Monday Night PIR Road Circuit Race

Portland, OR
May 13, 2019

Part of the Monday Night PIR Road Circuit Race

For results questions, please contact Emily Marshall

Updated May 14, 2019 at 4:18 PM

Junior

Num Name Team Points
1 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15
2 8082 Nels Martin Dialed Cycling Team 12
3 8061 Mateen Richey Word RCB presents Grummel 10
4 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 8
5 8295 Parker Green 7
6 8063 Una Mcfadin 6
7 8058 Spring Westerfield 5
8 8124 Macy Hagstette Dialed Cycling Team 4
9 8044 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 3
10 8056 Hunter Westerfield 2
11 8292 Barrett Von Duering
12 8057 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
13 8060 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
14 8130 Romeo Kaczmarek
15 64 Hudson Lucas
16 8294 Harrison Lucas

Men 1/2/3 30+

Num Name Team Points
1 101 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 16
2 188 Joseph Dengel Team Dr Will Bar 16
3 164 Trevor Spahr Rainier Beer Cycling Team 15
4 102 Felipe Nystrom Western Bikeworks 10
5 111 Kyle Roberts Holtey Law p/b Peak Condition 9
6 138 Tim Reinhart River City Bicycles - Bike Law 8
7 397 Rodrigo Colin Dialed Cycling Team 6
8 611 Dan Litwora 6
9 648 Bob Duffy Western Bikeworks 5
10 812 Mike Kath 3
11 811 Alex Yale Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 2
12 594 Hans Ibold Perthes Awareness Cycling Team
13 924 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint
14 824 Brad Gebhard
15 873 Andrew Suchocki
16 327 Conor Fitzgerald Team Oregon p/b Rodda Paint
17 4083 Bob Pool
18 130 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee
19 791 Daniel Pasley
20 652 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team
21 512 Xavier Lopez
22 216 Starla Teddergreen
23 554 Erik Voldengen Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
24 508 Greg Stokes Hammer Velo
25 72 Daniel Guiney
26 584 Phil de la Motte Team Oregon p/b Rodda Paint
27 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com
28 137 Warren Atkey Hutch's Bend Dental
29 3067 Casey Davidson
30 929 Robert Tornai Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
31 869 Will Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint
32 985 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law
33 126 John Walrod River City Bicycles - Bike Law
34 127 Joel Fletcher
35 373 Chris Hanel Dialed Cycling Team
36 886 Antonio Castaneda Jr
37 175 Henrique Serra
38 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar

Men 1/2/3 50+

Num Name Team Points
1 911 Steve Remy 15
2 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 12
3 161 David Sherman Team Dr Will Bar 10
4 655 George Gardner Team Oregon p/b Rodda Paint 8
5 842 Terry McLeod 7
6 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 6
7 608 Michael Girard 5
8 636 David Root Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 4
9 765 Rick Boston Rebound/Tireless Velo 3
10 362 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint 2
11 983 Tom Ghilarducci
12 321 David Hart Therapeutic Associates Pacific Office Cycling
13 751 William Alcorn
14 540 Dickie Mallison
15 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint
16 68 Shaun Albin
17 670 Larry Hiday Swift Racing PDX
18 360 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing
19 617 Peter Gierga

Men 4/5 30+

Num Name Team Points
1 4096 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 19
2 5194 Alan Plank Dialed Cycling Team 12
3 4117 J Pearce Beissinger Team Oregon p/b Rodda Paint 11
4 5082 Mike Guyvan Dialed Cycling Team 10
5 5125 Ryan Price The Club Roule 8
6 4185 Patrick Dailey 7
7 5301 Jason Evans 6
8 4000 Spencer Bonney 6
9 4046 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 6
10 5307 Kevin Ryan 5
11 4140 Eric Kaczmarek Team Oregon p/b Rodda Paint 4
12 5207 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 4
13 5331 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 2
14 4047 Gavin McGregor
15 4019 Chris Lind The Club Roule
16 5200 Cliff Baranowski Audi
17 5263 Jason Whittington Team 10 Barrel
18 5188 Dan Froelich Team Fancy
19 65 Chris Venot
20 5441 Phil Traylor The Club Roule
21 4049 Nao Ohdera Audi
22 4218 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team
23 74 James Putnam
24 4274 Eric Hagstette Dialed Cycling Team
25 5415 John Zimmatore
26 4255 Casey Ehrman
27 5003 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The Road
28 4234 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling
29 4128 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint
30 4108 Petr Honek Planet PDX Cycling
31 5451 Abram Hernandez BeerMongers
32 4054 Michael Collins bicycleattorney.com
33 4241 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
34 5192 Logan Mercer The Club Roule
35 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint
36 69 Spencer White
37 4071 Jon Ragsdale

Men 4/5 50+

Num Name Team Points
1 4022 Jim Middaugh 15
2 4151 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 12
3 5254 Mike Hanson 11
4 4205 Gary Rust Dialed Cycling Team 10
5 4087 Christophe Berteau-pavy 8
6 4069 Brian Dessinger 7
7 4116 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 6
8 4093 Mark Hand Planet PDX Cycling 5
9 5186 Jay Small Dialed Cycling Team 4
10 4036 Rod Mitchell 2
11 4084 Tom Dempsey
12 4159 David D. Smith
13 5298 Matthew Guinn The Club Roule
14 5483 Steven Thorne
15 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
16 4162 Jay Hamlin Dialed Cycling Team
17 4266 Jason Bietz
18 4392 Jim Hinkley
19 5364 Todd Ahrens Team Oregon p/b Rodda Paint
20 4154 Chris Dudley Dialed Cycling Team

Novice

Num Name Team Points
1 8059 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15
2 66 David Davies 12
3 8082 Nels Martin Dialed Cycling Team 10
4 8083 James Yoon Dialed Cycling Team 8
5 5482 Kevin Gillas 7
6 59 Justin Brohard 6
7 4213 Brandon Pendergrass 5
8 5243 Michael Han 4
9 5340 Aaron Smith 3
10 5443 Andrew Zurn 2
11 5334 Eric Verbovanec
12 5329 John Condon Dialed Cycling Team
13 5409 Rickey Houston
14 5204 Hanif Jackson
15 67 Spencer Davies
16 5328 Chris Peddie
17 5412 Kenny Rodriguez
18 5308 Gil Ormerod Team S&M
19 70 Mike Davis
20 5444 Yalcin Erhan

Track

Num Name Team Points
1 4167 Alexander Zybin Team UP 15
2 869 Will Hahn Team Oregon p/b Rodda Paint 12
3 130 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 10
4 4069 Brian Dessinger 8
5 924 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 7
6 4019 Chris Lind The Club Roule 6
7 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 5
8 819 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 4

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 60 Emily Boscacci Rainier Beer Cycling Team 19
2 402 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 18
3 262 Alexandria Schultz Rainier Beer Cycling Team 10
4 414 Victoria Jansen Byzick + Company Cycling 8

Women 4/5

Num Name Team Points
1 494 Kaya Lydamore Holtey Law p/b Peak Condition 17
2 7035 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 12
3 8110 Alyssa Hargis 10
4 73 Nicole Marek 8
5 7050 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
6 71 Diane Smith Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike Repair Cycling Team 6
7 482 Parry Sample Rainier Beer Cycling Team 5
8 7172 Dana Orth 4
9 7222 Emily McNary Rainier Beer Cycling Team 3
10 7088 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
11 7136 Sarah Eustis bicycleattorney.com
12 8022 Maddy Wick Dialed Cycling Team
13 7042 Tanya Appuhn Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink