Bear Springs XC

McCubbins Gulch, OR
April 25, 2010

Questions about results should go to Mike Ripley.

Updated April 30, 2010 at 4:32 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Time
1 126 Will McDonald 2:35:49.82
2 43 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events 2:36:04.67
3 125 Shane Johnson Trinity Bikes 2:40:21.30
4 42 Brian Schutz 2:43:53.90
5 77 Mark Matson Kona Factory Team 2:46:21.74
6 166 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 2:49:23.20
7 90 Jimmy Udall Courge Cycles 2:53:58.08
8 70 Austin Line Sunnyside Sports 2:58:39.20
9 111 Joe Dengel CAPA Cycling Team 3:04:50.04
10 117 Chris Winins Sunnyside Sports 3:05:05.89
11 69 Zach Gilmour 3:06:57.67
12 57 Brandon Marshall 3:07:51.91
13 114 Ethan Furniss Revolver-Cascadia 3:08:23.76
14 76 John Gillilan Hammer Velo 3:11:03.51
15 45 Geoff Rice 3:12:37.87
16 128 Jacob Furniss Eddymerican 3:25:19.05
17 92 Patrick Jackson Buy Local Cycling 3:26:36.94
18 289 Jon Petersen 3:32:06.56
19 44 Michael Lilienthal Team S+M 3:32:13.51
DNF 113 Landon Masterfield Revolver-Cascadia

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Time
1 86 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 2:29:11.02
2 50 Jonathan Smith 2:29:32.42
3 110 David Cloninger Hutch's/ClearOne/Bend Dental 2:31:14.86
4 95 David Diviney Cyclepath Racing 2:31:56.80
5 53 Ian Leitheiser 2:33:54.53
6 52 John Weathers 2:38:26.24
7 107 Mike Schindler Sunnyside Sports 2:41:44.82
8 47 James Tervo 2:52:33.96
9 130 Jeff Struck 2:54:36.25
10 49 David Prause 2:55:13.81
11 103 Mark Rasmussen www.evanplews.com/KENDAUSA 2:56:35.71
12 88 Andrew Reed 2:57:53.32
13 79 Robert Christensen Bridgetown weiz 2:58:20.83
14 93 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 2:58:27.32
15 101 Andy Olsin Dirty Finger Bicycle Repair 2:59:40.02
16 51 Martin Baker 3:01:09.15
17 100 Michael Buck Dirty Finger Bicycle Repair 3:02:39.55
18 41 Paul Greenwalt Sunset Cycles 3:04:44.83
19 112 Jeff Edes Team S+M 3:05:51.34
20 79 James Jonke Tireless Velo 3:06:57.84
21 99 Mike Niebuhr Dirty Finger Bicycle Repair 3:19:38.84
22 87 Dave Barker Sunnyside Sports 3:25:48.71
23 83 Mike Ripley Team Dirt/Mudslinger Events 3:35:13.60
24 58 Michael Adams Team Dirt/Mudslinger Events 3:35:14.73
25 66 Derek Faller WebCyclery.com 3:37:37.86
26 115 Alex Hauser 3:38:24.74
27 8 Joe Durkee 3:51:41.42
28 98 Nick Hanpoin Dirty Finger Bicycle Repair 3:52:34.20
29 102 Sam Brownhill Dirty Finger Bicycle Repair 3:52:39.73

Category 1 Men 45+

Num Name Team Time
1 119 Jeffery Otto Portland Velo 2:38:58.78
2 55 John McCaffrey bicycleattorney.com 2:42:35.25
3 84 Scott Carroll Team Dirt/Mudslinger Events 2:45:25.85
4 118 Jim Junger Sunnyside Sports 2:49:43.06
5 108 Terry Knight 2:51:51.47
6 109 Dan Wolnick WebCyclery.com 2:57:53.25
7 56 Wayne Tonning 3:00:09.74
8 91 Thane Jennings Sunnyside Sports 3:01:53.35
9 81 Joseph Marek Team S+M 3:13:50.00
10 65 Marc Fortier WebCyclery.com 3:17:11.00
11 105 Michael Romasco Kenda 3:51:17.88
DNF 54 Paul Anderson Santiam Bicycle
DNF 80 Jim Thorton Team Big Bear

Category 1 Men U18

Num Name Team Time
1 85 Kendal Johnson Cyclesoles/Sagebrush Cycles 2:39:08.58

Category 1 Women

Num Name Team Time
1 89 Serena Bishop Sunnyside Sports 2:52:17.86
2 116 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 3:04:32.16
3 94 Abby Watson Embrocation Cycling Journal 3:16:40.27
4 97 Kristin Wille Hammer Velo 3:32:24.21
5 74 Brooke McDermid bicycleattorney.com 3:35:07.68
6 104 Sarah Sturdy Tireless Velo 3:36:38.40

Category 2 45-54

Num Name Team Time
1 191 Ken James Bicycle Services Direct 1:35:58.50
2 206 Johnny Vergis Cyclepath Racing 1:38:03.77
3 139 Jim Miller Cyclepath Racing 1:38:49.25
4 238 Michael Kender Portland Velo 1:39:47.80
5 73 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 1:41:46.86
6 205 David Luoma Guinness Cycling Team 1:43:10.32
7 178 Greg O'Brien Word-RCB 1:43:29.36
8 144 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 1:47:10.80
9 179 Mark Robinson 1:49:59.12
10 203 Vern Ward Team Powell Butte 1:50:29.61
11 336 Gary Johnson Disco Velo 1:53:14.94
12 193 Paul Mautner Team Rose City 2:04:16.28
13 180 David Schlatter 2:27:05.60
14 213 Bob Camillucci Dirty Finger Bicycle Repair 2:48:28.19
DNF 181 Rich Wolf
DNF 199 joseph fricke Guinness Cycling Team
DNF 226 Warren Rice WebCyclery.com
DNF 235 Jeff Vine Sunset Cycles/CycleOne

Category 2 55+

Num Name Team Time
1 185 Don Leet Sunnyside Sports 1:35:52.82
2 183 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 1:41:41.96
3 137 Steve Lacey Showers Pass 1:42:30.41
4 145 Steve Rearden 1:45:58.36
5 182 Rick Gregory 1:46:51.18
6 184 Patrick Coughlin 2:39:22.62

Category 2 Men 19-34

Num Name Team Time
1 222 Chris Johnston OSU Cycling Club 1:26:45.46
2 332 Joshua Johnston Pararescue 1:27:15.57
3 229 Matt Cline Portobello Bicycle Racing 1:31:38.93
4 159 Steve Heinrichs 1:31:53.99
5 152 Conner Burek Hutch's Bend 1:32:18.04
6 239 Jeff Ballantine Portland Velo 1:32:23.24
7 245 Richard Whitekettle Knobby Drifters 1:34:57.23
8 218 Joel Holly Ruckus Test Team 1:37:00.37
9 219 Erik Olson Ruckus Test Team 1:37:17.92
10 232 Cody Edeline bicycleattorney.com 1:37:29.59
11 217 Barry O'Connor 1:38:58.75
12 158 Thor Tingey 1:39:33.92
13 228 Casey McDonald Portobello Bicycle Racing 1:41:05.00
14 147 Nat Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:41:09.57
15 220 Gabriel Linn Bloom Racing 1:41:50.75
16 248 Christopher Dieringer 1:43:19.28
17 241 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 1:43:20.69
18 221 David Krause Bloom Racing 1:43:45.74
19 151 Matthew Moore 1:43:49.77
20 157 Eric Fosdick 1:44:58.98
21 211 Matt Blake 1:45:11.59
22 174 Trevor Pratt 1:48:23.86
23 338 Matthew Preusch 1:49:10.92
24 132 James Kerr 1:49:41.68
25 140 Christopher Ryan 1:50:08.28
26 131 Chris Anderson Team Bike Tires Direct 1:50:55.82
27 337 Richard Hall 1:52:34.28
28 153 Sean Lewis Trinity Bikes 1:52:47.18
29 201 DANIEL SORENSON 1:52:54.88
30 237 Augusto Carneiro Existential Velo 1:55:32.48
31 242 Andrew Morphis 1:55:43.23
32 190 Steven Carlino Pistis 1:55:45.78
33 134 Nick Makanna Team S+M 1:57:17.06
34 233 Fred Keown bicycleattorney.com 1:58:59.49
35 340 Scott Veerus Rookie 2:07:55.98
36 335 Scott Norton 2:16:02.04
37 334 Steven Holmberg 2:16:04.01
38 138 Will Cortez Crossniacs 2:18:37.08
39 209 Galen Peterson OSU Cycling Club 2:22:53.79
40 210 Tim Schulze OSU Cycling Club 2:22:53.89
DNF 250 Ryan Garner HTFU

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Time
1 167 Jesse Luckett Cyclepath Racing 1:28:06.61
2 164 Thomas Hainisch 1:30:12.24
3 207 William Sullivan Hammer Nutrition 1:30:34.95
4 146 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:31:49.29
5 247 Bob Jacobs bicycleattorney.com 1:35:21.35
6 141 Jesse Lea Cyclepath Racing 1:35:34.79
7 163 Robert Sanders 1:35:47.93
8 240 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:35:51.54
9 197 Chris Brannen Team S+M 1:36:17.94
10 176 Dave Cockburn 1:37:55.99
11 200 Ken Benderly bicycleattorney.com 1:38:00.77
12 170 David Rosen 1:38:27.45
13 194 Chad Sage Sunnyside Sports 1:40:54.85
14 64 Rob Crocker Portland Mercury Racing 1:41:00.77
15 243 Andy Kunkler 1:42:54.54
16 138 Scott Ballard Half Fast Velo 1:42:54.54
17 172 Kenneth Pace 1:43:17.88
18 212 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 1:43:25.30
19 135 Robert Russell Team DS 1:44:04.61
20 246 Trig Rogers bicycleattorney.com 1:44:18.42
21 165 Mark Miskowiec 1:44:22.37
22 161 David Saltzberg 1:44:32.11
23 173 Gregg Rice 1:46:24.62
24 333 Scott Brennan 1:47:27.51
25 154 Lee Bauck shiloh 1:48:05.36
26 177 Bill Richmond 1:48:59.19
27 166 Jason Reed 1:50:09.54
28 215 Mike Nettleton 1:51:40.31
29 202 Sean Warner Team Powell Butte 1:51:55.99
30 236 Gregg Rouse 1:52:58.82
31 171 Jeffery Gerwig 1:55:40.61
32 272 Paul Kelly Jelly's Pirates 1:56:01.55
33 276 Patrick Grogan 2:04:24.12
34 155 Thomas Holt 2:12:45.90
35 149 Charles Barrett 2:13:33.53
36 169 Sean Denney 2:41:42.63
37 168 Brian Joanson 2:44:07.06
DNF 136 Ryan Russell Team DS

Category 2 U18

Num Name Team Time
1 204 Macauley Berg Team Powell Butte 1:48:59.19

Category 2 Women

Num Name Team Time
1 339 Rebecca Richards Tireless Velo 1:50:19.57
2 186 Sarah Tingey Bridgetown Velo 1:51:26.27
3 150 Taylor Shekell Team Beer 1:53:01.63
4 216 Lia Cunninghan Ruckus Test Team 1:58:10.39
5 244 Jocelyn Gaudi Ruckus Test Team 2:00:44.50
6 249 Lindsay Jones 2:01:51.38
7 143 Rebecka Hartkop 2:18:31.77
8 142 Tilly Field Team High School 2:35:24.71

Category 2 Women 35+

Num Name Team Time
1 223 Angela Mart WebCyclery.com 2:14:33.58
2 188 lisa belair Cyclepath Racing 1:55:12.97
3 195 Renee Scott Sunnyside Sports 1:59:58.65
4 187 Mary Skrzynski 2:03:34.24
5 214 Denise Livingston Team Bike Tires Direct 2:04:20.19
6 224 Jill Ballantyne Sunnyside Sports 2:04:46.96
7 189 Amy Rice 2:04:51.50
8 225 Jenny Vannoy Buy Local Cycling 2:07:20.54
9 230 Lori Middleton Dirty Finger Bicycle Repair 2:11:56.80
10 231 Elizabeth Buceta Dirty Finger Bicycle Repair 2:17:16.76
11 148 Sharon Anderson Team Beer 2:24:15.68
12 192 Lillian Schiavo Hutch's-Eugene 2:26:26.08
13 208 Robin Laughlin Sunnyside Sports 2:28:09.69
14 71 Jodi Line-Bailey 2:46:10.34

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Time
1 254 William Woodrich 1:00:44.90
2 282 Rubin Field Mountain View Cycles 1:06:02.83
DNF 253 Massimo Larsen

Category 3 Men 15-18

Num Name Time
1 265 Nicholas Hannan 50:17.09

Category 3 Men 19-34

Num Name Team Time
1 289 Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo 0:44:25.70
2 255 Ben Rasche Portobello Bicycle Racing 0:45:01.12
3 277 Nick Groesz XO Racing 0:45:06.83
4 274 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 0:46:10.03
5 284 Isaac Frost Green Submarine Records 0:48:53.38
6 292 Jamaal Folsom Exislential Velo 0:51:46.19
7 273 Brad Buslli 1:17:06.50
DNF 275 Jordan Bigam Portland State University

Category 3 Men 35+

Num Name Team Time
1 268 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 0:42:42.12
2 266 Marc Romano Portobello Bicycle Racing 0:43:59.30
3 293 Eric Stouck Half Fast Velo 0:45:10.97
4 256 Tom Bird 0:49:00.06
5 257 Gernot Wackwitz 0:49:25.58
6 285 Lorne Cross Team Poseur 0:52:32.27
7 290 Paul Toufar bicycleattorney.com 0:54:19.73
8 278 David Cain Portobello Bicycle Racing 0:58:05.03
9 288 Jose Sandoval Team Cthulhu 1:00:31.03
10 294 Michael Whiteis 1:08:20.30

Category 3 Men 45+

Num Name Time
1 258 Michael Dehner 47:58.53
2 259 Jim Wodrich 52:14.22

Category 3 Women 19-34

Num Name Team Time
1 262 Natalie McGowan Team Dirt/Mudslinger Events 0:50:57.48
2 279 Remy Maguire 0:52:28.55
3 272 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 0:53:29.36
4 261 Mckayla Hansen 1:06:16.22
DNF 291 Ashley Loop 0:00:00.00

Category 3 Women 35-44

Num Name Team Time
1 283 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 50:40.75
2 263 Stephanie Rouse Team Dirt/Mudslinger Events 55:28.26

Category 3 Women 45+

Num Name Team Time
1 264 Joanne Leyva 0:54:35.65
2 267 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1:01:33.29
3 271 Sue Hanna 1:04:22.60

Clydesdale 210+lbs

Num Name Team Time
1 280 Seth Daniels BRIHOP Cycling 46:33.05
2 260 Chad Hartley 49:31.77
3 281 Jim Hendrickson Team S+M 53:33.66

Pro Men

Num Name Team Time
1 2 Barry Wicks Kona Factory Team 2:13:50.92
2 22 Sean Babcock Team S+M 2:13:53.21
3 1 Erik Tonkin Team S+M 2:18:49.67
4 21 Ben Tompson Trek Mtn Co-Op 2:19:10.86
5 11 Justin Finn Spooky Bikes 2:23:34.24
6 20 Spencer Paxson Team S+M 2:24:34.48
7 18 luke pennington Team S+M 2:25:03.09
8 13 Jonathan Myers Team S+M 2:29:59.31
9 19 Bruce Rogers Hutch's/ClearOne/Bend Dental 2:29:59.31
10 3 Scott Bradway Team S+M 2:35:41.54
11 26 Shannon Skerritt Gary Ficher 2:35:47.03
12 14 Matt Mahoney Gentle Lovers 2:40:39.08
13 12 Matt Fox Sunnyside Sports 2:47:09.61
14 5 Shawn Rader 2:50:24.64
15 24 James Crowe Eddy Merkin 2:51:58.18
16 25 Tommy Tuite Team Bike Tires Direct 3:02:55.98
17 Ian Eglitis 3:02:58.23
18 6 Joe Durkee bicycleattorney.com 3:03:05.90
19 17 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events 3:15:36.11
DNF 4 Bruce Cole-Baker

Pro Women

Num Name Team Time
1 16 Alice Pennington Team S+M 2:46:21.74
2 10 Lizzy English Northstar 2:49:49.87
3 7 Heidi Faller WebCyclery.com 3:00:09.74
4 15 Christy Love Team S+M 3:17:19.96

Singlespeed

Num Name Team Time
1 46 Brennan Wodtli Hutch's-Eugene 2:40:49.21
2 78 Dale Plant Kona Factory Team 2:47:38.93
3 122 Greg Creswick dirt 2:48:21.92
4 123 Tony Pereira Team Beer 2:52:02.63
5 61 Brian Gerow Ironclad Performance Wear 2:52:03.68
6 68 Anthony Ohotto 2:52:44.86
7 60 John Dorfer 2:58:46.23
8 72 Christian Vedder River City Bicycles 2:59:29.94
9 82 Scott Barker 3:04:52.37
10 96 Erik Weeman 3:13:46.25
11 121 John Howe Team Beer 3:28:05.84
12 59 Steven Basden Half Fast Velo 3:41:12.31
13 63 Henry Abel WebCyclery.com 4:20:22.12
DNF 124 David Bisers Tireless Velo 0:00:00.00