Larch Mtn Hillclimb #1

Corbett, OR
June 18, 2006

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Junior

Num Name Team Time Notes
1 903 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club 1:03:38 Juniors 17-18
2 919 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club 1:05:27 Juniors 15-16
3 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 1:11:12 Juniors 15-16
4 908 Duncan Hay Bike Peddler 1:14:51 Juniors 15-16
5 2081 Coby Hutzler Bike Peddler 1:15:35 Juniors 17-18
6 926 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club 1:21:03 Juniors 17-18
7 38 Braeme Murray 1:23:17 Juniors 13-14
8 935 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles 1:25:07 Juniors 15-16
9 976 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club 1:26:51 Juniors 15-16
10 39 Alex Murray 1:30:07 Juniors 13-14
11 1802 Tony Hamilton Word-RCB 1:33:43 Juniors 15-16
12 985 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles 1:39:25 Juniors 15-16
13 2235 Grant McElroy 1:40:58 Juniors 10-12
14 954 fiona graham Beaverton Bicycle Club 1:57:09 Juniors 13-14

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 457 Tim Cardinal Sunnyside Sports 1:04:26
2 316 Todd Rosier United Finance 1:05:12
3 46 Dan Silvernail Half Fast Velo 1:12:01
4 336 Hugh Potter 1:12:16
5 376 Robert Huff Half Fast Velo 1:13:58
6 1739 Chuck Woosley United Finance 1:22:04

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 701 Michael Jones Disco Velo 1:02:41
2 446 Thane Jennings Sunnyside Sports 1:05:32
3 744 Tim Ellerbruch United Finance 1:06:25
4 2485 Steve Ridgeway Disco Velo 1:13:44
5 2203 Scott Sterling Santiam Bicycle 1:15:41
6 1186 David Miller Team Rose City 1:16:21
7 1776 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club 1:24:24
8 1282 David Smith 1:34:46

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 175 David Zimbelman Excel Sports 0:58:32
2 765 George Schreck United Finance 1:05:50
3 371 J.Michael Manning United Finance 1:07:24
4 1946 Ray Anderson 1:12:00
5 1671 Chris Marks Multnomah Athletic Club 1:13:48
6 1990 Howard Unkeles Team Oregon/River City Bicycles 1:15:34
7 1122 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 1:16:46
8 1430 Gil Ormerod Team S+M 1:41:14
9 2064 Bill Alsup 1:56:39

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 2169 Roger Nelson Gateway/Speedzone 1:18:07
2 1118 Ray Thomas 1:18:59
3 55 David Schermer 1:20:35
4 527 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 1:21:24
5 2052 Peter Russell Reed College Cycling 1:24:00
6 40 Robert Murray 1:26:53

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 1757 David Russell United Finance 1:12:19
2 1721 Roger Johnson Team Rose City 1:15:47
3 2394 Don Hanson Disco Velo 1:20:38
4 2107 Douglas Sears 1:22:35
5 2021 Einar Traa 1:22:54

Masters Women

Num Name Team Time Notes
1 223 Jude Russell Sorella Forte 1:19:36 Masters Women 60+
2 279 mary ross NoMad Sports Club 1:21:41 Masters Women 45-49
3 219 Georgann Shinn Specialized River City Bicycles 1:22:38 Masters Women 40-44
4 41 Cathy Fritchen 1:23:56 Masters Women 55-59
5 644 Jan Moss Team Group Health 1:24:28 Masters Women 45-49

Men 1/2

Num Name Team Time
1 853 Solomon Woras Hagens-Berman LLP Cycling 0:57:25
2 1666 Kerry Farrell Wheelsport 0:58:08
3 141 Taylor Kneuven Hagens-Berman LLP Cycling 0:58:45
4 192 Jesse Sampson Veloshop 0:59:07
5 109 Jonathan Myers Team S+M 0:59:56
6 184 Bruce Connelly The Bike Gallery 1:01:03
7 354 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage 1:01:57
8 132 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis 1:05:31

Men 3

Num Name Team Time
1 2059 Seth Patla United Finance 0:59:48
2 1239 Roger Stevens Nike Cycling 1:02:06
3 430 Jesse Graden Veloshop 1:03:17
4 1044 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles 1:03:28
5 506 Eric Nachtrab Veloce Racing 1:03:48
6 749 Duncan Calver Veloshop 1:03:51
7 718 David Pilz 1:03:58
8 591 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles 1:04:31
9 426 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage 1:05:53
10 315 Alan Sherman Team Rose City 1:06:37
11 574 Kurt Haas Bike Peddler 1:09:39
12 466 Allen Kraft North River Racing 1:10:26
13 625 Eric Simensen Bridgetown Velo 1:12:24
14 594 Ian Penner Half Fast Velo 1:13:29
15 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler 1:14:04
16 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 1:15:51
17 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 1:17:01
18 734 Joseph Kline North River Racing 1:18:25
19 Robert Burney Multnomah Athletic Club 1:44:47

Men 4

Num Name Team Time
1 2486 Tyler Stetson Portland State University 1:03:16
2 1670 Daniel Rohlf 1:05:18
3 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:06:27
4 1664 David Kuhns OSU Cycling Club 1:06:27
5 2025 James Norman 1:06:54
6 493 Michael Boeder Casa Bruno 1:06:58
7 1062 Greg Crane Beaverton Bicycle Club 1:07:38
8 1031 Jeffrey Gerwing Word-RCB 1:07:43
9 1046 brett boyles United Finance 1:11:30
10 1114 Jess Mace 1:11:35
11 1131 Roger Lloyd United Finance 1:12:26
12 1795 Trig Rogers bicycleattorney.com 1:13:29
13 1038 Mark Rajotte Team Oregon/River City Bicycles 1:13:46
14 1070 Paul Kanz United Finance 1:16:01
15 1656 Mark Greenwood Team Oregon/River City Bicycles 1:18:37
16 1013 Joel Morrissette 1:19:34
17 1920 Xavier Martinez Team TarZan 1:21:15
18 1234 Scott Klinger 343 Racing 1:26:33

Men 5

Num Name Team Time
1 1966 Matthew Neff Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 1:01:05
2 2153 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club 1:05:54
3 2378 Jasonn Potter 1:06:47
4 2145 Brian Moran 1:08:31
5 2079 Ben Johnson 1:08:59
6 47 Steven G. 1:09:28
7 2367 Joel Thompson Bridgetown Velo 1:10:10
8 2318 David Sjogren 1:10:40
9 2022 EUAN POLLOCK 1:11:17
10 42 Michael Malone 1:12:40
11 2257 Jake Rosenfeld 1:12:42
12 1929 Michael Rabinowitz 1:14:34
13 1403 Dax Seutter Word-RCB 1:15:26
14 54 Murray Carlisle 1:17:57
15 48 Daniel Wison 1:18:52
16 45 David Johnson 1:19:30
17 2229 Scott McElroy Team Oregon/River City Bicycles 1:22:25
18 1654 Jay Lawrence 1:24:29
19 2179 Scott Work Team Oregon/River City Bicycles 1:33:31
20 58 Douglas Murphy 1:33:34
21 2112 Steven Russell 1:33:36
22 44 Kurt Meredith 1:35:44
23 2220 Ross Burney Multnomah Athletic Club 1:51:39

Tandem

Num Name Team Time
1 346 Ivan/Jan Meadors/Moss United Finance 1:16:57
2 276 Michael/Grace McCabe/McCabe EWEB Windpower 1:26:23

Women 3

Num Name Team Time
1 636 Jennifer Scott Disco Velo 1:15:18
2 296 Rebecca Bader OSU Cycling Club 1:18:24
3 280 Tessa Sugahara Team Group Health 1:21:23
4 211 Allison Schaub Sorella Forte 1:23:12

Women 4

Num Name Team Time
1 37 Lauren Johnson 1:10:39
2 619 Regan Wilson Nike Cycling 1:15:53