Test of Endurance 50

Blodgett, OR
June 20, 2010

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 24, 2010 at 11:28 AM

Cat 1 15-18 Men

Num Name Team City Time
1 152 Kolben Preble Hammer Velo Forest Grove 5:33:11
2 155 Timothy Jaynes Pistis Grants Pass 7:08:40

Cat 1 19-34 Men

Num Name Team City Time
1 147 Peter Butt Portland 4:33:52
2 101 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 4:35:42
3 127 Austin Line Sunnyside Sports Bend 4:50:01
4 136 Jeff Dengal Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 5:05:29
5 139 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 5:05:43
6 148 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 5:07:57
7 132 Brandon Marshall Eugene 5:29:16
8 130 Lance Waltjen Redmond 5:29:49
9 102 Justin DeMallie Portland 5:34:46
10 100 Christopher Green Hagens-Berman LLP Cycling SEATTLE 5:53:56
11 149 Jeremy Warnicke www.evanplews.com/KENDAUSA Grand Ronde 6:01:12
DNF 143 Michael Lilienthal Team S+M Portland
DNF 162 Erik Long Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend

Cat 1 35-44 Men

Num Name Team City Time
1 105 John Weathers Sunset Cycles Tigard 4:20:53
2 111 Chris Snyder bicycleattorney.com PDX 4:27:53
3 103 Tim Butler River City Bicycles Portland 4:34:53
4 113 Cordino Longiotti PAFOC Ashland 4:48:14
5 107 David Stainton Swamis Encinitas 4:52:25
6 142 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 4:52:43
7 116 William Sullivan Lake Oswego 4:52:44
8 104 Mark Blackwelder Gentle Lovers Portland 4:52:54
9 104 Garland Thayer Missoula Sheepheads Missoula 4:52:54
10 169 Not registered 5:03:23
11 133 Kevin Hasley Bellvue 5:05:48
12 144 Joe Santos Bridgetown Velo 0.0 5:06:27
13 146 James Shingleton www.evanplews.com/KENDAUSA Salem 5:10:21
14 112 Paul Greenwalt Sunset Cycles Beaverton 5:10:56
15 137 David Cloninger Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 5:12:48
16 145 Mark Rasmussen www.evanplews.com/KENDAUSA McMinnville 5:16:34
17 106 Brian Neyt Cycle Sport Eagle Point 5:30:39
18 131 Paul Sullivan Vista Ridge Velo Portland 5:37:53
19 129 Doug Evans bicycleattorney.com Portland 5:38:27
20 108 Doug Striley PAFOC Medford 5:53:06
21 224 Jesse Luckett Cyclepath Racing PDX 5:53:38
22 168 Justin Price Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 5:55:46
23 154 Todd Embree Pacific Power Blue Sky Corvallis 6:00:15
24 109 John Miller PAFOC Ashland 6:04:19
25 126 David Baker Sunnyside Sports Bend 6:11:57
26 135 Michael Adams Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 6:27:47
27 115 James Chandler LaGrande 7:18:42
28 114 John Chandler lagrande 7:18:58
DNF 157 Fraser Atkinson Bellevue
DNS 110 John Hinke PAFOC Ashland

Cat 1 45+ Men

Num Name Team City Time
1 140 Perry Roper Chinook Cycling Club Richland 4:21:32
2 117 John McCaffrey bicycleattorney.com PDX 4:38:31
3 163 Paul Thomasberg Shimano Bend 4:45:27
4 120 Rich Cramer Beaverton 4:52:48
5 119 Jeffery Otto Sunset Cycles Beaverton 4:59:06
6 150 David Hill www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 5:12:22
7 141 Scott Carroll Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 5:15:46
8 165 Dan Packman Webskis Bend 5:26:26
9 118 Wayne Tonning Sunset Cycles Lake Oswego 5:26:46
10 121 Todd Rosier Portland Velo Hillsboro 5:26:56
11 122 Johnny Vergis Cyclepath Racing PDX 5:33:57
12 166 Henry Gertje Green Line 6 Racing Olympia 6:08:58
13 153 Frank Brett Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 6:23:21
14 151 Michael Romasco www.evanplews.com/KENDAUSA McMinnville 7:51:09
DNF 134 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend

Cat 1 Women

Num Name Team City Time
1 138 Serena Bishop Sunnyside Sports Bend 5:35:27
2 125 Brooke McDermid bicycleattorney.com Portland 5:40:09
3 167 Abby Watson Embrocation Cycling Journal Portland 6:20:27
4 123 Laura Gould Quiet Waters Racing Sequim 6:22:04
5 124 Elaine Bothe Sorella Forte Portland 6:41:53
DNF 164 Erin Playman Gentle Lovers Portland

Cat 2 15-18 Men

Num Name Team City Time
1 195 Brian Fawcett Pistis Grants Pass 6:36:15

Cat 2 19-34 Men

Num Name Team City Time
1 158 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Springfield 4:59:16
2 272 Aaron Edwards Bloom Racing Sisters 5:38:01
3 206 Derek Eysenbach Lagunitas-Niner TUCSON 5:39:48
4 295 Dustin Miller Capitol Velo p/b Lifesource Keizer 5:52:16
5 204 Powell Jones Quiet Waters Racing Sequim 6:01:37
6 271 Tim Joslin Cyclepath Racing Portland 6:12:16
7 202 Tyler Miller Bloom Racing Bend 6:12:40
8 174 Loren Mason-Gere Eugene 6:15:53
9 284 Richard Anderson Team S+M Portland 6:25:51
10 267 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 6:56:50
11 194 Robert Gilbert Trinity Bikes 0.0 7:08:39
12 286 Eric Fosdick Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 7:14:14
13 299 Mark Kacmarcik Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 7:16:09
14 239 Gabe Winkler Corvallis 7:36:27
15 156 Matt Plummer Deschutes Honey Company Bend 7:56:40
16 203 Jonathan Champney Eugene 8:30:24
DNF 205 Ryan McIntyre PDX
DNF 287 Andrew Vaughn Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis

Cat 2 19-34 Women

Num Name Team City Time
1 197 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 5:43:12
2 296 Amber Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 6:47:11
3 200 Kim Matheson Portland 6:56:24
4 297 Claire Garcia-Webb Bellevue 7:36:35
5 259 Beth Flanagan Portland 7:44:02
DNF 201 Kim Hubbard Beaverton

Cat 2 35+ Women

Num Name Team City Time
1 261 Jodi line Bailey Bend 6:07:49
2 128 Margi Bradway Team S+M Portland 6:44:18
3 207 lisa belair Cyclepath Racing PDX 6:55:16
4 209 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Eugene 7:09:04
5 172 pia oravetz Nuby Bend 7:20:10
6 210 Candi Cook Portland 8:37:24
DNF 208 Debrea Terwilliger Sun Valley
DNF 211 Heidi Van Brocklin Beaverton

Cat 2 35-44 Men

Num Name Team City Time
1 199 Joe Chaves Ashland 5:02:02
2 220 andrew clarke north vancouver 5:05:50
3 275 Brendan Banovic Portland 5:27:43
4 225 Doug Howe Eugene 5:28:26
5 223 Jesse Lea Cyclepath Racing PDX 5:32:21
6 228 Robert Sanders Portland 5:50:51
7 222 Seth Barnard Ashland 5:50:56
8 232 Mike Alligood West Linn 5:53:02
9 161 Andy Kunkler Portland 5:53:24
10 291 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5:57:23
11 280 Aaron Lee Portland 5:57:33
12 263 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 6:04:39
13 290 Roland Vilett Portland Velo 6:04:46
14 266 Ron Sines Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 6:06:18
15 260 Jason Saunders Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 6:10:20
16 213 Fred Merwin eugene 6:16:06
17 171 Kenneth Pace Team S+M Portland 6:20:25
18 265 Marc Lutz Lake Oswego 6:21:28
19 237 Trig Rodgers bicycleattorney.com PDX 6:32:06
20 270 robert lee Portland 6:36:49
21 221 Edward (Ted) Chaplain PDX 6:37:26
22 278 Bill Haase Duvall 6:47:41
23 277 jimmy Vitelli Bellevue 6:54:28
24 231 Andrew Holder Portland 6:54:45
25 216 Johnny Baldwin Portland 7:04:26
26 173 James Lais Portland 7:05:23
27 219 Kyle Remington Beaverton 7:13:32
28 196 Russell Gober rogue Bicycle Works Forest Grove 7:18:11
29 218 Loyal Bassett Corvallis 7:36:04
30 238 David Szymanski Warrenton 7:21:47
31 283 Roger Michel 4th Dimension Racing Olympia 7:36:13
32 235 Gernot Wackwitz Portland 7:43:40
33 230 Jim Straight Sunset Cycles Beaverton 7:49:07
34 193 Jason Reed Happy Valley 7:52:11
35 159 Charles Barrett Portland 8:07:20
DNF 214 Rich Sherwood Salem
DNF 215 Scott Rider Portland
DNF 217 Mauricio Palacio Sunset Cycles Portland
DNF 226 John Truex Sun Valley
DNF 229 Owen Hutchinson Portland
DNF 233 Scott Avery Portland
DNF 234 Brian Davis PAFOC Medford
DNF 236 jason elicker covington
DNF 268 Brian Evans Bend

Cat 2 45-54 Men

Num Name Team City Time
1 241 Rob Piper Lake Forest Park 5:06:30
2 279 Steve McCallion Moots Portland 5:30:37
3 281 Eugene Anderson Cycle Analysis Medford 5:32:56
4 249 Jim Miller Cyclepath Racing PDX 5:33:58
5 244 Rob Dorshorst Medford 5:43:23
6 250 Andrew Cummins Sunset Cycles Portland 6:11:05
7 247 John Bodfish Lagrande 6:16:59
8 242 Joseph Marek Team S+M Oregon City 6:25:16
9 269 David Burnard Forest Grove 6:33:05
10 274 Jim Thorton Team S+M Hood River 6:36:46
11 282 Greg Meller Junction City 6:46:07
12 160 Dale Blackburn Corvallis 7:14:29
13 298 Ken Lynn Eugene 7:14:58
14 252 David English Filth and Fury PDX 7:23:55
15 253 Pete Conklin Portland 7:24:30
16 248 John Monroe San Francisco 7:39:14
17 246 Dan Lautenbach Sunset Cycles Portland 7:45:07
18 243 Robert Payne Auburn Bike Works Auburn 7:58:51
DNF 198 Matt Royston Philomath
DNF 245 Mike Labee PDX
DNF 254 Jonathan Pierce Sheridan
DNF 262 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events Florence
DNF 292 Wayne Nussbaum Happy Valley
DNS 251 Cliff McCann Grants Pass
DNS 285 Judd Eustice Team S+M Portland

Cat 2 55+ Men

Num Name Team City Time
1 264 Don Leet Sunnyside Sports Bend 6:00:54
2 288 Steve Lacey Showers Pass Portland 6:05:11
3 289 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 6:08:25
4 258 Rick Gregory Eugene 6:20:45
5 256 Raymond Fortner Van Dessel California Livermore 6:49:35
6 257 Michael Daggett Sunset Cycles Portland 7:42:10
DNF 255 Mark Rathkamp Bellingham
DNF 293 Dave Goodier www.evanplews.com/KENDAUSA Salem
DNS 273 Ron Strasser Team S+M Portland

Cat 3 10-14 Men

Num Name Team City Time
1 300 G. Todd Thayer Missoula Sheepheads Missoula 3:54:42

Cat 3 15-18 Men

Num Name Team City Time
1 312 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 3:26:57
2 304 Deven Roberts Newport Cycling Club Newport 3:31:21

Cat 3 19-34 Men

Num Name Team City Time
1 311 Spencer Callahan Bush League Wrenching Portland 2:51:59
2 313 Brett Stevens Bike Newport South Beach 2:58:16
3 314 Adam St Seviour Corvallis 2:59:11
4 240 Richard Montgomery Corvallis 3:54:50
5 315 Dennis Feeney Corvallis 4:01:46

Cat 3 19-34 Women

Num Name Team City Time
1 309 Leah Edwards 0.0 3:24:25
2 308 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events Portland 3:45:23

Cat 3 35-44 Men

Num Name Team City Time
1 302 Eric Moran Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 3:13:00
2 303 Clay Horste Jefferson 5:16:04

Cat 3 35-44 Women

Num Name Team City Time
1 301 Kristina Lackner Sherwood 3:47:43
2 307 Meredith Plummer Corvallis 4:09:06
3 310 rebecca bozarth Cyclepath Racing Portland 4:19:15
4 305 Stephanie Rouse Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 5:03:00

Cat 3 45+ Men

Num Name Time
1 316 Hiroji McKinstry 2:51:57
2 306 Michael Dehner 3:26:55

Clydesdale

Num Name Team City Time
1 276 Seth Daniels BRIHOP Cycling Portland 6:27:11
DNF 294 Brian Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis

Pro Men

Num Name Team City Time
1 69 Carl Decker Giant Bend 3:38:37
2 1 Adam Craig Rabobank/Giant Offroad Bend 3:44:59
3 4 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles Bend 3:48:17
4 3 Erik Tonkin Team S+M Portland 3:59:54
5 5 Sean Babcock Team S+M Portland 4:03:06
6 2 Barry Wicks Kona Factory Team Santa Cruz 4:03:51
7 16 luke pennington Team S+M Bellingham 4:03:52
8 9 Brig Brandt Rebound Physical Therapy Bend 4:04:40
9 8 Ryan Trebon Kona Factory Team Bend 4:09:48
10 6 Ben Thompson Trek Mtn Co-Op Bend 4:10:34
11 25 Ben Parsons Hammer Nutrition Missoula 4:19:58
12 12 Cary Miller Team S+M Portland 4:29:21
13 18 Nelson Snyder Cyclepath Racing Hood River 4:29:37
14 170 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events Portland 4:37:42
15 15 Patrick Means Team S+M Bellingham 4:38:57
16 14 Scott Bradway Team S+M Portland 4:40:03
17 29 Davy Yeater River City Bicycles Portland 4:41:47
18 11 Jonathan Myers Team S+M Portland 4:46:52
19 22 Chad Swanson Knives at a gun fight Portland 4:55:50
20 20 Jon Smith Team S+M Portland 5:01:01
21 26 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA Beaverton 5:10:02
22 19 Bruce Cole-Baker Sunnyside Sports Bend 5:29:17
DNF 10 Evan Plews www.evanplews.com/KENDAUSA Salem
DNF 13 Brandon Fisher Team S+M Portland
DNF 23 Jeremiah Swanson Team S+M Portland

Pro Women

Num Name Team City Time
1 17 Alice Pennington Team S+M Hood River 4:48:26
2 27 Lizzy English Gaint/Northstar Tahoe Bend 5:12:29
3 28 Laura Winberry Ninkasi/Raw Rev/Soyuride 5:39:52
4 21 Anna Fortner The TEAM Livermore 5:42:00
5 24 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness Portland 5:53:34
6 31 Monilee Atkinson Ncrco Bikes Bellevue 6:08:52

Singlespeed

Num Name Team City Time
1 74 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop Springfield 4:25:12
2 75 Mike Stafford Life Cycle Bike Shop Eugene 4:55:17
3 50 Jake Rosenfeld Forest Grove 4:57:19
4 62 Brian Gerow Corsa Concepts Portland 4:58:49
5 57 Greg Creswick Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 5:00:17
6 212 Jake Whipple Winthrop 5:03:18
7 53 Adamen Hannaford Portland 5:18:22
8 71 Christian Vedder River City Bicycles Portland 5:20:02
9 61 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 5:43:34
10 76 Matt Erlenbusch WebCyclery.com Bend 5:45:38
11 73 Thomas Bennett Portland 6:11:06
12 58 Todd Davidson Olympia 6:13:37
13 63 Jason Britton Portland 6:32:27
14 56 chapell miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 7:48:09
DNF 59 Stevan Gyetvis Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis
DNF 60 Newport-Berra Alex Siskiyou Massage Corvallis
DNF 72 Joseph Davis Cycle Analysis Medford
DNF 51 Bruce Cannon Portland
DNF 54 Trevor Hall Cucina Fresca Bellevue
DNF 55 Tom Jow Salt Lake City

Singlespeed Women

Num Name City Time
1 52 Lya Daggett Portland 8:42:45