High Desert Omnium - Time Trial: Combined Results by Time

Bend, OR
August 26, 2006

Part of the High Desert Omnium - Time Trial

Updated April 29, 2009 at 10:46 AM

Combined

Name Team Category Time
1 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Junior 13-15 15:39.01
2 Coby Hutzler Bike Peddler Junior 16-18 15:40.98
3 Duncan Hay Bike Peddler Junior 13-15 15:44.48
4 Wesley Cheney Junior 16-18 15:48.49
5 Matt Dooley Junior 16-18 15:49.53
6 Alex Reightley GS Forza Velo-Bend Junior 16-18 16:53.58
7 Tim Duffy L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler Junior 16-18 17:10.96
8 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage Category 1/2 20:20.52
9 Justin Morgan Hagens-Berman LLP Cycling Category 1/2 20:23.00
10 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Junior 10-12 20:36.47
11 Whitney Wolfe Sportsman Team One Racing Junior 16-18 20:44.25
12 Ian Tubbs Hagens-Berman LLP Cycling Category 1/2 21:03.01
13 Alex Newport-Berra Hagens-Berman LLP Cycling Category 1/2 21:05.31
14 Todd Duncan Guinness Cycling Team Category 1/2 21:11.40
15 Omer Kem Axley USA/Santiam1270 Category 1/2 21:19.99
16 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Category 1/2 21:21.81
17 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 3 21:29.10
18 Jason Walker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 21:38.30
19 Galen Mittermann Midtown Direct Racing Category 3 21:39.63
20 Joshua Paskewich Junior 10-12 21:40.47
21 Ian Boswell Sunnyside Sports Category 3 21:42.07
22 Sean Passage OSU Cycling Club Category 3 21:45.23
23 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club Category 3 21:59.03
24 Robert Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 21:59.05
25 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 22:00.72
26 Scott Seaton Hutch's Bend Masters 22:01.85
27 Erik Huston Hutch's Bend Category 1/2 22:08.24
28 Liam Duffy L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler Junior 10-12 22:12.45
29 Erik Bergstrom Category 3 22:13.38
30 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Masters 22:19.07
31 Mark Vergari Hutch's Bend Category 3 22:22.60
32 Carter Hick The Valley Athletic Club Category 3 22:25.22
33 Kevin White Team Chico Category 4/5 22:25.27
34 Steve Yenne Excel Sports Masters 22:27.75
35 Ivan Meadors United Finance Category 3 22:28.55
36 Steven R Holland United Finance Category 1/2 22:34.45
37 Dave Skinkle Sunnyside Sports Masters 22:41.75
38 Spencer Gray Cycle Analysis Category 3 22:45.14
39 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 1/2 22:47.81
40 Wade Goff Half Fast Velo Masters 22:52.94
41 Joshua Tack Two Bee Racing Category 1/2 22:53.15
42 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 3 22:53.80
43 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Category 3 22:56.76
44 Peter Courogen Nike Cycling Masters 22:57.32
45 Jerry Lentz Hutch's-Eugene Masters 23:03.78
46 Griffin Reinecke Junior 10-12 23:05.13
47 Mike Brown Category 3 23:08.24
48 Jeff Fuchs Sunnyside Sports Masters 23:10.37
49 Gregory Denny Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 23:10.45
50 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Masters 23:13.70
51 Lev Stryker Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 23:15.77
52 T. Kenji Sugahara Bike Peddler Category 3 23:18.77
53 Orion Berryman Midtown Direct Racing Category 1/2 23:21.19
54 Jamin Aasum Bowerman Athletic Category 4/5 23:23.06
55 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 23:26.04
56 Doug Perrin Sunnyside Sports Masters 23:27.14
57 Michael Sencebaugh WWU Category 3 23:28.56
58 David Diviney Half Fast Velo Masters 23:28.57
59 Michael Hlynsky Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Masters 23:29.90
60 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles Masters 23:31.64
61 David Chipchase The Valley Athletic Club Category 3 23:38.00
62 anthony graupera Guinness Cycling Team Category 3 23:38.27
63 David Uri Team Zoot Category 4/5 23:44.41
64 George Hegarty Swami's Category 4/5 23:45.65
65 Bill Robberson Desalvo Custom Cycles Racing Masters 23:46.70
66 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing Masters 23:46.88
67 Brian Mack Category 3 23:55.04
68 Miranda Moon Colorado Premier Training - Colnago Pro Team Women 1/2/3 23:57.81
69 Thomas Morgan bicycleattorney.com Masters 23:58.01
70 Mark Reinecke Hutch's Bend Category 4/5 24:00.90
71 David Hart Specialized River City Bicycles Masters 24:02.87
72 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 24:05.54
73 Sean Matt Wines of Washington Category 4/5 24:08.32
74 Brandon Groza Groza Team Racing Category 4/5 24:08.56
75 Steve Kjobech Sportsman Team One Racing Category 4/5 24:09.34
76 David Cloninger Hutch's Bend Masters 24:10.54
77 Thane Jennings Sunnyside Sports Masters 24:13.07
78 Joe Newman Team Oregon/River City Bicycles Masters 24:16.86
79 Andy Su Junior 10-12 24:17.25
80 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 1/2/3 24:18.26
81 Steve Long North River Racing Masters 24:18.65
82 mike olson Hutch's Bend Category 4/5 24:19.03
83 Brian Schiller Category 4/5 24:19.32
84 Jim Juenger Sunnyside Sports Masters 24:21.43
85 Scotty Carlile Sunnyside Sports Category 4/5 24:21.92
86 jon pearson Gateway/Speedzone Category 4/5 24:22.80
87 Geoffrey Green Category 4/5 24:26.87
88 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Masters 24:27.80
89 Sean Duffy L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler Category 4/5 24:29.63
90 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Category 4/5 24:29.77
91 Mike Adams United Finance Masters 24:38.83
92 Stuart Anderson Specialized River City Bicycles Masters 24:45.67
93 Tracy Smith Half Fast Velo Masters 24:45.87
94 Sasha Lacey Category 4/5 24:46.50
95 Jon Hansen Sunnyside Sports Category 1/2 24:46.96
96 Brian Koder The Valley Athletic Club Category 4/5 24:47.71
97 BRIAN CLEMENT cyclingscience.org Masters 24:53.38
98 Sarah Max Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 4/Masters 24:54.21
99 Robert Hughes Chain Agents Category 4/5 25:00.63
100 Alex Accetta Portland State University Masters 25:09.44
101 Kristi Green Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Women 1/2/3 25:10.31
102 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Masters 25:10.48
103 Kay Bork Poplollies Women 1/2/3 25:11.81
104 Kitch Turner Category 4/5 25:16.83
105 Chuck Woosley United Finance Masters 25:21.27
106 Evelyn Dong Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women 4/Masters 25:22.29
107 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women 1/2/3 25:25.60
108 Sergio Palma The Valley Athletic Club Category 3 25:29.37
109 John Swanson Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4/5 25:32.54
110 Rebecca Bader OSU Cycling Club Women 1/2/3 25:40.83
111 Julie Leasure Nike Cycling Women 1/2/3 25:49.65
112 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles Women 1/2/3 25:50.14
113 Jan Moss Team Group Health Women 4/Masters 25:52.80
114 Ericka Luckel Women 4/Masters 25:52.82
115 Kevin Sivertson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 4/5 25:55.27
116 Rick Johnson Hutch's Bend Masters 25:56.31
117 Brian O'Neill Category 4/5 26:08.65
118 Byron Roe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 4/5 26:12.88
119 Paul Kanz United Finance Category 4/5 26:14.99
120 Lisa Turnbull Poplollies Women 1/2/3 26:17.60
121 Carla Pfund Hutch's Bend Women 4/Masters 26:18.23
122 Henry Abel Hutch's Bend Category 4/5 26:18.82
123 Scott McElroy Team Oregon/River City Bicycles Category 4/5 26:22.64
124 Owen Twitchell Category 4/5 26:24.42
125 Jessie Ham Wenatchee Area Racers Women 1/2/3 26:26.46
126 Mike Stewart Wines of Washington Category 4/5 26:29.23
127 Chris Bellusci Category 4/5 26:32.91
128 John Spencer Category 4/5 26:38.18
129 Theresa Holtermann Sorella Forte Women 1/2/3 26:43.93
130 Zoe Roy Sunnyside Sports Women 4/Masters 26:51.69
131 Kyle Gorman Category 4/5 26:52.66
132 Dennis Dalangin Gecko Cycling Club Category 4/5 26:57.86
133 Tessa Sugahara Team Group Health Women 1/2/3 27:06.53
134 Matthew Lasala Sunnyside Sports Category 4/5 27:15.39
135 Chris Miller Category 4/5 27:26.74
136 Craig Smith Category 4/5 27:35.22
137 Cedric Kenter Category 4/5 27:45.66
138 Michael McLandess Category 4/5 27:56.74
139 Renee Mansour Gecko Cycling Club Women 4/Masters 28:33.40
140 Amy Mitchell Hutch's Bend Women 4/Masters 31:04.71
141 Thom Meyers Category 4/5 32:00.60