High Desert Omnium: Time Trial: Combined

Bend, OR
July 11, 2009

Part of the High Desert Omnium: Time Trial

Updated September 18, 2013 at 1:37 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Colby Wait-Molyneux North River Racing Juniors 13-15 13:50
2 Cameron Carrick Bend Cycling Club Juniors 13-15 16:14
3 Jack Mahler Juniors 16-18 17:04
4 Garrett Corbari Bend Cycling Club Juniors 16-18 17:36
5 Colin Dunlap Sunnyside Sports Juniors 13-15 18:36
6 Erik Hammerquist Juniors 10-12 20:04
7 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 20:18
8 Quinn Keogh HPChiro/Scott's Cycling of Salem Pro 1/2 Men 20:39
9 Omer Kem Bissell Pro Cycling Team Pro 1/2 Men 20:41
10 Galen Mittermann Midtown Direct Racing Pro 1/2 Men 20:55
11 Karsten Hagen ZteaM Pro 1/2 Men 21:02
12 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Pro 1/2 Men 21:05
13 Roger Worthington Labor Power Pro 1/2 Men 21:06
14 Mark Krause Land Shark Category 3 Men 21:10
15 Ryan Liverman Veloce Racing Category 3 Men 21:14
16 Ryan McKean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Pro 1/2 Men 21:17
17 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 21:19
18 Erik Huston Hutch's Bend Pro 1/2 Men 21:23
19 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Category 3 Men 21:23
20 Daniel Quirk Veloce Racing Pro 1/2 Men 21:26
21 Brian Seguin WebCyclery.com Pro 1/2 Men 21:29
22 Sean Passage Pro 1/2 Men 21:29
23 Bruce Rogers Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 21:30
24 Greg Canfield Hutch's/ClearOne/Bend Dental Pro 1/2 Men 21:36
25 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 21:44
26 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Category 3 Men 21:47
27 Dave Skinkle Masters 21:50
28 Dustin Hahn Reno Wheelmen Category 3 Men 21:51
29 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling Masters 22:00
30 John Craft Rebound Sports Performance Lab Category 4/5 Men 22:02
31 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 22:03
32 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3 Men 22:04
33 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 22:05
34 Bradley Taylor Hutch's-Eugene Pro 1/2 Men 22:12
35 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Category 3 Men 22:13
36 Robert Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 22:21
37 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 22:22
38 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 22:25
39 Seth Patla River City Bicycles Pro 1/2 Men 22:25
40 Greg Miller GS Forza Velo-Bend Category 3 Men 22:27
41 Davis Shepherd Hutch's-Eugene Category 3 Men 22:27
42 McKenzie Thramer thramerrods.com/WheelWorks Pro 1/2 Men 22:31
43 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro 1/2 Men 22:32
44 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro 1/2 Men 22:32
45 Evan Hepner Pro 1/2 Men 22:32
46 Matt Pavlovich Hutch's-Eugene Category 3 Men 22:34
47 Peter Christoff Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4/5 Men 22:37
48 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 22:39
49 Lisa Magness Hutch's Bend Pro 1/2 Women 22:39
50 George Hegarty Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4/5 Men 22:41
51 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 22:42
52 Dennis Petross Portland Velo Category 4/5 Men 22:43
53 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop Category 3 Men 22:47
54 Matt Russell Capitol Subaru Cycling Pro 1/2 Men 22:50
55 Stephen Szufnarowski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4/5 Men 22:53
56 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 22:54
57 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 22:54
58 Teri Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Pro 1/2 Women 22:58
59 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions Category 4/5 Men 23:01
60 Larry Linebaugh Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 23:04
61 Clint Ebert bicycleattorney.com Masters 23:07
62 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing Masters 23:09
63 Michael Dennis Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy Category 4/5 Men 23:12
64 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear Category 3 Men 23:15
65 Kevin Brown Team One Racing Category 4/5 Men 23:18
66 Edward Micek WebCyclery.com Pro 1/2 Men 23:19
67 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Category 3 Men 23:21
68 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 23:22
69 Brian Austin bicycleattorney.com Category 3 Men 23:22
70 Tim Hittner Veloforma Masters 23:24
71 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo Category 3 Men 23:24
72 Ally Stacher Pro 1/2 Women 23:25
73 Nick Skenzick Hutch's-Eugene Pro 1/2 Men 23:26
74 David Montes UO Cycling/Lifecycle Category 4/5 Men 23:29
75 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 23:31
76 Jeff Tedder Hammer Velo Masters 23:32
77 Christopher Ragusa CCB International Category 4/5 Men 23:34
78 Michael Mara Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy Category 4/5 Men 23:34
79 David Gates Bridgetown Velo Pro 1/2 Men 23:37
80 kevin short Category 4/5 Men 23:40
81 Jake Keener Hutch's Klamath Falls Category 3 Men 23:43
82 Mark Crawford Ironclad Performance Wear Masters 23:46
83 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3 Men 23:46
84 Marcus Biancucci WebCyclery.com Category 4/5 Men 23:48
85 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Women 23:48
86 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Women 23:55
87 Ryan Seward CAPA Cycling Team Category 4/5 Men 24:00
88 David Hart Guinness Cycling Team Masters 24:03
89 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear Category 4/5 Men 24:04
90 Todd Berger Northwest Foot care Category 4/5 Men 24:06
91 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 24:06
92 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions Pro 1/2 Women 24:07
93 Jen Akeroyd Team Group Health Pro 1/2 Women 24:11
94 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3 Women 24:15
95 Serena Bishop Sunnyside Sports Category 3 Women 24:16
96 Tim Dougherty Flywheel Bicycle Solutions Category 4/5 Men 24:17
97 Pat Sagers Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 24:21
98 Stuart Allen OSU Cycling Club Category 4/5 Men 24:24
99 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 24:25
100 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Women 24:28
101 Doug Perrin Central Oregon Velo Masters 24:31
102 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions Category 4/5 Men 24:33
103 Shane Johnson Trinity Bikes Category 4/5 Men 24:38
104 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop Category 4/5 Men 24:43
105 Kerry Martin Sunnyside Sports Pro 1/2 Women 24:44
106 Owen Twitchell Snowscream Category 4/5 Men 24:44
107 Ryan Champion Galen Cycles Category 4/5 Men 24:44
108 Colin Mullane Land Shark Category 4/5 Men 24:47
109 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3 Women 24:49
110 Michelle Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3 Women 24:53
111 Sarah Tisdale Sorella Forte Category 3 Women 24:53
112 Kristi Green Desalvo Custom Cycles Racing Pro 1/2 Women 24:55
113 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4/5 Men 24:57
114 Rod Underhill Bridgetown Velo Masters 24:59
115 Chris Clemow Hutch's-Eugene Masters 25:01
116 Arielle Filiberti Pro 1/2 Women 25:05
117 Greg Shepherd Hutch's-Eugene Masters 25:06
118 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Women 25:09
119 Greg Meller Life Cycle Bike Shop Category 4/5 Men 25:13
120 Louise Smyth Team LaS'port Pro 1/2 Women 25:17
121 Lindsay Fox Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro 1/2 Women 25:19
122 Murray Carlisle Tireless Velo Category 4/5 Men 25:20
123 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4/5 Men 25:21
124 Rob Angelo Category 4/5 Men 25:29
125 Mariel Ettinger Category 3 Women 25:30
126 Alice Chang Hammer Velo Category 4 Women 25:32
127 Tom Schwiesow Wenatchee Area Racers Category 4/5 Men 25:33
128 Molly Mullane Land Shark Category 3 Women 25:34
129 Beth Burns Veloce Racing Pro 1/2 Women 25:47
130 Sam Yeo Hammer Velo Category 3 Women 25:47
131 Joseph Ferron CAPA Cycling Team Category 4/5 Men 25:48
132 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear Category 4/5 Men 25:49
133 Mitch Denham NoMad Sports Club Category 3 Men 25:59
134 Brian Barker Ironclad Performance Wear Category 4/5 Men 26:00
135 Amanda Atwill Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Women 26:03
136 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Women 26:04
137 Alana Armstrong Sorella Forte Category 4 Women 26:22
138 Jim Patton Pacific Power Blue Sky Masters 26:25
139 Murphy McFarland Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4/5 Men 26:27
140 Courtney Carlsen Category 4 Women 26:32
141 Gene Nelson Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4/5 Men 26:34
142 Katherine Reinhart University of Oregon Cycling Club Category 4 Women 26:37
143 Virginia Pedersen Ironclad Performance Wear Category 4 Women 26:39
144 Kristen Fauria Life Cycle Bike Shop Category 3 Women 26:45
145 Sara Fletcher Bridgetown Velo Category 4 Women 26:46
146 Maureen Kavanagh Sorella Forte Category 4 Women 26:47
147 Erin Koenig Poplollies Category 4 Women 26:47
148 Justin Serna Guinness Cycling Team Masters 26:49
149 Judy Richardson Sorella Forte Category 3 Women 26:50
150 Anne Linton Sorella Forte Category 3 Women 27:02
151 Thom Meyers Masters 27:11
152 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear Category 4 Women 27:16
153 Chuck Meyer Sunnyside Sports Category 4/5 Men 27:22
154 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear Category 4/5 Men 27:26
155 Kyle Gorman WebCyclery.com Category 4/5 Men 27:49
156 Amy Champion Category 4 Women 27:51
157 Justine Saudan Bridgetown Velo Category 4 Women 27:52
158 Eryn Barker Specialized River City Bicycles Category 4 Women 27:58
159 Sherry Jako Sorella Forte Category 3 Women 27:59
160 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team Category 3 Women 28:06
161 Deann Krill Ironclad Performance Wear Category 4 Women 28:09
162 Rachael Roberts Bridgetown Velo Category 4 Women 28:20
163 Jason Singleton Desalvo Custom Cycles Racing Category 4/5 Men 28:29
164 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls Category 4 Women 28:40
165 Rachel Hoar Category 4 Women 28:46
166 Amy Nortrom WebCyclery.com Category 4 Women 29:00
167 Larry Hunter Masters 31:03
168 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Category 4 Women 31:58