OBRA TT

Peoria, OR
August 9, 2014

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 21, 2014 at 3:25 AM

Eddy Men

Num Name Team Time
1 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 1:01:53
2 498 Jason Penry 1:04:18
3 382 Adam Kennedy English Cycles 1:04:24
4 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 1:05:38
5 5176 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 1:06:37
6 5089 Michael Hopkins Team Planet X USA 1:06:56
7 5619 Rick Krabbe Pacific Power Blue Sky 1:23:01
8 18 Shaun Sullivan 1:28:14

Eddy Women

Num Name Team Time
1 7205 Anne Haddock Pacific Power Blue Sky 1:25:50
2 7124 Caroline Sullivan Pacific Power Blue Sky 1:33:20

Junior Men 10-12

Num Name Team Time
1 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 20:24
2 9039 Naja Slawta Land Shark 21:38
3 5970 Mulu Slawta Land Shark 22:29

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 8065 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16:23
2 8032 Grayson Szczukowski 24:00

Junior Men 15-16

Num Name Team Time
1 8071 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks 32:14
2 8068 Aaron King Capitol Velo 33:25
3 8050 Alex White Word-RCB by Cyclisme 34:26
4 8070 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 34:51

Junior Women 10-12

Num Name Team Time
1 8154 Anika Havlik Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 23:24

Junior Women 10-14

Name Team Time
1 Anika Havlik Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:51:28.8
2 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:01:36.0

Junior Women 13-14

Num Name Team Time
1 8031 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:00

Junior Women 15-18

Name Team Time
1 Gillian Bergmann Word-RCB by Cyclisme 40:30
2 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53:20

Junior Women 17-18

Num Name Team Time
1 7016 Gillian Bergmann Word-RCB by Cyclisme 40:30
2 8022 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53:20

Masters Men 30-39

Name Team Time
1 Jeffrey Pollock Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 0:57:36
2 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:58:18
3 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:09:01

Masters Men 35-39

Num Name Team Time
1 700 Jeffrey Pollock Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 0:57:36
2 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 0:58:18
3 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:09:01

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:57:48
2 3051 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:01:45
3 628 Jon Frommelt bicycleattorney.com 1:04:05

Masters Men 40-49

Name Team Time
1 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 0:53:54
2 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 0:57:08
3 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:57:48
4 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:59:17
5 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:01:45
6 Jon Frommelt bicycleattorney.com 1:04:05
7 Timothy Bergmann Word-RCB by Cyclisme 1:09:14

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 0:53:54
2 171 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team 0:57:08
3 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:59:17
4 619 Timothy Bergmann Word-RCB by Cyclisme 1:09:14

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 4461 Kerry Farrell 0:56:46
2 119 Mick Walsh RAO/Imperial River Racing 0:58:59
3 3063 Dean Anderson crank 0:59:53
4 3018 John Slawta Land Shark 1:00:25
5 5149 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:01:03
6 5011 Mark Bradley 1:01:34
7 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:03:25
8 326 Ronald Brigham Team ESC Bio Racer 1:03:44
9 5059 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 1:04:22
10 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 1:05:19
11 5180 Steve Ridgeway 1:05:31
12 480 Eric Szczukowski 1:06:02
13 5376 David MacFarlane 1:13:04

Masters Men 50-59

Name Team Time
1 Kerry Farrell 0:56:46
2 Clif Cassidy 0:57:03
3 Mick Walsh RAO/Imperial River Racing 0:58:59
4 Dan Vrijmoet 0:59:26
5 Dean Anderson crank 0:59:53
6 John Slawta Land Shark 1:00:25
7 Mark Newsome Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:01:03
8 Mark Bradley 1:01:34
9 Clint Ebert bicycleattorney.com 1:01:57
10 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:03:25
11 Ronald Brigham Team ESC Bio Racer 1:03:44
12 Jeff Jones 1:03:47
13 Paul Mautner Veloforma 1:04:16
14 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 1:04:22
15 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 1:05:19
16 Steve Ridgeway 1:05:31
17 Eric Szczukowski 1:06:02
18 Dan Davis WebCyclery.com 1:08:21
19 John Henry Maurice Capitol Velo 1:11:40
20 Michael Richardson 1:12:49
21 David MacFarlane 1:13:04
22 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 1:13:13
23 David Smith 1:13:19

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 9055 Clif Cassidy 0:57:03
2 854 Dan Vrijmoet 0:59:26
3 3000 Clint Ebert bicycleattorney.com 1:01:57
4 4218 Jeff Jones 1:03:47
5 561 Paul Mautner Veloforma 1:04:16
6 3111 Dan Davis WebCyclery.com 1:08:21
7 5136 John Henry Maurice Capitol Velo 1:11:40
8 5178 Michael Richardson 1:12:49
9 5191 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 1:13:13
10 4214 David Smith 1:13:19
DNS 595 John OBrien
DNS 493 john nicholas DNR Cycling
DNS 679 Scott Toll

Masters Men 60+

Name Team Time
1 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 0:56:56.0
2 Gregory Hartman Team Rose City 1:00:10.0
3 Timothy Elliott 1:01:26.0
3 Tom Webb Team Rose City 1:01:26.0
5 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 1:03:55.0
6 Steve Long Team ESC Bio Racer 1:04:09.0
7 Marc Thompson 1:05:07.0
8 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 1:07:32.0
9 Tom Kelly Team Planet X USA 1:10:17.0
10 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 1:10:24.0
11 Scott Ryman 1:12:11.8
12 Tom Dean 1:14:19.4
13 Roger Johnson 1:14:26.0
14 Loren Russell 1:15:18.8
15 Ron Magnus bicycleattorney.com 1:16:07.2
16 Thom Meyers 1:17:08.8
17 Dick Richardson Capitol Velo 1:21:37.2
18 Edward Lanton 1:22:56.0
19 Larry Hunter Trinity Bikes 1:32:52.6

Masters Men 60-64

Num Name Team Time
1 181 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 0:56:56
2 367 Gregory Hartman Team Rose City 1:00:10
3 547 Tom Webb Team Rose City 1:01:26
4 5045 Timothy Elliott 1:01:26
5 4028 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 1:03:55
6 707 Steve Long Team ESC Bio Racer 1:04:09
7 3138 Marc Thompson 1:05:07
8 5064 Steve Gerdemann Pacific Power Blue Sky 1:07:32
9 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 1:10:17
10 5122 Edward Lanton 1:22:56

Masters Men 65+

Num Name Team Time
1 4197 Daniel Caldwell Sunnyside Sports 32:00
2 4092 Scott Ryman 32:49
3 5036 Tom Dean 33:47
4 4215 Roger Johnson 33:50
5 5186 Loren Russell 34:14
6 133 Ron Magnus bicycleattorney.com 34:36
7 9 Thom Meyers 35:04
8 15 Dick Richardson Capitol Velo 37:06
9 5094 Larry Hunter Trinity Bikes 42:13

Masters Women 30-39

Name Team Time
1 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:23:28

Masters Women 35-39

Num Name Team Time
1 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:23:28

Masters Women 40-44

Num Name Team Time
1 7061 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 1:05:17
2 266 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing 1:11:17

Masters Women 40-49

Name Team Time
1 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 1:05:17
2 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 1:06:53
3 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing 1:11:17

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 16 Joanne Eastwood Deschutes Brewery 1:06:53

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 7099 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 1:09:07
2 7242 Andriana 'Muffy' Kruger 1:34:56

Masters Women 50-59

Name Team Time
1 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 1:09:07.0
2 mary ross Multnomah Athletic Club 1:11:36.6
3 Laura Wanker 1:15:12.2
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1:24:55.2
5 Heather Saviage Beaverton Bicycle Club 1:25:32.6
6 Darlene Jenkins Hutch's-Slocum-Co-Motion 1:31:44.4
7 Andriana 'Muffy' Kruger 1:34:56.0

Masters Women 55+

Num Name Team Time
1 234 mary ross Multnomah Athletic Club 32:33
2 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:47
3 7066 Laura Wanker 34:11
4 5575 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks 36:22
5 7020 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 38:26
6 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 38:36
7 7171 Heather Saviage Beaverton Bicycle Club 38:53
8 7029 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 40:25
9 5578 Darlene Jenkins Hutch's-Slocum-Co-Motion 41:42

Masters Women 60+

Name Team Time
1 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:47
2 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks 36:22
3 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 38:26
4 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 40:25

Men Category 1/2

Num Name Team Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 53:44
2 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 54:20
3 725 Lee Ordonez English Cycles 54:22
4 857 Dillon Caldwell Therapeutic Associates Racing 55:10
5 158 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 56:23
6 714 Evan Siroky Guinness Cycling Team 57:33
7 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 58:01
8 178 Alex Telitsine 58:12

Men Category 3

Num Name Team Time
1 601 Neil Byzick 0:57:30
2 3136 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 0:58:01
3 506 Andrew Neill English Cycles 0:59:19
4 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 1:00:06
5 633 Bryant Howard 1:01:58
6 332 bruce carter Team ESC Bio Racer 1:02:58
7 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 1:12:33
8 345 Joe Cipale Team Rose City 1:17:01

Men Category 4/5

Num Name Team Time
1 5692 Greg Hamm 1:00:44
2 474 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:02:49
3 20 jeff Marsh 1:03:47
4 5024 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 1:03:54
5 5268 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 1:05:38
6 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1:05:55
7 4051 Steven Basden Team 10 Barrel 1:06:36
8 462 Mark Jensen Team Planet X USA 1:10:57
DNF 22 Jacob Johnson

Tandem/Recumbent

Num Name Time
1 574 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 57:19

Women Category 1/2

Num Name Team Time
1 200 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:00:27
2 205 Anna Christiansen Ironclad Cycling Team 1:00:53
3 216 Rachel Lee Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1:01:28
4 292 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:06:31
5 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:06:37
6 227 Martha Walsh RAO/Imperial River Racing 1:07:41

Women Category 3

Num Name Team Time
1 233 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 1:05:37

Women Category 4/5

Num Name Team Time
1 7105 Diane Smith 1:06:49
2 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:07:08
3 21 ashley johnson 1:09:32
4 7170 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1:09:44
5 7173 Sara Slawta Land Shark 1:10:08
6 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:12:14
7 7044 Kendall Nelson 1:14:08
8 19 Britni Hamm 1:38:28