GPTB: Double Cross

Cascade Locks, OR
September 15, 2012

Part of the Double Cross

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 15, 2012 at 9:13 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 43 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 34 Salem 15 4 35:12
2 70 Robert Jackson 12 4 35:33
3 64 scott stapleton Honey Badgers 10 4 36:35
4 8 nathaniel wells 57 Mosier 8 4 36:36
5 68 Peter Anderson 7 4 38:07
6 24 Souk Soulinthone Team Zendoughnut 35 Portland 6 4 38:44
7 55 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5 4 38:49
8 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 4 4 38:59
9 57 giles rickett 45 Hillsboro 3 4 39:04
10 66 Andrew Minson 39 West Linn 2 4 39:38
11 67 Stephen Ford 4 39:39
12 36 Nathan Skidmore Team Skidpants 32 Tigard 4 40:03
13 69 Terrance James 4 40:57
14 9 Eugene Ezman 55 THE Dalles 4 41:20
15 29 Derek Wolfe SWEAT360 39 Hillsboro 4 42:08
16 30 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 4 42:25
17 47 Elisabeth Mahoney 41 Portland 4 43:02
18 33 Jeb Hendrix 40 Portland 3 33:02
19 65 Greg Gabler 45 West Linn 3 33:10
20 63 Chris Redhouse 3 33:11
21 71 Ben Houdek 3 35:04
22 2 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 3 37:15
DNF 54 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 285 Katy Giombolini 24 Eugene 15 3 36:40
2 286 Evelyn Kim 43 Portland 12 3 37:08
3 250 Lindsey Kuipers 25 Portland 10 3 38:58
4 267 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 42 Fairview 8 3 40:02
5 261 Courtney Stella 29 Portland 7 3 41:16
6 258 Robin Stancliff SWEAT360 40 Aloha 6 3 41:39
7 264 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 5 3 44:58
8 283 Maria Patla River City Bicycles 4 3 45:11
9 284 Anna Ryan Human Powered 3 3 45:17
10 255 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 2 3 47:24
11 282 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 2 37:20
12 253 PJ Houser 1 Error 29 Portland 2 39:18

Category A

Num Name Team Age City Points Laps Time Notes
1 50 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 15 8 1:07:35
2 46 damian schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 12 8 1:09:15
3 44 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 10 8 1:09:20
4 31 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 8 8 1:09:27
5 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 7 8 1:09:38
6 51 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6 8 1:10:41
7 45 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside 5 8 1:11:29
8 43 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4 8 1:11:47
9 8 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 3 8 1:11:54
10 22 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 2 8 1:12:14 Incorrect Number Placement
11 36 Jeremy Dunn 32 Portland 8 1:12:31
12 47 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 8 1:12:44
13 52 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 29 Bend 7 1:07:45
14 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 7 1:07:54
15 33 Clint Culpepper 32 Portland 7 1:08:26
16 2 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 28 Portland 7 1:09:48
17 49 Zachary Utz Ruckus Test Team 7 1:10:50
DNF 37 Michael Gallagher Corsa/Ira Ryan 39 Portland 4
DNF 35 Aaron Tuckerman corsa concepts/veloforma 29 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 38 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 29 Portland 15 5 42:31
2 27 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 bend 12 5 43:16
3 44 Byron Breeden Guinness Cycling Team 36 Hood River 10 5 43:31
4 20 Todd Stewart 43 Portland 8 5 43:41
5 49 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 7 5 43:41
6 26 David Heddy Joe Bike 33 Portland 6 5 44:15
7 52 Crossett Freilinger Trail Head Cycles 5 5 44:28
8 53 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 4 4 44:34
9 54 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 3 5 44:46
10 55 Blair Galen Reed College 19 Durango 2 5 45:04
11 56 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 5 45:05
12 57 Jordan Norris Joe Bike 33 Portland 5 45:06
13 58 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 5 45:25
14 59 Jens MacAller 5 45:28
15 60 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 5 45:39
16 61 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland 5 45:59
17 62 Aaron Ufferman 31 Portland 5 46:00
18 63 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 5 46:12
19 64 Cory Tanler Trinity Bikes 25 Bend 5 46:18
20 65 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 32 Corvallis 5 46:29
21 66 cole lalomia Portland State University 19 portland 5 46:55
22 67 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 5 47:34
23 68 Gary Szalay 32 Hood River 5 47:35
24 69 Brett Golden 36 Bend 5 48:02
25 70 Adam Engelmeyer 27 Portland 4 39:46
26 71 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 15 Bend 4 40:50
27 72 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne 41 Beaverton 4 41:08
DNF 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 3
DNF 19 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 3
DNF 11 Brian Larson 28 Portland 2
DNF 54 Ryan Seward CAPA Cycling Team 26 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 52 Eric Fischer Existential Velo 31 Portland 15 5 43:38
2 12 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 12 5 43:47
3 71 Mike Selinger 10 5 44:44
4 58 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 8 5 45:23
5 6 Cullen Guinn Joe Bike 36 Portland 7 5 45:31
6 7 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 6 5 45:53
7 59 Peter Blenkiron Team Lazy Tarantulas 35 Portland 5 5 45:58
8 8 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle 30 Portland 4 5 45:58
9 19 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 3 5 46:08
10 69 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 2 5 46:10
11 26 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 5 46:44
12 14 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28 Beaverton 5 46:44
13 40 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5 47:40
14 44 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 5 48:23
15 63 Isaac Frost Green Submarine Records 33 Portland 5 48:25
16 68 Blake Hendsch Trusty Switchblade 28 portland 5 48:25
17 28 Robert Anderson 32 Portland 5 49:12
18 76 Christopher Burge 31 Portland 5 49:54
19 25 Ryan Marquardt 34 Portland 4 39:41
20 33 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4 39:50
21 66 Peter Bryant 26 Portland 4 40:10
22 75 Bernard Seeger 4 40:24
23 72 Ryan Kolberg 4 41:08
24 11 Brian Wielenga 38 Portland 4 42:48
25 41 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 4 44:02
26 17 Ian Kenny 24 Portland 3 44:58
DNF 61 Daniel Esterling Green Submarine Records 33 Portland 3
DNF 13 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 3
DNF 74 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 35 Wilsonville 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 15 5 43:03
2 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 12 5 43:04
3 740 Seth Daniels Team Bacon 41 Portland 10 5 43:06
4 704 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 8 5 43:15
5 720 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 7 5 43:17
6 733 Shane Parker The Spokesmen 35 Battle Ground 6 5 44:16
7 725 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5 5 45:23
8 731 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Beaverton 4 5 45:58
9 739 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 3 5 47:42
10 743 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 2 5 49:08
11 708 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River 5 49:09
12 741 Todd Bauch 45 Portland 4 39:49
13 721 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 4 41:47
14 737 Craig Russillo 41 Portland 4 41:57
15 742 Jeremy Pfaff The Spokesmen 4 42:06
16 744 Tom Scully 4 45:50
17 738 Jacob Roth 1 Error 34 Walla Walla 4 47:07
DNF 745 Nikolas Heagy 1

Junior Men

Num Name Team City Points Laps Time
1 39 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion Eugene 15 3 23:28
2 37 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 12 3 23:34
3 43 Javier Colton Bend Endurance Academy Bend 10 3 24:28
4 27 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion Eugene 8 3 24:50
5 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 7 3 25:10
6 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 6 3 25:13
7 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway Hood River 5 3 27:02
8 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 4 3 27:04
9 44 Donovan Birky WebCyclery.com 3 3 27:15
10 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway Trout Lake 2 3 27:16
11 13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 3 28:07
12 45 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 3 28:09
13 36 Elkin Parker Super Relax Concept Hood River 3 28:10
14 3 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 3 31:00
15 12 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Vancouver 3 32:21
16 18 Ryder Uetrecht WebCyclery.com Bend 3 32:22
17 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 3 32:34
18 41 Nathaniel Cannon Bend Endurance Academy 3
19 30 Reed Davis 3
20 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 3
21 42 Nathan Fairbanks Bend Endurance Academy 2 31:14
22 40 Greg Wolnick WebCyclery.com Bend 2 34:33
23 46 Nate Lelack 2
24 48 Henry Brenner 1

Junior Women

Num Name Team City Points Laps Time
1 611 Julia Schobben Westiew Cyclocats Portland 15 3
2 621 Hannah Mavis Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 12 3 32:48
3 622 Ivy Taylor 10 3 33:08
4 623 8 3 34:24
5 619 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab Lake Oswego 7 2 25:05
6 612 Jennelle Holmes WebCyclery.com bend 6 2 25:56
7 609 Isabella Jacobs bicycleattorney.com Portland 5 2 28:10
8 620 Grace Vickers Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Forest Grove 4 1

Master 35+ B

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 706 Kale Chalmers HPC/RPM Mortgage 40 Tigard 15 5 42:09
2 678 Jeff Boehlke The Spokesmen 46 Battleground 12 5 42:17
3 700 Tony Curtis The Spokesmen 10 5
4 654 Todd Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 47 Bend 8 5 42:29
5 628 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 38 Portland 7 5 42:42
6 704 Robert DeClerk Hutch's/Bend Dental/Lowes 36 Bend 6 5 42:43
7 621 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5 5 42:51
8 661 Rick Metz bicycleattorney.com 44 Portland 4 5 43:04
9 622 Matt Savage Trusty Switchblade 36 Portland 3 5 43:07
10 626 Matthew Schwartz 37 Portland 2 5 43:26
11 687 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton 5 43:30
12 609 David Pryor 43 Portland 5 44:04
13 602 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 5 44:08
14 633 Larry Chow Portland Velo 44 Portland 5 44:11
15 705 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend 5 44:20
16 619 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 5 44:21
17 679 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5 44:25
18 666 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 44:40
19 702 Robert Trombley Raleigh 5 44:47
20 710 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 44 Hood River 5 44:47
21 656 David Rasca Buy Local Cycling 35 Salem 5 44:49
22 707 Raymond Crepeau 40 Portland 5 45:20
23 604 Michael Dehner 47 Portland 5 45:29
24 665 Drew Holmes WebCyclery.com 42 Bend 5 45:51
25 606 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage 47 Tualatin 5 46:09
26 688 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 5 46:27
27 615 Judson McCauley The Spokesmen 38 Vancouver 5 46:43
28 624 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 5 47:23
29 636 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 5 47:57
30 675 Guy Smith MadAlchemy 49 Rainier 5 48:32
31 703 Mark Ginsberg HPC/RPM Mortgage 42 Portland 4 39:49
DNF 711 Eric Moody Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 2
DNF 620 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 1
DNF 630 Kyle Stancliff SWEAT360 42 Aloha 1
DNF 641 Michael Girard Portland Velo 44 Portland 1
DNF 695 Jason Zadow Filth and Fury 37 Portland 1

Master 50+

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 275 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 15 5 43:31
2 259 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 12 5 43:39
3 280 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 10 5 44:06
4 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 8 5 44:28
5 288 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland 7 5 45:06
6 294 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 6 5 45:22
7 268 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5 5 45:30
8 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 4 5 45:57
9 299 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 3 5 46:54
10 269 Tim Ellerbruch 1 Error 54 Lake Oswego 2 5 46:56
11 273 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove 5 47:07
12 253 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 5 47:15
13 293 David Dorocke Deschutes Brewery 50 Bend 5 47:23
14 254 Steve Lacey 58 Portland 5 47:31
15 257 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 5 47:36
16 285 nathaniel wells 57 Mosier 5 48:01
17 277 Tom James bicycleattorney.com 55 Sherwood 4 38:59
18 291 Stan Kiefer Boneyard Cycling 57 Bend 4 39:40
19 292 Michael McLandress Boneyard Cycling 4 39:41
20 295 Dan Houghton Showers Pass 52 Aloha 4 39:41
21 297 Paul Mautner Team Rose City 54 Portland 4 39:57
22 300 Jeff Quinn Kelso 4 40:07
23 296 Gary Smith 53 Aloha 4 40:10
24 270 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4 40:28
25 298 Brian Smith WebCyclery.com 54 Bend 4 40:45
26 290 David Gratke Showers Pass 54 Portland 4 41:31
27 276 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4 42:10
28 261 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 54 Bend 4 42:19
29 287 David Smith Showers Pass 53 Portland 4 43:24
DNF 301 Gary Johnson Hood River 3

Master 60+

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 15 4 38:43
2 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 12 4 39:10
3 508 Amory Cheney Boneyard Cycling 61 Bend 10 4 40:50

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 338 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 15 8 1:12:34
2 359 John Mitchell West End Bikes/Specialized 12 8 1:12:47
3 343 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland 10 8 1:12:49
4 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 8 8 1:13:11
5 323 joe reynolds NNN 36 Portland 7 7 1:05:49
6 336 Andy Barczak Camas Bike and Sport 36 Camas 6 7 1:06:22
7 337 William Henterly RGF/Felt 46 Portland 5 7 1:06:23
8 304 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro 4 7 1:06:31
9 358 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3 7 1:06:36
10 314 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 2 7 1:06:59
11 347 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus 7 1:07:08
12 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 7 1:08:02
13 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 7 1:08:03
14 356 Christopher Van Tilburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 7 1:08:05
15 320 Robert Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 7 1:08:15
16 302 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 39 Salem 7 1:08:39
17 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 7 1:09:11
18 353 Dan Wolnick WebCyclery.com 47 Bend 7 1:09:23
19 352 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 7 1:09:29
20 318 Dan Werle Team S+M 40 Portland 7 1:09:48
21 354 Chris Kelsey Spokane Rocket 7 1:09:49
22 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 7 1:10:08
23 362 Matt Rolandson Kind Sports San Francisco 7 1:10:50
24 325 John Gorman Rapha Racing NW 42 Sisters 7 1:11:09
25 330 Brent Casady 41 Portland 7 1:11:12
26 326 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 7 1:11:22
27 355 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 6 1:06:28
DNF 357 Ken Reed Green Submarine Records 36 Beaverton 4
DNF 360 Thomas Cody Rapha Racing NW 2
DNF 349 Jonathan Irick Rapha Racing NW 40 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Points Laps Time Notes
1 417 Simon Robins 39 Portland 15 5 43:15 Missing shoulder number
2 423 Joseph Ketner 35 Gresham 12 5 43:30
3 340 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43 Portland 10 5 43:51
4 375 Dan Anderson 39 Beaverton 8 5 44:32
5 344 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 7 5 44:48
6 346 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage 43 Lake Oswego 6 5 44:48
7 319 Kurt Snyder The Spokesmen 43 Vancouver 5 5 45:03
8 317 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 4 5 45:11
9 353 Rick Boston 46 Portland 3 5 45:14
10 328 Ryan Morrisey The Spokesmen 36 Vancouver 2 5 45:14
11 427 David Anderson Boneyard Cycling 46 Bend 5 45:17
12 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46 Camas 5 45:29
13 426 Marc Lutz Scorpius Cycles 42 Lake Oswego 5 45:44
14 436 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5 45:51
15 321 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Hillsboro 5 45:53
16 338 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Tigard 5 45:57
17 337 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 5 46:00
18 331 John Martin Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 46:02
19 302 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage 40 West Linn 5 46:20
20 402 Chris Roberts 41 Portland 5 46:29
21 435 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 5 46:40 Incorrect number placement'
22 350 Greg Kempthorn Sunset Cycles 46 Lake Oswego 5 46:44
23 430 Vincent Gonsalves 49 Portland 5 46:54
24 432 jason schroeder Team Finger 5 47:15
25 433 David Szymanski Honey Badger 44 Warrenton 5 47:16
26 428 Rob Kerr Boneyard Cycling 45 Bend 5 47:24
27 409 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 43 Portland 5 47:45
28 439 Alan Thomason Deschutes Brewery 52 Bend 5 47:58
29 318 Varner Seaman Existential Velo 37 Portland 5 47:58
30 348 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 48 Brush Prairie 5 48:19
31 438 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 38 Portland 5 48:36
32 372 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 48:39
33 422 Craig Mavis Deschutes Brewery 58 Bend 5 49:02
34 342 Scott Hamness Artisan Family Racing 42 Lake Oswego 5 49:04
35 378 Rick Zimmerman Portland Velo 45 Vancouver 4 39:26
36 304 Steven Westberg WebCyclery.com 44 Bend 4 39:27
37 312 Joey French Team Slow 38 Portland 4 39:28
38 431 Jeremy Hudson 41 Gresham 4 39:48
39 424 Ken Johnson Boneyard Cycling 4 39:49
40 333 Tim Beard Bend Endurance Academy 45 Bend 4 40:23
41 425 Andy Barram Boneyard Cycling 4 40:59
42 418 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4 41:38
43 313 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland 4 41:49
44 437 Johan Reitz Muffin Top 4 41:50
45 309 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 37 Portland 4 42:26
46 305 Thomas J Meier 57 Corvallis 4 42:39
47 370 Jesse Lopez Team Highlander 49 Longview 4 43:38
48 429 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 40 portland 3 40:55
49 434 Darren Pennington 52 Portland 3 41:23
DNF 335 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 15 4 36:53
2 14 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 12 4 37:36
3 5 Cindy Lewellen 45 Portland 10 4 37:38
4 8 Virginie Calme Cyclepath Racing 42 Portland 8 4 39:04
5 16 Jennifer Wardell Mountain View Cycles/Subway 7 4 40:23
6 17 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 6 4 40:38
7 7 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 37 Salem 5 4 41:50
8 2 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 4 4 42:37
9 15 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 3 4 42:52
10 10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 2 3 47:18

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 109 erica wescott 42 Bend 15 4 39:21
2 103 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 12 4 43:12
3 110 Cassie Nobbs GVH Bikes 41 Hood River 10 4 43:56
4 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 8 4 43:59
5 104 Jennifer Donnelly Super Relax Concept 44 Hood River 7 4 44:02
6 105 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 43 Milwaukie 6 4 47:15

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 504 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 15 4 39:21
2 502 Lynda Palubeski WebCyclery.com 45 Bend 12 4 39:30
3 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 10 4 39:58
4 506 Angela Horton Gapay Hammer Velo 46 Cornelius 8 4 40:26
5 500 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 7 4 41:09
6 505 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 6 4 41:18
7 513 Sheilagh Griffin Nomad Cycles 5 4 45:54
8 511 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 4 4 46:44
9 512 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis 3 4 47:00
10 501 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 59 Lake Oswego 2 3 38:14

Singlespeed

Num Name Team Age City Points Laps Time Notes
1 501 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 15 5 38:42.0
2 572 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 37 Ashland 12 5 40:10.0
3 573 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 38 Central Point 10 5 40:16.0
4 550 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 31 Portland 8 5 40:16.0
5 522 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 7 5 40:50.0
6 525 Brian Kesselman Cyclesport.com 36 Portland 6 5 40:59.0
7 568 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 5 5 41:27.0
8 575 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 4 5 41:29.0
9 507 Scott Barker 1 Error 43 Portland 3 5 42:02.0
10 558 John Lin Hammer Velo 29 Portland 2 5 42:15.0
11 569 Jeff KONCZ EMDE SPOKANE 5 43:18.0
12 527 Jason Uland Team Cthulhu 42 Portland 5 44:44.0
13 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 5 45:12.0
14 520 Matt Savage Trusty Switchblade 36 Portland 5 45:24.0
15 528 Daniel Evans 27 Portland 5 45:44.0
16 576 Chevil Knevil Evil 5 47:58.0
17 513 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 5 48:12.0
18 579 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 48:30.0
19 577 Jack Trumbull 4 38:46.0
20 563 Justin Drawbert Trailhead Coffee Roasters 25 Portland 4 39:46.0
21 574 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 29 Portland 4 41:01.0
22 541 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4 43:20.0
23 539 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 4 43:58.8
24 516 Cole Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 19 Bend 4 47:04.0
25 571 Cassie Nobbs GVH Bikes 41 Hood River 4 49:39.0
26 578 Shawn Postera Sprout Cycles/Lucky Lab 3 38:44.0
27 526 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 3 38:44.0
28 570 Max Kirchoff Team Cthulhu 31 Portland 3 31:59.0
29 519 William Sullivan Scorpion Cycles 46 Lake Oswego 2 44:00.0
DNF 544 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 1
DNF 580 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 1
DQ 575 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 5 41:29.0 Illegal contact

Women A

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 622 Julie Krasniak Rapha Focus 24 Portland 15 7 1:05:49
2 633 Brigette Brown 12 7 1:10:32
3 608 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 44 Keizer 10 7 1:11:51
4 601 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Gresham 8 7 1:12:35
5 632 Laura Winberry Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 28 Bend 7 7 1:12:58
6 604 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 6 7 1:13:21
7 627 Natalie Koncz Zuster Cycling 36 SPOKANE 5 6 1:05:43
8 628 Allison Halpin Sunnyside Sports 25 Bend 4 6 1:06:02
9 620 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 3 6 1:06:27
10 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 2 6 1:06:27
11 621 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Portland 6 1:07:00
12 610 Susan Peithman Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 6 1:07:46
13 623 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 23 Portland 6 1:10:59
14 631 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview 6
15 629 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 32 Portland 3 1:05:51
DNF 630 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 43 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 724 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 15 4 41:03
2 702 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 12 4 41:20
3 706 Shelley Dunlop Portland State University 27 Portland 10 4 41:28
4 716 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 8 4 42:23
5 725 Allison Medellin Hammer Velo 33 Portland 7 4 42:23
6 701 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 6 4 42:35
7 723 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 34 PORTLAND 5 4
8 712 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 4 4 42:59
9 721 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 3 4 43:13
10 707 Ingrid Jackson Tempo Cycling and Pilates Studio 32 Portland 2 4 45:48
11 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 4 46:30
DNF 718 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 2

Women C

Num Name Team Age City Points Laps Time
1 915 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 15 4 44:22
2 909 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 12 4 44:54
3 913 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 10 4 45:35
4 914 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 8 4 46:35
5 924 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 7 4 47:13
6 905 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 6 3 36:25
7 920 Kelsey Quinn 5 3 36:30
8 921 Sandy Nguyen Green Submarine Records 27 Portland 4 3 36:36
9 923 Phaedra Booth Green Submarine Records 32 Hood River 3 3 37:14
10 902 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 2 3 40:00
11 925 Christina Collada Team Cthulhu 27 Portland 3 42:22
DNF 926 Aubree Ng 27 Portland 1