David Douglas CX

Vancouver, OR
October 2, 2010

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated October 2, 2010 at 6:00 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 196 Dan Dellitt 37 Portland 4
2 188 Bryant Howard O2 Endurance 39 Clackamas 4
3 178 Mark Widlund 33 Brush Prairie 4
4 201 David Lofstead 47 Camas 4
5 122 Robert Anderson Slow 44 Portland 4
6 112 David Szymanski 43 Warrenton 4
7 164 Brian Nelson Camas Bike and Sport 31 Vancouver 4
8 206 James Schneider 48 Calgary 4
9 205 Sam Harrison 35 Vancouver 4
10 212 Michael Daggett Sunset Cycles 55 Portland 4
11 211 Andrew Kraus 33 Portland 4
12 126 Erik Denninghoff 32 Portland 4
13 209 Lewis Win Salem 4
14 217 Ed Fischer Camas Bike and Sport 43 Camas 4
15 215 Nathan Cook 35 Vancouver 4
16 218 Steven Ohara 45 Camas 4
17 210 Ed Kim 35 Portland 4
18 108 Lars Christian Emotaconsis 42 Portland 4
19 163 Judson McCauley The Spokesmen Vancouver 4
20 207 Bently Bonald 54 Beaverton 4
21 204 Ryan Morrisey 34 Vancouver 4
22 208 Jeff Omundson 39 Portland 4
23 165 Tommy Fieweger The Spokesmen 34 West Linn 4
24 214 Brad Parker 33 Portland 4
25 203 Joe Schrater 30 Vancouver 3
26 202 Tim Kalimanis 31 Kalama 3
27 216 Kevin Wolfe 45 3
28 213 David Wrast The Spokesmen 41 Vancouver 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 472 Erinne Goodell Slow 30 Portland 3
2 474 Sharon Hart Camas Bike and Sport 15 Washougal 3
3 473 Cammia Kalimanis 32 Kalama 3
4 443 Crystal Eppinger Metropolis Cycle Repaor 30 Portland 3
5 478 Cristina Mihaescu Hammer Velo 38 Portland 3
6 419 Sara Stiles 35 Portland 3
7 476 Samantha Anderson 28 Portland 3
8 405 Christina Collada Team Motordome 25 Portland 3
9 468 Alicia Dicello 25 Portland 3
10 477 Katina Fischer Camas Bike and Sport 38 Camas 3
11 475 Jane Thanner Tireless Velo Portland 2

Cat C Men

Num Name Team Age City Laps
1 53 Luke Sosnowski 34 Camas 5
2 69 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 33 Damascus 5
3 81 Dan Silvernail Half Fast Velo 44 West Linn 5
4 66 Jonathan Miller Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27 Fairview 5
5 9 Arcellus Sykes 30 Portland 5
6 94 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 44 Portland 5
7 86 Michael Farber The Spokesmen 41 Vancouver 5
8 79 Mark Koller Ironclad Performance Wear Portland 5
9 84 Phillip Golob 26 Vancouver 5
10 82 Brice Stivers 38 Portland 5
11 83 Scott Ahrens 39 Kalama 4
12 85 Tri Le River City Bicycles 31 PORTLAND 4

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 65 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 39 Portland 8
2 52 Ian Brown River City Bicycles/Tonic 31 Portland 8
3 19 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 39 Portland 8
4 63 Trevor O'Neal Gentle Lovers 30 Portland 8
5 64 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates Olympia 8
6 2 Kolben Preble Clif Bar Development Cyclocross Team 17 Forest Grove 8
7 69 David Pilz Gentle Lovers 31 Portland 8
DNF 66 Daniel Penner Ironclad Performance Wear 24 Portland 2

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 85 Brent Poole Therapeutic Associates Cycling/GENR8 23 Salem 5
2 86 Greg Sanders Ironclad Performance Wear 28 Portland 5
3 8 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland 5
4 82 Andy Barczak 34 Camas 5
DNF 83 Brian Ratliff Portland Velo 31 Hillsboro 3
DNF 84 Trevor Pratt Team Flannel 21 Sandy 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 831 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 46 Orchards 4
2 822 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 portland 4
3 836 jim scott Artisan Family Racing 48 Vancouver 4
4 840 Daemon Anastas 46 portland 4
5 843 Dwayne King 41 Portland 4
6 839 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 49 Vancouver 4
7 835 Bob Libby Tireless Velo 41 Portland 4
8 837 Eric Giacchino 40 Vancouver 4
9 842 Tige Harmon 38 Kalama 4
10 838 Seth May 35 Eugene 4
11 844 Hugo Ortiz 34 Vancouver 4
12 808 Max Kirchoff Team Motordome 29 portland 4
13 841 Noel Snodgrass PortlandChi.com 41 Portland 3
DNF 820 Todd Robert Engblom-Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 2

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 66 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 14 Eugene 4
2 65 Adam Oliver Hutch's-Eugene 15 Eugene 4
3 7 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 14 Portland 4
4 56 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 3
5 70 Brady Harmon 13 Kalama 3

Junior Women

Num Name Age Laps
1 321 Susannah Hart 14 3
2 315 Hannah Hart 18 3

Master 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 725 Gary Allen Liberty Cycle 43 Battle Ground 5
2 722 William Henterly RGF/Felt 44 Portland 5
3 726 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource 41 Salem 5
4 692 Kevin Condron Gentle Lovers 37 Portland 5
5 724 Carl Anton Recycled Cycles Racing 40 Seattle 5
6 629 Murray Carlisle Tireless Velo 36 Portland 5
7 664 Scott Ballard Half Fast Velo 44 Portland 5
8 708 Ted Lamb Tireless Velo 47 Portland 5
9 667 David Saltzberg Half Fast Velo 44 Vancouver 5
10 635 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 45 Beaverton 5
11 632 Mike Gilbert Tireless Velo 45 vancouver 5
12 680 Dave Warwick Team Bike Tires Direct 44 Clackamas 5
13 723 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 44 Sherwood 5
14 727 Jeff Lorenzen Breakaway 39 Hood River 4
15 721 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 39 Portland 4

Master 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 677 Roger Meier 43 Beaverton 5
2 680 David Weymann 49 Portland 5
3 678 Andrew Hawley 35 Portland 5
4 532 Kevin Thompson Half Fast Velo 38 Portland 5
5 681 Pete Van Tilburg 41 5
6 674 quinn jackson 42 Portland 5
7 547 Matt Clark 35 Wilsonville 5
8 684 Chris Miller 45 Portland 5
9 582 Chris Brannen Team S+M Portland 5
10 525 Tom Chaimov 46 Portland 5
11 682 Barry Kundert Sherwood 5
12 654 Abraham Freeman Trusty Switchblade 39 Portland 5
13 572 Tom Nilan 48 Portland 5
14 551 Jonathan Modie Team S+M 41 Portland 4
15 558 Michael Kender Portland Velo 47 Portland 4
16 683 Devin Flynn Team ButterCup 39 Portland 4
17 592 Bill Huff Therapeutic Associates Cycling/GENR8 38 Gresham 4
18 531 John Porter 39 Portland 4
19 686 Wade Nacinovich 44 4
20 529 James Webb Beaverton Bicycle Club 44 Portland 4
21 687 Brad Foster 46 Portland 4
22 685 Greg Stiles 36 Portland 4
23 538 Michael Girard Portland Velo 42 Portland 2
DNF 679 Ben Tomkins Milford Athletic Club 41 Portland 1

Master 50+

Num Name Team Age City Laps
1 407 Johnny Vergis Cyclepath Racing 50 Portland 5
2 500 Ron Strasser Team S+M 61 Portland 5
3 470 Dan MacNaughton Guinness Cycling Team 57 Portland 5
4 403 Paul Mautner Team Rose City 52 Portland 5
5 415 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 51 Portland 5
6 444 Rod Underhill Bridgetown Velo 50 Portland 4
7 478 Darell Provencher Team Rose City 56 West Linn 4
8 479 Don Woodhasnl Badge Boyz 55 Brush Prarie 4

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 372 Sean Kelsey Buy Local Cycling 8
2 306 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 44 Gresham 7
3 311 Greg Talbert Scott 48 Portland 7
4 373 Dan Peterson Second Ascent Seattle 7
5 334 Jason Crago Yakima-Lakeside 42 Portland 7
6 369 Aric Rist Half Fast Velo 40 Portland 7
7 309 Brian Spears Half Fast Velo 41 Lake Oswego 7
8 370 Robert Huff Half Fast Velo 48 Portland 7
9 374 Steve Brown Portland Velo 44 Portland 7
10 371 Gil Ormerod Team S+M 57 Portland 5

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 2 Jill Hardiman Existential Velo 40 White Salmon 4
2 21 Beth Burns Veloce Racing 38 Portland 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 110 Holly Kotsovos Tireless Velo 35 Vancouver 3
2 124 Kerry Kilner Stevenson 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 218 Pam Fairchild Tireless Velo 46 Portland 4
2 209 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 57 Lake Oswego 3
3 215 Meg Mautner Bike Central 50 Portland 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 506 John Dorfer RFIA 32 Portland 5
2 571 Bryan Voytilla Corsa Concepts 26 Portland 5
3 532 Terry Keele HPChiro/Scott's Cycling of Salem 48 Salen/West Linn 5
4 503 James Medeiros Team ButterCup 47 Beaverton 5
5 604 Ken Hahn 36 Portland 5
6 600 Edward Groth Slow 29 Portland 5
7 603 Paul Shoen Portland Triathlon Club 29 Portland 5
8 602 Steven Basden Half Fast Velo 45 Portland 4
DNF 558 Steven Carper Crossniacs 37 Vancouver 2

Unicycle

Num Name Laps
1 U3 Brian Hart Sr 1

Women A

Num Name Team Age Laps
1 903 Brigette Brown River City Bicycles 35 7
2 913 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 25 7
3 912 Sarah Tisdale Sorella Forte 7
DNF 902 Erin Playman Gentle Lovers 36 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 743 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 25 Portland 4
2 747 Kristen Kelsey Buy Local Cycling Seattle 4
3 746 Anna Clark Ironclad Performance Wear 26 Portland 4
4 744 Lindsay Kandra Hammer Velo 33 Portland 4
5 720 Susan Peithman Veloforma 29 Portland 4
6 745 Esther Sung 32 Portland 4
7 741 Jenn Levo Bridgetown Velo 30 Portland 4
8 701 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 32 Portland 3
9 742 Hazel Gross Team Motordome 35 Portland 3