OBRA STXC

Sherwood, OR
August 14, 2010

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated February 4, 2011 at 8:24 PM

Cat 1 Men 19-34

Num Name Team Laps
1 101 Shane Johnson Trinity Bikes 5
2 100 Nat Johnson Green Submarine Records 5
3 104 Ryan Eisele 4
4 103 Trevor Pratt Team Flannel 4
5 105 Jeremy Warnicke 4
6 102 Austin Line Sunnyside Sports 4

Cat 1 Men 35+

Num Name Team Laps
1 158 Tim Butler Specialized River City Bicycles 5
2 159 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 5
3 155 Johnny Vergis Cyclepath Racing 5
4 156 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 4
5 151 Jesse Luckett Cyclepath Racing 4
6 157 mark Emry Muffin Top 4
7 153 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 3
DNF 152 Jake Rosenfelf 3
DNF 154 James Jonke Tireless Velo 1

Cat 2 Men 35-44

Num Name Team Laps
1 269 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4
2 272 David Rosen Half Fast Velo 4
3 268 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 4
4 265 Shane Gibson rogue Bicycle Works 4
5 267 Peter Casey Portland Velo 4
6 273 Gary Allen Liberty Cycle 4
7 276 Brian Spears Half Fast Velo 4
8 270 Kevin Thompson Half Fast Velo 4
9 271 Csaba Kormendy Word-RCB 4
DNF 275 Marc Lutz 1
DNF 277 Charles Henderson 1

Cat 2 Men 45+

Num Name Team Laps
1 210 Joe Field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4
2 201 Greg O'Brien Word-RCB 4
3 214 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 4
4 215 Mark Damon Hutch's-Eugene 4
5 208 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 4
6 205 Mike Packer Tireless Velo 4
7 207 Kevin O'Connell Portland Velo 4
8 211 Rod Underhill Bridgetown Velo 4
9 206 David Luoma Guinness Cycling Team 4
10 213 Mitch Yoder Tireless Velo 4
11 202 Paul Mautner Team Rose City 4
12 209 Wayne Nussbaum 4
13 216 Brian Engelen NoMad Sports Club 4
14 203 Tracy Marks 3
15 212 Gary Smith 3
16 204 Dave Wingard Word-RCB 3
DNF 200 Ron Strasser Team S+M

Cat 2 Men U35

Num Name Team Laps
1 274 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle 4
2 232 Mat Barton 4
3 233 Thor Tingey Tireless Velo 4
4 234 Sean Lewis Trinity Bikes 4
5 235 Dustin Miller Capitol Velo p/b Lifesource 4

Cat 2 Women 19-34

Num Name Team Laps
1 281 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 3
2 280 hannah moore Green Submarine Records 3
3 283 Allison Medellin Hammer Velo 3
4 282 katherine Fountaine Tireless Velo 3

Cat 2 Women 35

Num Name Team Laps
1 290 lisa belair Cyclepath Racing 4

Cat 2 Women 45

Num Name Team Laps
1 451 Karen Goritski Tireless Velo 3
2 453 Georgann Shinn North River Racing 3
3 452 Renata Hahn Team Rose City 2

Cat 3 10-14

Num Name Team Laps
1 368 Erik Hahn Team Rose City 3
2 376 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 3
3 377 Adam Oliver Hutch's-Eugene 3
4 379 Finn Rosenfeld 3
5 375 Brian Hart Jr. 2
6 378 Rubin Field Mountain View Cycles 2
7 372 Ryan Nolan 2
8 371 thomas fitzgerald Hammer Velo 2

Cat 3 15-18

Num Name Team Laps
1 367 Kolben Preble Hammer Velo 3
2 369 Justin Roberts Cyclepath Racing 3
3 370 Stephen Roberts Cyclepath Racing 3
4 366 Dey Shaun Lee Word-RCB 3
5 374 Brian Fawcett Pistis 3
6 373 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 3
DNF 365 Naiqwan Pelman Word-RCB 1

Cat 3 19+

Num Name Team Laps
1 334 Jonathan Penfold OregonBike Shop 3
2 336 Robert Anderson Slow 3
3 332 Adam Gomez 3
4 335 Bradley Buselli OregonBike Shop 3
5 333 Brendan O'Connor 2

Cat 3 35+

Num Name Team Laps
1 307 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 3
2 300 Juan Ramirez Trinity Bikes 3
3 310 Richard Rosko Hammer Velo 3
4 305 Malcolm Johnson Portland Velo 3
5 314 Robert Stefanowicz 3
6 312 Scott Hamness Artisan Family Racing 3
7 313 David Szymanski 3
8 304 Tom Bird Team Food Baby 3
9 311 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 3
10 308 Andrew Kaylor 2
11 309 Edward Rubin 2
12 306 Mike Dimick 2

Cat 3 Women 10-14

Num Name Team Laps
1 395 Susannah Hart Camas Bike and Sport 2
2 399 Samantha Schauer Specialized River City Bicycles 2
3 394 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 2

Cat 3 Women 15-18

Num Name Team Laps
1 393 Tilly Field Team High School 3
2 397 Kara Helgren Westview High School Cyclocats 2
3 398 Carina Hahn Team Rose City 2
4 396 Sharon Hart Camas Bike and Sport 2

Cat 3 Women 19+

Num Name Team Laps
1 380 Mielle Blomberg Word-RCB 3
2 384 Cara Bussell Trisports Cycling 3
3 383 Stephanie Chase Veloforma 3
4 381 Laura Davies 3
5 382 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 3
6 385 Tobin Echohawk 2

Pro Men

Num Name Team Laps
1 2 Ben Thompson Trek Mtn Co-Op 5
2 3 Jonathan Myers Team S+M 5
3 4 Shannon Skerritt Trek 29er Crew 4

Pro/Cat 1 Women

Num Name Team Laps
1 75 Sue Butler River City Bicycles 5
2 74 Colleen Mcclenahan Sorella Forte 4
3 72 Sarah Tingey Bridgetown Velo 4
4 73 Elaine Bothe Sorella Forte 4

SS Men

Num Name Team Laps
1 406 Joe Santos Bridgetown Velo 4
2 403 Ian Eglitis www.evanplews.com/KENDAUSA 4
3 401 Donovan Grabowski Half Fast Velo 4
4 404 David Bisers Tireless Velo 4
5 405 Bryan Voytilla Corsa Concepts 2
DNS 402 Jeff Edes Team S+M

SS Women

Num Name Team Laps
1 435 Angela Horton Gapay Hammer Velo 3
2 434 Stephanie Chase Veloforma 3
3 433 beth hamon Velo Bella 2