Estacada Time Trial

Estacada, OR
April 13, 2008

Part of the Estacada Time Trial

Updated August 7, 2014 at 4:57 PM

Category 3 Men

Name Team Time
1 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles 23:08
2 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 23:11
3 Steve Brown Portland Velo 23:11
4 scott springer Portland Velo 23:15
5 James Norman GSC United 23:54
6 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 24:01
7 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo 24:40
8 Brian Austin bicycleattorney.com 24:49
9 Allen Kraft North River Racing 24:50
10 Jason Fleming Portland Velo 24:58
11 Joseph Kline North River Racing 24:58
12 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 25:34
13 Kevin Thompson Half Fast Velo 25:42
14 Craig Austin Half Fast Velo 26:11
15 Rich Wolf Sunnyside Sports 27:27

Category 4 Men

Name Team Time
1 Mitch Lee Portland Velo 23:33
2 Scott Browning 24:32
3 Salvatore Bondi Portland Velo 24:46
4 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear 24:57
5 Robert King Portland Velo 25:02
6 Jess Mace Team Oregon/Sunset Cycles 25:07
7 Barry Kundert 25:07
8 Greg Adams Bridgetown Velo 25:09
9 John Kim Beaverton Bicycle Club 25:17
10 Steven Burger Team Bridge City 25:19
11 Michael Rueter Team Oregon/Sunset Cycles 25:35
12 Matt D'Elia Portland Velo 25:44
13 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 25:47
14 Mark Loder Sunset Cycles/CycleOne 26:04
15 Rich Elgin Old Town Bicycles 26:12
16 Chuck Woosley United Finance 26:32
17 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 26:48
18 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 27:06
19 Jim Kenney Team Rose City 28:07
20 Ryan Elting 29:37

Category 5 Men

Name Team Time
1 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One 23:25
2 aaron ray 24:14
3 Ron Babcock Portland Velo 24:16
4 Terron Whitney 24:40
5 Alan Whitney 24:50
6 Shane Rankin Portland Velo 25:17
7 Bryant Howard Performance Multisport 25:52
8 Steven Russell 26:44
9 Jeff Robertson Bicycle Centers/Collision One 26:59
10 Matthew Clark 27:06
11 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 27:28
12 Hugh Davis 27:41
13 Darren Pennington 28:33
14 Frank Stevens Oregon Air Guard 28:34
15 Steve Cain 28:47
16 Kenneth Graham 29:13
17 Aaron McGrath 29:24
18 Jon Gornick 29:26
19 Chris Luby Half Fast Velo 29:50

Junior Men 10-12

Name Team Time
1 Erik Hahn 35:11
2 Camden Morey ZteaM 35:49
3 Wyatt Cooper ZteaM 36:25
4 Georgann Shinn ZteaM 40:32
5 Cole Austin ZteaM 42:07

Junior Men 13-14

Name Team Time
1 Colby Wait-Molyneux North River Racing 26:31
2 Andy Su Cascade Foot Clinic 28:03
3 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 31:02
4 Austin Alling Specialized River City Bicycles 42:54

Junior Men 15-18

Name Team Time
1 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 26:44
2 Ethan Hormann ZteaM 27:19

Junior Women 10-12

Name Team Time
1 Mikaela Saltzberg Bridgetown Velo 40:47
2 Natalie Fisher Team Oregon/River City Bicycles 43:11

Junior Women 13-14

Name Team Time
1 Ali Austin ZteaM 37:14

Junior Women 15-18

Name Team Time
1 Carina Hahn Team Rose City 34:56

Masters Men 30-39

Name Team Time
1 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles 22:57
2 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 24:01
3 Ron Babcock Portland Velo 24:04
4 Seth Patla River City Bicycles 24:10
5 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 24:42
6 Nate Magaret 24:52
7 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 25:03
8 Kevin Thompson Half Fast Velo 25:09
9 Don Ollila Portland Triathlon Club 25:32
10 Jon Ragsdale 29:03

Masters Men 40-49

Name Team Time
1 Rob Annen United Finance 22:27
2 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 22:50
3 Steve Brown Portland Velo 23:07
4 Nathan Hobson ZteaM 23:16
5 Mike Mauch United Finance 23:17
6 John O'Brien North River Racing 23:37
7 Michael Dunn ZteaM 23:46
8 Mark Magilner Half Fast Velo 23:46
9 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 23:46
10 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 23:50
11 John O'Brien North River Racing 24:00
12 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 24:31
13 Robert Huff Half Fast Velo 24:36
14 Allen Kraft North River Racing 24:37
15 Joe Malmstadt 25:23
16 Guus Sophie Team Rose City 25:42
17 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 25:46
18 Craig Austin Half Fast Velo 25:48
19 Dave Palmer Guinness Cycling Team 25:58
20 Rich Elgin Old Town Bicycles 26:01
21 Joe Malmstadt 26:27
22 Larry Jensen 28:41
23 Richard Mularski 29:22

Masters Men 50+

Name Team Time
1 David Zimbelman ZteaM 21:57
2 George Schreck United Finance 23:10
3 Ambrose Su Cascade Foot Clinic 24:31
4 Jeff Buck Team Rose City 24:34
5 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource 25:09
6 Steven Hale Cycle University 25:20
7 Gregory Hartman Portland Velo 25:23
8 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky 25:36
9 Dan Davis 25:53
10 Paul Mautner Team Rose City 26:01
11 James Thiele Team Rose City 26:29
12 Ray Anderson 26:35
13 Jeff Downing 26:46
14 Darell Provencher Team Rose City 26:53
15 Alan McGuire-Dale Specialized River City Bicycles 27:13
16 Rick Schimmel 31:50
17 Bill Croswell Team Oregon/Sunset Cycles 32:37

Masters Men 60+

Name Team Time
1 David Russell United Finance 24:55
2 Roger Johnson Team Rose City 25:16
3 Thom Meyers 27:30
4 Don Hanson 27:55
5 Peter Russell Reed College Cycling 28:21
6 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 28:32
7 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:49

Masters Women 30-39

Name Team Time
1 Beth Burns Veloce Racing 27:28

Masters Women 40-49

Name Team Time
1 Martha Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 24:59
2 Georgann Shinn ZteaM 29:18
3 Renata Hahn Team Rose City 29:31
4 Meg Mautner Bike Central 29:50
DNF Kim Gerhardt NoMad Sports Club

Masters Women 50+

Name Team Time
1 Pam Reid Team Rose City 28:11
2 Erin Hale Chinook Cycling Club 28:33
3 Debra Windus United Finance 28:56
4 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky 29:56
5 Lisa Winchester NoMad Sports Club 33:11

Recumbent

Name Team Time
1 Todd Marley OHPV 18:24
2 Mandy Achterman 32:22
3 Edna VanGundy OHPV 34:26

Senior Men

Name Team Time
1 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 21:34
2 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 22:38
3 Daniel Quirk Veloce Racing 23:35
4 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 23:43
5 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 24:06
6 Matt Mahoney Gentle Lovers 24:17
7 Steven Beardsley Gentle Lovers 24:34
8 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 24:42

Tandem

Name Team Time
1 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles 23:58
2 Jim/Brenda Rantala/Rantala Sunnyside Sports 25:54

Women Category 4

Name Team Time
1 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 26:44
2 Janet Howard Performance Multisport 27:34
3 Judy Richardson Sorella Forte 28:30
4 Caitlin Letts Bridgetown Velo 29:23
5 Heidi Swift Portland Velo 29:43
6 Jennifer Woodruff 29:58
7 Holly Kotsovos Tireless Velo 30:39
8 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky 30:40
9 Brigitte Bergman 33:07
10 Lisa Campbell 35:42

Women Senior

Name Team Time
1 Andrea Fisk Velo Bella 27:35
2 Libby Evans Sorella Forte 30:07