St. Honoré Criterium

Portland, OR
July 5, 2014

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 6, 2014 at 2:19 PM

Junior 15-18

Num Name Team Age City
1 8008 Killian Bailey West End Jr 18 Vancouver
2 8066 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard

Junior Men 10-14

Num Name Team Age City
1 52 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling 10 Portland

Junior Women 10-14

Num Name Team Age City
1 8055 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard
2 53 Anika Havlik Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 Scappoose

Masters 4/5

Num Name Team Age City
1 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47 Portland
2 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
3 432 John Droege Filth and Fury 48 Portland
4 4348 Jeff Wygant 49 longview
5 5208 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland
6 5109 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland
7 410 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 42 Beaverton
8 5336 Rod Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
9 5196 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 60 Eugene
10 4071 Scott McKnight crank 45 Gresham
11 4259 Peter Nielsen Sunset Cycles 52 Portland
12 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
13 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton
14 5088 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 52 milwaukie
15 4109 Michael Krasovech Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
DNF 5604 John Prada Illy Coffee-River City Bicycles 56 Portland
DNF 4052 Kevin Billingsley Veloforma 51 Portland

Masters 40+ 1/2/3

Num Name Team Age City
1 778 Steve Wright Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 Beaverton
2 615 Jamie Mikami Veloforma 44 Portland
3 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 48 Portland
4 164 Steve Remy Team Rokform 47 Gresham
5 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 48 Lake Oswego
6 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 portland
7 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego
8 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland
9 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
10 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
11 152 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus
12 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland
13 4137 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 portland
14 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
15 882 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland
16 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Portland
17 3025 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland
18 3110 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton
19 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
20 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 46 Portland
21 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
22 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
23 502 Michael Medina Team Rokform 46 Portland
24 649 Jason Peters Sappo Hill Soapworks 44 Medford
25 779 Ryan Jarrell HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 West Linn
26 313 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland
27 394 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 portland
28 4323 Ahmed Rhafir 42 Tigard

Masters Men 50+ 1/2/3

Num Name Team Age City
1 748 Dickie Mallison 55 Portland
2 861 Eric Anderson Dr Will Bar 52 Gresham
3 3065 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo 52 Damascus
4 155 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Hillsboro
5 189 Bruce Connelly Smith&Nephew p/b West End Bikes 51 Portland
6 123 Mike Murray Bike Central 60 Gresham
7 4068 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland

Masters Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7246 Jacquelyn O'Grady 49 Portland
2 7218 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene
3 7035 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
4 54 Dorie Roth Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48
5 7067 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 45 Beaverton
6 7029 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 63 Corvallis
7 7059 Julie Ann Smith Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Happy Valley
8 7228 Cynthia Velasquez 44 Troutdale
9 7039 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego

Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 15.4.6 f pit laps
2 105 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland
3 702 Lonny Knabe 38 Portland
4 736 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland
5 843 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth 34 Portland
6 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 11.2.2 dangerous riding
7 523 Dean Russell Therapeutic Associates Racing 32 Portland
8 747 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
9 772 Mike Buechel 45 Portland
10 851 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 21 Portland
11 817 patrick newell Team Wooly Mammoth 36 Portand
12 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland
13 784 David Klipper Guinness Cycling Team 48 Portland
14 848 Jakob Wraithe 23 Portland
15 194 Joseph King Guinness Cycling Team 33 Portland
16 855 Harrison Harb 25 Portland
17 164 Steve Remy Team Rokform 47 Gresham
18 850 James Adamson Gentle Lovers 39 Portland
19 56 Rust LaFleur Portland
DNF 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland
DNF 759 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer
DNF 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego
DNF 774 Jack Lindquist Ironclad Cycling Team 34 Portland
DNF 782 Daniel Penner Ironclad Cycling Team 28 Portland
DNF 258 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 30 PORTLAND

Men 3

Num Name Team Age City
1 656 Alex Turpin GET FIT Cycling 23 Newport
2 692 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26 Portland
3 329 Robert Brown GET FIT Cycling 33 Portland
4 3055 Brent Casady 43 Portland
5 8008 Killian Bailey West End Jr 18 Vancouver
6 590 Craig Armstrong Ironclad Cycling Team 36 Portland
7 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland
8 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland
9 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
10 3005 Michael Wise Smith&Nephew p/b West End Bikes 32 Vancouver
11 3140 robert mayfield 29 Portland
12 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Portland
13 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team 23 Portland
14 608 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene
15 55 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
16 538 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 27 WEST LINN
17 4203 Isaac King Soraz Racing p/b CAPA 27 Longview
18 4112 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland
19 4335 Will Hahn 25 Portland
20 364 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland
21 594 Zach Rotstein 24 Portland
22 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 30 Lake Oswego
23 4004 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose
24 379 Peter Seelig Dr Will Bar 40 Portland
25 3110 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton
26 3056 Joel Crouch Ironclad Cycling Team 38 Portland
DNF 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Portland
DNF 305 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 25 Portland
DNF 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland

Men 4/5

Num Name Team Age City
1 4276 Nick Manz 28 Portland
2 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
3 489 Andrej Miske Dr Will Bar 36 Portland
4 4216 Bill Dolan Dr Will Bar 37 Portland
5 479 jeff marain Bike Central 28 Portland
6 4297 Andrew Daniels 21 West Linn
7 5208 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland
8 5780 Nicholas Gustafson 26 Portland
9 4077 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley
10 4136 Neill Campbell 0 Classic Cycling / Dolce Vita Wines
11 5916 Stephen Laurent 30 Portland
12 5369 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
13 475 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland
14 406 David Baldwin 31 Portland
15 5321 Brian Fox 26 Portland
16 444 Jake Gartland Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 30 Hillsboro
17 8089 Harry Zimba West End Jr 18 Lake Oswego
18 4058 Mitch Gold Dr Will Bar 53 Portland
19 8066 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard
20 4107 Andrew Hadd River City Bicycles 27 Portland
21 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36 Portland
22 5960 Reno Mitchell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 26 Portland
DNF 5864 Danny Arellano Showers Pass Elite Road Team 30 Portland
DNF 5436 Charles Henderson Team Lost Highway 44 Portland
DNF 435 Adam Engelmeyer Team Lost Highway 29 Portland
DNF 5300 Luke Coleman

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 258 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 30 PORTLAND
2 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 27 Portland
3 205 Anna Christiansen Ironclad Cycling Team 29 Portland
4 203 Jenn Levo Ironclad Cycling Team
5 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland
6 946 Susannah Nelson Ironclad Cycling Team 28 Portland
7 7054 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland
8 247 Alana Armstrong Ironclad Cycling Team 33 Portland
9 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing 32 Portland
10 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 27 Portland
11 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland
12 69 Erin Goodall Ironclad Cycling Team
13 233 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 30 Portland
14 241 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Vancouver
15 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing 39 Portland
16 225 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Beaverton
17 293 Norrene Godfrey 49 Vancouver
18 949 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team 29 Portland
19 296 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland
20 57 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio
DNF 245 Amy Shepard Portland Bicycle Studio 29 Portland
DNF 7111 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland
DNF 229 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland
DNF 273 Lana Pressey Ironclad Cycling Team 33 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7014 Bekah Cohen Ironclad Cycling Team 28 Portland
2 7073 Annie Bertucio Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland
3 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 38 Portland
4 7214 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland
5 7254 Kim Peer River City Bicycles Women's Team 26 Portland
6 4188 Kendra Seniow Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland
7 8055 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard
8 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland
9 7038 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 31 PORTLAND
10 7268 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA 24 portland
11 7151 Madeline Kovacs Ironclad Cycling Team 28 Portland
DNF 7018 Catherine Cooper Ironclad Cycling Team 42 Portland