High Desert Omnium: Criterium

Bend, OR
July 11, 2009

Part of the High Desert Omnium

If you have results questions, please email Laura Lehman.

Updated September 18, 2013 at 1:37 PM

Cat 3

Num Name Team Points
1 1242 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 16
2 650 Mark Krause Land Shark 13
3 40 Dustin Hahn Reno Wheelmen 10
4 2106 Ryan Liverman Veloce Racing 8
5 759 Matt Pavlovich Hutch's-Eugene 6
6 1424W mike olson WebCyclery.com 5
7 654 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo 4
8 610 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 3
9 396 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 2
10 53 Greg Miller GS Forza Velo-Bend 1
11 1088 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
12 761 Mitch Denham NoMad Sports Club
13 565 Matt Dooley Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
14 613 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental
15 780 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8
16 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8
17 503 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
18 1224 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
19 302 Brian Austin bicycleattorney.com
20 2521 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8
21 598 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
22 352 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop
23 976 Davis Shepherd Hutch's-Eugene
24 1297 Jake Keener Hutch's Klamath Falls

Cat 4/5

Num Name Team Points
1 1125 Christopher Ragusa CCB International 16
2 2876 Ryan Seward CAPA Cycling Team 13
3 1238 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 10
4 1192 Stephen Szufnarowski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 8
5 2608 John Craft Rebound Sports Performance Lab 6
6 2153 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
7 1592 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop 4
8 2845 Zach Gilmour Hutch's-Eugene 3
9 2534 Colin Mullane Land Shark 2
10 1967 Michael Mara Desert Orthopaedics 1
11 2138 Peter Christoff Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
12 1623 Kevin Brown One
13 2206 Stuart Allen OSU Cycling Club
14 2384 Jonathan Hines Therapeutic Associates Cycling/GENR8
15 2540 Larry Linebaugh Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
16 1254 Dennis Petross Portland Velo
17 2676 Tim Dougherty Flywheel Bicycle Solutions
18 1283 Owen Twitchell Snowscream
19 1976 Michael Dennis Desert Orthopedics
20 1112 Marcus Biancucci WebCyclery.com
21 2144 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
22 947 Andrew Smith Hutch's-Eugene
23 1024 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
24 2110 Shane Johnson
25 2167 David Montes UO Cycling/Lifecycle
26 2661 Ryan Champion Galen Cycles
27 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop
28 1149 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions
29 2072 Todd Berger Northwest Foot care
30 48 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
31 1633 Rob Angelo na
32 2055 Jim Allen Capitol Velo p/b Lifesource
33 1028 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
34 2096 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
35 1146 Tyler Rupe Capitol Velo p/b Lifesource
36 1213 Brian Barker Ironclad Performance Wear
37 1111 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
38 2869 kevin short na
39 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
40 1983 Chuck Meyer Sunnyside Sports
41 2698 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear
42 51 Tom Schwiesow Wenatchee Area Racers
43 2007 Murphy McFarland Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
44 2168 James Ralston Hammer Velo
45 1251 Kyle Gorman WebCyclery.com

Juniors 10-12

Num Name Team
1 2325 Erik Hammerquist
2 47 Ryan Griffiths Bend Cycling Club

Juniors 13-15

Num Name Team
1 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing
2 1048 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental
3 444 Cameron Carrick Bend Cycling Club
4 2323 Colin Dunlap Sunnyside Sports
5 46 will Griffiths Bend Cycling Club
DNF 428 Jarron Simon Specialized River City Bicycles

Juniors 16-18

Num Name Team
1 2818 Jack Mahler
2 925 Garrett Corbari Bend Cycling Club
3 433 Cole Sprague Bend Cycling Club

Masters

Num Name Team Points
1 710 Robert Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
2 1910 Maikey Lopera Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 13
3 361 Doug Perrin Central Oregon Velo 10
4 1400 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental 8
5 624 Bruce Rogers Hutch's/ClearOne/Bend Dental 6
6 634 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental 5
7 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 4
8 613 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental 3
9 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 2
10 611 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental 1
11 618 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing
12 321 David Hart Guinness Cycling Team
13 1250 Justin Serna Guinness Cycling Team
14 564 Rick Johnson Hutch's/ClearOne/Bend Dental
15 362 Jeff Tedder Hammer Velo
16 52 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
17 2889 Chris Clemow Hutch's-Eugene
18 2510 Greg Shepherd Hutch's-Eugene
19 593 Jim Rantala WebCyclery.com
20 1031 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental
21 504 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental
22 1344 Jay Palubeski
23 363 Rod Underhill Bridgetown Velo
24 706 Tim Hittner Veloforma
25 732 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling
26 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles
27 786 James Kramer NoMad Sports Club
28 1617 Jim Patton Pacific Power Blue Sky

Pro 1/2 Men

Num Name Team Points
1 1865 Evan Hepner 16
2 1802 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 13
3 893 Carl Decker Giant MTB 10
4 813 Sal Collura VELO Television 8
5 107 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 6
6 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 5
7 105 Quinn Keogh HPChiro/Scott's Cycling of Salem 4
8 577 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3
9 1827 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
10 806 David Gates Bridgetown Velo 1
11 856 Edward Micek WebCyclery.com
12 170 Marcel deLisser Hammer/CMG Racing Team
13 878 Sean Passage
14 158 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
15 854 Erik Edgar Pacific Power Blue Sky
16 162 Karsten Hagen Z
17 178 Daniel Quirk Veloce Racing
18 571 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8
19 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8
20 629 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8
21 196 Matt Russell Capitol Subaru Cycling
22 802 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8
23 154 Seth Patla River City Bicycles
24 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
25 869 Michael King Hutch's/ClearOne/Bend Dental
26 1818 Ryan Trebon Kona Factory Team
27 46 Paul Krowser
28 41 Omer Kem Bissell Pro Cycling Team
29 760 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR8
30 382 McKenzie Thramer thramerrods.com/WheelWorks
31 1803 Greg Canfield Hutch's/ClearOne/Bend Dental
32 1800 Ryan McKean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team

Women 3

Num Name Team Points
1 2895 Michelle Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
2 459 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13
3 421 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team 10
4 403 Serena Bishop Sunnyside Sports 8
5 2929 Anne Linton Sorella Forte 6
6 2780 Lisa Reeve 5
7 1500 Sam Yeo Hammer Velo 4
8 2950 Kristen Fauria Life Cycle Bike Shop 3
9 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 2
10 1750 Sherry Jako Sorella Forte 1
11 2410 Molly Mullane Land Shark
12 256 Judy Richardson Sorella Forte

Women 4

Num Name Team Points
1 2914 Amanda Atwill Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16
2 2435 Deann Krill Ironclad Performance Wear 13
3 1517 Rachel Hoar na 10
4 2420 Justine Saudan Bridgetown Velo 8
5 2930 Alice Chang Hammer Velo 6
6 455 Alana Armstrong Sorella Forte 5
7 2935 Virginia Pedersen Ironclad Performance Wear 4
8 2941 Katherine Reinhart University of Oregon Cycling Club 3
9 2919 Rachael Roberts Bridgetown Velo 2
10 478 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1
11 1651 Sara Fletcher Bridgetown Velo
12 2942 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear
13 44 Courtney Carlsen
14 2472 Sallyanne Ellis Hammer Velo
15 1559 Amy Nortrom WebCyclery.com
16 2901 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
17 252 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
18 50 deven smith

Womens P/1/2

Num Name Team Points
1 205 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 16
2 1529 Arielle Filiberti 13
3 212 Jen Akeroyd Team Group Health 10
4 1315 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 8
5 1527 Kerry Martin Sunnyside Sports 6
6 54 Ally Stacher 5
7 218 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4
8 235 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 3
9 207 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
10 226 Beth Burns Veloce Racing 1
11 49 Louise Smyth LaS'Port
12 2931 Lindsay Fox Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
DNF 213 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8