Dirty Circles 1

Woodland, WA
March 2, 2014

Part of the Dirty Circles

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated March 7, 2014 at 3:23 PM

Junior

Num Name Team Age City Notes
1 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
2 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
3 13 Braden Fridell 15 Milwaukie
4 8065 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 13 eugene
5 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver
6 16 matthieu giraud 18 silverton number needs to be on side, not back
7 8063 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland
8 18 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego
9 8043 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland
10 22 Kelton Smith 15
11 17 zeke Linn upside down number
12 8022 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas down 1 lap, number on wrong side
DNF 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 164 Steve Remy Guinness Cycling Team 47 Gresham
2 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland
3 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
4 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
5 24 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 44 Dupont
6 29 Craig Hamilton 46
7 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego
8 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
9 26 Jeff Gaeckle 44
10 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 43 Portland
11 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 43 Lake Oswego
12 136 David Root Therapeutic Associates Racing 49 Vancouver
13 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Portland
14 331 Scott Goodrich HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39 Camas
15 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42 West Linn
16 111 Sage Freeman Soraz Racing p/b CAPA 41 Salem
17 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver
18 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Happy Valley
19 127 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
20 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 SALEM
21 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood
22 27 Michael Pruitt Cucina Fresca 43 Seattle
23 573 Keith Knowles 43 Beaverton
24 25 James Newman HCH-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland
25 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland
26 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland
27 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
28 28 Robert Velez 42 number needs to be on side, not back
DNF 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 48 Lake Oswego

Masters Men 3/4 35+

Num Name Team Age City
1 379 Peter Seelig Dr Will Bar 40 Portland
2 23 Jerrol Lackey 45 Portland
3 505 Eric Moody Rogue 43 Hood River
4 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 47 Hillsboro
5 583 Andrew Hayes Rogue 39 White Salmon
6 30 Bill Dolan 37
7 387 Keith Levesque Rogue 43 Portland
8 516 Matt Radich Dr Will Bar 45 Lake Oswego

Masters Men 3/4 50+

Num Name Team Age City
1 614 Jeff Tedder Hammer Velo 54 Portland
2 3001 Tony Dirks Rogue 50 Hood River
3 461 stephen Holmes crank 50 portland
4 476 Jonathan Lyons Hammer Velo 56 Portland
5 304 Alan Whitney 54 Tualatin
6 336 Tony Coca Rogue 51 Sandy
7 552 Joe Hamilton 58 Vancouver
8 861 Eric Anderson Dr Will Bar 52 Gresham
9 632 Will Harden Dr Will Bar 53 Tigard
10 4058 Mitch Gold Dr Will Bar 53 Portland
11 5012 Doug Brecht crank 50 Portland
12 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 52 Hillsboro
13 4027 David Thielen II Dr Will Bar 54 Vancouver

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5112 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 39 Portland
2 438 Darren Ferris Hammer Velo 50 Portland
3 5 Jamie Fitzgerald Veloforma 48 Portland
4 5114 Michael Kosmala Team S+M 42 Tigard
5 4014 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland
6 4 Tim Stalsberg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland
7 7 Lois Liu
8 10 Robert Wolcott Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Newberg
9 12 Webster Wilson 42 Portland
10 68 Rick Boston 48 Portland
11 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 51 Portland
12 5336 Rod Mitchell 46 Portland
13 5046 G Ellis 58 Portland
14 4006 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 53 Portland
15 437 Judd Eustice Team S+M 53 Portland
16 400 Cliff Allen Velominati Racing 43 Portland
17 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
18 70 Jamie Laird
19 4041 Aaron Even 44 Portland
20 6 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland
21 5176 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 41 portland
22 5060 Dean Futrell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Beaverton
23 5109 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland
24 2 Robert Umberhandt HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Portland
25 462 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone
26 5191 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 55 Hillsboro
27 5041 Tim Dorman Camas Bike and Sport 54 Vancouver
28 8 sean galloway 49 Portland
29 4136 Andrew T. Burns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 need to wear 2 numbers
30 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
31 5347 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground
32 5003 Dirk Alenduff Beaverton Bicycle Club 42 Oregon City
33 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36 Portland
DNF 11 Jeff Boehlke The Spokesmen 48 Battle Ground

Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 110 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene
2 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 20 Vancouver
3 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland
4 4037 Martin Acosta 26 Portland
5 34 Grant McElroy 16 Portland
6 37 Derik Archibald 38
7 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 30 Portland
8 139 Casey Ehrman Therapeutic Associates Racing 28 Portland
9 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49 Portland
10 390 Marek Litinsky 34 Beaverton
11 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland
12 158 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 27 Astoria
13 24 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 44 Dupont
14 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
15 32 Mike Kath Therapeutic Associates Racing 36 portland
16 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
17 31 Bennett Shane 30
18 329 Robert Brown GET FIT Cycling 33 Portland
19 714 Evan Siroky Therapeutic Associates Racing 29 Portland
20 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 32 Portland
21 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 34 Portland
22 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland
23 Hutch's
24 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND
25 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 37 Portland
26 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Vancouver
27 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
28 8008 Killian Bailey 18 Vancouver
29 167 Kent Ross 18
30 33 Jesse Coombs 44 Corvallis
DNF 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
DNF 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 43 Portland
DNF 546 Eddie Wang River City Bicycles 37 Portland
DNF 321 David Hart 45 Camas
DNF 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17

Men 4/5

Num Name Team Age City
1 1 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 34 Portland
2 425 Alistair Corkett Rogue 23 portland
3 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland
4 5264 Kyle Mensing 27 Portland
5 3 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 23 Portland
6 4079 Nils Tillstrom BriHOP Racing 34 Portland
7 9 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
8 5035 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 34 Portland
9 443 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton
10 5096 Sean Hunter Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland
11 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland
12 8053 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18 Happy Valley
13 69 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
14 411 Matt Bloom GET FIT Cycling 24 Portland
15 4015 Stephen Salter 35 portland
16 5230 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland
17 8019 Thomas Ring 18 Portland
DNF 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland
2 20 Sydney Running Ironclad Cycling Team 28 Portland
3 35 Cristina Mihaescu Ironclad Cycling Team 35 Portland
4 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 27 Portland
5 297 Erin Goodall Ironclad Cycling Team 25 Portland
6 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
7 245 Amy Shepard Black Lodge Cycling 29 Portland
8 21 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 41 Portland
9 230 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
10 203 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland
11 226 Daphne Moore Hammer Velo 48 Portland
12 229 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland
13 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland
14 208 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 14 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 28 Portland
2 7093 Angela Horton Gapay Hammer Velo 48 Cornelius
3 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 38 Portland
4 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland
5 7054 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland
6 7111 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland
7 7009 Jordan Faulds
8 7079 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland
9 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35 Portland
10 7034 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland
11 7065 Lisa Walker 55 Portland