Sisters Stampede

Sisters, OR
May 27, 2012

If you have questions or corrections, please email Doug Cleavenger.

Updated May 29, 2012 at 9:30 PM

CAT 1 MEN 15-18

Num Name Team City Time
1 1050 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:38:37.3
2 823 Tyler Fox Louis Garneau/Echo Bike and Board Irrigon 1:39:04.6
3 843 Javier Colton Bend Endurance Academy Bend 1:39:31.8
4 1034 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion Eugene 1:57:58.9

CLYDESDALE 210 LBS

Num Name Team City Time
1 954 Matt Wilkin Team S+M Portland 1:48:51.0
2 770 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:50:37.7
3 579 Adam Short Boneyard Cycling Bend 1:51:09.1
4 728 Dwayne King Portobello-A Better Cycle Portland 1:57:50.5
5 644 Bryan Ross Grants Pass 1:58:29.4
6 743 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 1:58:36.2
7 932 Bradley Taylor Bend 1:58:43.6
8 666 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Tigard 1:59:22.3
9 543 Gary Nagle NEVADA CYCLING/GREAT BASIN BICYCLES Reno 1:59:28.5
10 683 MacDonald Jackson Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:59:30.4
11 647 Spencer Rockwell Buy Local Cycling Salem 2:04:41.9
12 545 Wayne Nussbaum Happy Valley 2:04:57.0
13 928 Russell Grayson Bend 2:05:57.1
14 874 Travis Taylor Redmond 2:06:00.3
15 535 William Glasson Bull Run Distilling/Team CycleOne Hillsboro 2:06:38.5
16 963 Bryan Smith Hammer Velo Portland 2:08:14.7
17 866 Curtis Burrill LOOP ROPE Medford 2:12:51.7
18 1023 Henry Abel Pine Mountain Sports Bend 2:17:49.4
19 1100 mark campbell Pine Mountain Sports Bend 2:19:46.7
20 856 Eric Beckwith Sisters 2:25:34.3
21 604 Luis Palacios Life Cycle Racing Team Eugene 2:30:11.2
22 921 Bryan Cox Vancouver 2:43:15.9
DNF Tim Dorman Camas Bike and Sport Vancouver 0:00:00.0

Cat 1 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 956 John Merrill Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Ashland 1:32:56.3
2 1049 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas Bend 1:38:56.8
3 898 Robert Gilbert Trinity Bikes Redmond 1:39:06.0
4 1008 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Springfield 1:39:06.2
5 527 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 1:39:28.3
6 877 Ethan Stehley Eugene 1:39:40.6
7 886 Adam DeMarzo Coos Bay 1:40:15.1
8 979 Cole Sprague Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend 1:42:48.5
9 667 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team Portland 1:43:03.5
10 758 Matt Hayes Dart-nuun Port Orchard 1:43:15.8
11 702 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland 1:44:04.6
12 744 Austin Line Trinity Bikes Bend 1:44:23.2
13 883 Steve O'Neill Cyclepath Racing Portland 1:44:40.9
14 893 Kolben Preble Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Forest Grove 1:44:58.0
15 740 Brian Jorgensen CoCC Bend 1:44:58.8
16 882 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 1:47:09.5
17 638 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 1:48:43.0
18 867 Jeremy Warnicke Reall Racing Grande Ronde 1:48:55.5
19 605 Greg Adams Cyclepath Racing Portland 1:52:53.3
DNF Doug Turnbull Tensegrity PT Cycling Springfield 0:00:00.0
DNF Ryan Garner Tensegrity PT Cycling Eugene 0:00:00.0

Cat 1 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 899 Brant Buchholz Sagebrush Cycles Lake Oswego 1:36:34.5
2 833 David Cloninger Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:36:36.8
3 935 Andy Olsson Team Finger Hood River 1:36:47.9
4 1051 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:39:15.0
5 533 David Hemming Rapha Racing NW Portland 1:39:25.3
6 585 Chris Winans Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 1:39:28.6
7 773 Joe Santos Cyclepath Racing Portland 1:39:34.6
8 840 Matt Betts Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:41:26.4
9 825 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Central Point 1:41:26.9
10 708 Robert Uetrecht WebCyclery.com Bend 1:41:48.4
11 892 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 1:42:12.9
12 897 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com Bend 1:42:25.3
13 662 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Hood River 1:43:01.3
14 1046 Mike Schindler Sunnyside Sports Bend 1:43:08.2
15 853 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway Hood River 1:44:22.9
16 749 eric kytola Hutch's-Co-Motion Eugene 1:47:02.5
17 826 John Miller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Ashland 1:47:17.9
18 730 Joel Wilson SLOCUM Race Team Eugene 1:49:26.8
19 686 Michael Szwaya bicycleattorney.com Portland 1:50:47.8
20 958 Alex Accetta Stumptown Cycling Club Portland 1:51:27.4
21 1014 R Christensen 1:53:27.0
22 552 Juston Manville Showers Pass Portland 1:53:45.8
23 809 Justin Price Team Dirt/Mudslinger Events Philomath 1:55:43.2
24 721 Kurt Haas Capitol Velo Salem 1:56:18.8
25 558 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas Portland 2:15:21.6
26 581 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 2:17:45.0
DNF Patrick Ramirez Bend 0:00:00.0

Cat 1 Men 45+

Num Name Team City Time
1 779 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:32:47.5
2 726 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:37:44.9
3 1016 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:38:20.5
4 573 Tim Butler Evolution Racing Team Portland 1:38:26.9
5 891 Jeffery Otto Sunset Cycles Aloha 1:38:35.9
6 792 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Hood River 1:41:15.2
7 815 Dan Wolnick WebCyclery.com Bend 1:41:36.3
8 716 scott carroll Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:43:04.9
9 1038 david hill Reall Racing Dallas 1:43:16.8
10 784 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:43:50.5
11 588 david baker Sunnyside Sports Bend 1:45:03.5
12 822 Jerry Fox Echo Bike & Board Irrigon 1:45:10.8
13 896 todd raudy Bend 1:45:23.9
14 810 Todd Embree Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:46:14.6
15 586 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 1:47:05.6
16 980 Todd Sprague StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team Bend 1:48:07.1
17 731 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling Gresham 1:49:02.6
18 1043 Greg Creswick Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:49:36.7
19 597 Gregg Leion Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Hood River 1:49:55.1
20 999 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1:51:30.2
21 971 Rick Johnson Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:54:30.4

Cat 1 Women

Num Name Team City Time
1 725 Melissa Norland KONA GRASSROOTS/TEAM DIRT MUDSLINGER EVENTS Corvallis 1:48:37.9
2 593 Alice Drobna WebCyclery.com Bend 1:49:05.6
3 762 Lisa Turnbull Team Rep Springfield 1:53:07.4
4 767 cherie touchette WebCyclery.com Bend 1:53:19.5
5 1009 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 1:53:45.8
6 722 Julie Browning Cyclepath Racing Portland 1:55:21.7
7 948 Renee Scott Sunnyside Sports Bend 1:55:23.9
8 676 Allison Halpin Sunnyside Sports Bend 1:56:23.1
9 968 Laura Trace 1 Error Portland 1:56:46.0
10 934 Jennifer Johnson Dirty Harlots Hood River 1:56:54.7
11 699 Mielle Blomberg Team S+M Portland 1:59:07.2
12 805 Kim Matheson Team S+M Portland 2:00:06.2
13 834 Rachel Beckhmann Team Dirt/Mudslinger Events Independence 2:00:36.9

Cat 2 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 859 Zachary Perrin PISTIS MINISTRYS Grants Pass 1:50:07.3
2 860 Andrew Scott Pistis Grants Pass 1:56:29.4
3 1002 Ben Thompson Canby 2:38:04.5

Cat 2 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 642 Peter Vraniak Bend 1:40:51.2
2 689 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events Portland 1:45:10.2
3 800 Aaron Goodwin Bend 1:45:59.3
4 630 Spencer Fransway Portland 1:46:48.1
5 854 Stephen Staha Flywheel Bicycle Solutions Ashland 1:47:44.6
6 966 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 1:49:18.2
7 781 ERIC WEBSTER Redding 1:50:13.0
8 995 josh nordell Sisters 1:50:37.0
9 926 Cory Tanler Trinity Bikes Bend 1:50:38.2
10 936 Ryan Hill Medford 1:50:52.6
11 865 Casey Cardwell Boise 1:51:03.3
12 714 Neal Richards Bend 1:51:14.5
13 804 Nick Wagner Beermongers Cycle Club Portland 1:51:42.9
14 946 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team Salem 1:52:59.7
15 847 Robert Thayer bicycleattorney.com Portland 1:53:38.3
16 872 Nick Groesz XO Racing Portland 1:54:11.8
17 864 Deireck Ritter Tensegrity PT Cycling Eugene 1:55:36.9
18 870 Samuel Stumbo Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:55:37.8
19 851 Brandon Manger Bend 1:56:49.4
20 565 Joshua Wells Life Cycle Racing Team Eugene 1:57:30.9
21 873 Dave Keller Redmond 1:58:48.0
22 572 nick beltz-bunas Eugene 1:59:20.6
23 549 Brett Stevens Bike Newport-Bier One Corvallis 2:00:32.8
24 534 Cody Ames Klamath Falls 2:03:46.4
25 1026 Andrew Morphis Portland 2:04:58.8
26 690 Tyler klein Corvallis 2:05:20.2
27 1109 Thomas Pastor Life Cycle Racing Team Bend 2:05:44.4
28 827 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas Beaverton 2:07:44.2
29 592 dipesh sapkota Bend 2:07:47.9
30 861 Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:08:21.2
31 782 Gabriel Gillan RAY'S FOOD PLACE Sisters 2:08:29.0
32 538 Brent Boardman Mount Vernon 2:09:39.5
33 561 Adam Steele Springfield 2:12:13.4
34 536 Josh Bernsen Portland 2:14:27.9
35 829 Brian Fawcett Pistis Grants Pass 2:18:41.4
36 741 James Peterson Portland 2:19:37.6
37 515 Chris McElfresh Corvallis 2:20:40.3
DNF Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling Springfield 0:00:00.0
DNF Adam Burnell Oretech 0:00:00.0

Cat 2 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 575 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 1:41:10.9
2 955 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 1:42:52.1
3 609 Richard Albrow Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:43:32.3
4 849 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training Portland 1:44:29.2
5 559 Richard Horacek Stumptown Cycling Club Happy Valley 1:45:03.7
6 996 Ryan Russell Beaverton 1:45:08.9
7 871 Ron Sines Pacific Power Blue Sky Albany 1:45:42.5
8 1103 Robert Schumacher Bend 1:46:30.5
9 528 Chris Chambers Bend 1:48:05.1
10 816 Jesse Lea Cyclepath Racing Portland 1:48:13.8
11 806 Chad Smeltzer Team Western Bike Works Portland 1:48:19.9
12 688 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 1:48:36.5
13 635 Michael Lindley Buy Local Cycling Salem 1:48:49.9
14 945 James Kerr Bend 1:50:13.9
15 1102 Geoff Grummon Team Western Bike Works Portland 1:50:34.4
16 1006 Scott Brennan Sunnyside Sports Bend 1:50:38.0
17 774 Bill Larson Cyclepath Racing Portland 1:50:47.1
18 895 Alan Brandt Team Dirt/Mudslinger Events Bend 1:50:47.6
19 551 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton 1:51:10.0
20 748 Bruce Haserot Haserot Race Inc. Kelso 1:51:35.7
21 629 Samuel Echo Reno 1:51:38.5
22 783 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 1:51:58.5
23 998 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade Bend 1:52:08.6
24 712 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com Damascus 1:52:35.8
25 504 Dennis Stafford Milwaukie 1:52:37.9
26 672 Alex Rocco Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:53:11.7
27 607 Eric Lilley Bend 1:53:11.9
28 659 Spencer White Stumptown Cycling Club Portland 1:53:36.0
29 964 Rob Shatting Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:53:56.3
30 745 Chad Sage Sunnyside Sports Bend 1:55:05.0
31 506 Richard Rosko Hammer Velo Portland 1:55:10.9
32 738 Eric Moran Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:55:12.8
33 556 Alec Denes Stumptown Cycling Club Portland 1:55:33.4
34 637 Scott McKnight Team Western Bike Works Gresham 1:55:47.6
35 598 Robert Winnenberg Bend 1:55:54.0
36 553 brett andres Stumptown Cycling Club Portland 1:56:35.5
37 555 Stephen Helt Bend 1:56:44.3
38 554 Scott Wazny Portland 1:57:16.1
39 755 Marc Lutz Ketamine Lake Oswego 1:57:20.0
40 719 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1:57:24.5
41 677 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 1:57:41.9
42 1007 Karole J. Durkee Jr bicycleattorney.com Portland 1:57:56.7
43 848 Timothy Baumgarie Bend 1:58:42.0
44 675 Gary O'Connell Trinity Bikes Bend 1:58:51.6
45 501 Shea Hawes La Grande 1:58:52.2
46 799 anthony colistro Salem 1:59:18.6
47 633 Chad Hartley SWEAT360 Hillsboro 1:59:50.0
48 650 Jeff Minch Scott's Cycle and Sports La Grande 2:00:15.1
49 711 Kyle Remington Sunset Cycles Beaverton 2:01:34.1
50 1022 Rob Rames Bend 2:01:55.1
51 793 Jared Douglas Bend 2:02:05.4
52 939 Mike Owens Stumptown Cycling Club Portland 2:02:10.8
53 625 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club Happy Valley 2:02:14.4
54 850 Sean Warner Gresham 2:02:29.1
55 832 Eric Ronderhyde Portland 2:02:52.9
56 524 Kevin Ruge Camas Bike and Sport Washougal 2:03:29.8
57 713 ronald kizziar Stumptown Cycling Club Portland 2:05:05.7
58 645 Eddie Wang River City Bicycles Portland 2:06:44.9
59 1018 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team Bend 2:12:31.0
60 969 John Shorb Portland 2:12:34.1
61 594 Bob Stephens Corsa Concepts Cycling Team Tigard 2:13:00.6
62 1020 Allan Nielsen Estacada 2:14:51.0
63 878 Greg McBride Redmond 2:16:18.5
64 1101 Chris Skovborg Bend 2:16:55.1
65 557 Daniel Freeman Portland 2:19:15.9
66 838 Paul Nielsen Sisters 2:21:15.7
67 812 John Hickey Portland 2:26:32.5
68 994 Randy Gardner Sisters 2:32:35.5
DNF Sean Nixon Sean Nixon Sunriver 0:00:00.0

Cat 2 Men 45-54

Num Name Team City Time
1 546 Daniel Sprouse Cyclepath Racing Portland 1:45:10.9
2 517 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Portland 1:47:54.5
3 696 Rich Wolf Sunnyside Sports Bend 1:47:56.3
4 987 Kevin Searl Yalima 1:50:39.8
5 857 Charles Thomas Boneyard Cycling Bend 1:50:41.5
6 544 John OBrien Evolution Racing Team Ridgefield 1:50:48.7
7 563 joseph fricke Cyclepath Racing Portland 1:51:53.2
8 512 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 1:52:09.0
9 959 Ian Kennedy bicycleattorney.com Portland 1:52:14.0
10 852 Todd Schock Boneyard Cycling Bend 1:52:22.1
11 673 Robert Dudley Team Cycle Sport Medford 1:53:07.2
12 1019 Paul Greenwalt Sunset Cycles Beaverton 1:53:32.2
13 706 William Waring Camas Bike and Sport Camas 1:56:01.3
14 547 Jeffrey Gerwing Word-RCB by Cyclisme Portland 1:56:03.3
15 925 Kris Schamp Showers Pass Beaverton 1:56:06.8
16 746 David German Hammer Velo Portland 1:56:13.3
17 560 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo Portland 1:56:42.8
18 937 jason saunders Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:56:44.8
19 778 Dan Davis WebCyclery.com Bend 1:57:30.3
20 532 Karen Nelson Karen Nelson Vacaville 1:57:39.7
21 927 Duane Christman La Grande 1:57:51.7
22 752 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events Florence 1:58:14.3
23 919 Marcel Russenbarger Bend 1:58:17.7
24 530 Robert Fletcher Davis Bicycle Club Vacaville 1:59:13.1
25 623 Roger Montgomery RAMJET Veneta 1:59:52.3
26 682 Rob Kerr Boneyard Cycling Bend 2:00:03.0
27 571 Paul Kelly Stumptown Cycling Club Lake Oswego 2:00:12.6
28 513 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 2:01:09.9
29 657 Greg Kempthorn Sunset Cycles Lake Oswego 2:01:10.4
30 863 Vern Ward Troutdale 2:01:52.0
31 729 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team Gresham 2:02:45.5
32 606 Gary Till Vacaville 2:04:06.8
33 890 Dave Pickhardt Trinity Bikes Powell Butte 2:04:15.5
34 505 Charles Barrett 1 Error Portland 2:04:49.5
35 789 Brian Smith WebCyclery.com Bend 2:04:56.8
36 723 Jeff Steiner Showers Pass Portland 2:05:07.4
37 611 Jeff Wester Sisters 2:08:11.0
38 521 Jeff Walton Beaverton 2:12:25.3
39 660 David Likosky Kirkland 2:13:03.3
40 869 MATT FALKENSTEIN SHEVLIN DENTAL CENTER Bend 2:14:41.6
41 858 Thomas Holt Trinity Bikes Redmond 2:17:31.8
42 640 Paul Bascom Portland Velo Lake Oswego 2:21:51.2
43 981 Peter Orsatti Peter Orsatti Bend 3:00:34.6
DNF Robert Fletcher Davis Bicycle Club Vacaville 0:00:00.0
DNF Bob Drowne 0:00:00.0
DNF Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 0:00:00.0

Cat 2 Men 55+

Num Name Team City Time
1 952 Don Leet Sunnyside Sports Bend 1:50:57.5
2 567 David Morrison Redmond 1:51:54.8
3 661 Mike Reightley Bend 1:52:43.9
4 772 Stan Kiefer Boneyard Cycling Bend 1:53:37.6
5 655 Alan Ott Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 1:54:09.2
6 663 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 1:56:15.2
7 687 Amory Cheney Boneyard Cycling Bend 1:59:00.5
8 757 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 1:59:25.4
9 569 Rick Gregory Eugene 2:01:53.1
10 627 Patrick Coughlin AOMS Racing Portland 2:05:40.7
11 931 Brent Wesenberg Bend 2:10:07.5
12 601 Mark Hildebrandt Portland Velo Tigard 2:10:10.2
13 760 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team Portland 2:12:58.3
14 1108 Vern Krist Showers Pass Portland 2:15:06.7
15 583 gary reynolds Bend 2:16:44.4
16 1001 Marc Thompson Canby 2:16:59.0
17 656 Paul Weid Bend 2:25:52.3
18 614 Dale Allen Bend 2:26:28.6
19 613 Barry Allen Bend 2:35:51.7
DNF Russell Speirn Portland Velo Wilsonville 0:00:00.0
DNF Dan MacNaughton Cyclepath Racing Portland 0:00:00.0

Cat 2 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 646 Kristin Duyn Tualatin 1:56:43.5
2 876 Molly MacGraw Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 1:57:56.0
3 1028 Remy Maguire Team S+M Portland 2:01:14.4
4 802 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club Portland 2:04:23.8
5 641 Michelle Mills Boneyard Cycling Bend 2:04:37.7
6 541 Jessica Smith Sunnyside Sports Bend 2:04:53.3
7 888 Deanna Lloyd LES FEMMES DE S+M Corvallis 2:05:30.5
8 1106 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling Portland 2:05:55.2
9 821 Lanakila MacNaughton Portland 2:06:53.3
10 819 Leah Schaab Powell Butte 2:10:05.1
11 797 Susannah Hart Hapi-Go! Washougal 2:11:54.8
12 844 Jessica Hudec White Salmon 2:13:25.6
13 845 Kamila Gwaiazda Gregg's/Trek Seattle 2:23:30.5
14 736 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:32:05.6

Cat 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 1003 Jill Howe West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eugene 1:56:38.6
2 960 Ann Kennedy bicycleattorney.com Portland 1:58:35.2
3 1105 Teri Sheasby Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:59:21.5
4 910 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:59:31.8
5 881 Ina McLean Bend 2:00:38.1
6 508 Virginie Calme Cyclepath Racing Portland 2:03:20.3
7 639 Maggie Rising Portland Velo Lake Oswego 2:04:06.6
8 1104 Mary Skrzynski Sunnyside Sports Bend 2:04:48.2
9 1027 Michelle Bazemore Sunnyside Sports Bend 2:05:02.4
10 612 angelina salerno Pine Mountain Sports Bend 2:05:59.9
11 516 Cristina Tomkins Beaverton 2:06:00.9
12 908 Andrea Thomas Boneyard Cycling Bend 2:06:11.6
13 1017 Erica Westcott Team S+M Bend 2:06:57.1
14 595 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:07:12.2
15 720 Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 2:08:13.1
16 705 Julia Fudge Reall Racing Eugene 2:08:35.9
17 884 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:09:23.1
18 965 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Hillsboro 2:09:38.4
19 951 Gretchen Raynak Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 2:11:13.6
20 777 Lynda Palubeski WebCyclery.com Bend 2:12:02.9
21 693 Anne Linton Sunnyside Sports Bend 2:12:37.9
22 590 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls Klamath Falls 2:12:40.4
23 502 Ronda Sundermeier Tigard 2:15:41.6
24 701 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 2:16:12.2
25 790 Jennifer Morgan Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:16:50.4
26 1107 Julie Kramer Team S+M Portland 2:17:46.0
27 737 Vonda Derksen Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:20:32.0
28 734 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Milwaukie 2:25:00.5
29 1015 Sherry Jako Sunriver 2:27:19.1
30 679 Jill Ballantyne Sunnyside Sports Bend 2:33:51.5
31 756 Loraine Blake Guinness Cycling Team Portland 2:50:42.1

Cat 3 Men 10-14

Num Name Team City Time
1 933 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 0:53:24.1
2 907 Donovan Birky Bend Endurance Academy Bend 0:56:15.3
3 751 Leif Kytola Hutch's-Co-Motion Eugene 0:56:31.2
4 520 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 0:57:08.4
5 798 Brian Hart Jr. Hapi-Go! Washougal 0:57:08.7
6 938 Elkin Parker Super Relax Concept Hood River 1:00:27.6
7 889 Liam Pickhardt Trinity Bikes Powell Butte 1:00:54.3
8 814 Jerry McGlabe Salem 1:01:10.7
9 680 Jett Ballantyne Bend Endurance Academy Bend 1:01:57.9
10 704 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 1:04:20.8
11 582 Nate Lelack Bend 1:06:00.3
12 753 Ian Steigerwald Kona Grassroots Forest Grove 1:09:29.0
13 709 Ryder Uetrecht WebCyclery.com Bend 1:09:58.7
14 747 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 1:10:32.1
15 943 joe mendez Sisters 1:11:32.6
16 913 Harrison Helt Bend 1:16:06.5
17 944 Joseph Lukens Bend 1:17:09.7
18 750 Max Palaauk Sisters 1:17:18.4
19 974 Nathanael Hart Hapi-Go! Washougal 1:19:27.7
20 991 Michael Ashley Redmond 1:25:10.9
21 841 Parker Palubeski Bend 1:45:01.0
22 685 Zachary Vialovos Sisters 1:45:06.5
23 839 Cooper Palubeski Bend Endurance Academy Bend 2:00:20.0

Cat 3 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 1013 Brandon Ortiz Hapi-Go! Orchards 0:53:44.4
2 915 Will Reinking Bend 0:54:00.7
3 887 Ross Duncan Sisters 0:55:25.9
4 707 Billy Waring Camas Bike and Sport Camas 0:55:43.6
5 718 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 0:57:32.5
6 618 Ryan Carr Life Cycle Racing Team Springfield 1:03:17.6
7 902 Nathan Baker Bend 1:03:19.4
8 510 Kyle Gustafson Wilsonville 1:04:29.9
9 771 Gus Gyorgyfalvy Bend 1:04:54.4
10 691 Jacob Klein Coos Bay 1:05:02.4
11 923 Greyfaen Eastland Bend 1:05:37.6
12 1035 Sam Swindell Stumptown Cycling Club Portland 1:06:30.4
13 837 Alex Sundermeier Tigard 1:15:48.4
14 836 Ryan Lindner Tigard 1:18:07.2
15 715 Ethan Kizzlar Portland 1:18:46.8

Cat 3 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 911 Corbyn John Klamath Falls 0:51:28.8
2 941 Brad White Watertown 0:52:04.7
3 1032 Jason Oman Bend 0:53:48.9
4 846 Neils Elbek Bend 0:54:12.9
5 775 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team Portland 0:55:29.0
6 1033 Dave Hansen Bend 0:56:33.8
7 803 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club Portland 0:57:18.0
8 694 Bill Klingler Beermongers Cycle Club Portland 0:57:22.3
9 982 Jeremy Cantrell Life Cycle Racing Team Eugene 0:58:04.3
10 1011 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team Portland 0:59:57.6
11 924 Alex Wilson Bend 1:00:24.7
12 957 Don Petersen Bend 1:00:31.7
13 914 Ryan Lekberg Bike Newport-Bier One The Dalles 1:01:00.5
14 1042 Robert Anderson Portland 1:02:15.3
15 904 Scott Zenier Portland 1:03:12.8
16 787 Jacob Corwin Bend 1:03:40.5
17 764 Chris Sterry Boneyard Cycling Bend 1:04:10.3
18 765 Matt Grumbley Veneta 1:05:16.4

Cat 3 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 649 Joseph Hosang Sisters 0:52:33.1
2 992 Sean Stroup Beermongers Cycle Club Portland 0:53:59.1
3 580 Anthony Morales Bend 0:55:47.1
4 1041 Jonathon Fogarty Bend 0:56:10.1
5 648 Jason Plant Redmond 0:56:23.7
6 542 Dennis Bennett Bend 0:56:28.8
7 909 Chris Zanger Boneyard Cycling Bend 0:56:49.1
8 801 Jarod Seaman Buy Local Cycling Salem 0:58:26.0
9 576 Dan Brobst cyclocrossracing.com Bend 0:59:47.7
10 905 Tim Peterson Bend 0:59:51.6
11 900 Jason Bacon Portland 1:04:19.7
12 626 Scott Coleman Beaverton 1:04:22.7
13 808 Troy Huddleston Albany 1:08:06.9
14 733 Josh Pounds Pistis Grants Pass 1:08:29.4
15 990 STEVE ASHLEY Redmond 1:08:49.6
16 811 Ryan Swanson Portland 1:09:29.4
17 674 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas Portland 1:09:35.3
18 835 Joe Kim Washougal 1:09:58.9
19 903 Josh Cosci Sisters 1:10:11.5
20 634 Todd Rogers Vicious Cycles Redmond 1:10:14.3
21 918 Robby Carter Aloha 1:10:38.1
22 949 SEAN ARMSTRONG Salem 1:14:40.1
23 610 Mike Ziehnert Tigard 1:15:42.5
24 622 Chris Mayes Sisters 1:15:45.0
25 942 joe mendez Sisters 1:17:00.7
26 600 todd Tanton Bend 1:23:54.1
DNF Michael Lindsey Vancover 0:00:00.0

Cat 3 Men 45+

Num Name Team City Time
1 975 Chad Butler Hapi-Go! Scio 0:54:35.8
2 523 Larry ReMillard Kennewick 0:55:21.5
3 794 Brian Hart Sr. Hapi-Go! Washougal 0:55:29.9
4 540 Jim Fox bicycleattorney.com Portland 0:55:59.3
5 717 Colonel Reynolds Boneyard Cycling Bend 0:56:43.4
6 591 Mark Chasse Portland 0:56:50.1
7 602 Tim Gogolski GoNoGo Bend 0:57:43.3
8 624 Philip Carr Life Cycle Racing Team Springfield 0:57:52.1
9 695 Jonathan Pierce Sheridan 0:58:49.9
10 628 Mark Eberhard Bend 0:59:13.3
11 1005 Jeff Cobbs Bend 0:59:26.6
12 761 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky Corvallis 0:59:49.9
13 564 DALE WEBSTER South Beach 0:59:54.5
14 654 Jeff Monson Boneyard Cycling Bend 1:00:15.2
15 739 Mike Taylor Bend 1:00:34.5
16 664 Jed Dackert Bend 1:02:27.3
17 766 David Gratke Showers Pass Portland 1:03:24.0
18 977 Scott McCoy Oregon cycle shop Portland 1:03:37.0
19 658 Tim Moor Redmond 1:03:53.6
20 953 Scott Huntsman Bend 1:04:18.2
21 619 Brian Quigley Team Dirt/Mudslinger Events Stayton 1:04:23.1
22 967 Rick Gregory Eugene 1:04:24.4
23 831 Cory Fawcett Pistis Grants Pass 1:04:30.7
24 522 Pat Shields Redmond 1:05:16.8
25 503 Bill Sundermeier Tigard 1:05:17.2
26 875 Brian Danner Lebanon 1:05:43.0
27 786 Sandy MacDonald Bend 1:05:44.4
28 769 Stratton Poindexter Redmond 1:06:47.8
29 617 Jim Burton Sherwood 1:07:36.7
30 776 Mark Waters 1 Error Bend 1:09:40.0
31 1078 Eric Buckland Bend 1:10:22.1
32 978 Gerald Wonnacott Bend 1:10:23.2
33 916 David Darling Bend 1:11:22.7
34 651 Carl Bengtson Lebanon 1:16:01.4
35 920 Emk Eastland Bend 1:17:07.5
36 509 David Gustafson Wilsonville 1:21:12.8
37 1044 Frank Fleetham Boneyard Cycling Bend 1:21:32.1
38 817 John Walkenhorst Bend 1:22:04.6
39 1052 Rob Walsh Bend 1:28:02.0

Cat 3 Women 10-18

Num Name Team City Time
1 796 Sharon Hart Hapi-Go! Washougal 1:02:05.5
2 732 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 1:10:06.3
3 1012 Jessica Steigerwald Forest Grove 1:14:15.3
4 681 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy Bend 1:15:29.7
5 518 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:15:37.6
6 519 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:16:23.5
7 976 Skylar Grayson Bend Endurance Academy Bend 1:17:48.8
8 950 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:42:43.4
9 668 Jennelle Holmes WebCyclery.com Bend 1:44:43.3

Cat 3 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 906 Julia Sparks Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 0:59:55.4
2 813 Megan Kennear Bend 1:03:25.5
3 768 Statia Smith X Klamath Falls 1:03:48.6
4 570 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 1:04:31.9
5 795 Hannah Hart Hapi-Go! Washougal 1:04:34.8
6 759 Erin Findlan Port Orchard 1:04:40.5
7 972 Amanda Schram Bend 1:04:50.9
8 1031 Samantha Pharris Trinity Bikes Redmond 1:09:48.0
9 780 Kari Kadhim Bend 1:09:55.6
10 669 Sierra Reid GONZAGA CYCLING TEAM Portland 1:10:09.3
11 879 Karli Koreski Redmond 1:10:14.5
12 917 Jen Schenk Tensegrity PT Cycling Coburg 1:10:26.7
DNF Christina Cox Vancouver 0:00:00.0

Cat 3 Women 35-44

Num Name Team City Time
1 698 Tessa Sugahara Team Group Health Salem 1:04:26.5
2 574 Amanda Durkee bicycleattorney.com Portland 1:04:58.4
3 997 Erika Miranda Trusty Switchblade Portland 1:05:12.2
4 671 Kristen Marlo Warren 1 Error Gresham 1:06:03.5
5 1040 Julie Deal Portland 1:07:03.0
6 577 Angela Brobst Bend 1:09:09.6
7 670 Janet McKnight EASTWIND ENDURANCE CLUB Gresham 1:09:49.3
8 901 Siouxsie Jennett Stumptown Cycling Club Lake Oswego 1:10:37.8
9 710 Deb Bauer Eugene 1:10:56.2
10 608 Brooke Ziehnert Tigard 1:33:31.0
DNF Danica Lindsey Vancouver 0:00:00.0
DNF Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Tigard 0:00:00.0

Cat 3 Women 45+

Num Name Team City Time
1 643 Pam Reid Team Rose City Portland 0:58:10.6
2 961 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 0:59:28.2
3 785 Pj Swan Bend 0:59:41.1
4 894 Michelle Thorstrom Web Bend 1:00:34.8
5 684 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:02:35.2
6 940 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team Gresham 1:03:28.0
7 862 Sami Fournier Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:04:20.3
8 616 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:05:14.2
9 550 Rhonda Haynes Bike Newport-Bier One Newport 1:07:57.9
10 1000 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1:15:49.4
11 1004 Katie Williams Sisters 1:47:56.5

Pro Men

Num Name Team City Time
1 1029 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles Bend 1:26:43.7
2 1030 Carl Decker Giant Bend 1:29:29.6
3 700 Brennan Wodtli All Access Racing Bend 1:30:23.2
4 983 Sloane Anderson ProAir HFA Bend 1:30:42.3
5 1036 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles Bend 1:31:39.4
6 986 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:32:52.3
7 526 William Sullivan CARBONBIKESDIRECT.COM' BOXER INDUSTRIES' HAMMER NUTRITI Lake Oswego 1:32:54.0
8 973 Ross Brody Buy Local Cycling Salem 1:32:55.3
9 984 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA Bend 1:33:28.6
10 988 James Williams Swell Vello/Sunnyside Bend 1:34:06.2
11 1037 Cody Peterson BEN'S MOM Bend 1:34:11.9
12 636 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:34:18.6
13 620 Nelson Snyder Cyclepath Racing Hood River 1:34:33.5
14 1048 Cary Miller Gentle Lovers Portland 1:36:43.7
15 880 Bear Perrin Pistis Grants Pass 1:38:31.2
16 1047 Timmy Evans Northstar/Giant Bend 1:38:40.8

Pro Women

Num Name Team City Time
1 615 Serena Bishop Gordon SILVERADO P/6 SUNNY SIDE SPORTS Bend 1:41:52.3
2 568 Sue Butler River City Bicycles Portland 1:42:53.9
3 962 Beth Ann Orton Team S+M Portland 1:46:24.2
4 842 Karen Dewolfe Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:48:17.1
5 989 Laura Winbonny Bend 1:55:14.5

SINGLE SPEED MEN

Num Name Team City Time
1 824 Cordino Longiotti Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles Ashland 1:39:29.8
2 507 John Bravard Cyclepath Racing Portland 1:41:41.5
3 1025 Ryan Eisele Reall Racing Dallas 1:42:53.7
4 818 Ian Eglitis Beaverton Bicycle Club Powell Butte 1:43:39.1
5 807 John Walrod River City Bicycles Portland 1:44:06.6
6 665 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Sherwood 1:44:32.8
7 947 Travis Wilson Team Dirt/Mudslinger Events Veneta 1:48:42.6
8 735 Brian Cannon Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 1:48:56.8
9 868 Wally Hockman WebCyclery.com Salem 1:50:54.3
10 596 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 1:52:18.0
11 1021 David Larsen Newport 1:52:24.4
12 830 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 1:52:59.5
13 828 Christopher Ryan Portland 1:53:17.7
14 514 John Maestas Seattle 1:53:41.3
15 788 Warren Rice BLAZIN SADDLES Sisters 1:53:54.1
16 985 Geoff Raynak Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Bend 1:54:07.8
17 1024 Brian Larson Portland 1:56:19.3
18 1010 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1:56:42.4
19 703 Steven Westberg WebCyclery.com Bend 1:58:22.0
20 511 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 2:00:24.8
21 1110 Andrew MESESAU Sunnyside Sports Bend 2:00:57.1
22 855 Carl Gurney Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:03:35.9
23 742 Kyle Mills Boneyard Cycling Bend 2:05:57.3
24 621 Bill Newton Sisters 2:20:13.2

Single Speed Women

Num Name Team City Time
1 587 Lisa Belair-Sullivan Team S+M Portland 2:00:10.6
2 993 Erin Hooten Tensegrity PT Cycling Eugene 2:18:05.1