Corn Cross 2

Boring, OR
November 10, 2018

For results questions, please contact Emily Marshall

Updated November 10, 2018 at 9:33 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 582 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 59 Bend 4 45:52
2 576 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 42 Portland 4 47:53
3 592 Kim Gerhardt Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Portland 4 54:21
4 593 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte 50 Happy Valley 3 55:02

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 706 Scott Rath Sage Titanium 48 Wilsonville 5 47:37
2 738 Michael Clark Stumptown Cycling Club 49 Portland 5 54:45
3 717 Mark Sather Team 10 Barrel 47 Tigard 4 41:38
4 701 Mike Reddig Dialed Cycling Team 47 Camas 4 41:43
5 712 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard 4 42:15
6 702 Ed Waters 59 Eagle Creek 4 49:10

Elite Junior Men

Num Name Team Age Laps Time
1 515 Ian Brown Bend Endurance Academy 14 5 46:29
2 516 Gavin Bowen 17 5 46:30
3 514 Zane Strait Bend Endurance Academy 13 5 46:36
4 517 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy 18 5 46:40

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Category Laps Time
1 903 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard Elite Junior Women 4 45:58

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 42 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 27:11
2 4 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 11 Bend 3 28:39
3 72 Jack Billowitz Bend Endurance Academy 11 Bend 3 30:35
4 179 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Aurora 3 32:43
5 16 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 3 33:25
6 23 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 34:26
7 57 Jack Hampson Sage Titanium 12 Lake Oswego 3 35:10
8 50 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3 35:13
9 35 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10 Portland 3 36:26
10 56 Gavin Newman Sage Titanium 11 Portland 3 37:05
11 189 Luke Talman 11 Portland 2 25:30
12 228 Gage Ebert 12 2 25:30

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 14 West Linn 3 25:46
2 41 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 26:03
3 43 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 27:10
4 93 Ryan Marks Bend Endurance Academy 13 Bend 3 27:56
5 21 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 3 28:31
6 22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 29:01

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 91 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 15 Bend 3 25:45
2 230 Tyler Winans Bend Endurance Academy 15 Bend 3 26:47
3 144 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 16 Portland 3 27:03
4 227 Federico Spedini 15 Portland 3 28:15
5 52 Ronan Myers 16 West Linn 3 29:02

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team Tigard 3 26:21
2 84 James Yoon Dialed Cycling Team Portland 3 30:52
3 229 William Nusbaum Team Lazy Tarantulas Portland 2 26:50

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 91 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy 15 Bend 3 25:45
2 10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 14 West Linn 3 25:46
3 41 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 26:03
4 15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 17 Tigard 3 26:21
5 230 Tyler Winans Bend Endurance Academy 15 Bend 3 26:47
6 144 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 16 Portland 3 27:03
7 43 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 27:10
8 42 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 27:11
9 93 Ryan Marks Bend Endurance Academy 13 Bend 3 27:56
10 227 Federico Spedini 15 Portland 3 28:15
11 21 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 3 28:31
12 4 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 11 Bend 3 28:39
13 22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 29:01
14 52 Ronan Myers 16 West Linn 3 29:02
15 72 Jack Billowitz Bend Endurance Academy 11 Bend 3 30:35
16 84 James Yoon Dialed Cycling Team 17 Portland 3 30:52
17 179 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Aurora 3 32:43
18 16 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 3 33:25
19 23 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 34:26
20 57 Jack Hampson Sage Titanium 12 Lake Oswego 3 35:10
21 50 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling 10 Portland 3 35:13
22 35 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10 Portland 3 36:26
23 56 Gavin Newman Sage Titanium 11 Portland 3 37:05
24 25 Thomas Little BeerMongers 9 Portland 3 37:12
25 189 Luke Talman 11 Portland 2 25:30
26 212 Kai Blankenship 9 Bend 2 25:32
27 229 William Nusbaum Team Lazy Tarantulas 17 Portland 2 26:50
28 44 Sebastian Bartnikowski 9 Aloha 2 33:36
29 228 Gage Ebert 12 2 33:36

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 25 Thomas Little BeerMongers Portland 3 37:12
2 212 Kai Blankenship Bend 2 25:32
3 44 Sebastian Bartnikowski Aloha 2 33:36

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 636 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 12 Vancouver 3 32:57
2 602 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Lake Oswego 3 35:34
3 601 Sydney Little BeerMongers 11 Portland 3 36:20
4 650 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 12 Beaverton 2 25:20
5 619 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 26:15
6 687 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 12 Portland 2 34:09
DNF 662 Edie Johansen 10 West Linn 1 34:09

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 609 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 30:10
2 648 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 33:30
3 605 Summer westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 2 27:41

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Category Laps Time
1 604 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard Junior Women 3/4/5 3 33:50

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 609 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 30:10
2 636 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 12 Vancouver 3 32:57
3 648 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 33:30
4 604 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3 33:50
5 602 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 12 Lake Oswego 3 35:34
6 601 Sydney Little BeerMongers 11 Portland 3 36:20
7 650 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 12 Beaverton 2 25:20
8 619 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 26:15
9 605 Summer westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 2 27:41
10 687 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 12 Portland 2 34:09
DNF 662 Edie Johansen 10 West Linn 1 34:09

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 315 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend 8 1:07:42
2 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 7 0:59:50
3 306 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 7 1:00:17
4 373 Dustin Henderson Deschutes Brewery 40 Gresham 7 1:00:50
5 312 Joshua Johansen 45 West Linn 7 1:01:16
6 406 Chris Winans Sunnyside Sports 42 Bend 7 1:02:02

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 256 Phil Crawley 41 Bend 5 44:54
2 12 David Visnack 49 Bend 5 45:41
3 224 Garrett Tyburski 40 Portland 5 45:56
4 110 Adam Vanarsdall 46 Portland 5 46:06
5 212 Jeremy Kennedy 35 Canby 5 46:25
6 49 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 46 West Linn 5 46:30
7 18 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Oregon City 5 47:04
8 79 Greg Myers 46 West Linn 5 47:07
9 108 Christopher Landon 37 Portland 5 47:13
10 34 Martin Matsumura Dialed Cycling Team 53 Portland 5 48:04
11 35 Andy Morris Dialed Cycling Team 48 Portland 5 49:30
12 27 Ben Hein 46 Bend 5 49:47
13 166 Neil Kranz 43 Tigard 5 50:19
14 257 Brian Dessinger 50 Milwaukie 4 40:57
15 135 Chester Artman 47 Lake Oswego 4 42:14
16 134 Burk Webb 51 Milwaukie 4 44:36

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 146 Brent Morrow 43 Vancouver 5 44:16
2 221 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland 5 44:48
3 47 Cory Solovewicz Swift Racing 36 Portland 5 44:51
4 18 Franz Bruggemeier 38 Portland 5 44:58
5 171 Ryan Marquardt Hillsboro 5 45:21
6 123 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 47 Portland 5 45:25
7 45 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 35 Portland 5 45:39
8 116 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 37 Bend 5 45:43
9 172 Eric Blankenship 43 Bend 5 45:46
10 7 Brian Wise Dialed Cycling Team 47 Vancouver 5 46:01
11 37 Nolan Restivo 40 Portland 5 46:09
12 27 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 46:28
13 10 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 Portland 5 46:40
14 20 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Lake Oswego 5 46:53
15 118 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 46 Portland 5 46:58
16 6 Jerry Inscoe Sage Titanium 49 Lake Oswego 5 49:09
17 182 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Aurora 5 50:12
DNF 100 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Corbett 3 30:13

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 700 Michael Metz bicycleattorney.com 56 Renton 5 42:15
2 807 Scott Trautman Dialed Cycling Team 52 Camas 5 42:40
3 708 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 53 Portland 5 44:21
4 713 Jeff Nary Sagebrush Cycles 53 Bend 5 44:22
5 732 Mike Mercer Grouptrail Cycling 58 Portland 5 44:34
6 763 Mark Emry 54 Gresham 5 45:36
7 866 Chris Page Metropolis Cycle Repair 50 Brightwood 5 45:51
8 837 Walter Mcknight Deschutes Brewery 51 Bend 5 47:02
9 730 Andrew Malakoff 60 Portland 5 49:06
10 747 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 5 51:09
DNF 893 Jason Bietz 52 Sherwood 3 31:06

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 846 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 61 Bend 5 48:16
2 801 Ron Strasser Team S+M 69 Portland 5 48:22
3 828 Paul Mautner Veloforma 60 Portland 5 48:35
4 804 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland 5 49:26
5 806 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing 62 Tigard 5 50:52
6 839 Amory Cheney Deschutes Brewery 67 Bend 4 42:42
7 835 Rick Gregory 65 Eugene 4 42:57
8 857 Robert Smith-Gillespie Bicycleway.com/OPS 60 Eugene 4 45:37

Masters 70+

Num Name Team Age City Category Laps Time
1 811 Loren Russell 76 Corvallis Masters 70+ 4 51:23

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 18 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 45 Bend 5 47:12
2 42 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 52 Portland 5 48:41
3 23 Brittany Stover Team AF 44 Portland 5 50:33
4 3 Rebecca Hillary Team AF 42 Portland 4 41:28

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 509 Kristi Cushman 39 Portland 5 50:32
2 508 Christy Hawkins Team AF 41 Portland 4 42:47
3 532 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Beaverton 4 43:29

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 620 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 59 Trout Lake 5 50:52
2 622 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 51 Bend 4 42:34
3 605 Donna Metz bicycleattorney.com 54 Renton 4 45:32

Masters Women 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 607 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club 67 Corvallis 3 41:52
2 618 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 65 Portland 3 44:36

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 47 Sean Babcock Team S+M 35 Corvallis 8 1:00:47
2 35 Erik Tonkin Team S+M 44 Portland 8 1:00:55
3 1 Felipe Nystrom 35 Portland 8 1:01:00
4 9 Evan Murphy 30 Portland 8 1:01:54
5 10 Jeremy Russell 36 Portland 8 1:02:36
6 51 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Boring 8 1:03:47
7 83 Josh Bezecny 37 Lebanon 8 1:06:31

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 180 Aaron Anderson 29 Corvallis 6 46:55
2 128 Jordan Miller Deschutes Brewery 36 Bend 6 48:29
3 145 Andrzej Stadnik 29 Lake Oswego 6 49:04
4 216 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 40 Boring 6 49:28
5 217 Grant Headley Swift Racing 32 Portland 6 50:11
6 15 Brad Davidson Grouptrail Cycling 36 Portland 6 50:26
7 117 Brian Little BeerMongers 44 Portland 5 42:30
8 166 Parke Chapin Bend Endurance Academy 14 Bend 5 46:44

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 50 Ondrej Podlesak 34 Portland 5 45:25
2 110 Dan Froelich 34 Beaverton 5 46:45
3 27 Eric Steimer Team 10 Barrel 33 Beaverton 5 49:15

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 226 Will Taylor 29 Portland 5 45:45
2 222 Jeff Roerig 33 West Linn 5 45:52
3 224 Collin Bundy 29 Vancouver 5 47:53
4 209 Jeremy Gomez 23 bronx 5 48:14
5 116 Erik Neilson 31 Portland 5 48:59
6 252 David Sailors 64 Bend 5 49:14
7 13 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 33 Bingen 5 49:23
8 199 Shaun Stiles 40 Vancouver 5 49:26
9 147 Adam Andrus Swift Racing 29 Portland 5 50:42
10 283 Wes Hare 33 Portland 5 51:10
11 99 Rodney Billowitz 53 Bend 4 41:57
12 285 David Herron 34 Portland 4 41:59
13 39 Jamie King Holtey Brown p/b Peak Condition 41 Portland 4 42:25
14 288 Bill Salbador 53 Eugene 4 42:40
15 111 Michael Ybaben 55 Beaverton 4 42:45
16 284 Marc Zenoniani 50 West Linn 4 42:54
17 10 Erick Taft Camas Bike and Sport 48 Vancouver 4 43:59
18 159 Jose Torres 49 Camas 4 44:18
19 109 Larry Coates 45 West Linn 4 45:53
20 287 Joshua Tillinghast 44 Portland 4 47:31
21 256 Carrie Wilton 50 Portland 4 47:50
22 53 Dirk Alenduff 46 Oregon City 4 48:40
23 286 Stephanie Farias 47 Portland 4 54:16
24 282 Christopher Bullard 37 Portland 3 48:38
DNF 289 Samuel Salbador 23 Eugene 3 48:38

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 640 Christian Lam 29 Portland 6 47:28
2 820 Fred Mills 38 Portland 6 47:37
3 620 Jacob Smith 15 Portland 6 49:35
4 759 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40 Portland 6 49:47
5 606 Justin Philips Swift Racing 37 Portland 6 50:24
6 615 John Lin Swift Racing 35 Portland 5 42:08
7 776 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 51 Portland 5 43:25
8 863 James Tervo Team S+M 48 Portland 5 44:46
9 693 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 West Linn 5 45:20
10 708 Adam Vanarsdall 46 Portland 5 46:00
11 819 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Portland 5 46:22
12 609 Steven Westberg Deschutes Brewery 50 Bend 5 49:08
13 862 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard 5 52:07

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 801 Mielle Blomberg Team S+M 47 Portland 5 48:08
2 844 Alison Crocker 34 Portland 5 48:33
3 855 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 39 Portland 5 49:13
4 818 susan Renn Team Slow 49 Portland 5 52:18
5 857 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 4 42:29
6 825 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 49 Redmond 4 45:19
7 862 Hayli Hay 40 Portland 4 50:07

Women 1/2

Num Name Team Age Laps Time
1 843 Alice Pennington Team S+M 37 7 1:03:56
2 839 Nicole Beckwith Team Nonstop 32 7 1:07:10

Women 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 102 Katy Giombolini 30 Portland 5 46:48
2 159 Mari Little BeerMongers 39 Portland 5 48:00
3 123 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 5 48:53
4 134 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 43 Vancouver 5 50:38

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 284 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 39 Portland 4 41:18
2 303 Leah Brown Team 10 Barrel 31 Portland 4 41:33
3 252 Erica Spiritos 29 Portland 4 43:44
4 292 Julia Austin Deschutes Brewery 44 Bend 4 44:26

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 791 Kori Blankenship 41 Bend 4 44:06
2 722 Sari Hargand BeerMongers 36 Portland 4 48:05
3 734 Lindsay Holmes Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 4 48:41
4 833 Allison Harriman 37 Whistler 4 49:06
5 812 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 10 Portland 4 52:42
6 832 Jennifer Winans 42 Bend 4 53:27
7 701 Jodi Gaylord Gladyators 44 Vancouver 3 41:16