GPTB: Zaandercross at Frenchmans Bar

Vancouver, WA
September 22, 2012

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 25, 2012 at 10:25 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 43 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 34 Salem 4
2 24 Souk Soulinthone Team Zendoughnut 35 Portland 4
3 8 nathaniel wells 57 Mosier 4
4 11 Stephen Carter The Spokesmen 33 Camas 4
5 82 Andrew Wilcox Tacoma 4
6 44 Mark Nielsen Sunset Cycles 47 Portland 4
7 79 Stewart Campbell Portland Velo 38 Portland 4
8 78 Taylor von Ahlefeld 35 Portland 4
9 83 Carl Steinke 1 Error 36 Portland 4
10 18 Dennis Starkey 50 vancouver 4
11 27 Colin Ross Portland State University 30 Portland 4
12 5 Danny Pettit 50 Happy Valley 4
13 90 Kevin Doss 28 Portland 4
14 47 Elisabeth Mahoney 41 Portland 4
15 87 Michael Baer 52 Portland 4
16 91 Daune Smith 39 Milwaukie 4
17 19 Richard McKee 43 vancouver 4
18 85 Jonathan Hall 39 VANCOUVER 4
19 84 JJ Stecher 35 Vancover 4
20 89 Christopher Joy-Webb 28 Portland 4
21 7 michael gilbert 37 Camas 3
22 80 Adam Troxel HPC/RPM Mortgage 38 Portland 3
23 12 Jeff Dreiling 47 Sublimity 3
24 86 Gregg Lackey 48 Vancouver 3
25 88 Steve Corrie Battleground 3
26 2 Charles Donaldson II Hapi-Go! 45 Portland 3
27 62 Jerry Sowder 51 Washougal 3
28 93 Steve Valenta The Spokesmen 33 Vancouver 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 292 Kimberly Filer 33 Portland 4
2 256 Michelle Johnson 36 Vancouver 3
3 253 PJ Houser 1 Error 29 Portland 3
4 250 Lindsey Kuipers 25 Portland 3
5 260 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3
6 278 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized 44 Portland 3
7 296 Cat Moscibrocki 37 Portland 3
8 281 Robin Yakhour Camas Bike and Sport 45 Brush Prairie 3
9 262 Sandrine Ganry 29 Tigard 3
10 258 Robin Stancliff SWEAT360 40 Aloha 3
11 274 Traci Smolen 45 Portland 3
12 283 Maria Patla River City Bicycles 35 Hillsboro 3
13 294 Karleta Reierson Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro 3
14 264 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 3
15 272 Kirsten Rudberg 41 Portland 3
16 255 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 3
17 295 Teresa Huddleston 57 Vancouver 3
18 265 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Vancouver 3
19 251 Terra Brown 30 Portland 2

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 65 Brennan Wodtli All Access Racing 24 Bend 8
2 44 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 8
3 12 Shannon Skerritt Trek 41 Portland 8
4 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 8
5 50 Josh Kelley Bailey Bikes 29 Portland 8
6 68 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 8
7 31 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 8
8 40 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland 8
9 13 Jesse Luckett Cyclepath Racing 40 portland 8
10 64 Scott Bradway Team S+M 41 Portland 8
11 33 Clint Culpepper 32 Portland 7
12 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 7
13 48 Stephen Glass Jens Voigt's Army 39 Portland 7
14 42 John Walrod River City Bicycles 35 Portland 7
15 54 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team 36 portland 7
16 55 matt hall IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 7
17 35 Aaron Tuckerman corsa concepts/veloforma 29 Portland 7
18 61 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 42 Vancouver 7
19 52 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 29 Bend 7
20 10 John Lin Hammer Velo 29 Portland 7
21 67 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 7
22 7 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo 44 Portland 7
23 11 Ryan Garner 31 Eugene 7
24 16 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 7
DNF 8 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 7
DNF 63 Stephen Merce Embrocation Cycling 30 Cambridge, MA 5
DNF 17 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland 3
DNF 62 Jeff Ballantine Portland Velo 27 Portland 2

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 52 Crossett Freilinger Trail Head Cycles 6
2 47 Jens MacAller 28 Portland 6
3 43 Tim Reinhart River City Bicycles 30 Portland 6
4 26 David Heddy Joe Bike 33 Portland 6
5 66 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 6
6 14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 6
7 34 Patrick Croasdaile Team S+M 27 West Linn 5
8 70 Greg Talbert 50 Portland 5
9 64 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 31 Portland 5
10 68 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles 33 5
11 67 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 27 Portland 5
12 71 Danny Weikel 40 5
13 16 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 42 Portland 5
14 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 5
15 69 Cristian Fuentes Team Western Bike Works 32 Portland 5
16 7 Jordan Norris Joe Bike 33 Portland 5
17 72 Jon DeLeonardo Hammer Velo 32 Portland 5
18 30 Adam Engelmeyer 27 Portland 5
DNF 65 Jonathan Buck period correct 30 Portland 3

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 52 Eric Fischer Existential Velo 31 Portland 5
2 93 Jason Hill 33 Portland 5
3 17 Ian Kenny 24 Portland 5
4 19 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5
5 97 Timothy Scheumann 25 Wenatchee 5
6 6 Cullen Guinn Joe Bike 36 Portland 5
7 7 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 5
8 94 Julian Lawrence 34 Portland 5
9 9 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley 5
10 5 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 5
11 28 Robert Anderson 32 Portland 5
12 91 Scott Gerwig 44 Portland 5
13 25 Ryan Marquardt 34 Portland 5
14 98 soren clark Amnesia 33 Portland 5
15 86 Jackson Broshear 31 Portland 5
16 4 Patrick Reedy Team CF 34 Portland 5
17 11 Brian Wielenga 38 Portland 5
18 8 Maxwell Merkle Portobello-A Better Cycle 30 Portland 5
19 43 Todd Davis 34 Portland 5
20 33 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 5
21 80 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 32 Beaverton 5
22 90 Robert Grunau Trailhead Coffee Roasters 33 Portland 5
23 27 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 5
24 68 Blake Hendsch Trusty Switchblade 28 portland 4
25 13 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 37 Portland 4
26 44 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 4
27 95 Justin Philips Portland 4
28 15 Tim Kalimanis 32 Kalama 4
29 96 Joshua Hatch 30 portland 4
30 46 Peter Nielsen Sunset Cycles 50 Portland 4
DNF 89 Dan Grabski Portland Velo 33 Portland 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 5
2 704 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 5
3 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
4 720 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 5
5 703 Brian Malloy Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 30 oregon city 5
6 708 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River 5
7 725 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5
8 757 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 portland 5
9 740 Seth Daniels Cyclesport.com 41 Portland 5
10 756 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 46 Portland 5
11 753 Spencer Rockwell Buy Local Cycling 34 Salem 5
12 709 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 49 Portland 5
13 748 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 5
14 758 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 46 Orchards 5
15 739 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 5
16 755 David Webb Camp Bike & Sports Camas 5
17 705 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 37 White Salmon 5
18 759 Jarrod Brubaker Life Cycle Racing Team 35 Portland 4
19 723 Andrew Kaylor 43 Beaverton 4
20 754 Edward Rubin 47 Beaverton 3
21 760 Erik Carter 30 Vancouver 3
DNF 746 Rob Kennedy 43 Camas 3

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 37 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend 3
2 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 3
3 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 3
4 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 3
5 69 Eben Horacek Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 Happy Valley 3
6 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 3
7 4 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 15 Bend 3
8 75 Brandon Taylor 14 Portland 2
9 74 Matthew Mieras 12 West Linn 2
10 15 Zachary Murphy 10 Portland 2
11 77 Kelton Smith Portland Dev 13 Portland 2
12 32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Beaverton 2
13 73 Nathan Rubin 14 Beaverton 2
14 76 Ethan Kobrowski Portland Velo Portland 2
15 78 Taguen Smith Portland Dev Portland 2
16 2 Parker Green Beaverton Bicycle Club 10 Fairview 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 606 Aubrey Ellerbruch 14 Lake Oswego 2
2 619 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Lake Oswego 2
3 601 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 338 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 7
2 343 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland 7
3 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 7
4 330 Brent Casady 41 Portland 7
5 376 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 7
6 375 rich cramer bicycleattorney.com 52 Beaverton 7
7 348 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 7
8 304 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro 7
9 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 7
10 360 Thomas Cody Rapha Racing NW 43 portland 7
11 347 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus 7
12 336 Andy Barczak Camas Bike and Sport 36 Camas 7
13 323 joe reynolds NNN 36 Portland 7
14 306 Tom Scales 39 Portland 7
15 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 7
16 370 Aaron Leritz Team S+M 43 Portland 7
17 337 William Henterly RGF/Felt 46 Portland 7
18 310 Shannon Boroff bicycleattorney.com 37 Portland 7
19 374 John Foulston Portland Velo 49 Portland 7
20 318 Dan Werle Team S+M 40 Portland 7
21 331 Nate Magaret Rapha Racing NW 41 Portland 7
22 309 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood 7
23 308 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 47 Portland 7
24 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 7
25 373 Harald Graham Evolution Racing Team 46 Vancouver 7
26 300 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Fairview 7
27 342 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 6
28 372 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 38 Portland 6
29 377 David Ripp West End Bikes/Specialized 46 Camas 6
30 378 Richard Potestio Rapha Racing NW 56 Portland 6
31 316 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 6
32 319 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 44 Camas 4

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 20 Todd Stewart 5
2 663 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 48 Portland 5
3 611 Matt D'Elia Portland Velo 37 Hillsboro 5
4 625 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 42 Happy Valley 5
5 657 Luke Sosnowski 36 Camas 5
6 700 Tony Curtis The Spokesmen 45 Vancouver 5
7 631 Steve Williams Buy Local Cycling 35 Salem 5
8 608 Jay Rishel 37 Portland 5
9 687 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Beaverton 5
10 724 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 44 Portland 5
11 609 David Pryor 43 Portland 5
12 619 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 5
13 621 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
14 688 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 5
15 727 Ricardo Medina Rogue / Mt. View Cycles 36 Vancouver 5
16 722 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo Vancouver 5
17 671 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 5
18 602 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 5
19 637 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 45 Portland 5
20 644 Mark Widlund The Spokesmen 35 Brush Prairie 5
21 692 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 5
22 668 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 47 Portland 5
23 629 chris brannen Team S+M 39 Vancouver 5
24 707 Raymond Crepeau 40 Portland 5
25 676 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 5
26 652 Amit Kobrowski Portland Velo 41 Portland 5
27 664 Jonathan Vinson Gentle Lovers 40 Portland 5
28 710 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 44 Hood River 5
29 702 Robert Trombley Raleigh 46 Seattle 5
30 634 Danny Lopez West End Bikes/Specialized 44 Portland 5
31 693 Ryan Linville Fisher Plumbing 41 Portland 5
32 686 Paul Kelly Stumptown Cycling Club 46 Lake Oswego 5
33 610 Paul Formiller Portland Velo 43 Portland 5
34 725 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 41 Portland 5
35 666 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
36 675 Guy Smith MadAlchemy 49 Rainier 5
37 684 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 5
38 601 Salvatore Bondi Portland Bicycle Studio 42 Portland 5
39 615 Judson McCauley The Spokesmen 38 Vancouver 5
40 636 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 4
41 729 Craigan Usher 38 Portland 4
42 723 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 42 Lake Oswego 4
43 728 Banjo Weymouth West End Bikes/Specialized 36 Portland 4
DNF 715 Nicholas Leritz Team S+M 41 Portland 2
DNF 726 Michael Emery Team Babici-Mopha/Limar 45 Portland 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 476 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 5
2 423 Joseph Ketner 35 Gresham 5
3 335 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 5
4 375 Dan Anderson 39 Beaverton 5
5 392 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 5
6 479 ronald kizziar Stumptown Cycling Club 43 Portland 5
7 317 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 38 Portland 5
8 346 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage 43 Lake Oswego 5
9 340 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5
10 477 Andrew Filer 41 Portland 5
11 353 Rick Boston 46 Portland 5
12 328 Ryan Morrisey The Spokesmen 36 Vancouver 5
13 478 Spencer White Stumptown Cycling Club 40 Portland 5
14 351 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46 Camas 5
15 337 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 5
16 486 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 5
17 92 mike packer Rebound/Tireless Velo 48 Vancouver 5
18 430 Vincent Gonsalves 49 Portland 5
19 348 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 48 Brush Prairie 5
20 397 Jarod Seaman Buy Local Cycling 41 Salem 5
21 361 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 5
22 334 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 49 Camas 5
23 402 Chris Roberts 41 Portland 5
24 330 Paul Souders 41 Portland 5
25 379 matthew cordeiro Oregon Active 39 Portland 5
26 344 Sean Rees Cyclepath Racing 46 Portland 5
27 487 Eric Wilson 48 Portland 5
28 470 Brian Carrico The Spokesmen 41 Vancouver 5
29 300 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver 5
30 349 Brian Barker Ironclad Performance Wear 37 Portland 5
31 482 Ben McLeod 42 Portland 5
32 483 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 39 Lake Oswego 5
33 327 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 5
34 481 Austin Ramsland Super Relax Concept 38 Portland 5
35 472 Terry Hamness 42 Washougal 5
36 342 Scott Hamness Artisan Family Racing 42 Lake Oswego 5
37 386 Rob Thompson Ironclad Performance Wear 41 Portland 5
38 484 Grant Rochelle 45 Lake Oswego 5
39 488 giles rickett 46 hillsboro 5
40 474 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 5
41 489 Chad Fischer SWEAT360 36 hillsboro 5
42 438 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 38 Portland 5
43 396 Clayton Allen 50 Portland 5
44 475 Alan Snodgrass Rebound/Tireless Velo Vancouver 5
45 380 Rich Hannah Team Mudman 42 Portland 5
46 480 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 5
47 345 Jamie Gilchrist Portland Velo 43 Portland 4
48 324 Matt Meskill 50 Portland 4
49 341 Matt Haughey Buy Local Cycling 40 McMinnvile 4
50 485 Doug Sottoway 47 Portland 4
51 418 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4
52 434 Darren Pennington 52 Portland 4
53 363 Olivier Ganry 39 Tigard 4
54 305 Thomas J Meier 57 Corvallis 4
55 405 Chris Valencia 49 Portland 4
56 429 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 40 portland 4
57 308 Alex Croy The Spokesmen 36 Portland 4
58 413 Bjoern Brunner 43 Portland 4

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 5
2 259 William Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 5
3 275 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 5
4 268 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
5 258 Terry Knight 57 Vancouver 5
6 265 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5
7 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 5
8 288 William Zale West End Bikes/Specialized 54 Portland 5
9 299 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 5
10 311 David Gast Rebound/Tireless Velo Camas 5
11 273 Clint Ebert bicycleattorney.com 53 Forest Grove 5
12 262 John Napier Camas Bike and Sport 51 Camas 5
13 253 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 5
14 285 nathaniel wells 57 Mosier 5
15 269 Tim Ellerbruch 1 Error 54 Lake Oswego 5
16 251 Mike Mercer 52 Grants Pass 5
17 283 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 56 Portland 5
18 312 Jon Gove Road & Dirt 50 Portland 4
19 284 Christopher Luby Badass Cycling 51 Wilsonville 4
20 295 Dan Houghton Showers Pass 52 Aloha 4
21 290 David Gratke Showers Pass 54 Portland 4
22 313 erik goodfriend 52 portland 4
23 276 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4
24 287 David Smith Showers Pass 53 Portland 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5
2 509 Einar Traa Portland Velo 69 Portland 4
3 510 Larry Stryker The Spokesmen 63 Camas 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 12 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 35 Portland 4
2 6 Eileen Kelly-Foulston Portland Velo 47 Portland 4
3 15 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 4
4 8 Virginie Calme Cyclepath Racing 42 Portland 4
5 19 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo Portland 4
6 21 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 4
7 20 Katherine Christensen Portland 4
8 2 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 36 Vancouver 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 105 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 43 Milwaukie 4
2 108 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Portland 4
3 118 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4
4 117 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Damascus 4
5 104 Jennifer Donnelly Super Relax Concept 44 Hood River 4
6 100 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 504 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 50 Camas 4
2 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 4
3 515 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 47 Portland 4
4 505 Maggie Rising Portland Velo 49 Lake Oswego 4
5 506 Angela Horton Gapay Hammer Velo 46 Cornelius 4
6 500 Pam Reid Team Rose City 55 Portland 4
7 510 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Portland 4
8 516 Carol Pelmas Fat Cobra Video 53 Portland 4
9 517 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 55 Portland 4
10 501 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 59 Lake Oswego 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 591 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 6
2 592 Randy Salamon Hudola Seattle 6
3 560 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 6
4 525 Brian Kesselman Cyclesport.com 36 Portland 6
5 596 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 6
6 528 Daniel Evans Ruckus Test Team 27 Portland 6
7 507 Scott Barker 1 Error 43 Portland 6
8 603 asa 24 Portland 6
9 509 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 6
10 594 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland 6
11 561 Dave Messenheimer Green Submarine Records 32 Portland 6
12 587 Brian Lynch Dr Will Bar 36 Portland 6
13 692 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 6
14 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 6
15 512 Erik Denninghoff DNR Cycling 33 Portland 6
16 555 Ken Hahn 38 Portland 6
17 526 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 40 Beaverton 5
18 600 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland 5
19 502 David German Hammer Velo 47 Portland 5
20 602 Matthew Cittadini Bush League Wrenching 32 Portland 5
21 527 Jason Uland Team Cthulhu 42 Portland 5
22 595 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood 5
23 563 Justin Drawbert Trailhead Coffee Roasters 25 Portland 5
24 598 alex lygo 16 5
25 597 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland 5
26 539 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 5
27 522 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 5
28 593 john nicholas DNR Cycling 57 portland 5
29 541 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5
30 588 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 3
31 589 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3
DNF 599 Trevor Bingham 16 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 633 Brigette Brown River City Bicycles 37 Portland 7
2 635 Beth Ann Orton Team S+M 31 Portland 7
3 612 Megan Faris Gates Rapha River City Bicycles 33 Portland 6
4 608 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 44 Keizer 6
5 601 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Gresham 6
6 625 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 27 Portland 6
7 616 Margi Bradway Team S+M 37 Portland 6
8 639 Cindy Lewellen 45 Portland 6
9 617 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 6
10 602 Laura Trace 1 Error 46 Portland 6
11 636 Abby Watson 28 Portland 6
12 621 Kristi Carver Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 39 Portland 6
13 631 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Longview 6
14 607 Elise Huggins Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 43 Portland 6
15 606 Meagan Masten Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 30 Salem 6
16 623 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 23 Portland 6
17 638 Shelley Dunlop Portland State University 27 Portland 6
18 605 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 5
19 630 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 43 Portland 5
DNF 614 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 2
DNF 619 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 726 Erica Lurie Garnish 35 Portland 4
2 718 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 4
3 719 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 4
4 700 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland 4
5 717 Jenn Levo Ironclad Performance Wear 32 Portland 4
6 716 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4
7 730 Alynda Lingwood Gregg's/Trek 29 Portland 4
8 701 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 4
9 728 Stephanie Hahn 32 Portland 4
10 708 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 33 Portland 4
11 729 4
DNF 721 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 1

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 919 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 28 Portland 4
2 909 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 4
3 929 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 26 Portland 4
4 914 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 4
5 933 Hilary Luther 36 Portland 4
6 905 Marie Major Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 4
7 906 Cammia Kalimanis 34 Kalama 3
8 931 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 42 Fairview 3
9 903 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Hillsboro 3
10 934 Karie Mawer SWEAT360 36 Beaverton 3
DNF 932 Erica Loder UEF 33 Portland 2