OBRA Hillclimb TT: Combined

Government Camp, OR
August 15, 2010

Part of the OBRA Hillclimb TT

Updated August 17, 2010 at 7:34 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Davis Shepherd Hutch's-Land Shark Senior 1/2 Men 25:13
2 kerry farrell Wheelsport Masters Men 50-54 26:07
3 David Zimbelman Salmon Cyclery Masters Men 55-59 26:11
4 Seth Patla River City Bicycles Senior 1/2 Men 27:20
5 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Masters Men 40-44 27:35
6 Jake Hansen Word-RCB Senior 1/2 Men 27:38
7 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Masters Men 35-39 28:06
8 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters Men 40-44 28:10
9 Matthew Wolpert Senior 1/2 Men 28:33
10 Kyle Brown Team Bike Tires Direct Category 3 Men 28:44
11 Robert Carver Ironclad Performance Wear Category 3 Men 28:45
12 Wil Catlin Nike Cycling Category 4/5 Men 28:54
13 Alex Kroman Portland Velo Category 3 Men 28:55
14 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club Jr Men 17-18 28:56
15 Calon Russell Bridgetown Velo Category 4/5 Men 29:10
16 Matthew Wolpert Masters Men 30-34 29:25
17 Dan Packman Webskis Masters Men 45-49 29:27
18 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental Jr Men 15-16 29:33
19 Greg Shepherd Hutch's-Eugene Masters Men 45-49 29:37
20 Jake Salcone Ride More Wear Less Category 3 Men 30:01
21 Mark Schafer Masters Men 50-54 30:04
22 Adam Goulet Category 4/5 Men 30:17
23 David Hart Half Fast Velo Masters Men 40-44 30:18
24 Tom Hill NoMad Sports Club Masters Men 45-49 30:20
25 Lindon Powell Pacific Power Blue Sky Jr Men 17-18 30:22
26 Marc Lindsay Rosalba Villarreal Masters Men 30-34 30:29
27 Kyle Medlin Category 4/5 Men 30:32
28 Michael Grant Masters Men 50-54 30:45
29 Greg Talbert Scott/Mavic USA Masters Men 45-49 30:52
30 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club Masters Men 35-39 30:54
31 Jenny Slawta Land Shark Senior 1/2 Women 30:55
32 christopher clancy Category 4/5 Men 31:03
33 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 50-54 31:08
34 Wayne Tonning Team Castelli Masters Men 45-49 31:09
35 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Senior 1/2 Men 31:11
36 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky Category 4/5 Men 31:38
37 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear Category 3 Women 31:42
38 David Masuda Team Bike Tires Direct Masters Men 35-39 31:56
39 Randy Hewitt Elise Hewitt DC CST DICCP FICC Masters Men 50-54 31:58
40 James Levins Guinness Cycling Team Masters Men 30-34 32:08
41 Mark Radford Masters Men 50-54 32:12
42 Terry Brown Hammer Nutrition Masters Men 60+ 32:19
43 Joseph Hoerner Masters Men 50-54 32:40
44 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 32:53
45 steve popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 4/5 Men 33:02
46 Doug Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 50-54 33:11
47 Tom Ricciardi Portland Velo Masters Men 45-49 33:22
48 Kerry Martin Sunnyside Sports Masters Women 40-44 33:28
49 Peter Drach Masters Men 35-39 33:29
50 Kristina Lackner Category 4 Women 33:36
51 Gregory Hartman Portland Velo Masters Men 55-59 33:40
52 Ron Magnus NoMad Sports Club Masters Men 60+ 33:43
53 David Mackintosh Breakaway Promotions MCMC Masters Men 40-44 33:43
54 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 50-54 33:47
55 Colin Daniel Category 4/5 Men 33:51
56 lance brigman Team Bike Tires Direct Masters Men 60+ 34:11
57 hugh moore Category 4/5 Men 34:18
58 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repaor Masters Men 30-34 34:19
59 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 35-39 34:22
60 Scott Wagnon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 40-44 34:25
61 Scott Kessler Multnomah Athletic Club Masters Men 55-59 34:27
62 Margi Bradway Bridgetown Velo Category 3 Women 34:28
63 Kevin Billingsley ZteaM Masters Men 45-49 34:31
64 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles Tandem 34:32
65 Jonathan Perlman Filth and Fury Category 4/5 Men 34:40
66 Josh Armagost Fat Cobra Masters Men 35-39 34:48
67 Hugh Potter 1 Error Masters Men 45-49 34:55
68 Andi Greisel Category 4/5 Men 34:57
69 Paul Mautner Team Rose City Masters Men 50-54 35:00
70 Ben Lanz Benjamin Lanz Category 4/5 Men 35:16
71 Mary Ross NoMad Sports Club Masters Women 50-54 35:17
72 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Jr Men u12 35:21
73 Amanda Atwill Hammer Velo Category 3 Women 35:23
74 Ashton Summers Beaverton Bicycle Club Jr Men 17-18 35:34
75 Christian Martin River City Bicycles Category 4/5 Men 35:36
76 jeffrey patterson Old Town Bicycles Masters Men 60+ 35:40
77 John/Margareta Cacabelos/Germeaux Tandem 36:01
78 Fred Paxson Masters Men 50-54 36:07
79 Roger Nelson Team Bike Tires Direct Masters Men 60+ 36:40
80 Libby Evans Category 3 Women 36:47
81 Russ Patterson Portland Velo Masters Men 55-59 36:54
82 Ken Rodgers Whitewater Designs Masters Men 55-59 36:54
83 Naiqwan Pelman Word-RCB Jr Men 15-16 36:56
84 Joseph Dominey Laredo Cycling Club Category 4/5 Men 37:03
85 Jack Lavier Pacific Power Blue Sky Masters Men 30-34 37:20
86 Alan Summers Beaverton Bicycle Club Masters Men 60+ 37:39
87 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear Category 4 Women 37:50
88 Riley McCammon Jr Men 13-14 38:01
89 Choon Leong Masters Men 35-39 38:01
90 Stewart Campbell Portland Velo Category 4/5 Men 38:04
91 Jake Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental Jr Men 13-14 38:07
92 Luis/Alex Valls/Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Tandem 38:14
93 Sarah Tisdale Sorella Forte Masters Women 40-44 38:21
94 Sara Slawta Land Shark Jr Women 17-18 38:26
95 Terry Atwood Portland Velo Masters Men 60+ 38:38
96 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Jr Men 13-14 38:43
97 Steven Russell Category 4/5 Men 39:09
98 James Webb Beaverton Bicycle Club Masters Men 40-44 39:52
99 Jan Moss Sorella Forte Masters Women 45-49 39:54
100 Carey Macnaughton Guinness Cycling Team Masters Women 50-54 39:57
101 Steve Swanson Masters Men 45-49 40:06
102 Ray Thomas Masters Men 55-59 40:12
103 Nate Spangler 1 Error Masters Men 30-34 40:29
104 Erik Hammerquist Jr Men u12 40:54
105 John Eric Lutz Team S+M Masters Men 60+ 41:20
106 Benjamin Barber Category 4/5 Men 41:32
107 trish kirchhoff Masters Women 50-54 41:46
108 Mike Forrest Lords Gym Masters Men 50-54 41:47
109 Alex Summers Beaverton Bicycle Club Jr Men 15-16 41:53
110 Beth Dayton Team Hotflash Masters Women 50-54 41:54
111 Alex Martin WebCyclery.com Jr Men u12 42:07
112 Diane Paxson Masters Women 50-54 42:22
113 Malcolm Johnson Portland Velo Masters Men 60+ 42:32
114 Clark Henry Beaverton Bicycle Club Masters Men 60+ 43:43
115 Einar Traa Portland Velo Masters Men 60+ 44:07
116 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club Jr Men 13-14 44:10
117 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Masters Women 55-59 45:46
118 Elkin Parker Super Relax Concept Jr Men u12 45:56
119 David Hawley Masters Men 55-59 46:17
120 Karon Rakoz Ironheads Multisport Racing Masters Women 50-54 46:32
121 Bukie Mabayoje Category 4/5 Men 46:45
122 alan jensen Multnoma Athletic Club Masters Men 60+ 46:45
123 Jennifer Leonard Word-RCB Masters Women 30-34 47:57
124 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club Jr Women 13-14 48:13
125 Carol Pelmas Fat Cobra Masters Women 50-54 48:36
126 Katherine/Adam Valls/Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Tandem 49:08