cat 4/5 1:04:57
17 Andy Edick Men Cat 3 1:05:16
18 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team Men Cat 1/2 1:05:27
19 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes Men Category 4/5 1:05:31
20 Jeff Curtes TWIN 6 Men Cat 3 1:05:36
21 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 3 1:05:47
22 Evan Deutsch Men Category 4/5 1:06:45
23 Todd Rosier Portland Velo Men Masters 40-44 1:06:52
24 Bruce Cole-Baker Men Cat 4/5 1:06:56
25 Jamin Aasum Bridgetown Velo Men Category 3 1:06:58
26 Nick Burton Men Cat 4/5 1:07:05
27 Casey Davidson BRIHOP Men Cat 3 1:07:15
28 Michael Grant Men Masters 5054 1:07:20
29 Johannes F.B. Weber Ironclad Performance Wear Men Cat 4/5 1:07:27
30 Jenny Slawta Land Shark Women 1/2 1:08:02
31 Coby Hutzler Willamette University/Capitol Velo Men Cat 3 1:08:08
32 Ray Anderson Men Masters 55-59 1:08:10
33 Tom Hill NoMad Sports Club Men Masters 45-49 1:08:24
34 Matthew Wolpert Men Cat 1/2 1:08:24
35 Alex Criss River City Bicycles Men Cat 4/5 1:08:27
36 Ruben Markstrom GSC United Men Cat 3 1:08:30
37 Spencer Follen CAPA Cycling Team Men Cat 4/5 1:08:34
38 Gregory Hartman Portland Velo Men Masters 55-59 1:08:40
39 Dan Packman WebCyclery.com Men Masters 45-49 1:08:46
40 Dan Meehan Men Cat 4/5 1:09:08
41 Damek Maurice Men Cat 4/5 1:09:51
42 Jesse Luckett Cyclepath Racing Men Cat 4/5 1:09:55
43 Kurt Ward Veloshop Men Masters 35-39 1:09:59
44 Luis Valls Casa Bruno Men Masters 5054 1:10:04
45 James Buckroyd Yakima Bike Vigilantes Men Category 4/5 1:10:05
46 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky Men Cat 4/5 1:10:06
47 Joel Armstrong River City Bicycles Men Cat 4/5 1:10:08
48 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 1/2 1:10:11
49 Andrew Willis Ironclad Performance Wear Men Cat 3 1:10:23
50 John Slawta Land Shark Men Masters 45-49 1:10:28
51 Mark Leece Men Masters 35-39 1:10:41
52 Clint Ebert bicycleattorney.com Men Masters 5054 1:10:45
53 Lance Brigman Team Bike Tires Direct Men Masters 60+ 1:11:01
54 Steve Holmes ZteaM Men Masters 45-49 1:11:03
55 J.Michael Manning Team Bike Tires Direct Men Cat 3 1:11:07
56 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Men Masters 40-44 1:11:08
57 Roger Joys Team Rose City Men Masters 45-49 1:11:13
58 Ryan Seward CAPA Cycling Team Men Cat 4/5 1:11:13
59 Evan Griffiths Men Masters 5054 1:11:39
60 Kevin Ziemke Team Beer Men Cat 4/5 1:11:49
61 Hugh Potter Men Masters 45-49 1:12:02
62 Devin Lee Men Cat 4/5 1:12:05
63 George Schreck United Finance Men Masters 55-59 1:12:11
64 Scott Kocher Men Cat 4/5 1:12:15
65 Jordan Muller Gonzo Cycling Men Cat 4/5 1:12:20
66 Ron Magnus Men Masters 60+ 1:12:22
67 Randy Word Word-RCB Men Cat 3 1:12:47
68 David Harkin Men Cat 4/5 1:12:57
69 Jeffrey Brock Vista Ridge Velo Men Cat 4/5 1:12:59
70 David Davidson Capitol Velo p/b Lifesource Men Cat 4/5 1:13:04
71 Suzanne Jones Women Masters 45-49 1:13:04
72 James Ault Men Cat 4/5 1:13:15
73 Lon Leneve Men Masters 5054 1:13:35
74 Del Goertzen Men Cat 4/5 1:13:44
75 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct Men Masters 40-44 1:13:49
76 Dan Gilden Tsumani Men Masters 5054 1:13:50
77 kevin short Men Cat 4/5 1:13:57
78 Barry O'Connor Men Cat 4/5 1:14:16
79 Paul Mautner Team Rose City Men Masters 5054 1:14:17
80 John Lin Hammer Velo Men Cat 4/5 1:14:28
81 Dan Larson Half Fast Velo Men Masters 40-44 1:14:29
82 Anna Vaughn Hammer Velo Women Cat 4 1:14:32
83 Anthony O'Donnell Men Cat 4/5 1:14:36
84 Dennis Bley Men Cat 4/5 1:15:01
85 Rhonda Morin Sorella Forte Women Masters 40-44 1:15:23
86 Jack Lavier Pacific Power Blue Sky Men Cat 3 1:15:25
87 David Jackson Hutch's-Eugene Men Masters 55-59 1:15:31
88 Roger Nelson Team Bike Tires Direct Men Masters 60+ 1:15:38
89 John Foulston Portland Velo Men Masters 45-49 1:15:59
90 Mindy Simmons Hammer Velo Women Cat 4 1:16:07
91 Douglas Murphy Men Masters 35-39 1:16:12
92 David Stabler Men Masters 55-59 1:16:20
93 Tyler Tabor Team 53x11 Coffee Men Masters 45-49 1:16:24
94 Jon Gornick Hammer Velo Men Masters 5054 1:16:36
95 Jeff Buck Team Rose City Men Masters 55-59 1:16:39
96 Jeremy Hyatt tsunami athletics Men Cat 4/5 1:16:44
97 Richard Marantz NoMad Sports Club Men Masters 60+ 1:17:11
98 Margi Lifsey Bridgetown Velo Women Category 4 1:17:13
99 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear Women Cat 4 1:17:19
100 Sonja Unrau River City Bicycles Women Cat 3 1:17:40
101 Nathan Jones Men Cat 4/5 1:17:40
102 Logan Gregory WSU Vancouver Cycling Club Junior Men 1:17:41
103 Aubrey Edwards Word-RCB Men Cat 4/5 1:17:55
104 Dan MacNaughton Guinness Cycling Team Men Masters 55-59 1:17:59
105 Lisa Reeve Women Cat 3 1:18:00
106 jordan staples Guinness Cycling Team Men Cat 4/5 1:18:06
107 Sean Corey Men Cat 4/5 1:18:07
108 Ron Petti Men Masters 5054 1:18:13
109 David Lofstead Men Cat 4/5 1:18:14
110 Brian Fawcett Pistis Junior Men 1:18:17
111 Charlie Sturman Men Masters 5054 1:18:23
112 Jacob Gilden Men Cat 4/5 1:18:30
113 Bob Williams River City Bicycles Men Masters 5054 1:18:31
114 Kevin Drake Men Cat 4/5 1:18:40
115 David Smith Men Masters 5054 1:18:57
116 Tom Nunes Men Masters 5054 1:18:58
117 Ed Belsheim Men Masters 55-59 1:19:05
118 lisa belair Cyclepath Racing Women Masters 40-44 1:19:15
119 Anna Clark Ironclad Performance Wear Women Cat 4 1:19:21
120 mary ross NoMad Sports Club Women Masters 50-54 1:19:29
121 william welch Men Cat 4/5 1:20:08
122 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women 1/2 1:20:15
123 Jonathan McLane Men Cat 4/5 1:20:24
124 Robert Dixon Word-RCB Men Cat 4/5 1:20:27
125 Mike Petersen Capitol Velo p/b Lifesource Tandem 1:20:30
126 Steven Russell Men Cat 4/5 1:20:34
127 Newcity Tzeng OSU Cycling Club Men Cat 4/5 1:20:41
128 Christopher Robinson Hammer Velo Junior Men 1:21:14
129 Alan Summers Men Masters 60+ 1:21:51
130 Thomas Anderson Men Masters 55-59 1:22:01
131 Brian Spears Half Fast Velo Men Cat 3 1:22:03
132 Alalia Berry Gentle Lovers Women Cat 3 1:22:42
133 Andrew Lorente Men Cat 4/5 1:22:57
134 Michael Knapp Men Masters 5054 1:23:27
135 Mark Jones Men Masters 35-39 1:23:46
136 Carey MacNaughton Women Masters 50-54 1:25:30
137 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles Masters Women 35-39 1:25:50
138 Michael Resnick NoMad Sports Club Men Masters 60+ 1:25:50
139 Katherine Christensen Women Masters 45-49 1:26:26
140 Chuck Woosley United Finance Men Masters 45-49 1:26:27
141 Isaac Potoczny-Jones Men Cat 4/5 1:26:49
142 Ray Thomas Men Masters 55-59 1:27:39
143 kyle remington Sunset Cycles Men Masters 40-44 1:27:55
144 Frank Stevens Oregon Air Guard Men Masters 40-44 1:30:00
145 Mary Jean Filiberti Sorella Forte Women Masters 60+ 1:30:07
146 Einar Traa Portland Velo Men Masters 60+ 1:30:11
147 Myron Burr Men Masters 5054 1:30:35
148 Alex Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior Men 1:30:37
149 Lisa Heathman Women Cat 4 1:30:41
150 Lynn Feinstein Women Masters 45-49 1:30:58
151 Susan Walsh Women Masters 40-44 1:32:43
152 Garrett Stephenson Men Cat 4/5 1:33:01
153 Michael Tewfik Men Cat 4/5 1:33:34
154 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club Junior Women 1:36:09
155 Gavin Younie Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 4/5 1:36:20
156 Elke Ruehl Women Masters 40-44 1:38:12
157 Edward Lanton Men Masters 55-59 1:42:20
158 Patrick Halley Men Cat 4/5 1:43:12
159 Eric Lanners Word-RCB Men Cat 4/5 1:43:34
160 Zan Gibbs Sorella Forte Women Cat 4 1:46:28
161 Sara Slawta Land Shark Junior Women 1:49:57
162 Adam Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior Men 1:50:18
163 Raymond Gehlbach Men Masters 60+ 1:56:51