High Desert Omnium: Time Trial: Combined

Bend, OR
July 9, 2011

Part of the Time Trial

Updated November 16, 2011 at 4:46 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team P/1/2 Men 19:27
2 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing P/1/2 Men 19:42
3 shane buysse Yahoo! Cycling Team P/1/2 Men 20:00
4 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing P/1/2 Men 20:04
5 Paul Bourcier Hutch's-Eugene P/1/2 Men 20:07
6 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions Category 3 Men 20:21
7 Michael Dennis Sunnyside Sports Cat 4/5 Men 20:25
8 Rob English Hutch's/English Cycles P/1/2 Men 20:28
9 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized Pro/1/2 Men 20:33
10 David Wells Guinness Cycling Team P/1/2 Men 20:37
11 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing P/1/2 Men 20:40
12 Mark Krause Land Shark P/1/2 Men 20:42
13 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com P/1/2 Men 20:47
14 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing P/1/2 Men 21:00
15 Roger Worthington Indie Hops P/1/2 Men 21:01
16 David Kuhns P/1/2 Men 21:18
17 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Cat 3 Men 21:20
18 Mickey Mcdonald Cat 4/5 Men 21:20
19 Robert Sheasby Hutch's/Bend Dental/Lowes Masters 40+ 3/4/5 Men 21:28
20 Peter Christoff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles P/1/2 Men 21:32
21 Kendal Johnson Sagebrush Cycles/Effeto Mariposa Cat 3 Men 21:33
22 Austin Line Indie Hops Cat 3 Men 21:35
23 Hans Bielat Blue Rooster/Sports Medicine Clinic Cat 3 Men 21:36
24 mckenzie sampson Cat 3 Men 21:38
25 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes Masters 40+ 3/4/5 Men 21:39
26 Tim Butler West End Bikes/Specialized Pro/1/2 Men 21:42
27 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Cat 3 Men 21:44
28 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club Category 3 Men 21:46
29 Dave Skinkle Kestrel/Imperial River Racing Masters 40+ 3/4/5 Men 21:48
30 Daniel Quirk Veloce Racing P/1/2 Men 21:50
31 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions Masters 40+ 3/4/5 Men 21:52
32 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Cat 3 Men 21:53
33 Adam Artner Cycle Analysis-Landshark Cat 3 Men 21:54
34 Stephen/Glen Gann/Gann Land Shark Tandem 21:56
35 Garrett McAllister GrandStay Hotels P/1/2 Men 22:00
36 Stephen Kocher Life Cycle Bike Shop Masters 40+ 3/4/5 Men 22:00
37 Evan Siroky Evan Siroky Cat 3 Men 22:02
38 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing P/1/2 Men 22:02
39 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Cat 3 Men 22:06
40 Bryant Howard O2 Endurance Cat 4/5 Men 22:09
41 Chris Roots Moment Cycle Sport Cat 4/5 Men 22:12
42 Andy Su Hutch's/Bend Dental/Lowes Cat 3 Men 22:12
43 Tim FARRELL Olympia Orthopaedic Associates Category 4/5 Men 22:22
44 John/Margareta Cacabelos/Germeaux Tandem 22:23
45 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team P/1/2 Men 22:23
46 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com P/1/2 Men 22:29
47 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles P/1/2 Men 22:30
48 Monica/Mike Freeman/Olson WebCyclery.com Tandem 22:32
49 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky Masters 40+ 3/4/5 Men 22:37
50 Sue Butler River City Bicycles/Ridley/NoTubes Women 1/2 22:39
51 Sloane Anderson ProAir/HFA P/1/2 Men 22:44
52 Ambrose Su Hutch's/Bend Dental/Lowes Cat 3 Men 22:45
53 Tucker Eurman Platinum Performance Cycling Team Cat 3 Men 22:46
54 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes Masters 40+ 3/4/5 Men 22:46
55 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Cat 3 Men 22:48
56 Jerika Hutchinson Women 1/2 22:52
57 Bradley Taylor Hutch's-Eugene P/1/2 Men 22:55
58 Scott Cole Audi Cycling Team Cat 3 Men 22:56
59 Steve Matson Old Town Bicycles Masters 40+ 3/4/5 Men 22:56
60 David/Sue Ripp/Ripp West End Bikes/Specialized Tandem 22:57
61 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Cat 4/5 Men 23:03
62 Kevin Short baracuda Cat 4/5 Men 23:05
63 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions Masters 40+ 3/4/5 Men 23:06
64 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters 40+ 3/4/5 Men 23:07
65 Zach Gilmour Trisports Cycling Cat 4/5 Men 23:07
66 Michael Girard Portland Velo Masters 40+ 3/4/5 Men 23:08
67 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Cat 3 Men 23:10
68 John Kenney Mountain View Cycles Masters 40+ 3/4/5 Men 23:10
69 Henry/Gary Abel/Klinger WebCyclery.com Tandem 23:12
70 John O'Brien West End Bikes/Specialized Masters 40+ 3/4/5 Men 23:18
71 Tim Whitaeker FareStart p/b Cobalt Mortgage Cat 4/5 Men 23:23
72 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 1/2 23:24
73 Greg Hamm Cat 4/5 Men 23:25
74 Tawnie Mcdonald Women 3 23:29
75 Lance Brigman Team Bike Tires Direct Masters 40+ 3/4/5 Men 23:32
76 gina kavesh Women 1/2 23:34
77 jared Roy Crossniacs Masters 40+ 3/4/5 Men 23:38
78 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 40+ 3/4/5 Men 23:40
79 devin mast Cat 4/5 Men 23:41
80 Roger Joys 1 Error Masters 40+ 3/4/5 Men 23:44
81 Brian Schiller Guinness Cycling Team Masters 40+ 3/4/5 Men 23:45
82 Mindy Simmons Women 1/2 23:46
83 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Cat 4/5 Men 23:49
84 Amanda Atwill Hammer Velo Women 3 23:56
85 Joseph Ferron Guinness Cycling Team Cat 3 Men 23:57
86 Kay Bork Women 3 24:00
87 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing Cat 4/5 Men 24:04
88 James Jorgenson Life Cycle Bike Shop Cat 3 Men 24:09
89 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Women 3 24:12
90 George Wescott Cat 4/5 Men 24:16
91 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Cat 4/5 Men 24:25
92 Lindsay Kandra Women 3 24:30
93 Ken Rodgers Bicycleway.com Masters 40+ 3/4/5 Men 24:34
94 Jeff Jones Cat 4/5 Men 24:34
95 Jordan Muller Cat 4/5 Men 24:44
96 August Frank Life Cycle Bike Shop Cat 4/5 Men 24:50
97 Maureen Kavanagh Hammer Velo Women 4 24:58
98 McKenzie Thramer SLOCUM Race Team P/1/2 Men 25:00
99 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen Cat 3 Men 25:01
100 Janet Howard O2 Endurance Women 4 25:04
101 Morgan Kapp Herbalife LaGrange Women 1/2 25:06
102 Lindsay Fox Athletes Lounge Women 1/2 25:08
103 Annika Johannesen Women 3 25:18
104 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct Masters 40+ 3/4/5 Men 25:20
105 Sean Wilson Cat 4/5 Men 25:23
106 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 3 25:33
107 Thomas Royce North River Racing Cat 4/5 Men 25:35
108 Macauley Berg Powell Butte Cat 4/5 Men 25:40
109 Rick Upton Team Bike Tires Direct Masters 40+ 3/4/5 Men 25:41
110 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Women 3 25:46
111 Emily Matheu Red Racing Women 1/2 25:47
112 Brian Barker Ironclad Performance Wear Cat 4/5 Men 25:53
113 Danielle Curran Poplollies Women 4 25:59
114 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Women 4 26:02
115 sheila raff Cucina Fresca Women 3 26:08
116 Eryn Barker West End Bikes/Specialized Women 4 26:22
117 Aleah Davis University of Oregon Cycling Club Women 4 26:25
118 Jim/Brenda Rantala/Rantala WebCyclery.com Tandem 26:48
119 Gordy bolstad Chinook Cycling Club Masters 40+ 3/4/5 Men 26:57
120 shoshana foxwell Women 4 27:31
121 Yonsoo Lee Portland Velo Cat 4/5 Men 27:38
122 Meagan Masten Women 4 27:48
123 Jay/Cooper Palubeski/Palubeski WebCyclery.com Tandem 28:26
124 Mika Mast Women 4 28:43
125 Melissa/Beth Boyd/Dayton Pacific Power Blue Sky Tandem 28:51
126 Alex Martin WebCyclery.com Cat 4/5 Men 28:56
127 Lillian Schiavo Hutch's Bend Women 4 28:59
128 Valerie Favre-Bonvin Women 4 29:04
129 Kim Frank Women 4 29:28
130 Kelly Sandow Poplollies Women 4 29:41
131 deven smith Women 4 29:51
132 Sara Stiles West End Bikes/Specialized Women 4 30:17
133 Donovan Birky WebCyclery.com Cat 4/5 Men 30:27