GPMC: David Douglas CX #2

Vancouver, WA
October 29, 2011

Part of the GPMC

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated October 29, 2011 at 5:38 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 423 Daniel Carter 30 Portland 4
2 135 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 4
3 351 Baker Lyon 28 Portland 4
4 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 35 Salem 4
5 123 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne 44 Scio 4
6 160 nathaniel wells 55 Moiser 4
7 214 Chris Wold 48 Portland 4
8 453 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 37 Porltand 4
9 49 Jeff Holmes 47 Portland 4
10 484 Brennan Gilbert 31 Portland 4
11 50 Matthew Huxley 39 Portland 4
12 350 Tim Bellis 27 Portland 4
13 205 anthony sands 36 portland 4
14 172 Jason Ladwig 32 Portland 4
15 369 Brian Wielenga 37 Portland 4
16 648 Kurt Snyder 42 Vancouver 4
17 483 Michael Graham 37 Portland 4
18 477 Jan Paraiso 33 Portland 4
19 166 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne 33 Gresham 4
20 366 Peter Swallen 25 Portland 4
21 427 Jerome Leedy 29 Vancouver 4
22 486 Brian Caprico 40 3
23 183 Yuji Sumimoto 1 Troutdale 3
24 478 Tony Halford 41 3
25 426 Jonathan Kuipers New Seasons Portland 3
26 155 Eugene Ezman 54 Hood River 3
27 198 Bjoern Brunner 42 Portland 3
28 479 Christie Scheer Team Rose City 48 Portland 3
29 336 Edward Knight Camas Bike and Sport 43 Battle Ground 3
30 424 seamus hartman slowmo 34 portland 3
31 335 Jeremy Pfaff 37 Camas 3
32 187 Todd Hubbell Portland Velo 49 Portland 3
33 485 Patrick Gibson Portland Velo 42 Beaverton 3
34 482 crystal eppinger Metropolis Cycle Repair 31 Portland 3
35 220 John Morehead Camas Bike and Sport 48 Washougal 3
36 480 matt thierfelder 40 3
37 481 Michael Andersen 45 3
38 193 Isaac Daily Vancouver 3
39 386 michael gilbert 36 Camas 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 572 Christana Martin 38 Vancouver 4
2 557 Katie Ahrens 34 Kalama 4
3 470 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 37 Hood River 4
4 420 Kristin Bott Team Slow 30 portland 4
5 452 Melissa Chureau 41 Portland 4
6 415 Vanessa Usui 37 Portland 4
7 607 Jennifer Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 33 Tigard 4
8 576 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 31 Portland 3
9 429 Tanya Langdon 35 Vancouver 3
10 630 Jen Ochsner 37 Camas 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 30 Salem 8
2 44 Zach Winter Guinness Cycling Team 31 Salem 8
3 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland 8
4 113 Colin Rowan Corner Cycling 29 Portland 8
5 23 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Portland 8
6 60 Clint Culpepper Embrocation Cycling 31 Portland 8
DNF 141 Zachary Utz Ruckus Test Team 27 Portland 3

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 89 Todd Stewart 42 Burns 5
2 201 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 26 West Linn 5
3 207 Rex Larsen 26 Portland 5
4 33 justin Burton Bellovaci United 32 Portland 5
5 174 Brian Austin bicycleattorney.com 33 Forest Grove 5
6 65 Dominic Gerbo Staccato Gelato 41 Portland 5
7 197 Aaron Ufferman 30 Portland 5
8 62 Byron Breeden Team Cthulhu 35 Hood River 5
DNF 214 Brian Ratliff The Goon Squad 32 Hillsboro 2

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 58 Robert K Brown 30 Portland 5
2 183 Robert Thayer 27 Portland 5
3 316 Daniel Kappes 30 island Park 5
4 177 Cullen Guinn 35 Portland 5
5 53 Eric Fischer Existential Velo 30 Portland 5
6 314 Shane Parker 34 Battle Ground 5
7 22 David Heddy Camas Bike and Sport 32 portland 5
8 38 Nathan Agalzoff 29 Forest Grove 5
9 112 Michael Selinger 31 Portland 5
10 32 Scott Gerwig 43 Portland 4
11 317 Nick Maslen 23 The Dalles 4
12 142 Michael Kutansky 34 Portland 4
13 305 Philip Van Peursem 29 Portland 4
14 91 Eric Schmidt 26 Portland 4
15 98 sam harrison 343 Racing 36 Vancouver 4
16 287 Travis Dutton Old Town Bicycles 30 Tacoma 4
17 216 Tom Nilan 49 Portland 4
18 264 Peter Bryant 25 Portland 4
19 13 Todd Davis 33 Portland 4
20 315 Ashan Korala 24 Corvallis 4
21 312 Patrick Vinograd 30 Portland 4
22 209 Scott Hillson 24 Lake Oswego 4
23 5 Dan Saunders Miller Paint 33 Portland 4
24 313 Josh Spivey 39 portland 4
25 318 Josh Matthews 31 Portland 4

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 38 Portland 5
2 855 Kevin Thompson Half Fast Velo 39 tigard 5
3 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 Hood River 5
4 813 Tige Harmon Highlander Cycle 40 Kalama 5
5 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5
6 808 Bryan Smith Hammer Velo 39 Portland 4
7 948 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 4
8 946 Todd Bauch 44 Portland 4
9 832 Ron Silverman 42 Milwaukie 4
10 918 Mike Chombeau Team Rose City 50 Beaverton 4
11 807 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 29 Portland 4
12 821 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 41 Portland 4
13 913 Nathan Petz The Spokesmen 49 Vancouver 4
14 947 Paul Toufar bicycleattorney.com 36 portland 4
15 854 Tyse van Luik 31 Vancouver 4

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 21 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 Portland 4
2 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 17 Camas 4
3 26 Tristan Kern 15 Newberg 4
4 11 Brady Harmon Team Highlander 14 Kalama 4
5 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 4
6 52 Linus Clark East Side Team 12 Portland 4
7 84 Paul Furst 13 Vancouver 3
8 87 Alex White Vader's Fist - The 501st Legion 12 Portland 3

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport 16 Camas 4
2 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 Camas 4
3 326 Emma Koenig 17 Portland 4
4 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 15 Portland 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland 7
2 402 Patrick Wilder Cyclepath Racing 38 Portland 7
3 393 william Henterly RGF/Felt 7
4 318 Mathew Braun Team S+M 38 Portland 7
5 444 Andy Barczak Team Bike Tires Direct 35 Camas 7
6 399 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 Vancouver 7
7 445 Aaron Sander Cyclepath Racing 37 Vancouver 7
8 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 45 Camas 7
9 353 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 48 Portland 7
10 320 Paul Anderson Half Fast Velo 46 Portland 7
11 426 Brian List Bike Central 44 Portland 7
12 311 David Saltzberg Half Fast Velo 44 Vancouver 7
13 424 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Fairview 7
14 419 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 44 Portland 6
15 319 Brian Spears Half Fast Velo 42 Portland 6
DNF 391 Eddie French Guinness Cycling Team 44 Portland 5
DNF 436 Caan Zarosinski Half Fast Velo 36 Wilsonville 3
DNF 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness 35 Portland 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 688 Jesse Luckett Cyclepath Racing 39 portland 5
2 654 Ken Benderly bicycleattorney.com 43 Portland 5
3 887 Barry O'Connor 35 Portland 5
4 658 Luke Sosnowski 35 Camas 5
5 725 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 37 Portland 5
6 635 Jonathan Vinson Gentle Lovers 39 Portland 5
7 884 Johnny Burrell Filth and Fury 37 portland 5
8 613 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 41 camas 5
9 611 Shannon Boroff 36 Portland 5
10 602 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 37 Portland 5
11 632 Sasha Lacey Portland Velo 44 Portland 5
12 678 Jake Linford Velo Loco 38 Tualatin 5
13 744 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5
14 718 Marcelo silva Half Fast Velo Portland 5
15 847 Jim Mudd 38 Portland 5
16 840 Mark Proia Bailey Bikes 42 Portland 5
17 769 Robert Christensen Team S+M 38 portland 5
18 693 Scott Ballard Half Fast Velo 45 Portland 5
19 885 Tim Turk Cycle Sport 44 ashland 5
20 889 Gregory Gohman 42 Beaverton 5
21 883 ILe Powell Medoyeff Vodka/Team CycleOne 42 Portland 5
22 724 Pete Conklin Bike City Racing 48 Portland 5
23 618 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 Portland 5
24 704 Saul Lopez Half Fast Velo Portland 5
25 667 Erik Haunold Medoyeff Vodka/Team CycleOne 41 Portland 5
26 648 Javad Simonsen Portland Velo 41 Milwaukie 5
27 751 Jeff Boehlke North River Racing 45 Battle Ground 4
28 738 jim moore West End Bikes/Specialized 42 Portland 4
29 886 Sean Denney bicycleattorney.com 41 Portland 4
30 890 Tom Palke 45 Portland 4
31 888 David Andres 48 Newberg 4

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 451 Tim Shannon 42 Portland 5
2 466 Paul Kelly Jelly's Pirates 45 Lake Oswego 5
3 403 Michael Dehner 46 Portland 5
4 430 Chris Miller 1 Error 45 Portland 5
5 835 Eric Albertson 37 Portland 5
6 414 Tom Chaimov 47 Portland 5
7 540 Troy Clear 40 Boring 5
8 739 Tony Wolf 45 Portland 5
9 557 Michael Finan Mosier Velo 42 Portland 5
10 525 chris brannen Team S+M 38 Vancouver 5
11 542 John Prosser Taleo Racing Team 45 Portland 5
12 412 David Szymanski 43 Warrenton 5
13 839 Ed Fischer Camas Bike and Sport 43 Camas 5
14 656 Kevin Dickson 42 Portland 5
15 556 Peter Rueegger Team Mudman 43 Portland 5
16 800 Vincent Gonsalves 48 Portland 5
17 834 Rick Jones Ironheads Multisport Racing Team 40 Portland 4
18 799 Barry Kundert 42 Sherwood 4
19 486 Rick Boston 46 Juneau, 4
20 838 Dan Silvernail Half Fast Velo 45 West Linn 4
21 842 Alan Hamilton 51 Vancouver 4
22 411 Charles Barrett 44 Portland 4
23 840 Brent Sherry 4
24 467 Chris Roberts 40 Portland 4
25 675 Michael Krasovech 44 Portland 4
26 664 ben green Team Mudman 44 portland 4
27 827 Oliver Fritsch 4
28 539 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 Washougal 4
29 696 Jeremy Zane 41 Portland 4
30 738 tom brougham 42 portland 4
31 786 Rich Hannah Team Mudman 42 Portland 4
32 605 Chris Meilinger 45 Portland 4
33 704 Ken Finch Team S+M 50 Portland 4
34 663 Matt Brown Team Mudman 44 portland 4
35 833 Robert Kulp Camas Bike and Sport 40 Camas 4
36 51 Daniel Johnson 42 Portland 4
37 534 grant collins Team Bacon 38 Beaverton 4
38 705 Mark Jenkins Team S+M 51 Portland 4
39 405 Matt Haughey Buy Local Cycling 39 McMinnvile 4
40 836 Tracy Wilder Cyclepath Racing 55 4
41 837 Matt Capozzi 36 Portland 4
42 841 Tim White Vader's Fist - The 501st Legion 42 Portland 4
43 727 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 4
44 448 matthew cordeiro Oregon Active 38 Portland 4
45 458 Kevin Wolfe 46 Vancouver 4
46 429 Andrew Kaylor 42 Beaverton 4
DNF 762 Clayton Allen 49 Portland 2
DNF 825 Michael Cromeans 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 5
2 254 Joseph Hoerner 52 Portland 5
3 309 Dave Burnard 55 Forest Grove 5
4 350 Michael Mann Team Bob's Red Mill 51 Portland 5
5 259 Steve Lacey Showers Pass 57 Portland 5
6 270 Cal Stone 52 Camas 5
7 252 Clint Ebert bicycleattorney.com 52 Forest Grove 4
8 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 4
9 373 David Gast Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
10 257 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland 4
11 359 Rick Upton Team Bike Tires Direct 51 Portland 4
12 306 Andrew Meigs MudMend 50 Corvallis 4
13 250 Tracy Marks 56 Portland 4
14 372 David Thielen II ZteaM 51 Vancouver 4
15 272 Bob Brenner 53 West Linn 4
16 325 Gil Ormerod Team S+M 58 Portland 4
17 363 Bill Alsup Soft Like Kitten 57 Beaverton 3

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 505 Ron Strasser Team S+M 62 Portland 4
2 509 Steve Rearden Blondie Velo 60 Portland 4
3 502 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 66 Portland 4
4 518 Patrick Cross Medoyeff Vodka/Team CycleOne 63 Hillsboro 4
5 514 Larry Stryker The Spokesmen 62 Camas 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age Laps
1 27 Anna Vaughn Hammer Velo 35 4
2 32 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 40 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 103 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 4
2 174 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 Camas 3
3 175 Bonnie Hildebrand Team Slow 37 Hillsboro 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 202 Pam Reid Team Rose City 54 Portland 4
2 216 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 58 Lake Oswego 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 569 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 portland 5
2 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5
3 516 John Lin Hammer Velo 28 Portland 5
4 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 5
5 503 Scott Barker 42 Portland 5
6 765 Greg Mylet 5
7 602 Jason Uland Team Cthulhu 41 Portland 5
8 612 Chris Boeholt 36 Newberg 5
9 763 Simon Apostol 22 5
10 500 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland 5
11 587 Edward Groth Team Slow 30 Portland 5
12 607 Eddie Wang River City Bicycles 34 Portland 5
13 764 Dan Silvernail Half Fast Velo 45 West Linn 5
14 692 Lisa Belair Team S+M 44 Portland 4

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Gresham 7
2 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 30 Portland 6
3 903 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness 36 Portland 6
4 941 Joanna Mensher Gentle Lovers 33 Portland 6

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 845 Lisa Belair Team S+M 44 Portland 4
2 856 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 28 West Linn 4
3 857 Silke Kleinhenz Camas Bike and Sport 40 Portland 4
4 898 Jill Hutchinson Green Submarine Records 29 Portland 4
5 888 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 Washougal 4
6 880 Erinne Goodell Team Slow 31 Portland 4
7 924 Shelley Dunlop 26 Portland 4
8 887 Tiah Keever Team Cthulhu 31 Portland 3