Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 8, 2011

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 9, 2011 at 10:11 AM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 3215 Walton Brush West End Bikes/Specialized 21 Portland
2 91 Matt Lyons University of Denver
3 5032 Dwayne Farr Soraz Racing 24 Vancouver
4 3173 Chris Thomas 26 Portland
5 4276 Timothy Lang Trail Head Coffee Roasters 26 Portland
6 479 jimmy udall Courage
7 3140 Tyler Fought 30 Salt Lake City
8 575 Mike Bene
9 648 Dylan VanWeelden Embrocation Cycling 33 Portland
10 4165 Bennett Shane Portland State University 27 Portland
11 3081 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
12 3123 Alex Kroman Portland Velo 31 Portland
13 4086 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland
14 694 Joshua LeBus Bridgetown Velo 38 Portland
15 92 Michael Wilder team pacc
16 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
17 388 Jason Fleming Portland Velo 40 Portland
18 680 John Lance Guinness Cycling Team 39 Vancouver
19 656 Scott Willson Gentle Lovers 41 Portland
20 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 40 Portland
21 680 John Lance Guinness Cycling Team 39 Vancouver
DNF 766 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning 29 Portland

Category 4 Men

Num Name Team Age City
1 4499 Michael Selinger
2 4309 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland
3 4185 Isaac Potoczny-Jones 1 Error 32 Portland
4 4360 Calon Russell Bridgetown Velo 33 Portland
5 5055 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 damascus
6 4064 Troy Sexton Cycle Smart 28 Portland
7 4219 Wil Catlin Nike Cycling 46 Portland
8 4380 Nathan Gibson 25 Portland
9 4134 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
10 4500 Carl carl ZteaM Portland
11 51 eric balog Hoback Sports/JHAF
12 4244 James Buckroyd 37 Portland
13 5041 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland
14 5582 Nick Makanna Team S+M 23 Portland
15 95 David Boerner
16 54 Greg Edwards
17 4136 John Lin Hammer Velo 28 Portland
18 4168 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 Portland
19 5377 douglas sproston Trusty Switchblade 33 Portland
20 4406 Kevin Ward Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
21 4323 Tony Curtis North River Racing 44 Vancouver
22 4492 Christian Sinai
23 93 chris toman
24 4507 Joshua Hanselman Plunk Cycling 36 Newberg
25 4314 James Ramey bicycleattorney.com 21 Portland
28 98 Chris Scuglia Trusty Switchblade
29 94 John Ayers bicycleattorney.com
DNF 4055 Cliff Allen Bellovaci United 40 Portland

Category 4 Women

Num Name Team Age City
1 442 Maureen Kavanagh Hammer Velo 37 Portland
2 237 Lindsay Kandra 1 Error 34 Portland
3 7078 Sandra Clark 34 Portland
4 55 Anne Heiner
5 7143 Alexandria Schultz Ironclad Performance Wear 25 Portland
6 7382 Tiffany Severson Hammer Velo
7 7031 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland
8 7061 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland
9 7029 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland
10 7209 Kristi Carver 38 Beaverton
11 7196 Bianca Pyko bicycleattorney.com 30 Portland

Category 5 Men

Num Name Team Age City Notes
1 5125 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized 21 Portland
2 5890 Crossett Freilinger Team S+M 25 Portland
3 7366 Daniel Sharp Embrocation Cycling
4 5758 Joe VanLeuven Team ESC Sports - Bio Racer 55 Portland
5 5356 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley
6 5345 Levi Arzie Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Donald
7 5737 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 37 Portland
8 5609 Josh Armagost Fat Cobra Video 39 Portland
9 8077 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 Portland
10 96 Andrew Landstrom 19
11 5139 Colin Daniel 33 Portland
12 8055 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 14 Portland
13 5282 Vaughn Aldredge Team Beer 40 portland
14 5351 Adam Engelmeyer 26 Portland
15 5077 dennis bley 44 Portland
16 5257 Robert Grunau Guinness Cycling Team 32 Portland
17 7360 Andrew Springer unable to read number
18 52 Andi Greisel
19 5102 Mark Castle Portland Velo 47 Portland
20 5712 Klaus Ochs Team Slow 45 Portland
21 5623 Todd Bauch 44 Portland
22 5795 Mark Mandigo 43 Portland
23 99 Jon DeLeonardo
24 5661 Lindsey Smith Buy Local Cycling 42 Portland
25 5680 James Thorne 40 Milwaukie
26 7365 John Fritz Team Slow
27 7364 Mark Chasse

Fixed Gear

Num Name Team Age City Notes
1 3215 Walton Brush West End Bikes/Specialized 21 Portland
2 5360 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 35 Portland
3 928 Jake Hansen Word-RCB by Cyclisme 24 Portland
4 798 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND
5 14 Edward Groth Team Slow 30 Portland
6 783 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland
7 5431 John Howe Team Beer 41 portland
8 3035 Charlie Wicker Trail Head Coffee Roasters
9 7367 Ben Salzberg Team Slow 40 Portland
10 86 Chris Scuglia Trusty Switchblade
11 5005 Einar Traa Portland Velo 68 Portland
12 800? unable to read number

Masters Men

Num Name Team Age City
1 892 John Browning Cyclepath Racing 44 Portland
2 466 John Mitchem West End Bikes/Specialized 49 Portland
3 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
4 4122 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 40 Portland
5 602 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio 40 Portland
6 538 Karl Choltus Harder Cycling 46 Portland
7 793 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 Vancouver
8 585 Casey Patton 54 Portland
9 4095 Michael Girard Portland Velo 43 Portland
10 3130 Luis Valls Upper Echelon Fitness 54 Portland
11 325 Wade Goff Half Fast Velo 40 Sherwood
12 3152 Craig Ruby Lucky 13 41 Portland
13 4078 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 44 Portland
14 465 Craig Schommer 45 Portland
15 821 Nate Magaret Rapha Racing NW 40 Portland
16 364 Roger Lloyd United Finance 41 Portland
17 3167 william Henterly RGF/Felt 45 Portland
18 362 Jeff Tedder Hammer Velo 51 Portland
19 129 Michael Dunn HPChiro/Alpine Mortgage Planning 50 Lake Oswego
20 622 Roger Joys Upper Echelon Fitness 50 Portland
21 7358 Martin Baker bicycleattorney.com
22 7359 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team
23 4110 Jim Fox United Finance 53 Portland
24 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 45 Lake Oswego
25 145 Matthew Slater West End Bikes/Specialized 47 Portland
26 509 Cal Stone 1 Error 52 Camas
37 628 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland
38 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
39 677 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn
40 743 James Newman HPChiro/Alpine Mortgage Planning
41 5081 Sam Shiffman Portland Velo 43 Portland
42 5629 John Droege Filth and Fury 45 Portland
43 9002 Dan Houghton Showers Pass 51 Aloha
44 3236 Earl Hazekamp
DNF 56 Steve Volz

Masters Women

Num Name Team Age City
1 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie
2 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro
3 7166 Laura Trace 45 Portland
4 7090 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland
5 407 Daphne Moore Hammer Velo 45 Portland
6 7130 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42 Portland
7 7149 Angela Horton Gapay Hammer Velo 45 Cornelius
8 7086 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 17 Vancouver
2 146 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland
3 328 David Sherman Bridgetown Velo 46 Portland
4 942 Adrian Richardson Ruckus Test Team 23 Portland
5 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 36 Portland
6 3061 Clint Culpepper Embrocation Cycling 31 Portland
7 892 John Browning Cyclepath Racing 44 Portland
8 702 Todd Fawcett 48 Portland
9 794 Michael Palmer Veloce Racing 25 Portland
10 801 brad winn Portland Velo 0 28.0
11 928 Jake Hansen Word-RCB by Cyclisme 24 Portland
12 904 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 32 Portland
13 138 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 40 portland
14 766 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning 29 Portland
15 831 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
16 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 29 Vancouver
17 820 jimmy lingwood Gregg's/Trek 30 portland
18 871 Mark Blackwelder Gentle Lovers 37 Portland
19 187 Joseph King Guinness Cycling Team 30 Portland
20 3134 Sean Babcock Kona Factory Team 28 Portland
21 3101 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
22 8001 Joe Prettyman Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 portland
DNF 19 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 730 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 30 Portland
DNF 4085 bryan richardson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 PORTLAND

Senior Women

Num Name Team Age City
1 203 Sue Butler River City Bicycles/Ridley/NoTubes 40 Portland
2 239 Amy Campbell IBKC 32 Portland
3 296 Erin Playman 37 Portland
4 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 27 Portland
5 473 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland
6 208 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 26 Portland
7 7110 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland
8 287 Alice Chang Hammer Velo 38 Portland
9 53 Brigette Brown River City Bicycles