GPMC: David Douglas CX #2: GPMC Series Standings

Vancouver, WA
October 29, 2011

Part of the David Douglas CX #2

If you have questions or corrections, please email David Saltzberg.

Updated October 31, 2011 at 5:29 PM

Beginner Men

Num Name Team Points
1 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 78
2 123 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne 67
3 161 Yutaka Yokote Capitol Velo 62
4 351 Baker Lyon 42
5 357 Brian Malloy 33
6 160 nathaniel wells 27
7 423 Daniel Carter 26
8 158 Dan Baier 26
9 118 Michael Wise 26
10 166 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne 25
11 120 Rick Upton Team Bike Tires Direct 20
12 163 Jonathan Nelson Team ESC Sports - Bio Racer 20
13 182 Jarod Seaman Capitol Velo 20
14 109 anthony sands 19
15 339 Peter Anderson 16
16 102 Matt Gilman Capitol Velo 16
17 329 Joshua Hatch 15
18 101 Brian Petrucci 15
19 112 Jason VanderZanden 14
20 164 Dan Wiley 13
21 214 Chris Wold 12
22 196 Kyle Stancliff SWEAT360 12
23 128 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 12
24 359 David Fox Capitol Velo 12
25 453 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 11
26 156 Charles Linke 11
27 363 Joel Cleland 11
28 49 Jeff Holmes 10
29 199 Andrew Smith 10
30 253 Richard Sayre 10
31 134 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 10
32 157 Alex Barton 10
33 361 John Shue Off The Couch Racing 10
34 484 Brennan Gilbert 9
35 367 Mike Lehl 9
36 302 Peter Bryant 9
37 362 Eric Getz 9
38 50 Matthew Huxley 8
39 113 Todd Hubbell Portland Velo 8
40 139 Thomas J Meier 8
41 358 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 8
42 350 Tim Bellis 7
43 431 Kris Schaub 7
44 100 Charles Donaldson II Medoyeff Vodka/Team CycleOne 7
45 111 Kyle Kruger 7
46 154 Dan Grabski Portland Velo 7
47 355 Thomas McCain 7
48 337 Michael Cunnien 6
49 108 Drew Coleman 6
50 165 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer 6
51 172 Jason Ladwig 5
52 129 Mark Chasse 5
53 369 Brian Wielenga 4
54 427 Jerome Leedy 4
55 340 chris mccraw Team Slow 4
56 116 donn campbell 4
57 360 Chris Golden 4
58 648 Kurt Snyder 3
59 335 Jeremy Pfaff 3
60 117 Chris Blem 3
61 483 Michael Graham 2
62 338 Patrick Torres 2
63 477 Jan Paraiso 1
64 301 David Pecora 1
65 336 Edward Knight Camas Bike and Sport 1

Beginner Women

Num Name Team Points
1 420 Kristin Bott Team Slow 47
2 572 Christana Martin 41
3 435 Sharon Hart Camas Bike and Sport 40
4 557 Katie Ahrens 33
5 453 Cory Parker Super Relax Concept 31
6 407 Michelle Johnson 30
7 455 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing 29
8 426 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 28
9 415 Vanessa Usui 27
10 857 Silke Kleinhenz 26
11 527 Sarah LoGiudice 26
12 418 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 26
13 457 Jill Peterson Team Finger 26
14 409 Cammia Kalimanis 25
15 575 Mari Trevillyan 21
16 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 20
17 452 Melissa Chureau 19
18 431 Lori Brault 19
19 412 Elisabeth Mahoney 19
20 616 Katherine Bauman 16
21 502 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 16
22 432 Liz Holt 16
23 458 Laurie Middleton 16
24 429 Tanya Langdon 15
25 448 Erin Chips Green Submarine Records 15
26 401 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
27 501 Althea Rodgers Filth and Fury 14
28 436 Hannah Hart Camas Bike and Sport 14
29 506 michelle WEEK 13
30 544 Robin Stancliff SWEAT360 13
31 430 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 13
32 428 Jennifer Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 12
33 576 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 12
34 408 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 12
35 404 Bethany Candelaria 11
36 410 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 10
37 413 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 10
38 630 Jen Ochsner 9
39 493 Karie Mawer SWEAT360 8
40 423 jennifer Hagen crank 8
41 558 June Grill 7
42 445 Amy Dunn 7
43 613 Vanessa Ditto Portland State University 6
44 514 Annie Boroff 6
45 450 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 6
46 485 Kathryn Laudermilk 5
47 492 Karleta Reierson Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
48 403 Katina Fischer Camas Bike and Sport 4
49 449 Diana Sephens Green Submarine Records 4
50 414 Kimberlee Stafford 3
51 422 Leila Barker Portland Velo 3
52 442 elizabeth gintz Mountain View Cycles 3
53 504 Kiersten Sorensen 2
54 402 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 2
55 425 Brandee Dudzie 2
56 406 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 2
57 615 Courtney Elton 1

Category A

Num Name Team Points
1 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com 120
2 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 83
3 39 Ross Brody Buy Local Cycling 69
4 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 67
5 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 66
6 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 40
7 19 dave davis Second Ascent 35
8 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27
9 44 Zach Winter Guinness Cycling Team 26
10 9 Ryan Trebon LTS Felt 26
11 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
12 6 Jeff Ballantine Portland Velo 22
13 23 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 21
14 99 Ian Brown Tonic Fab 19
15 64 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 18
16 54 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 17
17 118 William Barta BYRDS 16
18 113 Colin Rowan Corner Cycling 15
19 60 Clint Culpepper Embrocation Cycling 15
20 85 Michael Gallagher Corsa Concepts Cycling Team 15
21 3 Nat Johnson Green Submarine Records 15
22 11 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 15
23 27 Joel Madrone Embrocation Cycling 14
24 40 Michael Benno Veloce Racing 14
25 119 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 13
26 109 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 13
27 57 Eric Sheagley Veloce Racing 12
28 67 Patrick Jackson Buy Local Cycling 12
29 21 Jonathan Myers Team S+M 12
30 108 Brent Poole Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 11
31 120 Joshua Johnston 10
32 12 Brennan Wodtli Hutch's Bend 10
33 43 Chad Swanson Team S+M 9
34 35 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 8
35 16 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8
36 82 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 7
37 84 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 7
38 74 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
39 28 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
40 14 John Lin Hammer Velo 4
41 41 Eric Sheaglen Rocky Mountain Bicycles 4
42 94 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 3
43 5 Cary Miller Gentle Lovers 3
44 38 Ding Wilmes Portland Bicycle Studio 3
45 18 Greg Adams Cyclepath Racing 2
46 33 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 2
47 30 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Category B

Num Name Team Points
1 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 76
2 147 Craig Armstrong Craptastic 48
3 3 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 46
4 47 Jordan Norris Camas Bike and Sport 45
5 89 Todd Stewart 38
6 155 Ben Johnson Portland Velo 34
7 21 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club 28
8 33 justin Burton Bellovaci United 26
9 196 Stephen Fitzgerald 26
10 30 Michael Wise 26
11 161 Max Toeldte BYRDS 26
12 18 David Boerner Trail Head Coffee Roasters 26
13 65 Dominic Gerbo Staccato Gelato 24
14 150 Frank Thaxter 24
15 44 Austin Crenshaw Staccato Gelato 21
16 201 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 20
17 174 Brian Austin bicycleattorney.com 20
18 5 David Sterry Green Submarine Records 20
19 41 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 20
20 45 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 20
21 197 Aaron Ufferman 19
22 2 David Caughlin 18
23 207 Rex Larsen 16
24 198 Craig Fellers 16
25 109 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 16
26 8 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 16
27 42 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16
28 220 Anders Nystrom BYRDS 15
29 67 Sean Corey Trusty Switchblade 14
30 149 Ken James Half Fast Velo 14
31 20 Joseph Ferron Guinness Cycling Team 14
32 194 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 13
33 1 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 13
34 137 Kameron Vaughn 12
35 142 Nic Sedor Buy Local Cycling 12
36 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 12
37 46 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 12
38 62 Byron Breeden Team Cthulhu 11
39 14 Andrew Yeoman Team Pegasus 11
40 146 Ryan Eisele 11
41 23 Anthony Matson 11
42 192 Udall Jimmy 10
43 162 Ethan Reynolds BYRDS 10
44 22 Toby Shultz Team Mustache 8
45 25 chuck meyer Sunnyside Sports 8
46 16 Andy Meeks bicycleattorney.com 7
47 7 Dave Gulick Green Submarine Records 7
48 148 Jess Palacius 7
49 141 Max Paulus Capitol Subaru Cycling 6
50 49 Dustin Miller Buy Local Cycling 6
51 163 Daniel Shaw 5
52 139 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 5
53 183 Jonathan Miller Team America 4
54 126 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
55 53 Danny Weikel 4
56 17 Doug Minarik 3
57 48 Nathan Agalzoff 3
58 74 Matthew Smith Hammer Velo 2
59 11 Troy Sexton Cycle Smart 2
60 43 Sage Brown 1
61 4 Aaron Lee Staccato Gelato 1

Category C

Num Name Team Points
1 23 Dan Dellitt 58
2 59 David Rasca Buy Local Cycling 42
3 177 Cullen Guinn 41
4 58 Robert K Brown 38
5 22 David Heddy Camas Bike and Sport 38
6 180 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35
7 183 Robert Thayer 32
8 48 Mark Widlund The Spokesmen 26
9 229 Colton Hlavinka BYRDS 26
10 3 Jonathan Miller Team America 26
11 28 Dustin Miller Buy Local Cycling 26
12 53 Eric Fischer Existential Velo 21
13 231 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
14 232 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 20
15 201 Brian Cannon Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 20
16 8 Michael Lindley Buy Local Cycling 20
17 316 Daniel Kappes 16
18 32 Scott Gerwig 16
19 218 Kaleb Anderson BYRDS 16
20 19 Robert Anderson 16
21 62 Craig Armstrong Craptastic 16
22 221 Matteo Jurgenson BYRDS 15
23 197 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 15
24 17 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer 15
25 16 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 14
26 314 Shane Parker 13
27 57 John Baldwin Half Fast Velo 13
28 158 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 12
29 38 Nathan Agalzoff 11
30 112 Michael Selinger 10
31 288 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 10
32 230 Jack Walker 10
33 219 Johnny Curtis BYRDS 10
34 118 Jeremy Warnicke 10
35 9 Michael Farber The Spokesmen 10
36 63 Gary Szalay Scott's Cycle and Sports 10
37 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 9
38 119 Dave Murray 9
39 93 Alex Turpin Willamette University Cycling Team 9
40 15 Brad Paymar The Spokesmen 9
41 49 Brent Hansen 9
42 317 Nick Maslen 8
43 193 Josiah Zukowski 8
44 10 Paul Souders Muddy Iguanas 8
45 21 Adam Holt 8
46 142 Michael Kutansky 7
47 264 Peter Bryant 7
48 305 Philip Van Peursem 6
49 181 Chappell Miller Team Dirt/Mudslinger Events 6
50 54 Brian Petrucci 6
51 91 Eric Schmidt 5
52 92 Chris R Magel Bike Newport-Bier One 5
53 2 Tim Schoonmaker The Spokesmen 5
54 98 sam harrison 343 Racing 4
55 290 James Pittman 4
56 117 Will Cortez 4
57 83 Morgan Saltenberger 4
58 168 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 4
59 25 Douglas Gresham 4
60 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 4
61 287 Travis Dutton Old Town Bicycles 3
62 128 Kyle Kruger 3
63 208 Max Leonov 3
64 13 Todd Davis 3
65 51 Christopher Dieringer 3
66 216 Tom Nilan 2
67 78 Michael Andrews 2
68 14 Kyle McCall toutes les villes 2
69 56 soren clark Amnesia 2
70 5 Dan Saunders Miller Paint 1
71 6 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 1

Clydesdale

Num Name Team Points
1 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 114
2 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 112
3 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 77
4 855 Kevin Thompson Half Fast Velo 71
5 803 Mike Hall Half Fast Velo 53
6 807 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 47
7 813 Tige Harmon Highlander Cycle 44
8 838 David Rosen Half Fast Velo 44
9 808 Bryan Smith Hammer Velo 43
10 816 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 36
11 948 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33
12 908 george beilstein Capitol Velo 26
13 801 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 26
14 802 Andrew Hayes Mountain View Cycles 20
15 832 Ron Silverman 18
16 810 Scott Smith 16
17 820 Todd Stryker The Spokesmen 16
18 831 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15
19 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 14
20 806 jim scott 14
21 916 Shane Parker 12
22 946 Todd Bauch 11
23 918 Mike Chombeau Team Rose City 11
24 833 Amory Cheney 11
25 857 Max Kirchoff Team Cthulhu 10
26 862 Peter Mersereau Velo Con Carne 10
27 814 Winslow Lewis Capitol Velo 10
28 933 Jamie Richards Z.E.R.O. 9
29 835 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 9
30 885 Mathew O'rourke 8
31 909 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 8
32 819 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 8
33 821 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 7
34 932 Jose Sandoval Team Cthulhu 7
35 910 Jim Hendrickson Team S+M 7
36 818 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 7
37 834 Mark Frost Mountain View Cycles 7
38 913 Nathan Petz The Spokesmen 6
39 853 Wayne Nussbaum 6
40 805 Dave Wrast The Spokesmen 6
41 829 Matt Mongouguette Mountain View Cycles 6
42 947 Paul Toufar bicycleattorney.com 5
43 854 Tyse van Luik 4
44 817 Jesse Lopez Crossniacs 4
45 812 Eric Giacchino The Spokesmen 3

Junior Men

Num Name Team Points
1 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 95
2 17 Cameron Beard Bend Endurance Academy 85
3 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 65
4 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 57
5 11 Brady Harmon Team Highlander 49
6 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 47
7 18 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 35
8 54 Dawson Stallings Bend Endurance Academy 32
9 8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 29
10 52 Linus Clark East Side Team 28
11 21 Stephan Roberts Cyclepath Racing 26
12 109 Kolben Preble 26
13 73 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 23
14 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 22
15 27 Sam Wiley Mountain View Cycles 20
16 29 Lance Haidet MBSEF Cycling Team 20
17 2 Elkin Parker Super Relax Concept 17
18 26 Tristan Kern 16
19 154 Michael Hocking BYRDS 16
20 28 Connor Dunn Hood River Valley High School 16
21 5 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 15
22 135 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club 14
23 155 Tanner Ramey 14
24 102 Timothy Jaynes Mrazek 14
25 130 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 13
26 84 Paul Furst 12
27 15 Evan Mobley Camas Bike and Sport 12
28 12 Tim Stanley 12
29 87 Alex White Vader's Fist - The 501st Legion 11
30 157 Benedikt Toeldte BYRDS 11
31 107 Javier Colton Bend Endurance Academy 11
32 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 11
33 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 10
34 7 Justin Ziehnert 10
35 103 Naiqwan Pellman Word-RCB by Cyclisme 9
36 34 Rubin Field Field Jerger Cycling 9
37 6 Micah Melkonian 8
38 86 Adam Oliver Hutch's-Eugene 7
39 24 Brady Stotts Camas Bike and Sport 5
40 114 Kyle Miller 5
41 19 Eben Horacek Stumptown Cycling Club 5
42 32 Ben Borton 5
43 125 Alec Williams 4
44 128 Quincy Gill Hutch's-Eugene 3
45 14 Miles Scheuering 3
46 31 Griffin Brenner 3
47 100 Carson Westberg 2
48 122 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky 2
49 36 Quin McIntyre Mud Warrior 2
50 42 Henry Peterson East Side Team 1

Junior Women

Num Name Team Points
1 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport 88
2 307 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 68
3 323 Hannah Hart Camas Bike and Sport 50
4 302 Sharon Hart Camas Bike and Sport 46
5 308 Sarah Raulston Mountain View Cycles 34
6 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 30
7 326 Emma Koenig 16
8 320 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky 15
9 343 McKenzie Huso Pacific Power Blue Sky 14
10 309 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky 13
11 347 Lafevre Katie Pacific Power Blue Sky 12
12 338 Anna Peterson Existential Velo 11
13 341 Petra Knapp 9
14 331 Hannah Mavis Bend Endurance Academy 8
15 333 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 7
16 337 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky 6
17 344 Maddy Cripe 5
18 310 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 4
19 342 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy 3
20 330 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 2
21 339 Erynne Vanzee 1

Master 35+ A Men

Num Name Team Points
1 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 118
2 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 91
3 305 jared Roy Crossniacs 65
4 318 Mathew Braun Team S+M 63
5 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 58
6 402 Patrick Wilder Cyclepath Racing 48
7 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness 45
8 302 Joe Santos Cyclepath Racing 34
9 311 David Saltzberg Half Fast Velo 26
10 376 Andrew Sargent WebCyclery.com 26
11 336 Tre Hendricks Mountain View Cycles 26
12 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 24
13 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 23
14 381 Mike Henry 20
15 314 William Goritski Rebound/Tireless Velo 20
16 323 Greg Talbert Rapha Racing NW 18
17 393 william Henterly RGF/Felt 16
18 308 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 16
19 416 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
20 344 John Mitchem West End Bikes/Specialized 16
21 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 15
22 317 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 15
23 343 John Limbaugh Chinook Cycling Club 15
24 444 Andy Barczak Team Bike Tires Direct 14
25 320 Paul Anderson Half Fast Velo 14
26 306 Slate Olson Rapha Focus 14
27 316 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles 14
28 349 Thomas Cody Rapha Racing NW 14
29 399 Harald Graham West End Bikes/Specialized 13
30 325 Brent Casady 13
31 342 Todd Rosier Portland Velo 13
32 445 Aaron Sander Cyclepath Racing 12
33 417 Sean Rogers YARDSALE CYCLOCROSS 11
34 307 Bob Jacobs bicycleattorney.com 11
35 353 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 10
36 309 Michael Jones Mountain View Cycles 10
37 339 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
38 321 Robert Huff Half Fast Velo 9
39 418 Jesse Luckett 9
40 426 Brian List Bike Central 8
41 352 Michael Szwaya bicycleattorney.com 8
42 345 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 7
43 424 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 6
44 391 Eddie French Guinness Cycling Team 6
45 419 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 5
46 319 Brian Spears Half Fast Velo 5
47 385 Steve Dale bicycleattorney.com 5
48 324 Mike Stockton Half Fast Velo 5
49 341 Robert Vetrecht WebCyclery.com 5
50 367 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
51 347 Patt Kudszus Buy Local Cycling 4
52 346 Terry Knight 4
53 420 Kevin Sundberg Showers Pass 3
54 315 Aric Rist Half Fast Velo 2
55 388 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 2
56 351 Mike Martin Sunnyside Sports 2

Master 35+ B Men

Num Name Team Points
1 610 John Foulston Portland Velo 63
2 614 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 62
3 613 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 61
4 654 Ken Benderly bicycleattorney.com 59
5 615 Roger Meier Cyclepath Racing 53
6 658 Luke Sosnowski 48
7 602 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 47
8 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 31
9 611 Shannon Boroff 30
10 632 Sasha Lacey Portland Velo 30
11 635 Jonathan Vinson Gentle Lovers 28
12 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 28
13 639 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 26
14 694 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 20
15 622 Harald Graham West End Bikes/Specialized 20
16 642 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 18
17 887 Barry O'Connor 16
18 630 Kevin Condron Gentle Lovers 16
19 725 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 14
20 727 Greg O'Brien crank 14
21 739 Ken James Half Fast Velo 13
22 884 Johnny Burrell Filth and Fury 12
23 677 Eric Wittinger Fat Cobra Video 12
24 708 Dan Werle 12
25 697 Michael Lindley Buy Local Cycling 12
26 744 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 10
27 619 Nicholas Leritz Team S+M 10
28 696 eric larson Cyclepath Racing 9
29 820 Jay Palubeski 9
30 647 Gary Allen Close2myart Cycling Team 9
31 653 Quinn Jackson DNR Cycling 8
32 814 Eric Birky WebCyclery.com 8
33 678 Jake Linford Velo Loco 7
34 718 Marcelo silva Half Fast Velo 7
35 801 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 7
36 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 7
37 864 Ted Byram bicycleattorney.com 6
38 729 Jeff Brock Existential Velo 6
39 612 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 6
40 769 Robert Christensen Team S+M 5
41 650 Casey Davidson bicycleattorney.com 5
42 687 Steve Dale bicycleattorney.com 5
43 847 Jim Mudd 4
44 625 Matt D'Elia Portland Velo 4
45 609 Salvatore Bondi Portland Velo 4
46 840 Mark Proia Bailey Bikes 3
47 617 Derek McCammon Half Fast Velo 3
48 689 Eric Teel 3
49 693 Scott Ballard Half Fast Velo 1
50 821 Eric Adams Pacific Power Blue Sky 1
51 703 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Master 35+ C

Num Name Team Points
1 403 Michael Dehner 54
2 430 Chris Miller 1 Error 54
3 441 Kristopher Langdon 50
4 437 Larry Chow Portland Velo 47
5 416 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 46
6 435 Michael Kender Portland Velo 39
7 415 Chris Nelson Green Submarine Records 39
8 466 Paul Kelly Jelly's Pirates 36
9 758 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36
10 414 Tom Chaimov 34
11 542 John Prosser Taleo Racing Team 28
12 450 Geoff Wittreich Staccato Gelato 28
13 451 Tim Shannon 26
14 749 Sean Riley Big Als Bicycle 26
15 525 chris brannen Team S+M 25
16 839 Ed Fischer Camas Bike and Sport 22
17 408 Rob Kerr Boneyard Cycling 20
18 609 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 19
19 756 Gregory Gohman 18
20 488 Brad Ryhlick Mountain View Cycles 16
21 801 Charles David 15
22 751 Sean Rees Cyclepath Racing 15
23 835 Eric Albertson 14
24 440 Todd Mobley Camas Bike and Sport 14
25 439 Kevin Thompson Half Fast Velo 14
26 744 John Porter Bellovaci United 13
27 755 steve tyrrill 13
28 540 Troy Clear 12
29 481 Evan Freedman 12
30 456 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 12
31 739 Tony Wolf 11
32 427 A Freeman Trusty Switchblade 11
33 480 Evan Saks Amnesia 11
34 557 Michael Finan Mosier Velo 10
35 539 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 10
36 490 Lloyd Connelly DNR Cycling 10
37 469 Brian Barker Ironclad Performance Wear 9
38 428 Cesar Villanueva 9
39 472 Raymond Crepeau 8
40 434 Travis Purser 8
41 412 David Szymanski 7
42 449 Amit Kobrowski Portland Velo 7
43 482 Matt Savage TTS 7
44 800 Vincent Gonsalves 6
45 589 Tim Beard 6
46 656 Kevin Dickson 5
47 409 David Lofstead 5
48 706 Brian Carlson Motofish 5
49 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 5
50 556 Peter Rueegger Team Mudman 4
51 769 Shawn McCloud Half Fast Velo 4
52 550 Greg Stiles 4
53 460 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4
54 485 David Dorocke 3
55 484 Tim Ragan Gonzo Racing 3
56 402 David Doughty Portland Velo 3
57 483 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 3
58 834 Rick Jones Ironheads Multisport Racing Team 2
59 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 2
60 799 Barry Kundert 1
61 467 Chris Roberts 1
62 620 Mike Taylor Now Direct 1
63 486 Rick Bastran 1
64 452 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 1

Master 50+

Num Name Team Points
1 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 121
2 254 Joseph Hoerner 117
3 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 57
4 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 55
5 252 Clint Ebert bicycleattorney.com 51
6 251 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 47
7 259 Steve Lacey Showers Pass 46
8 305 Roger Joys Upper Echelon Fitness 35
9 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 35
10 257 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 33
11 281 Alan Ott Bay 101/HRS/Rock Lobster 29
12 316 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 28
13 270 Cal Stone 27
14 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 26
15 253 Jeff Parker Super Relax Concept 24
16 296 Mark Bradley 20
17 267 Terry Knight 20
18 280 Johnny Wilson Pacific Power Blue Sky 20
19 309 Dave Burnard 16
20 264 David Luoma Guinness Cycling Team 16
21 350 Michael Mann Team Bob's Red Mill 15
22 250 Tracy Marks na 15
23 323 David Miller Team Rose City 15
24 349 Mike Mercer Grant's Pals 15
25 273 Kurt Robinson bicycleattorney.com 15
26 322 Paul Mautner Team Rose City 14
27 293 John O'Brien West End Bikes/Specialized 12
28 278 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 12
29 272 Bob Brenner 11
30 325 Gil Ormerod Team S+M 11
31 373 David Gast Rebound/Tireless Velo 10
32 288 Steve Peterson Team Finger 10
33 283 Michael Nyberg Sunnyside Sports 9
34 359 Rick Upton Team Bike Tires Direct 8
35 275 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 8
36 306 Andrew Meigs MudMend 7
37 260 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
38 262 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7
39 366 Andrew Peterson Existential Velo 6
40 255 Daniel Melkonian 6
41 372 David Thielen II ZteaM 5
42 263 David Gratke Showers Pass 5
43 261 Robert Dobrey Mountain View Cycles 5
44 365 Don Wiley Zoka Viking Sport 4
45 320 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 3
46 312 Michael Smith 3
47 265 Edward Braker 3
48 363 Bill Alsup Soft Like Kitten 2
49 289 Tim Ellerbruch CoMotion 2
50 286 Bruce Cannon 1

Master 60+

Num Name Team Points
1 505 Ron Strasser Team S+M 156
2 502 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 81
3 503 Terry Atwood Portland Velo 59
4 506 Ken Rodgers Bicycleway.com 56
5 509 Steve Rearden Blondie Velo 55
6 500 Malcolm Johnson Portland Velo 55
7 501 Russell Speirn Portland Velo 46
8 504 Einar Traa Portland Velo 25
9 507 Amory Cheney 20
10 518 Patrick Cross Medoyeff Vodka/Team CycleOne 15
11 514 Larry Stryker The Spokesmen 14
12 511 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky 14
13 512 Philip Litchfield Capitol Velo 12

Master Women 35+ A

Num Name Team Points
1 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 114
2 6 Beth Burns Veloce Racing 70
3 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 66
4 29 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44
5 32 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized 43
6 3 Eileen Kelly-Foulston 31
7 7 Sarah Eustis bicycleattorney.com 29
8 27 Anna Vaughn Hammer Velo 26
9 33 Erin Playman Gentle Lovers 26
10 12 Renee Scott Sunnyside Sports 26
11 5 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 24
12 38 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
13 13 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 15
14 46 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 14
15 31 Kristi Carver 13
16 15 Angela Mart WebCyclery.com 13
17 20 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 12
18 11 Laura Trace 12
19 14 Jennifer Wardell Mountain View Cycles 11

Master Women 35+ B

Num Name Team Points
1 108 Gwyn Blanton 67
2 103 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 62
3 100 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 55
4 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51
5 107 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 50
6 102 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 46
7 105 Susan Parsons 46
8 112 Elaine Prause Super Relax Concept 40
9 153 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32
10 174 Katina Fischer Camas Bike and Sport 27
11 118 Tessa Sugahara Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
12 128 jennifer donnelly Super Relax Concept 22
13 123 cindy lewellen 20
14 175 Bonnie Hildebrand Team Slow 16
15 151 Sara La Barge Sweetpea Ladies Auxiliary 16
16 111 Karen Kenlan Sunnyside Sports 16
17 133 Karen Henry 15
18 166 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15
19 157 Sabina Pater West End Bikes/Specialized 15
20 156 Lynda Palubeski 14
21 155 Martha Paulus Pacific Pedaling 13
22 161 Vannoy Jenny Buy Local Cycling 13
23 101 Michelle Johnson 13
24 113 Amy Tarnow WebCyclery.com 13
25 149 Julie Carter Hammer Velo 12
26 167 Virginia Pedersen 12
27 158 Ann Leitheiser 12
28 109 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 11
29 125 Amanda Durkee bicycleattorney.com 10
30 148 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 10
31 115 Cassie Nobbs GVH Bikes 10
32 110 Carol Petersen Capitol Velo 9
33 159 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky 8
34 116 Tacia Miller 7
35 114 Robyn Heifer bicycleattorney.com 6

Master Women 45+

Num Name Team Points
1 202 Pam Reid Team Rose City 93
2 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 78
3 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 74
4 216 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 68
5 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 55
6 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 46
7 200 Tina Rainforth Portland Velo 37
8 230 Lynn Feinstein Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28
9 215 Ida McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
10 234 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 25
11 210 Karen Kenlan Sunnyside Sports 20
12 212 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
13 203 Lora Melkonian 14
14 213 Maggie Rising 14
15 206 Chris Sheer Team Rose City 12
16 238 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 12
17 207 Renata Hahn Team Rose City 11
18 214 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness 11
19 239 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 11

Single Speed

Num Name Team Points
1 511 luke demoe SLOCUM Race Team 104
2 541 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle 93
3 516 John Lin Hammer Velo 77
4 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 62
5 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 58
6 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 55
7 503 Scott Barker 1 Error 55
8 569 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 46
9 580 Joshua Johnston 35
10 502 Mat Barton Staccato Gelato 33
11 500 Richard Rosko Hammer Velo 22
12 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 21
13 544 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 20
14 685 Nathan Gibson 16
15 512 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio 16
16 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 15
17 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 15
18 506 steve tyrrill 14
19 765 Greg Mylet 13
20 612 Chris Boeholt 13
21 745 Dan Porter Cyclepath Racing 13
22 519 Jesse Luckett 13
23 546 Greg Adams Bridgetown Velo 13
24 602 Jason Uland Team Cthulhu 12
25 732 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 12
26 701 John Whitenack Soft Like Kitten 12
27 510 John Gulick Green Submarine Records 12
28 527 Ross Brody Buy Local Cycling 12
29 528 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 12
30 543 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 11
31 763 Simon Apostol 10
32 568 David Burke Recycle Cycles Racing 10
33 525 McKenzie Thramer SLOCUM Race Team 9
34 644 christopher brown 9
35 611 David German Hammer Velo 9
36 588 Brian Larson 9
37 587 Edward Groth Team Slow 8
38 702 Dylan Carney Soft Like Kitten 8
39 607 Eddie Wang River City Bicycles 7
40 504 David Hymans 7
41 764 Dan Silvernail Half Fast Velo 6
42 746 Patrick Wilder Cyclepath Racing 6
43 507 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle 6
44 526 Ed Worcester 6
45 692 Lisa Belair Team S+M 5
46 610 Jeff Merwin 5
47 695 Justin Zucconi 5
48 509 Caan Zarosinski Half Fast Velo 5
49 538 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
50 680 Bryan Voytilla 5
51 540 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 5
52 744 Chris Streight Hammer Velo 4
53 515 Bill Hall 4
54 536 Craig Armstrong Craptastic 4
55 606 Ken Hahn 3
56 542 Brandon Rothauge Crossfix 3
57 684 Steve Williams Buy Local Cycling 3
58 681 Dieter Hoffmann Team S+M 2
59 530 Chase Banna 2
60 687 Jonathan Sieber Revolver-Cascadia 1

Women A

Num Name Team Points
1 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 114
2 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 79
3 903 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness 79
4 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 78
5 918 Brigette Brown River City Bicycles/Ridley/NoTubes 66
6 917 Taylor Shekell Team Beer 39
7 905 Mielle Blomberg Team S+M 36
8 940 Karen Oppenheimer 27
9 925 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 26
10 915 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 26
11 945 Meagan Masten 24
12 946 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 23
13 914 Lindsay Kandra Sweetpea Ladies Auxiliary 22
14 908 Erin Playman Gentle Lovers 20
15 906 Abby Watson Embrocation Cycling 16
16 911 Beth Ann Orton Team S+M 16
17 941 Joanna Mensher Gentle Lovers 15
18 910 Laura Trace 13
19 916 Audrey Brown S&M Femmes 11
20 954 Jade Koide Team Beer 10
21 907 Sara Fletcher Therapeutic Association 10
22 953 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 9
23 904 Susannah Hart Camas Bike and Sport 9

Women B

Num Name Team Points
1 845 Lisa Belair Team S+M 77
2 864 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 57
3 856 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 46
4 809 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 42
5 892 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates 26
6 808 Remy Maguire Team S+M 26
7 818 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 26
8 812 Kristen Minarik bicycleattorney.com 26
9 825 Laurie Hotovy 26
10 800 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary 25
11 840 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 23
12 813 DeeAnn Burton 23
13 837 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 22
14 880 Erinne Goodell Team Slow 21
15 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 21
16 829 Susannah Hart Camas Bike and Sport 21
17 888 Sharon Hart Camas Bike and Sport 20
18 872 Meagan Masten 20
19 810 Joanna Mensher Gentle Lovers 20
20 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 19
21 857 Silke Kleinhenz Camas Bike and Sport 16
22 806 Hannah Hart Camas Bike and Sport 16
23 898 Jill Hutchinson Green Submarine Records 15
24 890 Caroline Dezendorf 15
25 914 Marylynn King Ironclad Performance Wear 14
26 801 Krissy Brunsman Green Submarine Records 14
27 814 Kristin Wille Hammer Velo 14
28 805 Heather Daniel 13
29 924 Shelley Dunlop 12
30 831 Sarah Hunter Green Submarine Records 12
31 844 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 12
32 887 Tiah Keever Team Cthulhu 11
33 828 Anna Saltonstall Team S+M 11
34 915 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 9
35 899 Lori Brault Portland Velo 9
36 891 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 9
37 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 9
38 160 Helen Kennedy 8
39 815 Caitlin Trahan 7
40 893 Alison Paulus 5
41 826 Melissa Sher 3