GPTB: Het Meer CX Race

Vancouver, OR
September 9, 2012

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated September 11, 2012 at 9:52 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 40 Joseph Ketner 35 Gresham 5
2 22 Julian Lawrence 34 Portland 5
3 43 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 34 Salem 5
4 39 Brian Carillo The Spokesmen 41 vancouver 5
5 6 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 5
6 55 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5
7 8 nathaniel wells 57 Mosier 5
8 58 Ryan McCracken HPC/RPM Mortgage 32 Vancouver 5
9 10 Jason Ladwig 33 Portland 5
10 60 Nate Frost Team Slow 24 Portland 5
11 48 Michael Horwitz Capital Pacific 45 Lake Oswego 5
12 32 Grant Rochelle 44 Lake Oswego 5
13 41 Dan Kaempff 49 Portland 5
14 24 Souk Soulinthone Team Zendoughnut 35 Portland 5
15 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 5
16 52 Mike Lurie Garnish Apparel 43 Portland 5
17 49 Sage Mount 41 vancouver 5
18 50 Ethan Fuld 47 Portland 5
19 59 Tony Wittinger 5
20 57 giles rickett 45 Hillsboro 5
21 44 Mark Nielsen Sunset Cycles 47 Portland 5
22 30 Quasar Bennett Hapi-Go! 34 Gresham 5
23 29 Derek Wolfe SWEAT360 39 Hillsboro 5
24 45 Tom Kay 37 Portland 5
25 18 Dennis Starkey 50 vancouver 5
26 47 Elisabeth Mahoney 41 Portland 5
27 19 Richard McKee 43 vancouver 5
28 42 Jason Goodrich 37 Tigard 5
29 27 Colin Ross Portland State University 30 Portland 5
30 53 Joe Kim 35 Washougal 5
31 51 Adam Wishard The Spokesmen 29 vancouver 5
32 61 Joseph Lindekugel 43 Happy Valley 5
33 56 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 5
34 37 Jeff Stanley 42 Beaverton 4
35 62 Jerry Sowder 51 Washougal 4
36 12 Jeff Dreiling 47 Sublimity 4
37 54 Steve Valenta 4
38 46 John Degenhardt 57 Portland 4
39 28 Steve Corrie 48 Battleground 4
DNF 13 Michael Graham 38 Portland 4

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Notes
1 277 Hope Zak Chris Bagg Athlete's Lounge 39 Beaverton 5
2 276 Whitney Mount Portland 5
3 256 Michelle Johnson 36 Vancouver 5
4 253 PJ Houser 29 Portland 5
5 280 Paige Huggins 29 Portland 5 Warning: Hair covering number
6 260 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 5
7 275 Sara Gardner 34 Bend 5
8 278 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 44 Portland 5
9 267 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 42 Fairview 5
10 250 Lindsey Kuipers 25 Portland 5
11 281 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 45 Brush Prairie 5
12 274 Traci Smolen 45 Portland 5
13 257 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club 31 Portland 5
14 273 Alissa Lesperance Beermongers Cycle Club 31 Portland 4
15 261 Courtney Stella 29 Portland 4
16 279 Gina Williams Camas Bike and Sport 44 Lake Oswego 4
17 272 Kirsten Rudberg 41 Portland 4

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 14 Ryan Trebon Clement/Cannondale 31 Bend 10
2 26 Barry Wicks Kona Factory Team 31 Bend 10
3 24 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 10
4 35 Aaron Tuckerman corsa concepts/veloforma 29 Portland 10
5 30 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team 27 Salem 10
6 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 10
7 37 Michael Gallagher Cyclepath Racing 39 Portland 10
8 38 Zach Winter Guinness Cycling Team 32 Salem 10
9 31 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 10
10 40 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland 10
11 36 Jeremy Dunn 32 Portland 9
12 8 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 9
13 41 dave davis Ironclad Performance Wear 34 portland 9
14 29 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 27 Portland 9
15 11 Ryan Garner 31 Eugene 9
16 13 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 9
17 15 Gabriel Linn Trusty Switchblade 35 Bend 9
18 39 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland 9
19 32 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA 33 Bend 9
20 16 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 9
21 5 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 9
22 25 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 9
23 28 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 9
24 34 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 9
25 20 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 9
26 42 John Walrod River City Bicycles 35 Portland 9
27 33 Clint Culpepper 32 Portland 9
28 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 9
29 9 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 9
30 21 Ben Guernsey Trusty Switchblade 28 Portland 9
31 2 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 28 Portland 9
32 7 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 44 Portland 9
DNF 17 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland 6
DNF 27 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 28 Eugene 2

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 45 Logan Trammell Hapi-Go! 23 Scio 6
2 12 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 6
3 32 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 6
4 6 Cullen Guinn Joe Bike 36 Portland 6
5 52 Eric Fischer Existential Velo 31 Portland 6
6 17 Ian Kenny 24 Portland 6
7 26 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 6
8 59 Peter Blenkiron Team Lazy Tarantulas 35 Portland 6
9 65 Josh Speer 33 Portland 6
10 27 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 6
11 5 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 6
12 54 Jason Hill 33 Portland 6
13 8 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle 30 Portland 6
14 25 Ryan Marquardt 34 Portland 6
15 4 Patrick Reedy Team CF 34 Portland 6
16 62 Forest Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Eugene 6
17 49 jordan staples 33 Vancouver 6
18 33 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 6
19 57 douglas sproston Trusty Switchblade 34 Portland 6
20 11 Brian Wielenga 38 Portland 6
21 22 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 34 Portland 6
22 7 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 6
23 55 Brad Paymar The Spokesmen 40 Portland 6
24 58 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 6
25 64 Douglas Gresham 35 Portland 6
26 38 Rolland Hayden Holy Moly 33 Keizer 6
27 47 Daniel Recordon 23 Portland 6
28 61 Daniel Esterling Green Submarine Records 33 Portland 6
29 63 Isaac Frost Green Submarine Records 33 Portland 6
30 48 Vaughn Aldredge Team Beer 41 portland 6
31 67 trevor becker 26 Portland 6
32 56 Jarod Seaman Buy Local Cycling 41 Salem 6
33 66 Peter Bryant 26 Portland 6
34 50 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 35 salem 6
35 15 Tim Kalimanis 32 Kalama 6
36 13 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 6
37 53 Tommy Fieweger The Spokesmen 36 Vancouver 5
38 46 Peter Nielsen Sunset Cycles 50 Portland 5
39 51 Layne Olsen Athletes Lounge Cycling Team 34 Aloha 5
DNF 60 Kevin Doss 28 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 729 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 6
2 733 Shane Parker The Spokesmen 35 Battle Ground 6
3 704 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 6
4 720 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 6
5 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
6 708 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River 6
7 725 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 6
8 731 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Beaverton 6
9 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 6
10 709 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 49 Portland 6
11 710 E.J. Anderson Jaggad 30 Portland 6
12 728 Michael Chesnut 39 Portland 6
13 730 Jon Coney 42 Portland 6
14 727 Chris DiMinno Lucky 13 Bikes 29 portland 5
15 726 george beilstein Disorderly Eaters 52 Salem 5
16 701 Mike Reddig Camas Bike and Sport 41 Camas 5
17 706 DAVID RICK 43 PORTLAND 5
18 717 Tyse van Luik Bull Run Distilling/Team CycleOne 32 Vancouver 5
19 702 Todd Hubbell Portland Velo 50 Portland 5
20 723 Andrew Kaylor 43 Beaverton 5
21 713 Adam Tate 58 Olympia 5
22 732 Jeb Hendrix 5
23 735 David Keeney Team S+M 48 Portland 4
DNF 718 Todd Mitchell 42 Vancouver 4
DNF 734 Alan Hamilton 52 Vancouver 1

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 7 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend 4
2 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 4
3 22 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club 16 Portland 4
4 27 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 4
5 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 4
6 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 4
7 26 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 15 Bend 4
8 3 Carson Westberg WebCyclery.com 13 Bend 4
9 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 4
10 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 4
11 35 Aaron King Capitol Velo 13 Salem 3
12 30 Reed Davis 3
13 12 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 13 Vancouver 3
14 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Beaverton 3
15 34 Kyler Ervin Capitol Velo 12 Gaston 3
16 25 Caleb Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17 Tigard 3
17 17 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle 11 Portland 3
18 15 Zachary Murphy 10 Portland 3
19 10 Zach Durst 14 portland 3
20 33 3 not on registration
21 31 Matthew Cowperthwaite 3
22 2 Parker Green Beaverton Bicycle Club 10 Fairview 3

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 615 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 13 Portland 3
2 618 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 3
3 606 Aubrey Ellerbruch 14 Lake Oswego 3
4 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3
5 614 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 16 Portland 3
6 613 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky 11 corvallis 3
7 610 Juliana Smith Hammer Velo 10 Portland 3
8 600 Katie Castle 11 Portland 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 339 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 9
2 338 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 9
3 343 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland 9
4 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 9
5 348 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 9
6 347 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus 9
7 304 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro 9
8 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 9
9 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 9
10 314 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 9
11 318 Dan Werle Team S+M 40 Portland 9
12 350 James Shingleton Capitol Velo 38 Salem 9
13 340 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 9
14 300 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Fairview 9
15 321 Bob Jacobs bicycleattorney.com 46 Portland 9
16 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 9
17 303 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 46 Camas 9
18 334 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Salem 9
19 319 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 8
20 308 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 47 Portland 8
21 335 Kevin Sundberg Showers Pass 39 Lake Oswego 8
22 302 PAT KUDSZUS Buy Local Cycling 39 Salem 8
23 344 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Lake Oswego 8
24 342 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 8
25 316 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 8
26 346 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 Aurora 8
27 307 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Beaverton 8
DNF 349 Jonathan Irick Rapha Racing NW 40 Portland 7
DNF 317 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Wilsonville 5
DNF 331 Nate Magaret Rapha Racing NW 41 Portland 4
DNF 345 Alex Accetta Stumptown Cycling Club 42 Portland 3

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 608 Jay Rishel 37 Portland 6
2 628 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 38 Portland 6
3 621 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6
4 626 Matthew Schwartz 37 Portland 6
5 641 Michael Girard Portland Velo 44 Portland 6
6 674 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 6
7 694 Tony Daversa Filth and Fury 38 Portland 6
8 620 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 6
9 611 Matt D'Elia Portland Velo 37 Hillsboro 6
10 678 Jeff Boehlke The Spokesmen 46 Battleground 6
11 631 Steve Williams Buy Local Cycling 35 Salem 6
12 657 Luke Sosnowski 36 Camas 6
13 656 David Rasca Buy Local Cycling 35 Salem 6
14 688 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 6
15 671 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 6
16 669 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 41 Portland 6
17 640 Chris Smith Hammer Velo 39 Portland 6
18 638 Gabe Doebler 35 Tigard 6
19 692 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 6
20 607 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Happy Valley 6
21 619 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 6
22 691 Kenneth Pace Team S+M 44 Portland 6
23 637 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 45 Portland 6
24 670 Todd Lewis ATB Lubricants 43 Portland 6
25 679 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6
26 609 David Pryor 43 Portland 6
27 644 Mark Widlund The Spokesmen 35 Brush Prairie 6
28 672 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 6
29 653 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 6
30 676 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 6
31 601 Salvatore Bondi Portland Bicycle Studio 42 Portland 6
32 652 Amit Kobrowski 6
33 689 Peter Casey 43 Portland 6
34 667 Eric Wittinger Fat Cobra Video 38 Portland 6
35 629 chris brannen Team S+M 39 Vancouver 6
36 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 6
37 610 Paul Formiller Portland Velo 43 Portland 6
38 624 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 6
39 602 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 6
40 683 Rob Russell SWEAT360 55 Hillsboro 6
41 695 Jason Zadow Filth and Fury 37 Portland 6
42 627 Trig Rogers bicycleattorney.com 46 Portland 6
43 687 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton 6
44 686 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 46 Lake Oswego 6
45 604 Michael Dehner 47 Portland 6
46 666 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
47 673 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland 6
48 699 Ryan Smith Ironclad Performance Wear 37 Portland 6
49 615 Judson McCauley The Spokesmen 38 Vancouver 6
50 698 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing 40 Keizer 6
51 617 ILe Powell Team S+M 43 Portland 6
52 697 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 39 keizer 6
53 693 Ryan Linville Fisher Plumbing 41 Portland 6
54 600 Sam Shiffman Portland Velo 44 Portland 6
55 690 Judd Eustice Team S+M 51 Portland 6
56 684 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 6
57 645 Michael Kender Portland Velo 49 Portland 6
58 681 Eric McMurtry Bellovaci United 47 portland 6
59 680 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Oregon City 5
60 636 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 5
61 685 Sean Denney bicycleattorney.com 42 Portland 5
62 675 Guy Smith MadAlchemy 49 Rainier 5
63 682 Scott Ahrens 41 Kalama 5
64 659 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 5
DNF 677 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 3
DNF 696 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 375 Dan Anderson 39 Beaverton 7
2 311 Raymond Crepeau 40 Portland 7
3 386 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 7
4 317 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 7
5 346 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage 43 Lake Oswego 7
6 393 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 Oregon City 7
7 390 Scott Trautman Camas Bike and Sport 46 Camas 7
8 392 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 7
9 415 Tim Shannon 43 Portland 7
10 403 Chris Zanger Boneyard Cycling 38 Bend 7
11 334 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 49 Camas 7
12 344 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 7
13 328 Ryan Morrisey The Spokesmen 36 Vancouver 7
14 339 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7
15 303 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 39 Portland 7
16 337 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 7
17 348 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 48 Brush Prairie 7
18 394 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland 7
19 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46 Camas 7
20 397 Jarod Seaman Buy Local Cycling 41 Salem 7
21 353 Rick Boston 46 Portland 7
22 406 Topher McGarry Stumptown Cycling Club 43 Portland 7
23 399 Steve Kresl 50 Portland 7
24 400 John Prosser Pacific Power Blue Sky 45 Hillsboro 7
25 327 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 7
26 407 Matt James Portland Velo 45 Portland 7
27 417 Simon Robins 39 Portland 7
28 398 Bernard Acevedo Rad Racing NW 39 Eugene 7
29 419 John Porter Bellovaci United 41 Portland 7
30 361 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 7
31 411 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 38 Portland 7
32 379 matthew cordeiro Oregon Active 39 Portland 7
33 304 Steven Westberg WebCyclery.com 44 Bend 7
34 383 Tom Palke Team Mudman 46 Portland 6
35 314 Charles Barrett 45 Portland 6
36 313 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland 6
37 404 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland 6
38 412 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 39 portland 6
39 409 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 43 Portland 6
40 391 Michael Kosmala Team S+M 40 Tigard 6
41 331 John Martin Team Lazy Tarantulas 43 Portland 6
42 369 Erick Nelson Portobello-A Better Cycle 41 Portland 6
43 310 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 47 Vancouver 6
44 320 Josh Spivey 40 portland 6
45 395 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 49 Corvallis 6
46 341 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 6
47 372 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
48 343 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 6
49 315 Brandon Cornejo Portland Velo 38 Portland 6
50 402 Chris Roberts 41 Portland 6
51 345 Jamie Gilchrist Portland Velo 43 Portland 6
52 312 Joey French Team Slow 38 Portland 6
53 306 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 6
54 381 Joe Gomez Team Mudman 41 Portland 6
55 380 Rich Hannah Team Mudman 42 Portland 6
56 357 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6
57 385 Mark Mandigo Hammer Velo 44 Portland 6
58 414 Oliver Fritsch 36 Portland 6
59 396 Clayton Allen 50 Portland 6
60 418 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 6
61 308 Alex Croy The Spokesmen 36 Portland 6
62 305 Thomas J Meier 57 Corvallis 6
63 301 Steven Soto 39 Sherwood 6
64 405 Chris Valencia 49 Portland 6
65 408 Rolf Kraus 47 Portland 6
66 309 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6
67 370 Jesse Lopez Team Highlander 49 Longview 6
68 420 Neil Carpenter 48 Portland 6
69 413 Bjoern Brunner 43 Portland 6
70 410 Robyn Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team 39 Portland 5
71 401 Paul Schripper 42 Portland 4
DNF 330 Paul Souders 41 Portland 6
DNF 335 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 3
DNF 340 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43 Portland 3
DNF 416 Matthew Case 35 Portland 3

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 259 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6
2 275 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 6
3 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 6
4 288 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland 6
5 268 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 6
6 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 6
7 273 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove 6
8 282 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Beaverton 6
9 280 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 6
10 269 Tim Ellerbruch 54 Lake Oswego 6
11 267 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland 6
12 262 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 5
13 283 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland 5
14 286 Hugh Givens bicycleattorney.com 55 Portland 5
15 285 nathaniel wells 57 Mosier 5
16 276 john nicholas DNR Cycling 57 portland 5
17 284 Christopher Luby Badass Cycling 51 Wilsonville 5
18 272 Bill Carslay 50 Vancouver 5
19 263 Charles Linke 54 Portland 5
20 255 Mitch Gold Portland Velo 51 Portland 5
21 261 Colonel Reynolds Boneyard Cycling 54 Bend 5
22 287 David Smith Showers Pass 53 Portland 5
DNF 265 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 2

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5
2 505 Terry Atwood Portland Velo 66 Portland 5
3 506 Robert Fox CoMotion Factory Team 5
4 502 Malcolm Johnson Portland Velo 64 Portland 5

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Notes
1 5 Cindy Lewellen 45 Portland 6
2 546 Erin Playman Gentle Lovers 38 Portland 6 Warning: Wearing wrong number
3 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6
4 9 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Hillsboro 6
5 6 Eileen Kelly-Foulston Portland Velo 47 Portland 6
6 12 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 35 Portland 6
7 3 Jennifer Johnson 38 LaCenter 6
8 13 Sarah Eustis bicycleattorney.com 39 Portland 6
9 10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
10 2 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 5

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 101 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 6
2 107 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 6
3 103 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 6
4 100 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 5
5 105 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 43 Milwaukie 5
6 106 Katina Fischer Camas Bike and Sport 40 Camas 5

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Notes
1 504 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6
2 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 6
3 505 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 6
4 502 Lynda Palubeski WebCyclery.com 45 Bend 6
5 511 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 5 Warning: Number too high on back
6 509 Renata Hahn Team Rose City 52 Portland 5
7 510 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Portland 5
8 501 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 59 Lake Oswego 5

Men B

Num Name Team Age City Laps
1 33 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend 6
2 43 Tim Reinhart River City Bicycles 30 Portland 6
3 27 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 bend 6
4 44 Byron Breeden Guinness Cycling Team 36 Hood River 6
5 26 David Heddy Joe Bike 33 Portland 6
6 32 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland 6
7 28 Andrew Yeoman Team Pegasus 30 Portland 6
8 37 Robert K Brown 31 Portland 6
9 40 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 6
10 29 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 6
11 25 Ryan OConnell Trusty Switchblade 26 Portland 6
12 38 Joe Dengel West End Bikes/Specialized 29 Portland 6
13 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 6
14 6 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 6
15 22 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 6
16 18 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 6
17 24 Kevin Bernstein CAPA-Soraz Racing 21 Salem 6
18 31 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32 Beaverton 6
19 34 Patrick Croasdaile Team S+M 27 West Linn 6
20 39 John Ayres bicycleattorney.com 27 Hillsboro 6
21 20 Todd Stewart 43 Portland 6
22 36 Drew Coleman Hammer Velo 41 Portland 6
23 42 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 6
24 45 mike tomlinson Hillsboro Bike Co 30 Hillsboro 6
25 23 brison monroe Capitol Velo 17 salem 6
26 30 Adam Engelmeyer 27 Portland 5
DNF 21 cole lalomia Portland State University 19 portland 3
DNF 41 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 501 luke demoe Evviva/Stoemper 33 Eugene 6
2 560 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 6
3 522 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 6
4 544 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 6
5 550 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 31 Portland 6
6 535 Ian Eglitis Human Powered 29 Powell Butte 6
7 506 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 6
8 525 Brian Kesselman Cyclesport.com 36 Portland 6
9 548 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 6
10 556 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair 6
11 567 adam schwind Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland 6
12 558 John Lin Hammer Velo 29 Portland 6
13 528 Daniel Evans 27 Portland 6
14 509 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 6
15 507 Scott Barker 43 Portland 6
16 565 David Burke Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 6
17 568 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 6
18 504 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle 29 Portland 6
19 554 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 6
20 553 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 28 Eugene 6
21 538 Jackson Broshear 31 Portland 6
22 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 6
23 561 Dave Messenheimer Green Submarine Records 32 Portland 6
24 566 Matt Radich Dr Will Bar 43 Portland 6
25 564 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 6
26 547 Reed Avery Evviva Training 28 Eugene 6
27 500 Juston Manville Screamin' Demons 40 Portland 6
28 562 Craigan Usher 38 Portland 6
29 557 Scott Gerwig 44 Portland 6
30 533 Jeremy Zane 42 Portland 6
31 543 Megan Faris River City Bicycles 35 Portland 6
32 523 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 5
33 559 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 5
34 512 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 5
35 526 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 5
36 540 David Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Camas 5
37 511 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 5
38 531 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 5
39 551 Steven Westberg WebCyclery.com 44 Bend 5
40 549 Bryan Smith Hammer Velo 40 Portland 5
41 542 Christopher Burge 31 Portland 5
42 563 Justin Drawbert Trailhead Coffee Roasters 25 Portland 5
43 510 Paul Kanz 43 Portland 5
44 541 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5
45 546 Erin Playman Gentle Lovers 38 Portland 5
46 552 Carson Westberg WebCyclery.com 13 Bend 5
47 539 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 5
DNF 555 Ken Hahn 38 Portland 3

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 622 Julie Krasniak Rapha Focus 24 Portland 8
2 615 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 8
3 601 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Gresham 8
4 624 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 27 Portland 8
5 625 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27 Portland 8
6 620 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 8
7 607 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland 8
8 621 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Portland 8
9 618 Jen Powell 34 Portland 8
10 616 Margi Bradway Team S+M 37 Portland 8
11 617 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 8
12 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 8
13 619 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 8
14 614 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 7
15 605 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 7
16 623 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 23 Portland 7
DNF 602 Laura Trace 46 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 710 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview 6
2 706 Shelley Dunlop Portland State University 27 Portland 6
3 719 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 6
4 716 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 6
5 718 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 6
6 722 Kate Ayres Hillsboro Bike Company 27 Hillsboro 6
7 712 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 6
8 717 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland 6
9 711 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 6
10 714 Robin Gumpert Filth and Fury 35 6
11 721 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 6
12 720 Erinne Goodell Team Slow 32 Portland 6
13 701 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 5
14 713 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 33 Portland 5
15 715 Georgann Shinn 48 Vancouver 5

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 908 Stephanie Hahn 32 Portland 5
2 915 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 5
3 911 Katie Ahrens 35 Kalama 5
4 919 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 28 Portland 5
5 905 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 5
6 906 Cammia Kalimanis 34 Kalama 5
7 917 Julie Westlin-Naigus Green Submarine Records 29 Portland 5
8 907 Krissy Brunsman Green Submarine Records 35 Portland 5
9 918 Laura Davies 41 Portland 5
10 903 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Hillsboro 5
11 916 michelle WEEK 25 Camas 5
12 914 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 5