Portland Short Track Series

Portland, OR
June 24, 2013

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 24, 2013 at 9:27 PM

Cat 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 204 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 7
2 225 Tim Goodall Islabikes 26 Portland 7
3 226 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 7
4 200 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 7
5 202 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 7
6 203 Paolo Zanetti Filth and Fury 31 Portland 7
7 211 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 7
8 227 Jacob Furniss Eddy Merkin 33 Portland 7
9 221 Colin Rowan Corner Cycle 31 Portland 7
10 217 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 7
11 205 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 7
12 212 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 7
13 218 Logan Trammell Hapi-Go! 24 Scio 6
14 223 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 6

Cat 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 324 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 7
2 305 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 7
3 302 Brian Foresta Filth and Fury 39 Portland 7
4 309 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 7
5 321 Tim Joslin Cyclepath Racing 37 Portland 7
6 313 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 7
7 303 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 7
8 318 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 7
9 325 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 7
10 332 Joe Martin Ironclad/Yakima 42 Portland 7
11 330 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team 36 Portland 7
12 307 Brian Austin bicycleattorney.com 35 Hillsboro 7
13 312 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 7
14 304 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 7
15 319 Bill Larson Cyclepath Racing 41 Portland 7
16 301 Javad Simonsen Portland Velo Racing Team 43 Milwaukie 6
17 333 Craigan Usher 39 Portland 6

Cat 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 401 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 7
2 408 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland 7
3 406 Terry Knight 58 Vancouver 7
4 402 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 7
5 404 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 7
6 410 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 7
7 407 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 7
8 417 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7
9 412 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 7
10 403 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 7
11 400 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 7
12 419 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Vancouver 6
13 405 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 6

Cat 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 361 Curtis Loeb Hammer Velo 39 Portland 5
2 351 Danny Weikel River City Bicycles 41 Portland 5
3 354 Brent Wallace Trusty Switchblade 39 Portland 5
4 300 Gabe Doebler 36 Tigard 5
5 327 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 5
6 331 Andrew Holder 41 Portland 5
7 318 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 5
8 321 Justin Acciavatti Bull Run Distilling/Team CycleOne 38 Portland 5
9 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 37 Washougal 5
10 305 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
11 369 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 5
12 371 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 36 Damascus 5
13 342 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 5
14 326 chris breemer 44 Portland 5
15 346 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Happy Valley 5
16 322 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 5
17 347 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 5
18 302 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 5
19 340 Geoff Grummon crank 38 Portland 5
20 304 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
21 312 Matt Hooge 41 Portland 5
22 310 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 5
23 373 Raymond Crepeau Trailhead Coffee Roasters 41 Portland 5
24 309 Dave Gulick Green Submarine Records 35 Portland 5
25 320 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 5
26 374 Dennis Stafford 37 Milwaukie 5
27 307 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling 43 lake oswego 5
28 332 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 5
29 338 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
30 317 Chris Nelson Green Submarine Records 38 Portland 5
31 362 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 5
32 308 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
33 306 Kurt Snyder The Spokesmen 44 Vancouver 5
34 328 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 5
35 329 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
36 315 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 5
37 325 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 5
38 356 Ryan Morrisey The Spokesmen 37 Vancouver 5
39 376 Christopher Ryan 36 Portland 5
40 366 Andy Morris 43 Portland 5
41 324 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 5
42 313 Ben Salzberg Team Slow 42 Portland 5
43 375 Charles Barrett 46 Portland 5

Cat 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 205 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 5
2 217 Tim Clark Filth and Fury 49 Durham 5
3 201 William Waring Camas Bike and Sport 48 Camas 5
4 204 Scott Trautman Camas Bike and Sport 47 Camas 5
5 248 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 49 Portland 5
6 223 Jeff Tedder Hammer Velo 53 Tigard 5
7 206 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 5
8 203 Trig Rogers bicycleattorney.com 47 Portland 5
9 231 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 5
10 213 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5
11 238 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 5
12 216 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 5
13 211 Scott Gerwig 45 Portland 5
14 237 Rob Russell SWEAT360 47 Hillsboro 5
15 228 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 5
16 227 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5
17 209 Ed Fischer Camas Bike and Sport 45 Camas 5
18 241 Eric Wilson 49 Portland 5
19 208 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 5
20 250 Kris Schamp 5
21 239 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5
22 215 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 5
23 235 Alan Reaume 49 Portland 5
24 244 Thomas Aichele 50 4
25 210 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 4
26 246 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 50 Portland 4
27 234 Mark Stoller 52 Portland 4
28 200 Edward Knight Camas Bike and Sport 45 Battle Ground 4
DNF 218 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 4

Cat 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 825 Joe Hamilton 57 Vancouver 5
2 827 Dave Klug Team Rose City 60 Beaverton 5
3 805 jim fox bicycleattorney.com 55 Portland 5
4 824 Tracy Marks na 58 Portland 5
5 803 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 5
6 801 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 5
7 809 Gil Ormerod Team S+M 60 Portland 4

Cat 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 5 Sam Conklin 22 Lake Oswego 5
2 8 David Sterry Green Submarine Records 30 Portland 5
3 3 Jonathan Perlman Filth and Fury 31 Portland 5
4 18 Daniel Evans Ruckus Test Team 28 Portland 5
5 37 Daniel Carter 32 Portland 5
6 32 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 31 Battle Ground 5
7 10 Ty Porter Booda Organics 23 Oregon City 5
8 38 William Ruehle Joe Bike 23 Portland 5
9 7 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 5
10 4 Jon DeLeonardo Hammer Velo 33 Portland 5
11 25 Scott Zenier 27 Portland 5
12 31 Kevin Phomma Trusty Switchblade 19 Portland 5
13 36 Daniel Esterling Green Submarine Records 34 Portland 5
14 16 Isaac Frost Green Submarine Records 34 Portland 5
15 14 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 5

Cat 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 408 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 4
2 412 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 4
3 400 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 4
4 405 Bernadette Estrada Dark Horse 42 Portland 4
5 402 Cammia Kalimanis 35 Kalama 4
6 410 Shawn Postera Lucky Lab 39 Portland 4
7 413 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 40 Portland 4
8 417 Melanie Norris Cyclemeisters/Bow Cycle 42 Kalama 4

Cat 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 501 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 5
2 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 46 Gresham 4
3 510 Maggie Rising 50 Lake Oswego 4
4 503 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 52 Portland 4
5 505 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 4

Cat 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 327 Anna Christiansen Ironclad/Yakima 28 Portland 5
2 317 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Portland 5
3 313 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 4
4 309 Beth Flanagan La Femmes S&M 37 Portland 4
5 315 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team 34 Portland 4
6 308 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 4
7 301 Kristina Nash Metropolis Cycle Repair 31 Portland 4
8 304 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 4
9 300 Allison Medellin Hammer Velo 34 Portland 4
10 326 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 35 Portland 4
11 306 MICHELLE KUNEC-NORTH Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4
12 322 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 4
13 305 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 4
14 310 Marie Major Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 4
15 325 Olivia Shafer 25 Portland 4
16 303 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4

Cat 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 310 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 13 Portland 5
2 302 Owen Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 5
3 300 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 14 Portland 4
4 303 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 4
5 304 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 13 Portland 4
6 313 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 4
7 332 Christian Dobbins 13 Nasbile 4
8 321 Ryan Caputo The Spokesmen 12 Vancouver 4
9 327 Andrew Breemer 12 Portland 4
10 334 Torrien Bruce Word-RCB by Cyclisme 14 Portland 4
11 328 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 west linn 4
12 333 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 13 Gaston 4
13 325 Ian Panoscha 13 Portland 4
14 323 Milo Beall Super Relax Concept 10 Portland 4
15 324 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 10 Portland 3

Cat 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 402 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 5
2 405 Brady Stotts Camas Bike and Sport 15 Washougal 5
3 400 Nick Bacon Camas Bike and Sport 18 Camas 5
4 415 Denzel Lall Hapi-Go! 18 Vancouver 4
5 413 Paul Furst Camas Bike and Sport 15 Vancouver 4
6 412 Cooper Irwin 15 Woodland 4
7 419 Thomas Tangen Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4
8 408 Zach Durst 15 Oregon City 4
9 403 Nickolas Napier 4

Cat 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 74 Andrew Springer Team Colleen 40 Portland 5
2 75 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 5
3 4 Jeff Smith 37 Hillsboro 5
4 29 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 39 Portland 5
5 5 Tim Kalimanis 33 Kalama 5
6 24 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 5
7 31 Raymond Egan The Spokesmen 37 West Linn 5
8 54 James Bender Beaverton Bicycle Club 42 West Linn 5
9 46 Justin Huggins 37 portland 5
10 21 Ryan McIntyre 36 Portland 5
11 6 Andrew Kreps To the moon 37 Portland 5
12 11 Adam Keir 37 Vancouver 5
13 66 Dave Wrast The Spokesmen 44 Vancouver 5
14 33 Gerardo Perez 32 lake oswego 5
15 22 Vincent Zitkovich 41 Vancouver 5
16 73 Chris Nichols Camas Bike and Sport 39 Portland 5
17 30 Chris Ellsworth Camas Bike and Sport 29 Vancouver 4
18 15 Tom Kay 38 Portland 4
19 10 rudy vega Camas Bike and Sport 36 Portland 4

Cat 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 873 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 50 Camas 5
2 863 Mark Newberry 56 Vancouver 5
3 876 Andy Crump 5
4 853 Jim Lofthus 49 Portland 5
5 859 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone 5
6 875 Kevin Wolfe 48 5
7 879 Greg Witt 53 Portland 5
8 850 Robert Stefanowicz 46 Portland 5
9 878 Britton Gentry 46 Portland 5
10 862 Jeff Hollister 55 Portland 5
11 877 Rob Perry 50 Boring 5
12 854 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 5
13 884 Chuck Dobbins Ladd Mortocycle Company 52 Naselle 5
14 885 George Wright 57 Portland 4
15 855 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 46 Portland 4
16 865 Keith Wolff 48 Portland 4
17 887 Juergen Panoscha 50 Portland 4
18 881 Chris Redhouse 45 happy Valley 4
19 874 Chris Conley Camas Bike and Sport 47 Vancouver 4
20 866 Mark Person Camas Bike and Sport 51 Portland 4
21 886 Macario Feliciano 50 Portland 4
22 883 John Hughes 45 Wilsonville 4
23 852 Sid Healey 55 Portland 4

Cat 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 500 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 4
2 501 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 12 Tigard 4
3 509 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 13 Vancouver 4
4 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13 Portland 4
5 508 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 13 Camas 3
6 510 Audra McNamee 13 Portland 3
7 502 Olivia Hewett The Spokesmen 13 Vancouver 3
8 511 Nora Panoscha 11 Portland 3

Cat 3 Women 15-18

Num Name Team Age Laps
1 603 Birch Clark Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 16 4
2 600 Marisa Reid ZteaM 17 4

Cat 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 230 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 37 Portland 5
2 275 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 5
3 231 Sandy Nguyen Green Submarine Records 28 Portland 4
4 248 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
5 246 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 4
6 249 Jessica Gill 36 4
7 242 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4
8 267 cecilia becerra 43 Portland 4
9 239 Traci Smolen 46 Portland 4
10 255 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4
11 253 Courtney Stella GPM Sports 30 Portland 4
12 232 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 4
13 245 Sierra Reid Westview High School Cyclocats 20 Portland 4
14 262 Sandy Homer 29 Portland 4
15 241 Becca Smith-Morgan 35 Portland 4
16 247 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 4
17 258 Carrie Petz The Spokesmen 48 Vancouver 4
18 268 Heidi McNamee 46 Portland 4
19 238 MM Jenkins 52 Portland 3
DNF 243 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 513 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 Beaverton 5
2 503 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 5
3 520 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 5
4 523 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 5
5 501 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5
6 509 Rick Jones Ironheads Multisport Racing Team 42 Tigard 5
7 516 Bryan Smith Hammer Velo 41 Portland 5
8 506 Wayne Nussbaum 50 Happy Valley 5
9 508 Joe Leineweber Ironclad/Yakima 33 Portland 5
10 528 Rex Buchanan Soraz Racing p/b CAPA 31 Portland 5
11 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 4
12 529 Victor Sheifer 4

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 3 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 7
2 15 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 7
3 5 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland 7
4 11 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 33 Portland 7
5 25 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 7
6 6 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 46 Portland 7
7 14 Paul LaCava Giant 35 Portland 7
8 26 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 Portland 7
9 18 Martin Baker Kesho Bicycles 46 Hillsboro 7
DNF 4 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 4
DNF 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 3

Elite/Cat 1 Women

Num Name Team Age Laps
1 119 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 6
2 117 Julie Browning Cyclepath Racing 44 6
3 101 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 6
4 105 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 6
5 108 Marila Alvares signal cycles/Bike Gallery 42 6
6 107 Bre Rue Unattached 41 6
7 115 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 32 6
8 104 Susan Sherman Showers Pass 44 6
9 106 Kristin Wille Ruckus Test Team 30 6
10 122 Jen Powell IRA Ryan Cycles Cross Team 35 6
11 103 Mielle Blomberg Team S+M 42 6
12 118 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 37 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 13 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 36 Portland 5
2 4 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 5
3 11 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 5
4 37 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 5
5 15 Scott Barker 44 Portland 5
6 21 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 5
7 46 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 5
8 20 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Milwaukie 5
9 8 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 5
10 9 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 5
11 67 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 5
12 25 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 5
13 16 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 5
14 30 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 5
15 60 Nicholas Leritz Team S+M 42 Portland 5
16 2 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 5
17 17 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab 52 Portland 5
18 7 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 5
19 40 Dan Cheever Evil 45 Portland 5
20 23 Tony Pereira Team Beer 44 Portland 5
21 70 Craigan Usher 39 Portland 5
22 31 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5
23 34 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5
24 66 Jay Swavely 48 Vancouver 5
25 28 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 5
26 3 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5
27 33 Todd Sexton Guinness Cycling Team 43 Portland 5
28 69 Brett Cassidy Human Powered 32 Portland 5
29 42 Barrett Reiner 29 Portland 5
30 5 Sharon Hart Hapi-Go! 18 Washougal 4
31 65 chris mccraw Team Slow 37 portland 4
32 68 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 44 Portland 4
33 44 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 4
34 50 Dylan McNamee 47 Portland 4