OBRA TTT

Corvallis, OR
May 23, 2010

If you have questions or corrections, please email Jim Fischer.

Updated August 16, 2010 at 6:35 PM

Masters Men 160-199

Num Name Team Time
1 129 Michael Dunn Echelon Gran Fondo/ZteaM 1:00:31
1 596 John OBrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 1:00:31
1 715 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 1:00:31
1 924 kerry farrell Echelon Gran Fondo/ZteaM 1:00:31
2 217 Robert Huff Half Fast Velo 1:02:26
2 557 Ian Penner Half Fast Velo 1:02:26
2 359 Doug Palmer Half Fast Velo 1:02:26
2 340 Mark Magilner Half Fast Velo 1:02:26
3 One Day Jon Kraft North River Racing 1:04:33
3 741 Allen Kraft North River Racing 1:04:33
3 2136 Gary Watts North River Racing 1:04:33
3 326 Ronald Brigham North River Racing 1:04:33
4 545 Paul Anderson Half Fast Velo 1:07:40
4 562 Dan Larson Half Fast Velo 1:07:40
4 633 Dan Silvernail Half Fast Velo 1:07:40
4 695 Craig Austin Half Fast Velo 1:07:40

Masters Men 200-239

Num Name Team Time
1 358 Jeff Buck Team Rose City 1:05:09
1 1259 Evan Cumpston Team Rose City 1:05:09
1 2275 Tom Webb Team Rose City 1:05:09
1 2424 Dave Miller Team Rose City 1:05:09
2 346 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource 1:05:28
2 2067 Mark Zielinski Capitol Velo p/b Lifesource 1:05:28
2 1185 Philip Litchfield Capitol Velo p/b Lifesource 1:05:28
2 550 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource 1:05:28
3 519 James Thiele Team Rose City 1:08:19
3 one day Ralph Medica Team Rose City 1:08:19
3 1220 Tim Rich Team Rose City 1:08:19
3 561 Paul Mautner Team Rose City 1:08:19
4 301 Darell Provencher Team Rose City 1:11:37
4 1264 Jim Kenney Team Rose City 1:11:37
4 2506 Scott Kelly Team Rose City 1:11:37
5 605 Robert Burney Multnomah Athletic Club 1:12:13
5 1814 Art Blumenkron Multnomah Athletic Club 1:12:13
5 2703 James Pittman Multnomah Athletic Club 1:12:13
5 2664 David Gratke Showers Pass 1:12:13
6 380 John Forbes Bri-Hop 1:12:48
6 627 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:12:48
6 654 Thomas Morgan North River Racing 1:12:48
7 1323 Vern Krist Showers Pass 1:14:05
7 1370 David Smith Showers Pass 1:14:05
7 One Day Michael Blackard Showers Pass 1:14:05
7 1822 Tim Hanrahan Showers Pass 1:14:05
8 One Day Kevin Van Dyke 1:16:18
8 2168 David Philbrick 1:16:18
8 2178 John Henry Maurice Capitol Velo p/b Lifesource 1:16:18
8 1494 Dick Richardson Capitol Velo p/b Lifesource 1:16:18
9 1245 Frank Verhoorn Team Rose City 1:16:51
9 One Day Mike Chombeau Team Rose City 1:16:51
9 One Day Dave Klug Team Rose City 1:16:51
9 One Day Guy Schiffler Team Rose City 1:16:51

Masters Men 240+

Num Name Team Time
1 1256 David Russell United Finance 1:09:14
1 1295 lance brigman Team Bike Tires Direct 1:09:14
1 1621 Roger Johnson Team Rose City 1:09:14
1 2055 Gregory Hartman Portland Velo 1:09:14
2 342 Paul Qualtere-Burcher 1 Error 1:11:41
2 508 Eric Selker Hutch's-Eugene 1:11:41
2 2162 Rann Millar Pacific Power Blue Sky 1:11:41
2 1413 alec bentley Hutch's-Eugene 1:11:41
3 133 Ron Magnus NoMad Sports Club 1:12:03
3 313 John Wiest NoMad Sports Club 1:12:03
3 322 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 1:12:03
3 oneday Henry Grass NoMad Sports Club 1:12:03

Masters Women 160-199

Num Name Time
1 497 Julie Carter 1:25:58
1 1675 Sallyanne Ellis 1:25:58
1 1628 Angela Horton Gapay 1:25:58
1 497 Ann Williams Kennedy 1:25:58

Masters Women 200-239

Num Name Team Time
1 279 Mary Ross Team Rose City 1:16:15
1 278 Barbara Thiele Team Rose City 1:16:15
1 267 Connie Vine Team Rose City 1:16:15
1 1751 Debra Windus Team Rose City 1:16:15
2 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1:25:24
2 1722 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 1:25:24
2 1762 Cathey Philbrick Pacific Power Blue Sky 1:25:24
2 481 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 1:25:24

Men 3

Num Name Team Time
1 316 Todd Rosier Portland Velo 1:00:21
1 647 Mitch Lee Portland Velo 1:00:21
1 704 Ron Babcock Portland Velo 1:00:21
1 9777 Steve Brown Portland Velo 1:00:21
2 343 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource 1:02:03
2 632 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource 1:02:03
2 531 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource 1:02:03
2 520 Jesse Finch Gnehm Capitol Velo p/b Lifesource 1:02:03
3 398 Phil de la Motte Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:02:24
3 1296 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:02:24
3 607 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:02:24
3 522 Robert Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:02:24
4 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 1:02:43
4 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 1:02:43
4 3731 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 1:02:43
4 one day William Zale Specialized River City Bicycles 1:02:43
5 355 Erik Jacobsen Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:03:02
5 1309 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:03:02
5 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:03:02
5 639 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:03:02
6 737 Jason Hobson Team Hobson/Z-team 1:03:12
6 775 Nathan Hobson Team Hobson/Z-team 1:03:12
6 One-Day David Hobson Team Hobson 1:03:12
7 2264 Winter Lewis Greenridge Physical Therapy 1:03:38
7 6368 Joel Palanuk Greenridge Physical Therapy 1:03:38
7 One Day Greg Zadow Greenridge Physical Therapy 1:03:38
7 One Day Rich Hummel Greenridge Physical Therapy 1:03:38
8 2808 Calon Russell Bridgetown Velo 1:04:25
8 654 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo 1:04:25
8 694 Joshua LeBus Bridgetown Velo 1:04:25
8 363 Rod Underhill Bridgetown Velo 1:04:25
9 324 Saul Lopez Half Fast Velo 1:07:09
9 325 Wade Goff Half Fast Velo 1:07:09
9 555 Kevin Thompson Half Fast Velo 1:07:09
9 592 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo 1:07:09

Men 4/5

Num Name Team Time
1 1107 Cordino Longiotti Flywheel Bicycle Solutions 1:02:16
1 1250 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 1:02:16
1 1359 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 1:02:16
1 1472 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 1:02:16
2 1215 Jeffrey Pollock Portland Velo 1:04:15
2 1297 Tom Ricciardi Portland Velo 1:04:15
2 1351 Sasha Lacey Portland Velo 1:04:15
2 One Day Dave Mabry Portland Velo 1:04:15
3 1218 Sam Radakovich CAPA Cycling Team 1:04:20
3 1466 Spencer Follen CAPA Cycling Team 1:04:20
3 1520 Ryan Seward CAPA Cycling Team 1:04:20
3 2244 Robert Stewart CAPA Cycling Team 1:04:20
4 1207 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 1:04:40
4 2119 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 1:04:40
4 2101 Jay Penry Pacific Power Blue Sky 1:04:40
4 2070 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 1:04:40
5 1184 Keith Levesque Hammer Velo 1:05:09
5 2010 James Bradley Hammer Velo 1:05:09
5 2222 Hugh Gapay Hammer Velo 1:05:09
5 2223 John Gillilan Hammer Velo 1:05:09
6 1197 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:05:29
6 2350 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:05:29
6 1804 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:05:29
6 1365 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:05:29
7 1151 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 1:09:22
7 1383 James Ralston Hammer Velo 1:09:22
7 2090 Ricardo Medina Hammer Velo 1:09:22
7 2112 Richard Rosko Hammer Velo 1:09:22
8 1276 Eric Lanners Word-RCB 1:09:28
8 1277 Isaac Potoczny-Jones Word-RCB 1:09:28
8 1388 Dave Wingard Word-RCB 1:09:28
8 2926 Naiqwan Pelman Word-RCB 1:09:28
9 2200 Mark Newsome Pacific Power Blue Sky 1:11:38
9 2205 Kenneth Graham Pacific Power Blue Sky 1:11:38
9 2405 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky 1:11:38
9 2591 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 1:11:38
10 1106 Dave Bachman Portland Velo 1:11:58
10 1150 Erik Spillman Portland Velo 1:11:58
10 1223 Joel Rosinbum Portland Velo 1:11:58
10 2461 Donovan Stewart Portland Velo 1:11:58
11 1112 Steven Basden Half Fast Velo 1:11:59
11 One Day Shawn McCloud Half Fast Velo 1:11:59
11 2311 Scott Ballard Half Fast Velo 1:11:59
11 1281 Shy Shyman Half Fast Velo 1:11:59
12 1215 Steven Potter Showers Pass 1:13:15
12 8200 david kurushima Showers Pass 1:13:15
12 1801 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 1:13:15
12 One Day Kevin Sundberg Showers Pass 1:13:15
13 2274 Stewart Campbell Portland Velo 1:18:09
13 7679 Dean Lee Portland Velo 1:18:09
13 2346 John Connors Portland Velo 1:18:09
13 2289 Steve Robison Portland Velo 1:18:09
14 1506 Ken James Kick Ass Cycling 1:20:36
14 2082 Chris Luby Kick Ass Cycling 1:20:36
14 One Day Gary Scotch Kick Ass Cycling 1:20:36

Men Junior

Num Name Team Time
1 2186 Kendal Johnson Sage Brush Cyclery 1:06:40
1 2928 Andy Su Clear Choice 1:06:40
1 2930 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1:06:40
2 798 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 1:07:44
2 1335 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 1:07:44
2 2915 Ashton Summers Beaverton Bicycle Club 1:07:44
2 2908 Tyler Boadway Beaverton Bicycle Club 1:07:44
3 2087 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 1:18:56
3 2958 Alex Summers Beaverton Bicycle Club 1:18:56
3 2321 Ian Jackson Beaverton Bicycle Club 1:18:56
3 2239 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club 1:18:56
4 2708 David Petrich Bend Endurance Academy 1:22:05
4 2909 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 1:22:05
4 2953 Keenan Branch Bend Endurance Academy 1:22:05
DNF 1936 Urijah Ridders Pacific Power Blue Sky 0:00:00
DNF 2918 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 0:00:00
DNF 2925 Everett Barnes Pacific Power Blue Sky 0:00:00

Senior Men

Num Name Team Time
1 382 McKenzie Thramer SLOCUM Rebound Racing 0:58:13
1 875 Rob English Hutch's-Eugene 0:58:13
1 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 0:58:13
1 7915 William O'Donnell Westwood Velo/Vertebrata 0:58:13
2 119 Mick Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:59:15
2 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:59:15
2 162 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:59:15
2 804 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:59:15
3 149 Brant Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 0:59:25
3 185 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 0:59:25
3 898 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles 0:59:25
3 949 Scott Gray Cyclesoles/Sagebrush Cycles 0:59:25
4 191 Seth Hosmer HPChiro/Scott's Cycling of Salem 1:00:27
4 708 John Banks HPChiro/Scott's Cycling of Salem 1:00:27
4 907 Roger Stevens HPChiro/Scott's Cycling of Salem 1:00:27
4 843 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem 1:00:27
5 101 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:01:49
5 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:01:49
5 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:01:49
5 132 Emiliano Jordan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:01:49
6 888 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 1:02:53
6 888 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:02:53
6 888 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:02:53
6 888 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 1:02:53
7 1300 Steve Holmes Team Bike Tires Direct 1:05:21
7 1306 David Masuda Team Bike Tires Direct 1:05:21
7 1379 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 1:05:21
7 One Day Doug Obletz Team Bike Tires Direct 1:05:21

Senior Women

Num Name Team Time
1 208 Jen Akeroyd Sorella Forte 1:06:56
1 263 Anne Linton Sorella Forte 1:06:56
1 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 1:06:56
1 470 Kim Rueter Sorella Forte 1:06:56
2 214 Lindsay Fox Veloforma 1:08:27
2 408 Elise Huggins Veloforma 1:08:27
2 1712 Megan Chinburg Veloforma 1:08:27
2 440 Susan Peithman Veloforma 1:08:27
3 217 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:08:58
3 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:08:58
3 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:08:58
3 264 MacKenzie Madison Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:08:58

Women 3

Num Name Team Time
1 225 Anna Vaughn Hammer Velo 1:09:45
1 233 Mindy Simmons Hammer Velo 1:09:45
1 260 Amanda Atwill Hammer Velo 1:09:45
1 1710 Alice Chang Hammer Velo 1:09:45
2 288 Kay Bork Poplollies 1:12:15
2 401 Tara Pemberton Poplollies 1:12:15
2 404 Michele Gladieux Poplollies 1:12:15
2 one day Kalli Phillips Poplollies 1:12:15

Women 4

Num Name Team Time
1 468 Kelly Sandow Poplollies 1:19:49
1 1651 Helen Southworth Poplollies 1:19:49
1 1652 Jessica Wilson Poplollies 1:19:49
1 1990 kerri Vanden Berg Poplollies 1:19:49
2 437 Alyssa Ledesma Portland Velo 1:25:30
2 1560 Erika Pollock Portland Velo 1:25:30
2 1732 Cindy McCasker Portland Velo 1:25:30
2 Susan Chamberlain Portland Velo 1:25:30