High Desert Omnium - Time Trial

Bend, OR
August 26, 2006

Part of the High Desert Omnium

Updated April 29, 2009 at 10:46 AM

Category 1/2

Num Name Team Points Time
1 158 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 16 20:20.52
2 19 Justin Morgan Hagens-Berman LLP Cycling 13 20:23.00
3 13 Ian Tubbs Hagens-Berman LLP Cycling 10 21:03.01
4 824 Alex Newport-Berra Hagens-Berman LLP Cycling 8 21:05.31
5 885 Todd Duncan Guinness Cycling Team 6 21:11.40
6 1270 Omer Kem Axley USA/Santiam1270 5 21:19.99
7 842 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 4 21:21.81
8 843 Erik Huston Hutch's Bend 3 22:08.24
9 148 Steven R Holland United Finance 2 22:34.45
10 194 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1 22:47.81
11 11 Joshua Tack Two Bee Racing 22:53.15
12 804 Orion Berryman Midtown Direct Racing 23:21.19
13 1365 Jon Hansen Sunnyside Sports 24:46.96

Category 3

Num Name Team Points Time
1 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16 21:29.10
2 78 Jason Walker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 13 21:38.30
3 1061 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 10 21:39.63
4 915 Ian Boswell Sunnyside Sports 8 21:42.07
5 2490 Sean Passage OSU Cycling Club 6 21:45.23
6 2216 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club 5 21:59.03
7 575 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4 22:00.72
8 85 Erik Bergstrom 3 22:13.38
9 510 Mark Vergari Hutch's Bend 2 22:22.60
10 27 Carter Hick The Valley Athletic Club 1 22:25.22
11 346 Ivan Meadors United Finance 22:28.55
12 421 Spencer Gray Cycle Analysis 22:45.14
13 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 22:53.80
14 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 22:56.76
15 1903 Mike Brown 23:08.24
16 24 Gregory Denny Hagens-Berman LLP Cycling 23:10.45
17 770 Lev Stryker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 23:15.77
18 2063 T. Kenji Sugahara Bike Peddler 23:18.77
19 23 Michael Sencebaugh WWU 23:28.56
20 26 David Chipchase The Valley Athletic Club 23:38.00
21 543 anthony graupera Guinness Cycling Team 23:38.27
22 1747 Brian Mack 23:55.04
23 2143 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 24:05.54
24 25 Sergio Palma The Valley Athletic Club 25:29.37

Category 4/5

Num Name Team Points Time
1 6 Kevin White Team Chico 16 22:25.27
2 1452 Jamin Aasum Bowerman Athletic 13 23:23.06
3 18 David Uri Team Zoot 10 23:44.41
4 2461 George Hegarty Swami's 8 23:45.65
5 2362 Mark Reinecke Hutch's Bend 6 24:00.90
6 20 Sean Matt Wines of Washington 5 24:08.32
7 1337 Brandon Groza Groza Team Racing 4 24:08.56
8 2091 Steve Kjobech Sportsman Team One Racing 3 24:09.34
9 1093 mike olson Hutch's Bend 2 24:19.03
10 1281 Brian Schiller 1 24:19.32
11 94 Scotty Carlile Sunnyside Sports 24:21.92
12 1015 jon pearson Gateway/Speedzone 24:22.80
13 1006 Geoffrey Green 24:26.87
14 1 Sean Duffy L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 24:29.63
15 949 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 24:29.77
16 2246 Sasha Lacey 24:46.50
17 14 Brian Koder The Valley Athletic Club 24:47.71
18 1165 Robert Hughes Chain Agents 25:00.63
19 2381 Kitch Turner 25:16.83
20 2174 John Swanson Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 25:32.54
21 1188 Kevin Sivertson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 25:55.27
22 16 Brian O'Neill 26:08.65
23 1325 Byron Roe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 26:12.88
24 1070 Paul Kanz United Finance 26:14.99
25 2084 Henry Abel Hutch's Bend 26:18.82
26 2229 Scott McElroy Team Oregon/River City Bicycles 26:22.64
27 1171 Owen Twitchell 26:24.42
28 17 Mike Stewart Wines of Washington 26:29.23
29 2118 Chris Bellusci 26:32.91
30 4 John Spencer 26:38.18
31 12 Kyle Gorman 26:52.66
32 2147 Dennis Dalangin Gecko Cycling Club 26:57.86
33 2148 Matthew Lasala Sunnyside Sports 27:15.39
34 1924 Chris Miller 27:26.74
35 15 Craig Smith 27:35.22
36 8 Cedric Kenter 27:45.66
37 21 Michael McLandess 27:56.74
38 2317 Thom Meyers 32:00.60

Junior 10-12

Num Name Team Time
1 2235 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 20:36.47
2 7 Joshua Paskewich 21:40.47
3 2 Liam Duffy L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 22:12.45
4 9 Griffin Reinecke 23:05.13
5 1899 Andy Su 24:17.25

Junior 13-15

Num Name Team Time
1 949 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 15:39.01
2 908 Duncan Hay Bike Peddler 15:44.48

Junior 16-18

Num Name Team Time
1 2081 Coby Hutzler Bike Peddler 15:40.98
2 10 Wesley Cheney 15:48.49
3 1537 Matt Dooley 15:49.53
4 970 Alex Reightley GS Forza Velo-Bend 16:53.58
5 3 Tim Duffy L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler 17:10.96
6 1832 Whitney Wolfe Sportsman Team One Racing 20:44.25

Masters

Num Name Team Points Time
1 551 Robert Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16 21:59.05
2 422 Scott Seaton Hutch's Bend 13 22:01.85
3 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 10 22:19.07
4 732 Steve Yenne Excel Sports 8 22:27.75
5 332 Dave Skinkle Sunnyside Sports 6 22:41.75
6 325 Wade Goff Half Fast Velo 5 22:52.94
7 409 Peter Courogen Nike Cycling 4 22:57.32
8 596 Jerry Lentz Hutch's-Eugene 3 23:03.78
9 398 Jeff Fuchs Sunnyside Sports 2 23:10.37
10 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1 23:13.70
11 578 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 23:26.04
12 361 Doug Perrin Sunnyside Sports 23:27.14
13 419 David Diviney Half Fast Velo 23:28.57
14 2445 Michael Hlynsky Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 23:29.90
15 748 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles 23:31.64
16 1139 Bill Robberson Desalvo Custom Cycles Racing 23:46.70
17 1718 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing 23:46.88
18 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 23:58.01
19 321 David Hart Specialized River City Bicycles 24:02.87
20 319 David Cloninger Hutch's Bend 24:10.54
21 446 Thane Jennings Sunnyside Sports 24:13.07
22 453 Joe Newman Team Oregon/River City Bicycles 24:16.86
23 707 Steve Long North River Racing 24:18.65
24 1786 Jim Juenger Sunnyside Sports 24:21.43
25 1213 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 24:27.80
26 384 Mike Adams United Finance 24:38.83
27 584 Stuart Anderson Specialized River City Bicycles 24:45.67
28 367 Tracy Smith Half Fast Velo 24:45.87
29 1741 BRIAN CLEMENT cyclingscience.org 24:53.38
30 5 Alex Accetta Portland State University 25:09.44
31 1185 Jurgen Fennerl Hutch's Bend 25:10.48
32 1739 Chuck Woosley United Finance 25:21.27
33 1028 Rick Johnson Hutch's Bend 25:56.31

Women 1/2/3

Num Name Team Points Time
1 202 Miranda Moon Colorado Premier Training - Colnago Pro Team 16 23:57.81
2 601 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13 24:18.26
3 208 Kristi Green Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 10 25:10.31
4 266 Kay Bork Poplollies 8 25:11.81
5 614 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6 25:25.60
6 618 Rebecca Bader OSU Cycling Club 5 25:40.83
7 646 Julie Leasure Nike Cycling 4 25:49.65
8 231 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 3 25:50.14
9 458 Lisa Turnbull Poplollies 2 26:17.60
10 28 Jessie Ham Wenatchee Area Racers 1 26:26.46
11 603 Theresa Holtermann Sorella Forte 26:43.93
12 280 Tessa Sugahara Team Group Health 27:06.53

Women 4/Masters

Num Name Team Points Time
1 1334 Sarah Max Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 16 24:54.21
2 45 Evelyn Dong Therapeutic Associates Cycling/GENR8 13 25:22.29
3 644 Jan Moss Team Group Health 10 25:52.80
4 1328 Ericka Luckel 8 25:52.82
5 671 Carla Pfund Hutch's Bend 6 26:18.23
6 1890 Zoe Roy Sunnyside Sports 5 26:51.69
7 661 Renee Mansour Gecko Cycling Club 4 28:33.40
8 240 Amy Mitchell Hutch's Bend 3 31:04.71