OBRA/FIAC Team Time Trial Championships

Corvallis, OR
May 20, 2006

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 3 Men

Num Name Team Time
1 269 Jim Fischer EWEB Windpower 1:00:41
1 269 Kenneth Philbrick EWEB Windpower 1:00:41
1 269 Doug Turnbull EWEB Windpower 1:00:41
1 269 Ben Langsdorf EWEB Windpower 1:00:41
2 735 anthony graupera Guinness Cycling Team 1:03:12
2 735 Dave Palmer Guinness Cycling Team 1:03:12
2 735 Paul Renninger Guinness Cycling Team 1:03:12
2 735 barret fishner Guinness Cycling Team 1:03:12
3 466 Allen Kraft North River Racing 1:03:21
3 466 Joseph Kline North River Racing 1:03:21
3 466 Rich Barrows North River Racing 1:03:21
3 466 Carl Anton North River Racing 1:03:21
4 309 Chris Browning bicycleattorney.com 1:04:07
4 309 Chuck Shuster bicycleattorney.com 1:04:07
4 309 Clint Ebert bicycleattorney.com 1:04:07
4 309 Josh Friberg bicycleattorney.com 1:04:07
5 68 Rick Kercheski Bike Peddler 1:04:17
5 68 T. Kenji Sugahara Bike Peddler 1:04:17
5 68 Eric Vickers Bike Peddler 1:04:17
5 68 Robert Chavier Bike Peddler 1:04:17
6 43 David Bachman Capitol Velo p/b Lifesource 1:06:41
6 43 Todd Dye Capitol Velo p/b Lifesource 1:06:41
6 43 BRIAN ORT Capitol Velo p/b Lifesource 1:06:41
6 43 Rolland Hayden Capitol Velo p/b Lifesource 1:06:41

Category 4 Women

Num Name Team Time
1 49 Courtney Leonard Poplollies 1:13:41
1 49 kerri Vanden Berg Poplollies 1:13:41
1 49 Lisa Turnbull Poplollies 1:13:41
1 49 Veronica Sunderland Poplollies 1:13:41
2 285 Candy Walker Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1:16:45
2 285 Tara Pemberton Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1:16:45
2 285 Erin Koenig Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1:16:45
2 285 Heather Paris Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1:16:45
3 1313 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club 1:19:02
3 1313 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club 1:19:02
3 1313 Donna Voldengen Beaverton Bicycle Club 1:19:02
4 410 Nanci Moyo Word-RCB 1:25:11
4 410 Lilianne Gerwing Word-RCB 1:25:11
4 410 Stefani Siver Word-RCB 1:25:11
4 410 Terry Jensen Word-RCB 1:25:11

Category 4/5 Men

Num Name Team Time
1 59 Jason Weinstein Team Oregon/River City Bicycles 1:03:14
1 59 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles 1:03:14
1 59 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 1:03:14
1 59 Phil de la Motte Team Oregon/River City Bicycles 1:03:14
2 888 Pirooz Emad North River Racing 1:04:27
2 888 Larry Holzman North River Racing 1:04:27
2 888 Rob Williams North River Racing 1:04:27
2 888 Jon Kraft North River Racing 1:04:27
3 85 Ryan McKnab Chain Agents 1:04:29
3 85 Paul Shirkey Chain Agents 1:04:29
3 85 Scott Williams Chain Agents 1:04:29
3 85 Robert Hughes Chain Agents 1:04:29
4 51 Robert Sanders Word-RCB 1:07:14
4 51 Alan Sutton Word-RCB 1:07:14
4 51 Jeffrey Gerwing Word-RCB 1:07:14
4 51 Tyrone Miles Word-RCB 1:07:14

Junior Men

Num Name Team Time
1 919 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club 1:03:08
1 919 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club 1:03:08
1 919 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 1:03:08
1 919 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club 1:03:08
2 88 Jack Zhang EWEB Windpower 1:07:33
2 88 Harry Hamlin EWEB Windpower 1:07:33
2 88 Daniel Ahlvin EWEB Windpower 1:07:33
2 88 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club 1:07:33

Masters Men 120-159

Num Name Team Time
1 373 James Thomas Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:02:49
1 373 Nathan Spear Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:02:49
1 373 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:02:49
1 373 Matthew Neff Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:02:49
2 555 Kevin Thompson Half Fast Velo 1:04:16
2 555 Paul Anderson Half Fast Velo 1:04:16
2 555 Ian Penner Half Fast Velo 1:04:16
2 555 Craig Austin Half Fast Velo 1:04:16

Masters Men 160-199

Num Name Team Time
1 175 David Zimbelman Excel Sports 0:57:42
1 175 Glenn Bunselmeyer Excel Sports 0:57:42
1 175 Les Korcala Excel Sports 0:57:42
1 175 Clint Chase Excel Sports 0:57:42
2 124 Glen Gann Land Shark 0:59:59
2 124 John Slawta Land Shark 0:59:59
2 124 Richard Hogan Land Shark 0:59:59
2 124 Brad Earl Land Shark 0:59:59
3 370 George Schreck United Finance 1:00:19
3 370 Tim Ellerbruch United Finance 1:00:19
3 370 Mike Mauch United Finance 1:00:19
3 370 Todd Rosier United Finance 1:00:19
4 67 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:01:36
4 67 Robert Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:01:36
4 67 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:01:36
5 361 Thane Jennings Sunnyside Sports 1:04:11
5 361 Jeff Fuchs Sunnyside Sports 1:04:11
5 361 Doug Robertson Sunnyside Sports 1:04:11
5 361 Doug Perrin Sunnyside Sports 1:04:11
6 561 Paul Mautner Team Rose City 1:10:39
6 561 Mike Chombeau Team Rose City 1:10:39
6 561 James Thiele Team Rose City 1:10:39
6 561 Riley Moody Team Rose City 1:10:39

Masters Men 200-239

Num Name Team Time
1 844 alec bentley EWEB Windpower 1:02:42
1 844 Eric Ahlvin EWEB Windpower 1:02:42
1 844 Scott Goldstein EWEB Windpower 1:02:42
1 844 John Wilson EWEB Windpower 1:02:42
2 301 Scott Wonder Team Rose City 1:02:54
2 301 Darell Provencher Team Rose City 1:02:54
2 301 Ted Forgeron Team Rose City 1:02:54
2 301 Jeff Buck Team Rose City 1:02:54
3 365 David Miller Team Rose City 1:05:16
3 365 Dave Faust Team Rose City 1:05:16
3 365 Ralph Medica Team Rose City 1:05:16
3 365 Eric Christenson Team Rose City 1:05:16
4 732 Michael McCabe EWEB Windpower 1:08:18
4 732 Mark Q. Armstrong EWEB Windpower 1:08:18
4 732 Al Depenbrock EWEB Windpower 1:08:18
4 732 Scott McCanna EWEB Windpower 1:08:18
5 705 Craig Massie Capitol Velo p/b Lifesource 1:12:15
5 705 Mark Daeschel Capitol Velo p/b Lifesource 1:12:15
5 705 Loren Russell Capitol Velo p/b Lifesource 1:12:15
5 705 Glenn Burris Capitol Velo p/b Lifesource 1:12:15
6 313 Jan Pedersen NoMad Sports Club 1:18:55
6 313 John Wiest NoMad Sports Club 1:18:55
6 313 Robert Mandelson NoMad Sports Club 1:18:55

Masters Men 240+

Num Name Time
1 357 Jerry Powell 1:08:45
1 357 David Coughlin 1:08:45
1 357 Bud Morris 1:08:45
1 357 Elliott Tom 1:08:45

Masters Women 160-199

Num Name Team Time
1 91 Alison Howard Excel Sports 1:10:22
1 91 Liz Jones Excel Sports 1:10:22
1 91 Cheryl Korcala Excel Sports 1:10:22
1 91 Andrea Carden Excel Sports 1:10:22
2 276 Grace McCabe EWEB Windpower 1:16:04
2 276 Flo Leibowitz EWEB Windpower 1:16:04
2 276 Angela McCanna EWEB Windpower 1:16:04
2 276 Julie Forrest EWEB Windpower 1:16:04
3 284 Jen Featheringill Bike Central 1:16:56
3 284 Connie Vine NoMad Sports Club 1:16:56
3 284 Lynn Hughes-Godfrey Bike Central 1:16:56
3 284 Meg Mautner NoMad Sports Club 1:16:56
4 221 Lisa Winchester NoMad Sports Club 1:21:57
4 221 Charissa Hallquist Beaverton Bicycle Club 1:21:57
4 221 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club 1:21:57
4 221 Joanne Leyva NoMad Sports Club 1:21:57

Senior Men

Num Name Team Time
1 105 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 0:59:07
1 105 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage 0:59:07
1 105 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage 0:59:07
1 105 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage 0:59:07
2 78 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 0:59:48
2 78 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 0:59:48
2 78 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 0:59:48
2 78 Rick Hammel Hutch's-Eugene 0:59:48
3 486 Jason Chapman Midtown Direct Racing 1:00:28
3 486 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 1:00:28
3 486 Orion Berryman Midtown Direct Racing 1:00:28
3 486 Kevin Maier Midtown Direct Racing 1:00:28
4 125 rich cramer bicycleattorney.com 1:02:03
4 125 Brian Austin bicycleattorney.com 1:02:03
4 125 Derl Miller bicycleattorney.com 1:02:03
4 125 Thomas Morgan bicycleattorney.com 1:02:03
DNF 537 Rob Williams Veloce Racing 0:00:00
DNF 537 Jesse Sampson Veloce Racing 0:00:00
DNF 537 Jason Lewis Veloce Racing 0:00:00

Senior Women

Num Name Team Time
1 283 Tina Brubaker Bike Peddler 1:07:33
1 283 Nancy Hewett Bike Peddler 1:07:33
1 283 Julie Annen Bike Peddler 1:07:33
1 283 Tessa Sugahara Bike Peddler 1:07:33
2 201 Kori Kunz Poplollies 1:12:35
2 201 Erin Luckhardt Poplollies 1:12:35
2 201 Megan Banks Poplollies 1:12:35
2 201 Kay Bork Poplollies 1:12:35