OBRA Championship RR 2

Trout Lake, WA
August 8, 2010

Questions about OBRA category results should go to Terri Camp.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Junior 15-16

Num Name Team Age City Time
1 2928 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 16 Bend 1:32:39
2 56 Cameron Cerrick Bend Endurance Academy 15 Bend 1:39:57
3 2305 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15 Lake Oswego 1:45:04
4 49 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 15 Bend 1:49:09
DNF 2336 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 15 Camas

Junior 17-18

Num Name Team Age City Time
1 902 Andrew Bennett Team Specialized Racing 18 Eugene 1:32:17
2 1800 Kolben Preble Hammer Velo 17 Forest Grove 1:39:46
3 1417 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 Vancouver 1:39:47
4 2900 Jack Mahler 1 Error 18 Bend 1:48:18

Junior Women 17-18

Num Name Team Cat Age City Time
1 1902 Tilly Field Team High School Jr W 17-18 18 Portland 2:16:13

Masters Men 30-39

Num Name Team Age City Time
1 949 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles 33 Bend 2:33:15
2 854 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com 39 Bend 2:33:15
3 154 Seth Patla River City Bicycles 33 Hillsboro 2:33:19
4 888 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 30 Portland 2:42:46
5 1056 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 33 Milwaukie 2:47:04
6 817 Tim Jones WebCyclery.com 38 Bend 2:49:52
7 761 Mitch Denham NoMad Sports Club 39 Hillsboro 2:51:06
8 529 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 40 Gresham 2:51:06
9 122 Brian Marcroft 36 Salem 2:57:00
10 1384 Matthew Rider Team Bike Tires Direct 35 Hillsboro 2:29:40
DNF 38 christopher bosch 1 Error 36 Portola Valley

Masters Men 40-49

Num Name Team Age City Time
1 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 46 Portland 1:59:31
2 162 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM 41 Bend 1:59:35
3 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 42 Eugene 1:59:35
4 60 Douglas Reid Veloce Racing 41 Seattle 1:59:40
5 808 Tim Butler Specialized River City Bicycles 44 Portland 1:59:46
6 954 John Mitchem Guinness Cycling Team 48 Portland 2:03:24
7 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 41 portland 2:03:25
8 882 Michael Benno Veloce Racing 42 Portland 2:03:28
9 119 Mick Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 48 Seattle 2:03:29
10 715 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 45 Banks 2:03:31
11 813 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing 41 Springfield 2:04:25
12 197 Dave Campbell Hutch's-Eugene 42 Newport 2:06:27
13 704 Ron Babcock Portland Velo 40 Hillsboro 2:08:53
14 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Tigard 2:08:54
15 3160 William Henterly RGF/Felt 44 Portland 2:08:54
16 178 Daniel Quirk Veloce Racing 41 Portland 2:08:56
17 321 David Hart Half Fast Velo 41 Washougal 2:09:03
18 32 Tom Hill NoMad Sports Club 41 Portland 2:09:11
19 2190 Robert Dobrey Mountain View Cycles 49 White Salmon 2:10:02
20 647 Mitch Lee Portland Velo 40 Vancouver 2:10:18
21 622 Roger Joys United Finance 49 Portland 2:10:28
22 73 Joe Zavner Unz 46 Portland 2:10:29
23 58 Steven Sprinkle 47 Austin 2:10:49
24 1142 Tony Dirks Mountain View Cycles 46 Hood River 2:11:17
25 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 42 The Dalles 2:11:17
26 2424 David Miller Team Rose City 49 Vancouver 2:17:30
27 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8 45 Vancouver 2:17:30
28 2094 Jonathan Nelson 43 Portland 2:17:35
29 1009 Paul Duncan Pine State Biscuits 47 Vancouver 2:20:02
30 2202 Kevin Billingsley ZteaM 47 Portland 2:23:11
31 3377 Chris Newman 49 Tigard 2:25:09
32 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 42 Camas 2:25:30
33 767 Robert Vigeant Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Gresham 2:25:35
34 2435 Vilim Fundak 42 Hillsboro 2:28:53
35 55 David Mackintosh Breakway Promotion/MCMC 43 Hood River 2:30:01
36 1135 Rob Crocker Portland Mercury Racing Husum 2:31:22
37 1821 Ian Kennedy Guinness Cycling Team 46 Portland 2:34:19
38 1251 Chuck Woosley United Finance 48 Tualatin 2:38:38
39 54 Clint Bogard 43 Hood River 2:50:46
DNF 2873 Rick Zimmerman Old Town Bicycles 43 Vancouver

Masters Men 50-59

Num Name Team Age City Time
1 155 Ivan Meadors United Finance 51 Hillsboro 2:06:19
2 828 Doug Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental 50 Bend 2:06:23
3 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 50 Eugene 2:06:57
4 924 kerry farrell Wheelsport 50 Federal Way 2:07:25
5 47 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 51 Olympia 2:07:26
6 46 Bruce Hodgkins Excel Sports 51 Hood River 2:07:26
7 920 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 50 Bend 2:07:27
8 175 David Zimbelman Salmon Cyclery 56 The Dalles 2:07:28
9 148 Steven R Holland United Finance 51 Vancouver 2:07:39
10 732 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 54 Salem 2:08:32
11 342 Joe Field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53 Portland 2:10:36
12 1163 Evan Griffiths United Finance 55 Portland 2:10:38
13 707 Steve Long North River Racing 57 Milwaukie 2:10:42
14 1296 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Tualatin 2:12:17
15 542 David Jackson Spella Coffee 57 Portland 2:12:19
16 140 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop 51 Portland 2:12:22
17 1381 Gregg Leion Mountain View Cycles 53 Hood River 2:12:25
18 727 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 51 Portland 2:20:04
19 672 J.Michael Manning CycleOne CrossWorld 55 Portland 2:20:05
20 45 Jim Miller bicycleattorney.com 55 Portland 2:20:14
21 2052 Jon Gornick 54 Portland 2:22:01
22 384 Mike Adams United Finance 56 Tualatin 2:26:38
23 40 Guy Fenner 1 Error 50 Hood River 2:29:17
24 2455 Tracy Marks na 55 Portland 2:29:42
25 596 John OBrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 51 Ridgefield 2:15:07

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 698 Terry Brown 61 Portland 2:10:56
2 1295 lance brigman Team Bike Tires Direct 64 Longview 2:12:18
3 48 james wagner Cycle Therapy - 4 Corners Racing 67 Auburn 2:15:03
4 133 Ron Magnus NoMad Sports Club 61 Portland 2:19:27
5 1165 Michael Harris Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 60 Bend 2:19:27
6 322 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 65 Milwaukie 2:19:32
7 1192 Richard Marantz NoMad Sports Club 65 Portland 2:25:08
8 380 John Forbes Bri-Hop Cycling Team 65 Portland 2:26:00
9 2294 Bill Nicolai HeadHunters 65 Vancouver 2:26:38
10 527 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 61 Eugene 2:26:38
11 1232 Russell Speirn Portland Velo 64 Wilsonville 2:25:50
12 2129 Terry Atwood Portland Velo 64 Portland 2:29:15
13 2064 Malcolm Johnson Portland Velo 62 Portland 2:36:48
14 1445 Don Hanson Echelon Gran Fondo/ZteaM 66 Lyle 2:42:52
15 2056 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 75 Portland 2:50:33

Masters Women 30-39

Num Name Team Age City Time
1 208 Jen Akeroyd Sorella Forte 35 Salem 2:16:12
2 242 Kelly McKean Veloce Racing 33 Portland 2:16:13
3 1770 Kristina Lackner 39 Sherwood 2:16:15
4 64 Nicole Marcoe Stava 35 WRJ 2:21:28
5 1764 Tonya Roe Sorella Forte 38 Portland 2:34:26

Masters Women 40-49

Num Name Team Age City Time
1 470 Kim Rueter Sorella Forte 41 Portland 2:22:32
2 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 40 Hillsboro 2:26:02
3 254 Jan Moss Sorella Forte 49 Milwaukie 2:27:46
4 3216 Colleen Mcclenahan Sorella Forte 44 Portland 2:34:26
5 1602 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend 2:34:28
6 497 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 42 Portland 2:44:42
DNF 57 Suzanne Girard Eberle 47 Portland

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Time
1 227 Martha Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 50 Seattle 2:21:36
2 279 Mary Ross NoMad Sports Club 52 Portland 2:22:33
3 1694 Judith Davis Portland Velo 62 Portland 2:44:43