Estacada Time Trial: Combined Results by Time

Estacada, OR
April 13, 2008

Part of the Estacada Time Trial

Updated August 7, 2014 at 4:57 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Todd Marley OHPV Recumbent 18:24
2 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner Senior Men 21:34
3 David Zimbelman ZteaM Masters Men 50+ 21:57
4 Rob Annen United Finance Masters Men 40-49 22:27
5 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Senior Men 22:38
6 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team Masters Men 40-49 22:50
7 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles Masters Men 30-39 22:57
8 Steve Brown Portland Velo Masters Men 40-49 23:07
9 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles Category 3 Men 23:08
10 George Schreck United Finance Masters Men 50+ 23:10
11 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Category 3 Men 23:11
12 Steve Brown Portland Velo Category 3 Men 23:11
13 scott springer Portland Velo Category 3 Men 23:15
14 Nathan Hobson ZteaM Masters Men 40-49 23:16
15 Mike Mauch United Finance Masters Men 40-49 23:17
16 Jill Martinez Bicycle Centers/Collision One Category 5 Men 23:25
17 Mitch Lee Portland Velo Category 4 Men 23:33
18 Daniel Quirk Veloce Racing Senior Men 23:35
19 John O'Brien North River Racing Masters Men 40-49 23:37
20 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Senior Men 23:43
21 Michael Dunn ZteaM Masters Men 40-49 23:46
22 Mark Magilner Half Fast Velo Masters Men 40-49 23:46
23 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 23:46
24 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 23:50
25 James Norman GSC United Category 3 Men 23:54
26 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles Tandem 23:58
27 John O'Brien North River Racing Masters Men 40-49 24:00
28 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston Masters Men 30-39 24:01
29 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 24:01
30 Ron Babcock Portland Velo Masters Men 30-39 24:04
31 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Senior Men 24:06
32 Seth Patla River City Bicycles Masters Men 30-39 24:10
33 aaron ray Category 5 Men 24:14
34 Ron Babcock Portland Velo Category 5 Men 24:16
35 Matt Mahoney Gentle Lovers Senior Men 24:17
36 Ambrose Su Cascade Foot Clinic Masters Men 50+ 24:31
37 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 24:31
38 Scott Browning Category 4 Men 24:32
39 Jeff Buck Team Rose City Masters Men 50+ 24:34
40 Steven Beardsley Gentle Lovers Senior Men 24:34
41 Robert Huff Half Fast Velo Masters Men 40-49 24:36
42 Allen Kraft North River Racing Masters Men 40-49 24:37
43 Terron Whitney Category 5 Men 24:40
44 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo Category 3 Men 24:40
45 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles Masters Men 30-39 24:42
46 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Senior Men 24:42
47 Salvatore Bondi Portland Velo Category 4 Men 24:46
48 Brian Austin bicycleattorney.com Category 3 Men 24:49
49 Alan Whitney Category 5 Men 24:50
50 Allen Kraft North River Racing Category 3 Men 24:50
51 Nate Magaret Masters Men 30-39 24:52
52 David Russell United Finance Masters Men 60+ 24:55
53 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear Category 4 Men 24:57
54 Jason Fleming Portland Velo Category 3 Men 24:58
55 Joseph Kline North River Racing Category 3 Men 24:58
56 Martha Walsh First Rate Mortgage Cycling Team Women Masters 40-49 24:59
57 Robert King Portland Velo Category 4 Men 25:02
58 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club Masters Men 30-39 25:03
59 Jess Mace Team Oregon/Sunset Cycles Category 4 Men 25:07
60 Barry Kundert Category 4 Men 25:07
61 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource Masters Men 50+ 25:09
62 Kevin Thompson Half Fast Velo Masters Men 30-39 25:09
63 Greg Adams Bridgetown Velo Category 4 Men 25:09
64 Roger Johnson Team Rose City Masters Men 60+ 25:16
65 John Kim Beaverton Bicycle Club Category 4 Men 25:17
66 Shane Rankin Portland Velo Category 5 Men 25:17
67 Steven Burger Team Bridge City Category 4 Men 25:19
68 Steven Hale Cycle University Masters Men 50+ 25:20
69 Gregory Hartman Portland Velo Masters Men 50+ 25:23
70 Joe Malmstadt Masters Men 40-49 25:23
71 Don Ollila Portland Triathlon Club Masters Men 30-39 25:32
72 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club Category 3 Men 25:34
73 Michael Rueter Team Oregon/Sunset Cycles Category 4 Men 25:35
74 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky Masters Men 50+ 25:36
75 Guus Sophie Team Rose City Masters Men 40-49 25:42
76 Kevin Thompson Half Fast Velo Category 3 Men 25:42
77 Matt D'Elia Portland Velo Category 4 Men 25:44
78 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Masters Men 40-49 25:46
79 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct Category 4 Men 25:47
80 Craig Austin Half Fast Velo Masters Men 40-49 25:48
81 Bryant Howard Performance Multisport Category 5 Men 25:52
82 Dan Davis Masters Men 50+ 25:53
83 Jim/Brenda Rantala/Rantala Sunnyside Sports Tandem 25:54
84 Dave Palmer Guinness Cycling Team Masters Men 40-49 25:58
85 Paul Mautner Team Rose City Masters Men 50+ 26:01
86 Rich Elgin Old Town Bicycles Masters Men 40-49 26:01
87 Mark Loder Sunset Cycles/CycleOne Category 4 Men 26:04
88 Craig Austin Half Fast Velo Category 3 Men 26:11
89 Rich Elgin Old Town Bicycles Category 4 Men 26:12
90 Joe Malmstadt Masters Men 40-49 26:27
91 James Thiele Team Rose City Masters Men 50+ 26:29
92 Colby Wait-Molyneux North River Racing Junior Men 13-14 26:31
93 Chuck Woosley United Finance Category 4 Men 26:32
94 Ray Anderson Masters Men 50+ 26:35
95 Zach Bowden Specialized River City Bicycles Junior Men 15-18 26:44
96 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky Women Category 4 26:44
97 Steven Russell Category 5 Men 26:44
98 Jeff Downing Masters Men 50+ 26:46
99 Zach Bowden Specialized River City Bicycles Category 4 Men 26:48
100 Darell Provencher Team Rose City Masters Men 50+ 26:53
101 Jeff Robertson Bicycle Centers/Collision One Category 5 Men 26:59
102 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky Category 4 Men 27:06
103 Matthew Clark Category 5 Men 27:06
104 Alan McGuire-Dale Specialized River City Bicycles Masters Men 50+ 27:13
105 Ethan Hormann ZteaM Junior Men 15-18 27:19
106 Rich Wolf Sunnyside Sports Category 3 Men 27:27
107 Beth Burns Veloce Racing Women Masters 30-39 27:28
108 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky Category 5 Men 27:28
109 Thom Meyers Masters Men 60+ 27:30
110 Janet Howard Performance Multisport Women Category 4 27:34
111 Andrea Fisk Velo Bella WOMEN SENIOR 27:35
112 Hugh Davis Category 5 Men 27:41
113 Don Hanson Masters Men 60+ 27:55
114 Andy Su Cascade Foot Clinic Junior Men 13-14 28:03
115 Jim Kenney Team Rose City Category 4 Men 28:07
116 Pam Reid Team Rose City Women Masters 50+ 28:11
117 Peter Russell Reed College Cycling Masters Men 60+ 28:21
118 Judy Richardson Sorella Forte Women Category 4 28:30
119 Clark Henry Beaverton Bicycle Club Masters Men 60+ 28:32
120 Erin Hale Chinook Cycling Club Women Masters 50+ 28:33
121 Darren Pennington Category 5 Men 28:33
122 Frank Stevens Oregon Air Guard Category 5 Men 28:34
123 Larry Jensen Masters Men 40-49 28:41
124 Steve Cain Category 5 Men 28:47
125 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 60+ 28:49
126 Debra Windus United Finance Women Masters 50+ 28:56
127 Jon Ragsdale Masters Men 30-39 29:03
128 Kenneth Graham Category 5 Men 29:13
129 Georgann Shinn ZteaM Women Masters 40-49 29:18
130 Richard Mularski Masters Men 40-49 29:22
131 Caitlin Letts Bridgetown Velo Women Category 4 29:23
132 Aaron McGrath Category 5 Men 29:24
133 Jon Gornick Category 5 Men 29:26
134 Renata Hahn Team Rose City Women Masters 40-49 29:31
135 Ryan Elting Category 4 Men 29:37
136 Heidi Swift Portland Velo Women Category 4 29:43
137 Meg Mautner Bike Central Women Masters 40-49 29:50
138 Chris Luby Half Fast Velo Category 5 Men 29:50
139 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky Women Masters 50+ 29:56
140 Jennifer Woodruff Women Category 4 29:58
141 Libby Evans Sorella Forte WOMEN SENIOR 30:07
142 Holly Kotsovos Tireless Velo Women Category 4 30:39
143 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky Women Category 4 30:40
144 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles Junior Men 13-14 31:02
145 Rick Schimmel Masters Men 50+ 31:50
146 Mandy Achterman Recumbent 32:22
147 Bill Croswell Team Oregon/Sunset Cycles Masters Men 50+ 32:37
148 Brigitte Bergman Women Category 4 33:07
149 Lisa Winchester NoMad Sports Club Women Masters 50+ 33:11
150 Edna VanGundy OHPV Recumbent 34:26
151 Carina Hahn Team Rose City Junior Women 15-18 34:56
152 Erik Hahn Junior Men 10-12 35:11
153 Lisa Campbell Women Category 4 35:42
154 Camden Morey ZteaM Junior Men 10-12 35:49
155 Wyatt Cooper ZteaM Junior Men 10-12 36:25
156 Ali Austin ZteaM Junior Women 13-14 37:14
157 Georgann Shinn ZteaM Junior Men 10-12 40:32
158 Mikaela Saltzberg Bridgetown Velo Junior Women 10-12 40:47
159 Cole Austin ZteaM Junior Men 10-12 42:07
160 Austin Alling Specialized River City Bicycles Junior Men 13-14 42:54
161 Natalie Fisher Team Oregon/River City Bicycles Junior Women 10-12 43:11