Fazio Farms

Portland, OR
September 7, 2014
If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 10, 2015 at 4:16 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 105 Matt Jamison 33 Portland 4
2 110 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 4
3 26 Peter Hand 41 Portland 4
4 101 justin tunis 34 portland 4
5 28 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
6 104 Kevin Bransford 31 Lake Oswego 4
7 107 jeff copus 45 portland 4
8 35 Alastair Cox 26 4
9 9 Zachary Goude Team Planet X USA 32 Portland 4
10 102 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 4
11 106 Robin Maloney 41 Portland 4
12 111 Steven Rose Steven Rose 41 Portland 4
13 109 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4
14 108 Beau Burggraff 42 Portland 3
DNF 112 David George 32 Portland 3
DNF 103 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 51 Oregon City 3
DNF 27 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 2
DNF 44 Brad Davidson 32 Portland 1
DNF 6 John Morehead Camas Bike and Sport 51 Washougal 1

Beginner Women

Num Name Laps
1 742 sara stille 4
2 741 Autumn Shreve 4

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 21 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 38 Portland 11
2 56 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing 28 Corvallis 11
3 999 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 41 Portland 10
4 59 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland 10
5 6 James Rowan Colavita SW 28 Bend 10
6 58 Scott Warren 31 Portland 10
7 55 Dave Davis Ironclad Cycling Team 36 Portland 9
DNF 52 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 26 Bend 6
DNF 8 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 4
DNF 54 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 1
DNF 11 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 5 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland 7
2 8 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 7
3 106 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 7
4 108 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 30 Portland 7
5 105 Joshua DeGraff 38 Beaverton 7
6 30 alex lygo Beaverton Bicycle Club 19 portland 6
7 104 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team 39 Lake Oswego 6
8 57 Ben Tankus Vertebrata Chiropractic Cycling 20 corvallis 6
9 102 Texas Lawton 6
10 101 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty Switchblade 37 Portland 5
DNF 103 Joel Crouch Ironclad Cycling Team 38 Portland 2
DNF 109 Travis Parker 34 Portland 2

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 100 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 6
2 101 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 35 PORTLAND 6
3 103 Scott Gerwig 46 Portland 6
4 108 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link 33 PORTLAND 6
5 102 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 5
6 104 Nick Besson 30 Portland 5
7 105 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5
8 38 Douglas Gresham 37 Portland 5
9 107 Andy Morris 44 Portland 5
10 4 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA 33 Portland 5
11 34 Kyle Pratuch 27 Portland 5
DNF 106 Ryan Schanno Talladega Bikes 30 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 726 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 6
2 712 Jeremiah Hartley J & K Holdings 31 Portland 5
3 754 Rex Buchanan Soraz Racing p/b CAPA 32 Vancouver 4
4 753 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 45 Portland 4
5 752 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland 4
6 751 Jon Ervin 42 Gaston 4

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 2 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
2 11 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
3 59 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 3
4 57 Luke Soto 11 Sherwood 3
5 12 Jakob Stoller Cat in the Hat 12 Portland 3
6 58 Andrew Ard 10 Sherwood 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 60 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 3

Junior Men 15-16

Num Name Team City Laps
1 56 Paul Furst Camas Bike and Sport Vancouver 4
2 3 Cooper Irwin Hapi-Go! Woodland 4
3 6 Zach Lang Hapi-Go! Oregon City 3

Junior Women 10-12

Num Name Team Laps
1 852 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 3
2 853 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 3

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 851 Catherine Lehman Interurban 15 Portland 2

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 344 Jeff Curtes 45 10
2 335 Rick Metz bicycleattorney.com 46 Portland 10
3 338 Nicholas Leritz Team S+M 43 Portland 9
4 331 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 9
DNF 306 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus 6
DNF 332 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
DNF 386 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 4

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 570 Andrew Filer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 43 Portland 6
2 669 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 41 Keizer 6
3 662 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview 6
4 571 Mike Heenan 40 Portland 6
5 573 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 6
6 608 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 6
7 560 ILe Powell Team S+M 45 Portland 6
8 666 Jeffrey Struck 6
9 563 Jerald Winfrey Twin Six 39 Tigard 6
10 664 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42 West Linn 6
11 605 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 6
12 557 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6
13 615 Colin Cunningham 46 Portland 6
14 661 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 6
15 665 Isaac Frost Green Submarine Records 35 Portland 5
16 667 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland 5
DNF 574 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose 4
DNF 668 Ryan Linville 43 Portland 2
DNF 663 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 350 Michael Tabtabai 36 Portland 7
2 327 Rolland Hayden Holy Moly Velo 35 Keizer 7
3 462 Chris Burke Stumptown Cycling Club 37 Portland 7
4 368 Kevin Dickson 45 Portland 7
5 451 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 6
6 452 Steven Soto 41 Sherwood 6
7 463 Marc Angelo TheClymb.com 43 Portland 6
8 457 Mike Lurie Garnish Apparel 45 Portland 6
9 453 Michael Ard 42 Sherwood 6
10 458 Max Frixione 41 Portland 6
11 339 Charles Barrett 47 Portland 6
12 454 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 37 Portland 6
13 456 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 6
14 397 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 43 Vancouver 6
15 369 Bjoern Brunner 45 Portland 6
16 464 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 40 Portland 5
17 461 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 42 portland 5
18 465 jason schroeder Therapeutic Associates Racing 36 Boring 4
DNF 321 Mark McMurtry Velominati Racing 44 Portland 2
DNF 455 Brian Ratliff 43 Degrees 35 Hillsboro 2
DNF 459 Hagai Tavori Hammer Velo 37 Portland 1
DNF 315 Josh Platis Rubicon 43 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 307 Greg Talbert Focus Bikes 52 Portland 6
2 264 Tony Dirks Rogue 50 Hood River 6
3 262 Michael Metz bicycleattorney.com 52 Portland 6
4 255 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 6
5 268 Mark Stoller Cat in the Hat 53 Portland 6
6 254 Alan Thomason Deschutes Brewery 54 Bend 5
7 326 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver 5
8 327 Barry Rich RVC 56 Portland 4
DNF 329 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 508 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 6
2 500 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 6
3 328 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 5

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 37 Sharon Anderson Trusty Switchblade 45 Portland 5

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 521 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 5
2 524 Patti Wolfe TrailRags Cycling Team 45 Brownsville 5
3 522 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4
DNF 523 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 1

Masters Women 45+

Num Name Team Age Laps
1 626 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 5
2 609 Suzy Renn Team Slow 45 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 503 Brian Kesselman Ruckus Test Team 38 Portland 7
2 601 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 7
3 607 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 7
4 604 Robert Carver Ironclad Cycling Team 33 Portland 7
5 511 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 7
6 605 Matt Radich Dr Will Bar 45 Lake Oswego 6
7 505 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 32 Portland 6
8 600 Patrick Gillham 5
9 533 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 5
10 536 Dan Renn Team Slow 44 Portland 5
11 606 Norrene Godfrey Team Godfrey 49 Vancouver 5
DNF 524 Ryan Garner Team Planet X USA 33 Eugene 4
DNF 539 Scott Barker 45 Portland 3
DNF 602 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 2
DNF 608 Ryan Barrett 34 Portland 2
DNF 515 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 869 Laura Winberry 30 10
2 868 Tina Brubaker 9
3 883 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 27 Portland 9
4 872 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 9
5 881 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 9
6 854 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 8
7 867 Jenn Levo Ironclad Cycling Team 34 Portland 8

Women B

Num Name Team Age Laps
1 131 Sydney Running Ironclad Cycling Team 28 5
2 114 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 33 5
3 104 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 36 5
4 116 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 30 4
5 100 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 4
DNF 132 Angharad Porteous 26 3

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 294 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 4
2 292 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland 4
3 291 Ingrid Jackson 4