Pain and Suffer'n CX

Bald Peak Mountain, OR
September 11, 2011

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 13, 2011 at 9:33 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 115 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 46 Portland 5
2 141 Brent Butler 5
3 143 Kyle Kruger 5
4 144 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 4
5 151 Nick Schoeps 4
6 152 Daniel Kappes 4
7 145 Joseph French 4
8 150 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 4
9 146 anthony sands 4
10 139 Thomas J Meier 4
11 147 Rich Hannah 4
12 140 Steven Soto 4
13 137 Adam Troxel Team S+M 4
14 148 GEORGE HRISTESCU 3
15 153 Matt Brown Team Mudman 3
DNF 142 Roger Colwell Sunset Cycles 2
DNF 149 Ryan McCracken HPChiro/Alpine Mortgage Planning 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 441 Paige Pattillo 23 bothell 4
2 440 Meagan Masten 29 Salem 4
3 437 Krissy Brunsman Green Submarine Records 34 Portland 4
4 409 Cammia Kalimanis 33 Kalama 4
5 439 Sina Meier Sunset Cycles 4
6 425 Brandee Dudzie 30 St Helens 3
DNF 438 Krystan Menne Sunset Cycles 1

Category A

Num Name Team Age City Laps Notes
1 31 Shannon Skerritt Corsa Concepts 40 Portland 7
2 8 Brett Luelling 30 Salem 7 Number warning
3 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 29 portland 7 Number warning
4 36 Michael Gallagher Cyclepath Racing 38 Portland 7
5 24 Tim Butler West End Bikes/Specialized 45 Portland 7
6 37 Leland Gilmore River City Bicycles 28 Portland 7
7 23 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Portland 7
8 3 Nat Johnson Green Submarine Records 33 Portland 7
9 29 Steven Hunter Embrocation Cycling 31 Portland 7
10 72 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 7
11 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland 7
12 27 Joel Madrone 36 portland 6
13 35 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 29 Vancouver 6
14 25 Pete Rubijono Embrocation Cycling 35 Portland 6
15 28 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36 Vancouver 6
16 26 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 31 Portland 6
17 32 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 18 Bend 6
18 34 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove 6

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 35 Kenneth Reed Green Submarine Records 35 Beaverton 6
2 3 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 6
3 26 Steve O'Neill Cyclepath Racing 6
4 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27 Portland 6
5 27 Christian Reed Green Submarine Records 32 Portland 6
6 8 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 6
7 38 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 6
8 29 Tom O'Connor 6
9 31 Jens MacAller 27 Missoula 5
10 34 Isaac Potoczny-Jones crank 32 Portland 5
11 5 David Sterry Green Submarine Records 28 Portland 5
12 33 justin Burton Bellovaci United 32 Portland 5
13 24 Cullen Guinn 5
14 30 Michael Wise 29 Portland 5
15 32 Tyler Bump 5
16 28 Eric Taylor Hutch's-Eugene 5
DNF 21 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club 23 Portland 3
DNF 37 Luca Mallon 14 Portland 2
DNF 36 Matthew Studer 26 Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 40 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 28 Portland 5
2 36 Cullen Guinn 5
3 38 Nathan Agalzoff 29 Forest Grove 5
4 32 Scott Gerwig 5
5 35 Spencer White LOS TENDERS 39 Portland 5
6 29 Brian Petrucci 5
7 42 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland 5
8 44 Joshua Hanselman 343 Racing 5
9 34 Clayton Lindsay Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 33 Portland 5
10 41 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 32 Portland 5
11 31 John Fortes 5
12 37 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Vancouver 4
13 30 Tim Anderson 4
14 43 Guy Baker Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
DNF 39 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 35 Portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 825 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Tigard 5
2 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 Hood River 5
3 803 Mike Hall Ten Guys Named Alex 43 portland 5
4 820 Todd Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 5
5 802 Andrew Hayes Mountain View Cycles 36 White Salmon 5
6 822 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland 5
7 824 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 39 West Linn 5
8 828 Scott Hamness Artisan Family Racing 41 Lake Oswego 4
9 823 Scott Ahrens 4

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 71 Cameron Beard Bend Endurance Academy 4
2 23 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 4
3 72 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 4
4 21 Stephan Roberts Cyclepath Racing 4
5 8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 4
6 26 Tristan Kern 3
7 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 3
8 22 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 3
9 24 Brady Stotts Camas Bike and Sport 3
10 20 Tino Hristescu 1
11 25 Jake Harmon 1

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 306 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 12 Lake Oswego 2
2 305 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 10 corvallis 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 334 John Weathers Sunset Cycles 41 Tigard 7
2 302 Joe Santos Cyclepath Racing 39 Portland 7
3 332 Martin Baker bicycleattorney.com 44 Hillsboro 7
4 336 Tre Hendricks Mountain View Cycles 40 Hood River 7
5 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 7
6 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 7
7 335 Jeffery Otto Sunset Cycles 49 Beaverton 6
8 331 Jerry Inscoe Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 42 Portland 6
9 309 Michael Jones Mountain View Cycles 50 Hood River 6
10 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 6
DNF 305 jared Roy Crossniacs 42 Portland 5
DNF 329 Dan Werle 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 5
2 665 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 5
3 663 Michael Girard Portland Velo 5
4 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 Portland 5
5 680 Jon Schnorr 5
6 683 Marcelo silva Team ButterCup 43 BEAVERTON 5
7 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 5
8 669 Hugh Gapay Hammer Velo 54 Portland 5
9 642 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Portland 5
10 671 mark Emry Oregon Bike Shop 5
11 677 Eric Wittinger Fat Cobra Vide 5
12 662 Paul Greenwalt Sunset Cycles 5
13 676 Ted Gresh 5
14 681 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 13 Hood River 5
15 668 David Pryor Field Jerger Cycling 5
16 616 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 42 Gresham 5
17 685 Rick Wargo 45 Tigard 5
18 670 Travis Purser 5
19 678 Jake Linford Velo Loco 5
20 664 Cliff Allen Bellovaci United 5
21 675 Paul Formiller Portland Velo 5
22 672 Tony Curtis The Spokesmen 5
23 674 Steve Swanson 5
24 655 mark damon Hutch's-Eugene 49 Portland 5
25 636 Eric McMurtry Bellovaci United 46 portland 5
26 684 Adam Norman 42 Forest Grove 5
27 667 Erik Haunold 5
28 607 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 437 Larry Chow Portland Velo 43 Portland 5
2 444 Greg Kempthorn Sunset Cycles 46 Lake Oswego 5
3 466 Paul Kelly Jelly's Pirates 5
4 459 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning 5
5 415 Chris Nelson Green Submarine Records 36 Portland 5
6 406 Andy Leritz Team S+M 44 Portland 5
7 469 Brian Barker Ironclad Performance Wear 5
8 418 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 5
9 464 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 5
10 472 Raymond Crepeau 5
11 473 Greg Shaffer 5
12 414 Tom Chaimov 47 Portland 5
13 467 Chris Roberts 5
14 471 Paul Schipper 5
15 401 Mike Emerson Capitol Velo 39 Portland 5
16 412 David Szymanski 43 Warrenton 5
17 404 Mark McMurtry Bellovaci United 41 Portland 5
18 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
19 470 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
20 424 Jonathan Modie Team S+M 42 Portland 5
21 465 Nate Sweet 5
22 463 Kyle Remington Sunset Cycles 4
23 461 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 4
24 468 Tom Palke Team Mudman 4
25 475 David Andres 48 Newberg 4
26 474 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 41 Portland 4
27 400 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 53 Bend 4
28 422 Alex Croy The Spokesmen 35 Portland 4
29 420 Rick Zimmerman 44 Vancouver 4
30 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 4
31 462 Patrick Meigs Team Mudman 4

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 253 Jeff Parker Super Relax Concept 50 Hood River 5
2 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 Portland 5
3 254 Joseph Hoerner 52 Portland 5
4 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 Hood River 5
5 270 Cal Stone 1 Error 52 Camas 5
6 273 Kurt Robinson bicycleattorney.com 50 Portland 5
7 275 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 51 Eugene 5
8 271 Mark Hildebrandt Portland Velo 55 Tigard 5
9 269 Michael Smith 51 Newberg 5
10 257 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland 5
11 276 Paul Bascom Portland Velo 52 Lake Oswego 4
DNF 274 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness 56 Portland 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 505 Ron Strasser Team S+M 62 Portland 5

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 11 Laura Trace 45 Portland 5
2 6 Beth Burns Veloce Racing 39 Portland 5
3 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
4 10 Ann Kennedy bicycleattorney.com 43 Portland 4
5 9 Sarah Eustis bicycleattorney.com 38 Portland 4
6 8 Angela Horton Gapay Hammer Velo 4
7 5 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 108 Gwyn Blanton SWEAT360 38 hillsboro 4

Masters Women 45+

Num Name Team Age Laps
1 209 Susan Moote speedshot Racing 48 4
2 208 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 53 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 527 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 6
2 516 John Lin Hammer Velo 28 Portland 6
3 528 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 29 Eugene 6
4 502 Mat Barton Staccato Gelato 31 Portland 6
5 555 Sal Collura SLOCUM Race Team 42 Camp Adair 6
6 520 James Jonke Oregon Bike Shop 45 Portland 6
7 529 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 West Linn 6
8 517 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Portland 6
9 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 5
10 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND 5
11 500 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland 5
12 532 Lonny Knabe Team Type 1 35 Portland 5
13 526 Ed Worcester 5
14 503 Scott Barker 1 Error 42 Portland 5
15 531 Damon Dimick 35 Tigard 5
16 519 Jesse Luckett 39 portland 4
DNF 530 Chase Banna 28 Portland 2
DNF 534 John Ayres bicycleattorney.com 26 Hillsboro 2
DNF 525 McKenzie Thramer SLOCUM Race Team 23 Eugene 1
DNF 533 Richard Potestio River City Bicycles 55 Portland 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 912 Sue Butler River City Bicycles 5
2 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Gresham 5
3 905 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 5
4 913 Patricia Dowd Team Rep 39 Bozeman 4

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 823 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 38 Beaverton 5
2 822 Lana Macnoughton Upper Echelon Fitness 23 Portland 5
3 803 hannah moore Green Submarine Records 28 portland 5
4 802 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland 5
5 818 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 28 Eugene 5
6 817 Kim Matheson 32 Portland 4
7 820 Kate Ayres bicycleattorney.com 4
8 824 Suzy Renn 4
9 819 Anna Potoczny-Jones crank 30 Portland 4
10 816 Katie Ahrens 4
DNF 821 DeeAnn Burton 32 Portland 1