Ironclad Criterium

Portland, OR
July 16, 2011

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated July 22, 2011 at 8:35 PM

Masters Men

Num Name Team Age City
1 3227 Justin Serna West End Bikes/Specialized 42 Portland
2 763 Nathan Spear Bridgetown Velo 38 Portland
3 4078 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 44 Portland
4 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 39 tigard
5 362 Jeff Tedder Hammer Velo 51 Portland
6 4331 Brion Barnett Portland Velo 45 Aloha
7 652 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 40 Portland
8 672 J.Michael Manning Medoyeff Vodka/Team CycleOne 56 Portland
9 4081 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland
10 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland
11 7358 Martin Baker
12 4481 dave davis 33 Portland
13 622 Roger Joys Upper Echelon Fitness 50 Portland
14 317 Steve Swanson 49 Portland
15 4340 Damon Schaefer Southwest Bicycle Cycling Team 41 Portland
16 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Sandy
17 384 Mike Adams United Finance 57 Tualatin
18 9002 Dan Houghton Showers Pass 51 Aloha
19 692 David Saltzberg Half Fast Velo 45 Vancouver
20 4106 John Prosser Taleo Racing Team 44 Hillsboro
21 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 41 Hillsboro
22 740 Robert Carver Ironclad Performance Wear 30 Portland
23 694 Joshua LeBus Bridgetown Velo 38 Portland
24 3171 David Rosen Half Fast Velo 38 Beaverton
25 3094 Brian Ratliff Portland Velo 32 Hillsboro
26 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
27 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 49 Aloha
DNF 799 Greg Estes Bikesale.com 55 Portland
DNF 5313 Edward Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 40 Tigard
DNF 5489 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 39 West Linn
DNF 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 49 Aloha
DNF 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 45 Lake Oswego

Masters Women

Num Name Team Age City
1 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie
2 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro
3 292 Kristina Lackner 40 Sherwood
4 7120 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 54 Portland

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 3061 Clint Culpepper Embrocation Cycling 31 Portland
2 3132 Daniel Penner Ironclad Performance Wear 25 Portland
3 3081 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
4 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 45 Lake Oswego
5 4199 Evan Siroky Evan Siroky 26 Portland
6 694 Joshua LeBus Bridgetown Velo 38 Portland
7 761 Mitch Denham NoMads Bicycle Racing Team 40 Hillsboro
8 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 44 Portland
9 763 Nathan Spear Bridgetown Velo 38 Portland
10 652 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 40 Portland
11 5473 John Hartnett Soraz Racing 28 portland
12 3113 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 35 Portland
13 3062 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36 Vancouver
14 3094 Brian Ratliff Portland Velo 32 Hillsboro
15 366 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 36 Camas
16 740 Robert Carver Ironclad Performance Wear 30 Portland
DNF 779 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 41 Hillsboro

Men Category 4/5

Num Name Team Age City
1 8061 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 13 Portland
2 5125 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 21 Portland
3 8017 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland
4 5470 Byron Breeden Team Cthulhu 35 Portland
5 4144 Shaun Conley Ironclad Performance Wear 38 Portland
6 4309 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland
7 4131 Dustin Harder Harder Cycling 32 Portland
8 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 49 Aloha
9 4340 Damon Schaefer Southwest Bicycle Cycling Team 41 Portland
10 5274 Thomas Royce North River Racing 43 Ridgefield
11 4081 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland
12 4235 David Thielen II ZteaM 51 Vancouver
13 4213 Matthew Studer 26 Portland
14 5591 Jered Wikander 27 Portland
15 4379 Carl Dreyer Portland Velo 31 Hillsboro
16 4146 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 45 Portland
17 4129 Earl Hazekamp Capitol Velo 36 Salem
18 4624 Patrick Tess patrick tess 28 portland
19 4675 John W Siwinski 39 Hillsboro
20 5351 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer 26 Portland
21 4230 Greg Sanders Ironclad Performance Wear 29 Portland
22 4211 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland
23 5208 Sean Bergman 40 Sherwood
24 5477 Edward DeLisle Soraz Racing 29 Portland
25 4168 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 Portland
26 4199 Evan Siroky Evan Siroky 26 Portland
27 28 Joseph Ryan
28 5159 Yutaka Yokote Capitol Velo 35 Salem
29 5869 Alex King 16 Trout Lake
30 26 Lucas King
31 27 Alex Thomsen
32 5156 Andrew Nemecek 44 portland
33 3046 Billy Holcomb Trusty Switchblade Portland
34 4318 Brian Buskirk Trinity Bikes 26 Grants Pass
35 5425 Jeremiah Hartley Team Endless Cycle 28 Portland
36 5795 Mark Mandigo 43 Portland
37 4070 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland
38 5297 Jerome Leedy 29 Vancouver
39 5105 Dan Grabski Portland Velo 32 Portland

Men Pro/1/2

Num Name Team Age City
1 971 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 26 Portland
2 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Beaverton
3 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 32 Eugene
4 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 43 Eugene
5 3199 jonathan McCoy Ironclad Performance Wear 25 Portland
6 146 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland
7 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard
8 140 Dickie Mallison Upper Echelon Fitness 52 Portland
9 813 Sal Collura SLOCUM Race Team 42 Camp Adair
10 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 42 portland
11 193 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Tigard
12 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 29 Vancouver
13 9999 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Salem
14 141 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning 31 Portland
15 178 Daniel Quirk Veloce Racing 42 Portland
16 134 Eddie French Guinness Cycling Team 44 Portland
17 3103 Lee Ordonez Hutch's-Eugene 29 Springfield
18 75 John Ayres bicycleattorney.com
DNF 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland
DNF 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
DNF 851 Jason Mauer Upper Echelon Fitness 47 portland
DNF 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 45 Portland

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 26 Portland
2 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 27 Beaverton
3 214 Lindsay Fox Athletes Lounge 28 Portland

Women Category 3

Num Name Team Age City
1 448 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 31 Portland
2 292 Kristina Lackner 40 Sherwood
3 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie
4 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro
5 280 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Salem
6 7194 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 30 Portland
7 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 37 Portland
8 473 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland

Women Category 4

Num Name Team Age City
1 7256 Aleah Davis Upper Echelon Fitness 21 Tigard
2 7143 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear 25 Portland
3 7101 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 33 Portland
4 7130 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42 Portland
5 8023 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 14 Tigard
6 7184 Lori Brault Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 40 Portland
7 7317 Veronica Parkin Fanatik Bike Co. 23 Portland