Alsea Falls Switchback/OBRA MTB XC Champs

OR
August 14, 2011

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Category 1 Men

Num Name Team Age City Time
1 17 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 1:39:32
2 15 Tim Butler West End Bikes/Specialized 45 Portland 1:44:21
3 25 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 40 portland 1:45:55
4 24 barret fishner Mandalay Bay/McGhies 28 Las Vegas 1:51:06
5 26 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 33 Dallas 1:52:45
6 32 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland 1:56:04
7 29 david hill www.evanplews.com/KENDAUSA 48 Dallas 1:58:24
8 62 Patrick Wilder Moots Cycles 37 Portland 1:59:13
9 19 Todd Embree Team Dirt/Mudslinger Events 44 Corvallis 2:03:35
10 13 Shane Johnson Trinity Bikes 28 Redmond 2:07:27
DNF 22 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events 44 Corvallis

Category 1 Women

Num Name Team Age City Time
1 18 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness 32 Portland 2:10:26
2 49 Melissa Norland Team Dirt/Mudslinger Events 37 Corvallis 2:14:57
3 16 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 2:18:52

Category 2 Men

Num Name Team Age City Time
1 80 Chris Roots Moment Cycle Sport 26 Bend 1:22:21
2 52 Robert Gilbert Trinity Bikes 21 redmond 1:27:20
3 82 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 Camas 1:30:29
4 99 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 1:32:23
5 50 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 38 Bend 1:33:34
6 89 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing 36 Portland 1:33:35
7 67 Isaac Sullivan Life Cycle Bike Shop 30 Eugene 1:40:17
8 63 Matt Leitheiser 38 Portland 1:40:30
9 68 Scott Hill Life Cycle Bike Shop 39 Eugene 1:42:47
10 51 Mike Murphy Murphy's Stout 45 Portland 1:48:44
11 55 Loyal Bassett Team Dirt/Mudslinger Events 27 Corvallis 1:52:32

Category 2 Women

Num Name Team Age City Time
1 98 Annika Johannesen 18 Bend 1:45:37
2 54 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 1:46:46
3 58 Amber Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events 31 Bend 1:54:41
4 94 Lynda Palubeski WebCyclery.com 44 Bend 2:09:11
DNF 85 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 Portland

Category 3 Men

Num Name Team Age City Time
1 133 Forest Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Eugene 1:05:12
2 135 Larry Chow Portland Velo 43 Portland 1:05:15
3 175 John O'Brien West End Bikes/Specialized 52 Ridgefield 1:05:38
4 177 Andy Armstrong Sunset Cycles 28 Wilsonville 1:07:05
5 130 Keegan Clay 30 Eugene 1:13:29
6 181 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 Washougal 1:21:38
7 136 Robert Jaynes Pistis 45 Grants Pass 1:23:26
8 138 Kiefer Palm Trinity Bikes 21 Terrebonne 1:24:19
9 176 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 53 Bend 1:28:25

Category 3 Women

Num Name Team Age City Time
1 178 Cory Parker Super Relax Concept 40 Hood River 1:28:00
2 139 Sabina Pater West End Bikes/Specialized 41 Portland 1:32:22
DNF 128 Jackie Babich Team Dirt/Mudslinger Events 27 Corvallis

Clydesdale 200+

Num Name Team Age City Time
1 129 Kevin Thompson Tigard 39 Half Fast Velo 1:10:56
2 179 george beilstein Capitol Velo 51 Salem 1:14:52
3 180 Chuck Woosley United Finance 49 Tualatin 1:28:09

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Time
1 272 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 0:38:55
2 279 Peyton Logue Pistis 12 Grants Pass 0:39:31
3 284 Donovan Birky WebCyclery.com 12 Bend 0:46:49
4 273 Jett Ballantyne Bend Endurance Academy 11 Bend 0:54:45
5 282 Sam Drutman Bend Endurance Academy 12 Bend 0:59:15
6 283 Nate Lelack Bend Endurance Academy 12 Bend 1:05:46
7 281 Cooper Palubeski WebCyclery.com 11 Bend 1:35:32

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Time
1 276 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 14 Bend 34:07
2 277 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 35:00
3 275 Cameron Beard Bend Endurance Academy 13 Bend 35:04
4 280 Leif Kytola Hutch's-Eugene 13 eugene 37:30
5 267 Elkin Parker Super Relax Concept 13 Hood River 39:33
6 266 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 14 Bend 49:47

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Time
1 268 Javier Colton MBSEF Cycling Team 15 Bend 1:01:02
2 140 Cameron Carrick Bend Endurance Academy 16 Bend 1:05:17
3 96 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16 Bend 1:07:43
4 278 Adam Oliver Hutch's-Eugene 15 Eugene 1:17:22

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Time
1 131 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove 0:59:07
2 137 Timothy Jaynes Mrazek 17 Grants Pass 1:02:03
3 132 Ian Mastenbrook Hammer Velo 17 Milwaukie 1:02:48
4 134 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 Portland 1:02:58

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Time
1 286 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 12 Bend 1:35:12

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Time
1 271 Susannah Hart Camas Bike and Sport 14 Washougal 0:40:54
2 274 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy 14 Bend 1:13:26
3 285 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 Bend 1:16:29

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Time
1 270 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Washougal 1:25:37

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Time
1 269 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 Washougal 1:26:00

Masters Men 30-39

Num Name Team Age City Time
1 126 Seth Patla River City Bicycles 34 Hillsboro 1:18:36
2 97 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 39 Bend 1:19:58
3 75 Victor Duong Portland Velo 39 Portland 1:59:24

Masters Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 64 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes 44 Bend 1:18:39
2 84 Gregg Strome Hutch's/Bend Dental/Lowes 47 Bend 1:19:25
3 76 Andrew Sargent 41 Bend 1:21:44
4 86 Jesse Coombs 41 Corvallis 1:26:22
5 91 Todd Rosier Portland Velo 46 Hillsboro 1:27:13
6 70 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 1:30:36
7 115 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 1:37:01
8 114 John Prosser Taleo Racing Team 44 Hillsboro 1:40:07
9 59 Craig Austin Half Fast Velo 48 Wilsonville 1:42:33
10 116 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events 48 Florence 1:44:03
11 112 David Szymanski 43 Warrenton 1:44:25
12 113 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland 1:49:47
DNF 78 Russ Rainforth Portland Velo 49 Portland

Masters Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 117 Jeff Parker Super Relax Concept 50 Hood River 1:25:09
2 66 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 1:27:39
3 93 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 Hood River 1:30:31
4 81 John Wilson Pacific Power Blue Sky 53 Corvallis 1:30:52
5 57 Cosmic Miller Double Check/Samari Noodle 55 Lake Stevens 1:31:40
6 72 Terry Knight 56 Vancouver 1:36:52
7 73 James Wellington Hutch's-Eugene 52 Bend 1:36:58
8 71 Steve Lacey Showers Pass 57 Portland 1:38:17
9 124 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 55 Portland 1:41:52
10 118 Doug Hendrick Hutch's/Bend Dental/Lowes 51 Bend 1:43:59
DNS 119 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 56 Corvallis

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 120 Don Leet Sunnyside Sports 61 Bend 1:32:52
2 125 Ron Strasser Team S+M 62 Portland 1:50:02
3 123 Russell Speirn Portland Velo 65 Wilsonville 2:01:05
4 122 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 66 Portland 2:04:22
5 127 Terry Atwood Portland Velo 65 Portland 2:12:59
6 69 Malcolm Johnson Portland Velo 63 Portland 2:23:13
DNS 121 Einar Traa Portland Velo 68 Portland

Masters Women 30-39

Num Name Team Age City Time
1 60 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 31 Portland 1:56:59

Masters Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 83 Angela Mart WebCyclery.com 41 Bend 1:47:36
2 65 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 1:51:19
3 61 jennifer donnelly Super Relax Concept 43 Hood River 2:02:04
4 74 Kendra Duong Portland Velo 43 Portland 2:15:09
DNF 77 Tina Rainforth Portland Velo 46 Portland

Masters Women 50-59

Num Name Age Time
1 79 Betty Tucker 50 2:20:21
2 92 Melissa Boyd 56 2:22:41

Pro Men

Num Name Team Age City Time
1 20 James Ceccorulli Trek 29er Crew 24 Portland 1:39:00
2 30 Shawn Rader Team Bike Tires Direct 34 Hillsboro 1:40:50
3 28 Jonathan Myers Team S+M 44 Portland 1:43:29
4 33 Will McDonald Cole Sport Racing 27 Portland 1:44:04
5 23 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 Beaverton 1:45:32
6 21 Olivier Bock Team Finger 38 Hood River 1:56:58

Pro Women

Num Name Team Age Time
1 27 Sue Butler River City Bicycles/Ridley/NoTubes 40 1:52:43
2 31 Alice Pennington Team S+M 30 1:56:35

Senior Men 19-29

Num Name Team Age City Time
1 88 Sean Lewis Trinity Bikes 24 Bend 1:37:43

Senior Women 19-29

Num Name Team Age Time
1 87 Sydney Running 25 1:38:39
2 53 Natalie McGowan Team Dirt/Mudslinger Events 27 2:03:37

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Time
1 90 Evan Plews www.evanplews.com/KENDAUSA 35 Salem 1:18:38
2 95 Ian Eglitis Trinity Bikes 28 Powell Butte 1:35:11