Dirty Circles

Woodland, WA
Sun, March 2 to Sun, March 16, 2014

Overall Series Standings

If you have questions or corrections, please email David Saltzberg.

Updated March 25, 2014 at 9:03 PM

Junior

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 100.0 80.0 80.0 17 Portland 260
2 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 80.0 60.0 40.0 17 Portland 180
3 Keelan Ontiveros 100.0 60.0 14 Portland 160
4 Braden Fridell 60.0 45.0 32.0 15 Milwaukie 137
5 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 45.0 50.0 24.0 15 Vancouver 119
6 Kent Ross 100.0 18 100
7 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 32.0 36.0 29.0 14 Lake Oswego 97
8 Cooper Irwin Hapi-Go! 36.0 32.0 16.0 16 Woodland 84
9 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 29.0 26.0 18.0 11 Portland 73
10 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 40.0 26.0 14 Gaston 66
11 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 22.0 20.0 13.0 17 Clackamas 55
12 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 50.0 13 eugene 50
12 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 50.0 16 Portland 50
14 Nathanael Hart Hapi-Go! 29.0 20.0 12 Washougal 49
15 Kelton Smith 26.0 22.0 15 48
16 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45.0 15 Happy Valley 45
17 matthieu giraud 40.0 18 silverton 40
18 Parker Green Beaverton Bicycle Club 0.0 24.0 14.0 12 Fairview 38
19 Erik Hammerquist Capitol Velo 36.0 16 Keizer 36
20 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 22.0 10.0 12 Portland 32
21 zeke Linn 24.0 24
22 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15.0 15 Washougal 15
23 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12.0 11 Milwaukie 12
24 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11.0 14 Clackamas 11
25 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 9.0 11 Portland 9

Masters Men 1/2/3 35+

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 Steve Remy Guinness Cycling Team 100.0 29.0 44.0 47 Gresham 173
2 Craig Hamilton 40.0 114.0 46 154
3 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 50.0 78.0 47 Portland 128
4 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 112.0 46 Eugene 112
5 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 66.0 36.0 41 Portland 102
6 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 60.0 40.0 40 Portland 100
7 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36.0 22.0 40.0 48 Lake Oswego 98
8 Cort Buchholz HCH-RPM Mortgage Cycling Team 96.0 37 Lake Oswego 96
9 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 12.0 32.0 50.0 45 portland 94
10 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team 90.0 39 Tigard 90
11 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 80.0 36 Portland 80
12 Steve Wright 78.0 47 Beaverton 78
13 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 50.0 24.0 50 Portland 74
14 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 32.0 26.0 46 Portland 58
15 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 14.0 18.0 16.0 48 Vancouver 48
16 Yann Blindert 45.0 40 Portland 45
16 John Mitchem 45.0 51 Portland 45
16 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 45.0 44 Dupont 45
19 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 20.0 24.0 45 Portland 44
20 David Masuda Therapeutic Associates Racing 26.0 15.0 43 Portland 41
21 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 11.0 20.0 56 Portland 31
22 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 29.0 42 Keizer 29
22 Jeff Gaeckle 29.0 44 29
24 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team 26.0 44 Tigard 26
25 Sage Freeman Soraz Racing p/b CAPA 15.0 10.0 41 Salem 25
26 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 24.0 43 Lake Oswego 24
27 Ryan Jarrell 4.0 18.0 40 22
27 David Root Therapeutic Associates Racing 22.0 49 Vancouver 22
27 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 22.0 39 tigard 22
30 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 16.0 5.0 42 West Linn 21
31 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 20.0 47 Lake Oswego 20
32 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5.0 14.0 57 Portland 19
33 Bruce Connelly Nike Cycling 18.0 51 Portland 18
33 Scott Goodrich HCH-RPM Mortgage Cycling Team 18.0 39 Camas 18
33 Jeff Mitchem 12.0 6.0 54 Portland 18
36 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 13.0 3.0 37 Happy Valley 16
36 Mike Buechel 16.0 45 Portland 16
38 Dave Davis 15.0 36 Portland 15
39 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14.0 48 Portland 14
40 Jason Feig 13.0 41 Clackamas 13
40 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 13.0 45 Portland 13
42 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4.0 8.0 49 Portland 12
42 Keith Knowles 8.0 4.0 43 Beaverton 12
42 Tommie Ghilarducci Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12.0 46 Portland 12
45 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 11.0 40 Hood River 11
45 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11.0 49 SALEM 11
47 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10.0 43 Sherwood 10
47 Dickie Mallison 10.0 55 Portland 10
49 Nate Magaret 9.0 43 Portland 9
49 Michael Pruitt Cucina Fresca 9.0 43 Seattle 9
49 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 9.0 43 Portland 9
52 James Newman HCH-RPM Mortgage Cycling Team 7.0 43 Portland 7
52 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 7.0 46 Portland 7
52 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 7.0 41 Portland 7
55 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 6.0 45 portland 6
55 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 6.0 44 Portland 6
57 Amit Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5.0 43 Portland 5
58 Robert Velez 3.0 42 3
59 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes 2.0 40 Lake Oswego 2

Masters Men 3/4 35+

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 Peter Seelig Dr Will Bar 100.0 78.0 96.0 40 Portland 274
2 Jerrol Lackey 80.0 90.0 74.0 45 Portland 244
3 Jamie Mikami Veloforma 100.0 118.0 44 Portland 218
4 Bill Dolan 40.0 50.0 40.0 37 130
5 John Prosser Pacific Power Blue Sky 50.0 15.0 32.0 47 Hillsboro 97
6 Matthew S Martel Interurban 54.0 26.0 49 Portland 80
7 Eric Moody Rogue 60.0 13.0 43 Hood River 73
8 Ryan Morgan 24.0 45.0 40 Portland 69
9 Andrew Hayes Rogue 45.0 9.0 13.0 39 White Salmon 67
10 David Hart 32.0 24.0 45 Camas 56
11 Matt Radich Dr Will Bar 32.0 20.0 45 Lake Oswego 52
12 Keith Levesque Rogue 36.0 15.0 43 Portland 51
13 Alan Sutton Dr Will Bar 50.0 42 Portland 50
14 Neil Green Therapeutic Associates Racing 45.0 40 Fairview 45
15 jon thomsen Dr Will Bar 16.0 20.0 44 Lake Oswego 36
15 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 36.0 39 Portland 36
15 Brian Lynch Dr Will Bar 7.0 29.0 38 Portland 36
15 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 36.0 41 Portland 36
19 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 29.0 39 Portland 29
20 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing 26.0 47 Portland 26
21 Steven Potter Hammer Velo 11.0 14.0 43 Portland 25
22 Richard Rosko Hammer Velo 22.0 46 Portland 22
22 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 22.0 43 Sherwood 22
24 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18.0 45 Portland 18
24 Vince Blaney Dr Will Bar 18.0 40 Portland 18
26 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16.0 42 Bend 16
27 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14.0 46 portland 14
28 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 12.0 47 Portland 12
29 Wayne Boyle Interurban 10.0 49 Portland 10
30 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team 8.0 46 Portland 8

Masters Men 3/4 50+

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 Tony Dirks Rogue 80.0 61.0 62.0 50 Hood River 203
2 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 100.0 70.0 55 Portland 170
3 Eric Anderson Dr Will Bar 32.0 60.0 40.0 52 Gresham 132
4 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 24.0 100.0 51 Portland 124
5 stephen Holmes crank 60.0 40.0 22.0 50 portland 122
6 Jonathan Lyons Hammer Velo 50.0 26.0 32.0 56 Portland 108
7 Doug Brecht crank 24.0 50.0 29.0 50 Portland 103
7 Will Harden Dr Will Bar 29.0 29.0 45.0 53 Tigard 103
9 Jeff Tedder Hammer Velo 100.0 54 Portland 100
10 Steve Thompson 80.0 60 80
10 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 80.0 53 Hood River 80
12 Joe Hamilton 36.0 12.0 14.0 58 Vancouver 62
13 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 22.0 13.0 24.0 52 Hillsboro 59
14 Alan Whitney 45.0 0.0 12.0 54 Tualatin 57
15 Eric Szczukowski 36.0 18.0 53 Portland 54
16 Larry Hiday Ironclad Cycling Team 32.0 16.0 57 Battle Ground 48
17 Tony Coca Rogue 40.0 7.0 51 Sandy 47
18 Mitch Gold Dr Will Bar 26.0 20.0 53 Portland 46
19 David Thielen II Dr Will Bar 20.0 14.0 6.0 54 Vancouver 40
20 Kevin Billingsley Veloforma 36.0 51 Portland 36
21 Greg Estes Hammer Velo 20.0 11.0 58 Portland 31
22 Darren Ferris Hammer Velo 26.0 50 Portland 26
23 Tracy Marks 15.0 9.0 59 Portland 24
24 Steve Long Team ESC Bio Racer 22.0 61 Milwaukie 22
25 Darell Provencher Team Rose City 18.0 60 West Linn 18
26 Stan Gardner 16.0 51 Beaverton 16
27 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 15.0 55 Ridgefield 15
28 Jon Gornick Interurban 13.0 58 Portland 13
29 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10.0 55 Hillsboro 10
30 Gordy bolstad 8.0 61 Snohamish 8

Masters Men 4/5 35+

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 Darren Ferris Hammer Velo 80.0 50.0 52.0 50 Portland 182
2 Aaron Even 12.0 100.0 40.0 44 Portland 152
3 Dean Futrell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 9.0 80.0 50.0 41 Beaverton 139
4 Louis Liu 36.0 100.0 136
5 Robert Wolcott Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32.0 80.0 41 Newberg 112
6 Richard Rosko Hammer Velo 45.0 36.0 24.0 46 Portland 105
7 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 100.0 39 Portland 100
8 Cliff Allen Velominati Racing 15.0 45.0 32.0 43 Portland 92
9 G Ellis 20.0 60.0 8.0 58 Portland 88
10 Michael Kosmala Team S+M 50.0 22.0 12.0 42 Tigard 84
11 Judd Eustice Team S+M 16.0 32.0 21.0 53 Portland 69
12 John Hatfield 40.0 25.0 46 Portland 65
13 Michael Hopkins Team Planet X USA 3.0 60.0 40 Portland 63
14 Jamie Fitzgerald Veloforma 60.0 48 Portland 60
15 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14.0 16.0 24.0 45 Portland 54
16 Lloyd Connelly DNR Cycling 45.0 46 Portland 45
17 Mark Jensen Team Planet X USA 6.0 14.0 22.0 48 Gladstone 42
18 Rod Mitchell 22.0 20.0 46 Portland 42
19 Chris Roberts Hammer Velo 11.0 29.0 43 Portland 40
20 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0.0 26.0 14.0 36 Portland 40
21 Tim Stalsberg Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40.0 51 Portland 40
22 Rick Boston 26.0 4.0 48 Portland 30
23 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 15.0 14.0 49 Vancouver 29
23 Webster Wilson 29.0 42 Portland 29
23 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29.0 52 milwaukie 29
26 Tim Dorman Camas Bike and Sport 4.0 24.0 54 Vancouver 28
26 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 8.0 20.0 45 Portland 28
28 mike meier Camas Bike and Sport 8.0 18.0 49 Vancouver 26
28 Joe Malibu Kim Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26.0 46 Portland 26
30 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 24.0 51 Portland 24
31 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 5.0 12.0 3.0 55 Hillsboro 20
31 David Thielen II Dr Will Bar 7.0 13.0 54 Vancouver 20
33 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18.0 53 Portland 18
33 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 18.0 56 Eugene 18
35 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 10.0 7.0 41 portland 17
36 Greg Stokes Hammer Velo 16.0 44 Portland 16
37 Jamie Laird 13.0 2.0 15
37 James Webb Beaverton Bicycle Club 11.0 4.0 48 Portland 15
39 Steven Potter Hammer Velo 9.0 5.0 43 Portland 14
40 Stefan Furst Camas Bike and Sport 13.0 57 Vancouver 13
41 Jeff Boehlke The Spokesmen 0.0 11.0 48 Battle Ground 11
41 Tom Kelly Team Planet X USA 1.0 10.0 62 Portland 11
43 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 10.0 55 Portland 10
44 Robert Umberhandt HCH-RPM Mortgage Cycling Team 7.0 37 Portland 7
45 Kirksey Neumeyer Hammer Velo 6.0 35 Portland 6
46 Conrad Kornmann 5.0 37 Seattle 5
47 sean galloway 3.0 49 Portland 3
48 Andrew T. Burns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2.0 55 2
49 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1.0 40 Portland 1

Men 1/2/3

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 100.0 92.0 55.0 17 Eugene 247
2 Martin Acosta 50.0 64.0 40.0 26 Portland 154
3 Steven Beardsley Gentle Lovers 60.0 92.0 32 Portland 152
4 Marek Litinsky 26.0 118.0 34 Beaverton 144
5 Kent Ross 2.0 60.0 76.0 18 138
6 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 11.0 116.0 32 Portland 127
7 Mike Kath Therapeutic Associates Racing 16.0 26.0 50.0 36 portland 92
8 Grant McElroy 45.0 40.0 16 Portland 85
9 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 80.0 20 Vancouver 80
10 David Sherman Therapeutic Associates Racing 29.0 36.0 7.0 49 Portland 72
11 Casey Ehrman Therapeutic Associates Racing 32.0 3.0 32.0 28 Portland 67
12 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 45.0 20.0 50 Portland 65
13 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 15.0 36.0 47 Portland 51
14 Cole Hilton GET FIT Cycling 36.0 12.0 30 Portland 48
15 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 10.0 9.0 22.0 34 Portland 41
15 Logan Evans GET FIT Cycling 29.0 12.0 24 Hillsboro 41
17 Derik Archibald 40.0 38 40
18 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 7.0 13.0 14.0 32 PORTLAND 34
19 Robert Brown GET FIT Cycling 13.0 20.0 33 Portland 33
19 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 24.0 9.0 32 Portland 33
19 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 18.0 15.0 17 Portland 33
22 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 32.0 43 Lake Oswego 32
22 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 32.0 56 Portland 32
22 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 22.0 10.0 27 Astoria 32
25 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 29.0 32 Portland 29
26 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 26.0 28 Portland 26
26 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 26.0 45 portland 26
28 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA 24.0 28 Battleground 24
28 Chris Haverty 24.0 46 Portland 24
30 Jerrol Lackey 22.0 45 Portland 22
31 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 4.0 4.0 13.0 29 Portland 21
32 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 20.0 44 Dupont 20
33 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 18.0 46 Eugene 18
34 Craig Hamilton 16.0 46 16
35 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 5.0 10.0 34 Vancouver 15
35 Galen Mittermann HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15.0 34 Eugene 15
37 Brad Winn 14.0 31 14
37 Shane Bennett 14.0 30 14
39 Evan Siroky Therapeutic Associates Racing 12.0 29 Portland 12
40 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 0.0 11.0 17 Portland 11
40 Andrew Suchocki 11.0 35 Portland 11
42 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 9.0 36 Portland 9
43 Unknown 8.0 8
43 Eddie Wang River City Bicycles 0.0 8.0 37 Portland 8
43 Cameron Beard 8.0 16 Bend 8
46 David Root Therapeutic Associates Racing 7.0 49 Vancouver 7
47 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 6.0 37 Portland 6
47 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 6.0 30 Portland 6
49 Adam Angert BriHOP Racing 5.0 29 Portland 5
50 Killian Bailey 3.0 18 Vancouver 3
51 David Masuda Therapeutic Associates Racing 0.0 2.0 43 Portland 2
52 Jesse Coombs 1.0 44 Corvallis 1
52 Steve Wright 1.0 47 Beaverton 1

Men 4/5

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 100.0 22.0 52.0 34 Portland 174
2 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32.0 60.0 72.0 34 Portland 164
3 Alistair Corkett Rogue 80.0 26.0 29.0 23 portland 135
4 David Prats Pacific Power Blue Sky 45.0 80.0 41 Corvallis 125
5 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 20.0 50.0 50.0 18 Portland 120
6 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 60.0 36.0 9.0 40 Portland 105
7 Michael Buckiewicz Guinness Cycling Team 100.0 26 Portland 100
7 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 100.0 34 Portland 100
9 Stephen Salter 16.0 13.0 55.0 35 portland 84
10 Nils Tillstrom BriHOP Racing 40.0 24.0 18.0 34 Portland 82
11 Emmett Culp 80.0 21 Portland 80
12 John Lin Therapeutic Associates Racing 24.0 29.0 14.0 31 Portland 67
13 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 15.0 11.0 40.0 31 Portland 66
14 Kyle Mensing 50.0 11.0 27 Portland 61
15 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 29.0 24.0 34 Beaverton 53
16 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 47.0 30 Aloha 47
16 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15.0 32.0 15 Happy Valley 47
18 Kyle McCall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45.0 23 Portland 45
19 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 40.0 17 Eugene 40
20 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36.0 23 Portland 36
21 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 32.0 25 Portland 32
22 Thomas Ring 14.0 12.0 5.0 18 Portland 31
23 Sean Hunter Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26.0 26 Portland 26
23 Michael Horton 26.0 26 LaCenter 26
25 Matthew Klein 22.0 24 Corvallis 22
25 Troy Sexton 10.0 12.0 31 Portland 22
25 Anthony DiSano Rogue 16.0 6.0 23 Clackamas 22
25 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22.0 18 Happy Valley 22
29 August Frank Life Cycle Racing Team 20.0 21 Eugene 20
29 Matthew Brock 20.0 33 Portland 20
31 Ben Elder 18.0 16 18
31 Matt Bloom GET FIT Cycling 18.0 24 Portland 18
33 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 16.0 15 Vancouver 16
34 David Horton 14.0 26 La Center 14
35 Dylan McShooter Guinness Cycling Team 13.0 24 portland 13
36 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 10.0 15 Washougal 10
37 Harry Zimba West End Jr 8.0 18 Lake Oswego 8
38 Ben Tankus 7.0 20 corvallis 7
39 Zachary Goude Team Planet X USA 4.0 32 Portland 4

Women 1/2/3

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 100.0 100.0 116.0 42 Portland 316
2 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 20.0 80.0 64.0 29 Portland 164
3 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40.0 60.0 45.0 40 Portland 145
4 Amy Shepard Black Lodge Cycling 36.0 78.0 29 Portland 114
5 Daphne Moore Hammer Velo 24.0 45.0 36.0 48 Portland 105
6 Erin Goodall Ironclad Cycling Team 45.0 40.0 25 Portland 85
7 Cristina Mihaescu Ironclad Cycling Team 60.0 24.0 35 Portland 84
8 Starla Teddergreen 80.0 35 Portland 80
8 Sydney Running Ironclad Cycling Team 80.0 28 Portland 80
10 Hannah McDade 50.0 29.0 17 Tigard 79
11 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29.0 36.0 49 Portland 65
12 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 40.0 20.0 27 Portland 60
13 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 50.0 27 Portland 50
14 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing 42.0 39 Portland 42
15 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing 38.0 32 Portland 38
16 Lori Brault Beaverton Bicycle Club 32.0 43 Portland 32
16 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 32.0 41 Portland 32
18 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 26.0 34 Portland 26
19 Sarah Tisdale 22.0 44 Hillsboro 22
19 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 22.0 26 Portland 22
21 Mielle Blomberg Team S+M 18.0 43 Portland 18
21 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 18.0 39 Vancouver 18

Women 4/5

Name Team Race 1 Race 2 Race 3 Age City Points
1 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 100.0 100.0 28 Portland 200
2 Angela Horton Gapay Hammer Velo 80.0 80.0 48 Cornelius 160
3 Hilary Luther 43 Degrees 100.0 36.0 38 Portland 136
4 Susannah Hart Hapi-Go! 80.0 50.0 17 Washougal 130
5 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29.0 60.0 24.0 35 Portland 113
6 Lisa Walker 24.0 50.0 55 Portland 74
7 Allison Medellin Hammer Velo 60.0 35 Portland 60
7 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 60.0 38 Portland 60
9 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 50.0 34 Portland 50
10 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 45.0 33 Portland 45
10 Catherine Cooper Ironclad Cycling Team 45.0 42 Portland 45
12 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 40.0 32 Portland 40
12 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA 40.0 24 portland 40
14 Jordan Faulds 36.0 36
15 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 32.0 37 Portland 32
15 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 32.0 32 Portland 32
17 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29.0 37 Portland 29
18 Bekah Cohen 26.0 28 Portland 26
18 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 26.0 43 Portland 26