Pedalers At The Poor Farm CCX @ Edgefield

Troutdale, OR
November 5, 2011

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 5, 2011 at 6:07 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 395 Frederik Stig-Nielsen Portland 3 33:09
2 530 Benjamin Drucker 3 34:29
3 205 anthony sands 36 portland 3 34:38
4 423 Daniel Carter 30 Portland 3 35:07
5 484 Brennan Gilbert Portland 3 35:42
6 160 nathaniel wells 55 Moiser 3 36:00
7 214 Chris Wold 48 Portland 3 36:41
8 170 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 3 37:09
9 523 Zachary Jossy 3 37:12
10 453 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 37 Porltand 3 38:31
11 528 matt upshaw 3 38:54
12 183 Yuji Sumimoto 1 Troutdale 3 39:01
13 525 Eric Hagstette 3 39:05
14 529 dan rowe 3 39:44
15 365 Jan Paraiso 33 Portland 3 40:29
16 350 Tim Bellis 27 Portland 3 41:41
17 532 Wayne Carlson 3 42:49
18 409 Steve Smith 48 Tigard 3
19 534 Dave Gullelly 3 44:03
20 424 seamus hartman slowmo 34 portland 3 44:23
21 155 Eugene Ezman 54 Hood River 3 44:41
22 524 John McBride 3 44:43
23 526 Andy Morris 3
24 527 Geoff Rinella 2 33:40
25 386 michael gilbert 36 Camas 2 33:50
26 531 Stephen Koogwan 2 35:50
27 417 Karmen Bickel 32 Beaverton 2 37:29
DNF 464 Noah Twining 1
DNF 533 Taylor Schwartz 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 557 Katie Ahrens 34 Kalama 4 00.033
2 672 Maria Hetland Olympia Orthopaedic Associates 4 00.033
3 675 Inga Johnson 4 00.033
4 674 Sandra Uesugi 4
5 406 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4 00.035
6 608 susan moerer 58 Portland 4 00.035
7 671 Paige Huggins 4 00.036
8 485 Kathryn Laudermilk 26 Portland 3 00.027
9 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 29 Portland 3 00.028
10 518 Nita Galambos Team Endless Cycle 30 Portland 3 00.028
11 475 Marny Musielak 41 Redmond 3 00.028
12 673 Monica Miller 3 00.028
13 558 June Grill 28 Vancouver 3 00.028
14 536 Elizabeth Fero Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Beaverton 3
15 676 Katie Gilmer 3 00.030
DNF 624 Juntu Oberg Team Endless Cycle 38 Portland 2

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 57 Eric Sheagley Veloce Racing 39 Portland 7 0:56:18
2 466 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates 7 0:56:56
3 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 Portland 7 0:58:55
4 119 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team 39 Portland 7 0:59:30
5 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 Portland 7 0:59:56
6 34 Kolben Preble Clif Bar 18 Forest Grove 7 0:59:56
7 54 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 7 1:00:46
8 474 Shawn Rader Team Bike Tires Direct 7 1:01:50
9 69 Matt Cline Portobello-A Better Cycle 34 Portland 7 1:02:15
10 109 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 7 1:03:44
11 68 John Walrod Gates Belt-Drive / River City Bicycles 35 6 0:56:49
12 74 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 6 0:57:25
DNF 133 Jeremy Garbellano 1

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 270 Craig Fellers 5 42:38
2 89 Todd Stewart 42 Burns 5 43:17
3 274 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 5 44:07
4 4 Aaron Lee Staccato Gelato 36 Portland 5 44:10
5 182 Gary Szalay The Black Spring 31 Corbett 5 45:26
6 272 Jay Wisowaty 5 46:42
7 65 Dominic Gerbo Staccato Gelato 41 Portland 5 46:46
8 183 Jonathan Miller Team America 28 Fairview 5 46:52
9 126 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 5 47:25
10 74 Matthew Smith Hammer Velo 34 Ridgefield 5 47:42
11 62 Byron Breeden Team Cthulhu 35 Hood River 5 48:58
12 273 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 5 49:42
13 271 Peter W 5 50:33
14 88 David Andres 48 Newberg 4 42:22
15 134 Damian Hill Athletes Lounge 28 Portland 4 47:40

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 197 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 33 Newport 4 40:22
2 3206 Ross Sherbak University of Oregon Cycling Club 4 40:41
3 102 Mark Widlund The Spokesmen 34 Brush Prairie 4 40:43
4 22 David Heddy Camas Bike and Sport 32 portland 4 41:51
5 177 Cullen Guinn 35 Portland 4 42:36
6 38 Nathan Agalzoff 29 Forest Grove 4 42:50
7 92 Chris R Magel Bike Newport-Bier One 30 Newport 4 42:52
8 364 Tommy Cardwell Stumptown Cycling Club 4 43:30
9 354 Todd Mobley Camas Bike and Sport 4 44:50
10 196 Brad Paymar The Spokesmen 39 Portland 4 46:03
11 131 Ted Sweeney University of Oregon Cycling Club 23 Eugene 4 46:15
12 359 Jacob Dolter 4 46:20
13 355 Eric Getz 4 46:55
14 360 Robert Brennan Sunset Cycles 4 48:48
15 5 Dan Saunders Miller Paint 33 Portland 4 49:08
16 334 Drew Moore Bike Newport-Bier One 33 Newport 4 49:49
17 272 Peder Dahl 22 Hood River 4 50:23
18 357 Brian D. Hart Sr 4 51:30
19 365 John Bennion Sunset Cycles 4 52:10
20 120 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 4 52:32
21 114 Mark Mandigo crank 3 40:31
22 64 Dan Grabski Portland Velo 32 Portland 3 41:41
DNF 315 Ashan Korala Corvallis 1
DNF 356 Dillon Caldwell 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 Hood River 4 46:40
2 948 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 4 47:37
3 838 David Rosen Half Fast Velo 38 Beaverton 4 47:56
4 834 Mark Frost Mountain View Cycles 44 Hood River 4 51:55
5 817 Jesse Lopez Crossniacs 48 Longview, WA 3 43:11
6 945 Noel Snodgrass PortlandChi.com Portland 3 44:51
DNF 968 Sheldon Olien 2

Junior

Num Name Team Age City Laps
1 73 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 5
2 168 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 17 Portland 4
3 173 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme 4
4 52 Linus Clark East Side Team 12 Portland 4
5 147 Luca Mallon Word-RCB by Cyclisme 4
6 322w Sharon Hart Camas 4
7 301w Susannah Hart Camas Bike and Sport Camas 4
8 323w Hannah Hart Camas 4
9 64 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 Washougal 4
10 36 Quin McIntyre Mud Warrior 13 Portland 3
11 361w Danni Bernardini Word-RCB by Cyclisme 3
12 148 Lucas Viuhkola Mountain View Cycles 3
13 100 Carson Westberg WebCyclery.com 12 Bend 3
DNF 153 Dey Shaun Lee Word-RCB by Cyclisme 16 Portland 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 465 Ben Johnson Portland Velo 7 1:03:14
2 314 William Goritski Rebound/Tireless Velo 49 Camas 7 1:04:00
3 444 Andy Barczak Team Bike Tires Direct Camas 7 1:05:17
4 353 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 6 0:57:24 number on wrong side
5 321 Robert Huff Half Fast Velo 49 Portland 6 0:57:30
6 307 Bob Jacobs bicycleattorney.com 45 Portland 6 0:58:13
7 431 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 37 Portland 6 0:58:23
8 320 Paul Anderson Half Fast Velo 46 Portland 6 0:59:20
9 319 Brian Spears Half Fast Velo 42 Portland 6 0:59:45
10 420 Kevin Sundberg Showers Pass 6 1:01:03
11 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 38 Portland 6 1:01:08

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 869 Chris Nygaard Showers Pass 39 Portland 5 46:35
2 708 Dan Werle Team S+M 39 Portland 5 46:38
3 769 Robert Christensen Team S+M 38 portland 5 46:54
4 943 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 5 47:05
5 729 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland 5 47:56
6 694 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 46 Portland 5 48:15
7 840 Mark Proia Bailey Bikes 42 Portland 5 48:45
8 618 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 Portland 5 49:08
9 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 5 49:09
10 889 Greg VanScholten-Crawford SLOCUM Race Team 41 Eugene 5 49:30
11 604 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5 49:35
12 671 mark Emry Oregon Bike Shop 47 Gresham 5 51:19
13 691 Eric Moody Mountain View Cycles 40 Hood River 5 52:56
14 841 Thomas Morgan bicycleattorney.com 43 The Dalles 5 53:49
15 815 Michael Clark 42 Portland 4 42:50
16 944 Jonathan Maus Bike Portland 4
17 616 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 42 Gresham 4 43:35
18 850 Dan Roth HUP United Portland 4 45:27

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 678 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club 42 Portland 4 41:45
2 835 Eric Albertson Portland 4 42:35
3 542 John Prosser Taleo Racing Team 45 Portland 4 42:55
4 435 Michael Kender Portland Velo 48 Portland 4 43:11
5 741 Ken Hahn 37 Portland 4 43:21
6 450 Geoff Wittreich Staccato Gelato 40 Portland 4 43:34
7 110 4 44:13 Wrong number used
8 560 Paul Souders 40 Portland 4 44:17
9 461 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 38 Portland 4 44:21
10 769 Shawn McCloud Half Fast Velo 49 Portland 4 44:35
11 799 Barry Kundert 42 Sherwood 4 44:35
12 840 Brent Sherry 4 44:37
13 819 Matt Gilman Capitol Velo 35 Beaverton 4 44:54
14 525 chris brannen Team S+M 38 Vancouver 4 45:17
15 869 Katherine Christensen Showers Pass 4 45:52
16 719 Chris Roberts 4 45:58
17 486 Rick Boston 46 Juneau, 4 45:58
18 815 Michael Carnes 4 46:23
19 867 William Waring Camas Bike and Sport 4 47:02
20 590 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 37 Portland 4 47:22
21 533 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct 47 Portland 4 47:26
22 816 Mike Lurie 42 Portland 4 47:43
23 448 matthew cordeiro Oregon Active 38 Portland 4 47:58
24 574 Eric McMurtry Bellovaci United 46 portland 4 48:04
25 752 Scott Ahrens 40 Kalama 4 48:08
26 637 benjamin gonzales 46 portland 4 48:51
27 704 Ken Finch Team S+M 50 Portland 4 49:22
28 598 Sean McCarthy 45 Tigard 4 50:13
29 705 Mark Jenkins Team S+M 51 Portland 4 50:51
30 651 Steven Westberg WebCyclery.com 43 Bend 4 51:06
31 727 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 4 51:10
32 846 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club 42 Portland 4 51:10
33 868 Adam Barmada Stumptown Cycling Club 4 51:47
34 563 Joseph M. Horton 47 Portland 4 52:21
35 681 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 38 Portland 4 54:19
36 870 Jason Pfeiffer bicycleattorney.com 3 40:21
37 594 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 37 Portland 3 41:25
38 871 Brian Puskas 3 41:35
39 861 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 44 Gresham 3 41:36
40 670 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 39 portland 3 42:16
41 573 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com 38 Portland 3 47:41
DNF 744 John Porter Bellovaci United 40 Portland 2
DNF 564 Dennis Stafford 35 Milwaukie 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 251 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5 48:59
2 270 Cal Stone 52 Camas 5 50:26
3 361 Dieter Hoffmann Team S+M 54 Portland 5 52:00
4 293 John O'Brien West End Bikes/Specialized 52 Ridgefield 5 53:30
5 271 Mark Hildebrandt Portland Velo 55 Tigard 4 43:30
6 260 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 55 Portland 4 44:28
7 290 Mark Stoller 50 Portland 4 45:54
8 343 Scott McCoy 53 Portland 4
9 263 David Gratke Showers Pass 53 Portland 4 47:48
10 367 Reginald Lee Medoyeff Vodka/Team CycleOne 52 Portland 4 49:19
DNF 267 Terry Knight 56 Vancouver 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Sarah Eustis bicycleattorney.com 38 Portland 4 00.027
2 61 jaini VS-Crawford SLOCUM Race Team 4 00.029
3 20 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 35 Portland 4 00.029
4 47 Gwyn Blanton SWEAT360 38 hillsboro 4 00.030

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 196 Jennifer Johnson La Center 4 00.030
2 197 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4 00.032
3 128 jennifer donnelly Super Relax Concept 43 Hood River 4 00.033
4 125 Amanda Durkee bicycleattorney.com 39 Portland 4 00.035

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 267 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Portland 4 00.034

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 569 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 portland 5 42:03
2 511 luke demoe SLOCUM Race Team 5 43:00
3 804 Leland Gilmore River City Bicycles 5 43:03
4 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 5 46:05
5 803 Scott Barker 5 46:19
6 732 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 44 Portland 5 47:03
7 725 Dan Cheever Evil 43 Portland 5 47:19
8 530 Chase Banna 28 Portland 5 48:07
9 744 Chris Streight Hammer Velo 46 Portland 5 50:06
10 542 Brandon Rothauge Crossfix 33 Gresham 4 41:46
11 608 Mark Biedrzycki Kestrel/Imperial River Racing 39 Beaverton 4 42:01
12 500 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland 4 42:53
13 682 Paul Kanz 42 Portland 4 43:26
14 582 Steven Basden Half Fast Velo 46 Portland 4 43:45
DNF 802 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 1

Unicycle

Num Name Team Age Laps
1 U3 Susannah Hart Camas Bike and Sport 14 1
2 U5 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 1
3 U4 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 1

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 853 Erica Lurie Team Garnish 34 portland 4
2 946 Sarah Hunter Green Submarine Records 4