GPTB: Heiser Farm CX

Dayton, OR
October 6, 2012

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated October 6, 2012 at 6:23 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 142 Ryan Holt 37 Salem 5
2 24 Souk Soulinthone Team Zendoughnut 35 Portland 5
3 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 5
4 41 Dan Kaempff 49 Portland 5
5 147 Todd Reeve 5
6 30 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 5
7 110 Emanuel McGladrey Holy Moley Velo 54 Keizer 5
8 125 Justin S King 33 Portland 5
9 13 Michael Graham 38 Portland 4
10 149 Joel Cleland 39 Salem 4
11 145 Tim Connelly 51 Independence 4
12 85 Jonathan Hall Planet X p/b On One 39 Vancouver 4
13 140 Stephen Gregorsi 31 4
14 144 Brent Mattix 42 4
15 63 Chris Redhouse 44 Happy Valley 4
16 148 Chris Golden 42 4
17 12 Jeff Dreiling 47 Sublimity 4
18 141 Geoff Rinella 34 Portland 4
19 143 Rob Burton Ten Bridges Cycling 46 Portland 4
20 84 JJ Stecher 35 Vancover 4
21 2 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 315 Senna Towner 34 Eugene 4 39:11
2 256 Michelle Johnson 36 Vancouver 4 39:16
3 298 Candida Hart Hapi-Go! 48 Washougal 4 39:46
4 316 Patti Wolfe 43 Brownsville 4 42:28
5 314 christy Wheeler 40 Portland 4 42:37
6 281 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 45 Brush Prairie 4 42:54
7 317 Kristy Huffman Portland Velo 35 Portland 4 44:48
8 313 Melissa Gregorius 31 4 47:43
9 318 Julie Ann Smith 44 Happy Valley 4 49:23

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 81 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team 27 Salem 9 0:59:36
2 90 stephen hyde 26 Portland 9 0:59:53
3 53 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 9 1:00:07
4 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 9 1:00:35
5 11 Ryan Garner 31 Eugene 9 1:01:23
6 91 Patrick Jackson Buy Local Cycling 33 Salem 9 1:01:44
7 60 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 31 Portland 9 1:01:53
8 87 Russell Cree Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 36 Portland 9 1:03:40
9 89 James Williams Adventure's Edge 27 9 1:04:35
10 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 9 1:05:51
DNF 67 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 2
DNF 8 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 48 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 7 50:15
2 66 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 7 50:46
3 58 Gary Szalay 32 Hood River 7 51:01
4 56 Aaron Ufferman 31 Portland 7 51:13
5 7 Jordan Norris Joe Bike 33 Portland 7 51:24
6 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 7 51:38
7 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 7 51:48
8 97 Chris Magel Bike Newport-Bier One 31 Newport 7 53:12
9 102 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 Bend 7 53:14
10 24 Kevin Bernstein CAPA-Soraz Racing 21 Salem 7 55:12
11 69 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland 7 55:23
12 103 Tyler Jackson Buy Local Cycling 33 Salem 6 47:55
13 51 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 32 Corvallis 6 47:55
14 34 Patrick Croasdaile Team S+M 27 West Linn 6 51:44
DNF 16 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 153 Christian Buesch 26 Corvallis 5 37:42
2 19 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5 37:46
3 98 soren clark Amnesia 33 Portland 5 38:00
4 17 Ian Kenny 24 Portland 5 38:16
5 150 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 34 Salem 5 38:45
6 8 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5 38:49
7 147 Will Hawkins 1 Error 23 Portland 5 38:55
8 59 Peter Blenkiron 35 Portland 5 39:07
9 73 Dan Dellitt 39 Portland 5 39:10
10 25 Ryan Marquardt 34 Portland 5 39:14
11 151 Joe Cooper mybikespot.com 34 salem 5 39:18
12 156 Brandon Wagner mybikespot.com 28 Independence 5 39:18
13 145 Bernard Acevedo Revel Consulting - Rad Racing NW 39 Eugene 5 39:30
14 44 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 5 40:17
15 149 Dennis Sibilia-Young Independent 58 Eugene 5 40:21
16 148 Todd evans 43 Newberg 5 40:35
17 112 Joris Ryerson Amnesia 34 Portland 5 40:39
18 157 Kyle Kruger 28 Portland 5 40:41
19 116 Matt Shaffer 29 Coos Bay 5 41:10
20 159 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 lake oswego 5 41:12
21 154 Zach Colton OSU Cycling Club 19 Bend 5 41:19
22 155 Joseph Penner Steel Bridge Coffee 30 Salem 5 41:20
23 33 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 5 41:36
24 115 Brian Persons Pacific Power Blue Sky 31 Corvallis 5 42:08
25 152 John Osborne Pacific Power Blue Sky 29 Corvallis 5 44:18
26 40 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5 45:25
27 160 steve larson 4 39:01
DNF 158 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 35 salem 2
DNF 38 Rolland Hayden Holy Moly 33 Keizer 2
DNF 28 Robert Anderson 32 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 5 40:29
2 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 40:56
3 725 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5 41:52
4 708 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River 5 42:14
5 709 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 49 Portland 5 42:18
6 720 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 5 42:23
7 756 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 46 Portland 5 44:37
8 762 Kenny Prowse 1 Error 46 Salem 4 38:05
9 761 Scott Winkels 40 Tigard 4 42:03
10 723 Andrew Kaylor 43 Beaverton 3 37:11

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 39 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 4 28:06
2 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 4 28:07
3 37 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend 4 28:11
4 27 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 4 28:35
5 97 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend 4 28:42
6 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 4 30:07
7 114 Mitchell Stevens 16 4 30:43
8 113 Will Reinking 16 Bend 4 31:02
9 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 4 31:33
10 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 3 24:17
11 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3 24:20
12 91 John Crandall Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis 3 24:28
13 56 Connor Dunn Mountain View Cycles/Subway 17 Hood River 3 24:34
14 81 Linus Clark 13 Portland 3 24:34
15 96 Jordan Selker 15 Corvallis 3 24:37
16 68 Ben Van Raalte 14 Portland 3 24:39
17 44 Donovan Birky WebCyclery.com 13 Bend 3 24:51
18 49 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 3 25:17
19 100 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 13 Happy Valley 3 25:55
20 46 Nate Lelack Bend Endurance Academy 13 Bend 3 26:11
21 93 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3 26:17
22 60 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway 16 Mt. Hood 3 26:19
23 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 portland 3 26:21
24 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 3 26:24
25 90 Michael Samelson 15 Corvallis 3 26:28
26 117 Henry Jones Bend Endurance Academy 12 Bend 3 26:35
27 45 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 12 Bend 3 26:42
28 111 Alex Angleinier 15 3 27:02
29 122 Jonathon Karner Flow Riders 17 Salem 3 27:45
30 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 3 27:53
31 121 Jeremy Karner Flow Riders 17 Salem 3 28:07
32 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 3 28:18
33 35 Aaron King Capitol Velo 13 Salem 3 28:31
34 94 Henry Westly Pacific Power Blue Sky 13 Corvallis 3 28:39
35 52 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 12 Lake Oswego 3 28:47
36 120 Bryant Karner Flow Riders 15 Salem 3 29:38
37 18 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy 10 Bend 3 30:41
38 127 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 13 Camas 3 31:05
39 119 Legend Johnson 14 3 32:10
40 123 Dominic Wells 13 3 32:15
41 105 Ian Steigerwald Kona Grassroots 14 Forest Grove 3 33:05
42 72 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 10 Hood River 3 34:35
43 124 Cole Spencer 12 2 23:31
44 70 Nicholas Paesler 12 Portland 2 24:01
45 128 Jake Harmon 13 Albany 2 24:09
46 79 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2 24:26
47 112 Devin Oar Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 2 24:30
48 116 Alex Shepherd Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 10 Ashand 2 24:30
49 130 Parker Palubeski 11 Bend 2 26:47
50 118 Noah Steigerwald 11 Forest Grove 2 28:07
51 125 Weston Bowman 14 2 28:25
52 76 Ethan Kobrowski Portland Velo Portland 2 29:02
53 129 Cooper Palubeski Bend Endurance Academy 12 Bend 2 32:06
DNF 88 Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis 2
DNF 103 Ian Wilson Bend Endurance Academy 15 Bend 1

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 611 Julia Schobben 17 Portland 3 24:39
2 628 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 3 25:19
3 608 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3 25:43
4 622 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 13 Bend 3 29:29
5 636 Katie LaFavre Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3 29:34
6 615 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 13 Portland 3 30:20
7 616 Gabrielle Lehnert Evviva 11 Eugene 3 30:22
8 647 Maddy Cripe Corvallis United 17 corvallis 3 30:44
9 649 Kristina Owen Jens Voigt's Army 14 Portland 3 31:03
10 638 Katie Ryan Bend Endurance Academy 15 Bend 3 31:07
11 635 Aubrey Whitty 14 Corvallis 3 31:26
12 625 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 14 Tigard 3 31:47
13 629 Rachael Vega 14 Corvallis 3 31:55
14 605 Marisa Reid ZteaM 16 Portland 3 32:13
15 651 Jennelle Holmes WebCyclery.com 11 bend 3 32:46
16 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 2 24:05
17 601 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 2 24:32
18 650 Eleanor Schnorr 13 2 24:43
19 626 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 12 Lake Oswego 2 24:54
20 646 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 11 corvallis 2 24:58
21 610 Juliana Smith Hammer Velo 10 Portland 2 25:21
22 648 Caitlin Moreno 14 2 25:23
23 652 Haley Leuband 17 2 25:51
24 609 Isabella Jacobs bicycleattorney.com 12 Portland 2 26:56

Master 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 661 Rick Metz bicycleattorney.com 44 Portland 6 43:39
2 621 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6 43:50
3 759 Dan Shepherd Team Cycle Sport 44 Ashland 6 44:08
4 611 Matt D'Elia Portland Velo 37 Hillsboro 6 44:12
5 707 Raymond Crepeau 40 Portland 6 44:20
6 674 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 6 44:28
7 622 Matt Savage Trusty Switchblade 36 Portland 6 44:31
8 620 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 6 44:33
9 602 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 6 44:41
10 663 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 6 44:46
11 626 Matthew Schwartz 37 Portland 6 44:58
12 679 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6 45:12
13 698 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer 6 45:12
14 609 David Pryor 43 Portland 6 45:17
15 648 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland 6 45:22
16 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 6 45:31
17 763 Jon Schnorr 45 Forest Grove 6 45:35
18 652 Amit Kobrowski Portland Velo 41 Portland 6 45:37
19 761 Casey Davidson bicycleattorney.com 42 Portland 6 45:37
20 760 Chris Nolke Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland 6 46:16
21 673 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland 6 46:16
22 624 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 6 46:33
23 631 Steve Williams Buy Local Cycling 35 Salem 6 46:47
24 710 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 44 Hood River 6 47:01
25 656 David Rasca Buy Local Cycling 35 Salem 6 47:11
26 689 Peter Casey 43 Portland 6 47:17
27 675 Guy Smith MadAlchemy 49 Rainier 6 47:19
28 696 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 6 47:32
29 764 Ted Gresh 47 6 48:06
30 604 Michael Dehner 47 Portland 6 48:06
31 762 Mike Ripley Team Dirt/Mudslinger Events 45 Monroe 6 48:28
32 716 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro 5 41:01
DNF 688 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 4
DNF 758 Michael Lindley Buy Local Cycling 37 Salem 1

Master 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 259 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6 44:38
2 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 6 45:27
3 265 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 6 45:43
4 275 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 6 46:07
5 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 6 47:06
6 268 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 6 47:28
7 273 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove 5 40:40
8 262 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 5 40:56
9 254 Steve Lacey 58 Portland 5 41:28
10 251 Mike Mercer 52 Grants Pass 5 41:29
11 293 David Dorocke Deschutes Brewery 50 Bend 5 41:51
12 326 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 50 Aloha 5 41:56
13 319 Michael Smith 52 Newberg 5 42:21
14 283 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland 5 42:26
15 270 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 5 43:45
16 271 Dennis Starkey 50 Vancouver 5 44:04
17 324 Don Wiley Mountain View Cycles/Subway 51 Mt. Hood 5 45:02

Master 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 5 40:39
2 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5 41:48
3 506 Robert Fox CoMotion Factory Team 61 Keizer 5 44:07
4 502 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 5 46:59
5 515 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky 65 Salem 5 47:18
6 514 Philip Litchfield Capitol Velo 62 Salem 5 48:19

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 338 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 9 1:03:39
2 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 9 1:03:48
3 348 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 9 1:03:54
4 347 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus 9 1:04:52
5 340 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 9 1:05:15
6 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 9 1:05:23
7 306 Tom Scales 39 Portland 9 1:05:35
8 336 Andy Barczak Camas Bike and Sport 36 Camas 8 0:58:51
9 350 James Shingleton Capitol Velo 38 Salem 8 0:59:14
10 390 Russell Williford OSU Cycling Club 36 Corvallis 8 0:59:21
11 374 John Foulston Portland Velo 49 Portland 8 0:59:28
12 382 Mathew Braun Team Audi 39 Portland 8 0:59:33
13 405 Matt Cline bicycleattorney.com 35 Portland 8 0:59:42
14 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 8 0:59:58
15 369 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 8 1:00:04
16 372 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 38 Portland 8 1:00:33
17 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 8 1:00:38
18 318 Dan Werle Team S+M 40 Portland 8 1:01:16
19 389 Daniel Sharp Embrocation Cycling 42 Portland 8 1:01:20
20 342 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 8 1:02:07
21 403 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 43 Portland 8 1:02:22
22 343 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland 8 1:02:59
23 319 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 8 1:03:24
24 326 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland 8 1:04:19
25 302 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 39 Salem 7 1:01:41
DNF 406 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Salem 5
DNF 344 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Lake Oswego 4
DNF 404 Jeff McNamee Buy Local Cycling 40 Salem 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 335 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 6 45:16
2 386 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 6 45:54
3 350 Greg Kempthorn 46 Lake Oswego 6 46:20
4 317 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 6 46:43
5 303 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 39 Portland 6 47:24
6 843 Paul O'Connor 38 Portland 6 47:27
7 344 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 6 48:04
8 337 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 6 48:08
9 338 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Tigard 6 48:15
10 845 Garin Gardiner 38 Tigard 6 48:31
11 334 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 49 Camas 6 48:36
12 349 Brian Barker Ironclad Performance Wear 37 Portland 6 49:00
13 397 Jarod Seaman Buy Local Cycling 41 Salem 6 49:08
14 835 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 49 Corvallis 6 49:20
15 838 Tim Sinatra Buy Local Cycling 42 Salem 6 49:32
16 315 Brandon Cornejo Portland Velo 38 Portland 6 49:54
17 842 Jason Bietz River City Bicycles 46 Sherwood 6 50:05
18 445 Andy Morris 42 Portland 6 50:07
19 503 Ken Finch Team S+M 51 Portland 6 50:20
20 499 Michael Clark 43 Portland 6 50:24
21 839 Joel Lujan 52 6 51:01
22 841 Chris Nelson 46 Portland 5 42:58
23 844 Jeff Liebert 35 5 43:02
24 341 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 5 44:04
25 396 Clayton Allen 50 Portland 5 44:24
26 497 Mark Jenkins Team S+M 52 Portland 5 44:52
27 405 Chris Valencia 49 Portland 5 45:31
28 370 Jesse Lopez Team Highlander 49 Longview 5 45:44
29 837 mike ontkean Team ESC Sports - Bio Racer 58 Camas 5 46:08
30 836 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 44 Salem 5 47:06
31 408 Rolf Kraus 47 Portland 5 48:13
32 834 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 4 44:54
DNF 840 Craig Ball 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 39:58
2 7 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 37 Salem 5 40:54
3 15 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 5 41:29
4 24 Tori Bortman 38 Portland 5 43:12
5 2 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 5 45:35
DNF 6 Eileen Kelly-Foulston Portland Velo 47 Portland 2

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 122 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 43 Portland 5 43:48
2 118 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 5 44:22
3 128 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5 44:43
4 105 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 43 Milwaukie 5 45:05
5 126 Martha Paulus Buy Local Cycling 41 Salem 5 45:49
6 110 Cassie Nobbs GVH Bikes 41 Hood River 5 46:34
7 127 Deborah DRIVER 43 4 38:05
8 117 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Damascus 4 39:03

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 5 42:09
2 515 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5 42:35
3 500 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 5 43:36
4 523 Melanie Pratt Portland Velo 56 Portland 5 46:36
5 517 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland 4 38:03
6 524 Christie Scheer Team Rose City 49 Portland 4 39:13
7 512 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 57 Corvallis 4 39:40
8 501 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 59 Lake Oswego 4 43:09
9 525 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 61 Corvallis 4 49:01

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 618 Brent Poole Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 25 Bend 7 48:54
2 501 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 7 49:04
3 641 Steven Chaprnka 31 Portland 7 52:07
4 644 Daniel Evans Ruckus Test Team 27 Portland 7 52:57
5 509 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 7 53:08
6 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 7 53:11
7 640 Patrick Jackson Buy Local Cycling 33 Salem 7 53:21
8 585 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 41 Hood River 7 54:57
9 639 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 34 Portland 7 54:59
10 526 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 6 48:10
11 555 Ken Hahn 38 Portland 6 48:21
12 540 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Camas 6 50:53
13 546 Erin Playman Gentle Lovers 38 Portland 6 52:07
14 510 Paul Kanz 43 Portland 6 55:16
15 642 Ellen Miller 37 Salem 6 56:11
16 588 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 5 48:29
DNF 643 Galen Mittermann HPC/RPM Mortgage 32 Milwaukie 1

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 642 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team 33 Portland 8 1:05:43
2 645 Becky Bjork West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 42 Bend 8 1:05:54
3 604 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 42 Bend 8 1:06:06
4 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 7 0:58:35
5 652 Natalia Gardiol Chica Sexy/Pedal Rev 36 7 0:59:44
6 653 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Portland 7 1:00:47
7 651 Vicky Sama Adventures Edge 49 Arcata 7 1:01:19
8 631 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview 7 1:02:01
9 638 Shelley Dunlop Portland State University 27 Portland 7 1:04:23

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 724 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 5 40:52
2 700 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland 5 41:09
3 702 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 5 41:30
4 723 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 34 PORTLAND 5 41:48
5 701 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 5 42:26
6 719 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 5 42:38
7 728 Stephanie Hahn 32 Portland 5 44:14
8 739 Alison Paulus Buy Local Cycling 35 Hillsboro 5 44:24
9 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 5 46:15
10 721 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 4 39:53
11 743 Teresa White Flowriders 27 Keizer 4 41:46
12 744 Brooke Mittermann HPC/RPM Mortgage 28 Milwaukie 3 37:56

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 909 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 5 46:10
2 948 Katy Giombolini 24 Eugene 5 46:23
3 955 Cat Moscibrocki 37 Portland 4 38:33
4 905 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 4 38:56
5 903 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Hillsboro 4 39:07
6 952 Michelle Cleland 31 4 39:43
7 954 Lauren Magalska 32 Corvallis 4 41:35
8 931 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 42 Fairview 4 41:54
9 953 Rena Hartman 32 4 43:52
10 942 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Damascus 4 44:19