Dirty Circles 2

Woodland, WA
March 9, 2014

Part of the Dirty Circles

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated March 11, 2014 at 11:58 AM

Junior

Num Name Team Age City Notes
1 8057 Keelan Ontiveros 14 Portland
2 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
3 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
4 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver
5 8075 Braden Fridell 15 Milwaukie
6 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston
7 5375 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego
8 8063 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland
9 8039 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal
10 8043 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland
11 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview
12 42 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 12 Portland down 1 lap
13 8022 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas down 1 lap
DQ 8025 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver Rule 15.7.1 Failure to obey centerline

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City
1 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene
2 193 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39 Tigard
3 44 Steve Wright 47 Beaverton
4 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
5 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Portland
6 735 Yann Blindert 40 Portland
7 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
8 127 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
9 164 Steve Remy Guinness Cycling Team 47 Gresham
10 742 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Tigard
11 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Portland
12 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego
13 365 Christopher Bright Illy Coffee-River City Bicycles 47 Lake Oswego
14 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver
15 43 Mike Buechel 45 Portland
16 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 43 Portland
17 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland
18 349 Jason Feig 41 Clackamas
19 151 Jeff Mitchem 54 Portland
20 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland
21 748 Dickie Mallison 55 Portland
22 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
23 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
24 882 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland
25 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
26 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42 West Linn
27 45 Ryan Jarrell 40

Masters Men 3/4

Num Name Team Age City Notes
1 615 Jamie Mikami Veloforma 44 Portland
2 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland
3 379 Peter Seelig Dr Will Bar 40 Portland
4 46 Bill Dolan 37
5 556 Neil Green Therapeutic Associates Racing 40 Fairview
6 482 Matthew S Martel Interurban 49 Portland
7 4073 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland
8 321 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Camas
9 5112 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 39 Portland
10 396 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing 47 Portland
11 490 Ryan Morgan 40 Portland
12 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood
13 516 Matt Radich Dr Will Bar 45 Lake Oswego
14 322 Vince Blaney Dr Will Bar 40 Portland
15 540 jon thomsen Dr Will Bar 44 Lake Oswego
16 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 47 Hillsboro
17 452 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland
18 505 Eric Moody Rogue 43 Hood River
19 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47 Portland
20 4146 Steven Potter Hammer Velo 43 Portland
21 414 Wayne Boyle Interurban 49 Portland
22 583 Andrew Hayes Rogue 39 White Salmon
23 690 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team 46 Portland
24 475 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland down 1 lap
DNF 633 Bryant Howard Rogue 43 Portland
DNF 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham

Masters Men 3/4 50+

Num Name Team Age City
1 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland
2 567 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53 Hood River
3 861 Eric Anderson Dr Will Bar 52 Gresham
4 5012 Doug Brecht crank 50 Portland
5 3001 Tony Dirks Rogue 50 Hood River
6 461 stephen Holmes crank 50 portland
7 480 Eric Szczukowski 53 Portland
8 670 Larry Hiday Ironclad Cycling Team 57 Battle Ground
9 632 Will Harden Dr Will Bar 53 Tigard
10 476 Jonathan Lyons Hammer Velo 56 Portland
11 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 51 Portland
12 707 Steve Long Team ESC Bio Racer 61 Milwaukie
13 347 Greg Estes Hammer Velo 58 Portland
14 301 Darell Provencher Team Rose City 60 West Linn
15 684 Stan Gardner 51 Beaverton
16 5441 Tracy Marks 59 Portland
17 4027 David Thielen II Dr Will Bar 54 Vancouver
18 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 52 Hillsboro
19 552 Joe Hamilton 58 Vancouver
DNF 304 Alan Whitney Rogue 54 Tualatin

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 4041 Aaron Even 44 Portland
2 5060 Dean Futrell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Beaverton
3 5046 G Ellis 58 Portland
4 438 Darren Ferris Hammer Velo 50 Portland
5 400 Cliff Allen Velominati Racing 43 Portland
6 5080 John Hatfield 46 Portland
7 4014 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland
8 437 Judd Eustice Team S+M 53 Portland
9 5088 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 52 milwaukie
10 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36 Portland
11 5041 Tim Dorman Camas Bike and Sport 54 Vancouver
12 5114 Michael Kosmala Team S+M 42 Tigard
13 5109 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland
14 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene
15 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
16 4003 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 49 Vancouver
17 462 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone
18 5057 Stefan Furst Camas Bike and Sport 57 Vancouver
19 5191 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 55 Hillsboro
20 5418 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland
21 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
22 4146 Steven Potter Hammer Velo 43 Portland
23 5411 mike meier Camas Bike and Sport 49 Vancouver
24 4027 David Thielen II Dr Will Bar 54 Vancouver
25 5271 Kirksey Neumeyer Hammer Velo 35 Portland
26 30 Conrad Kornmann 37 Seattle
27 4112 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland
28 5089 Michael Hopkins Team Planet X USA 40 Portland centerline warning
DNF 5003 Dirk Alenduff Beaverton Bicycle Club 42 Oregon City

Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 32 Portland
2 110 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17 Eugene
3 4037 Martin Acosta 26 Portland
4 167 Kent Ross 18
5 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Portland
6 8073 Grant McElroy 16 Portland
7 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49 Portland
8 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland
9 667 Logan Evans GET FIT Cycling 24 Hillsboro
10 47 Mike Kath Therapeutic Associates Racing 36 portland
11 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
12 635 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA 28 Battleground
13 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland
14 329 Robert Brown GET FIT Cycling 33 Portland
15 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene
16 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
17 50 Brad Winn 31
18 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND
19 584 Cole Hilton GET FIT Cycling 30 Portland
20 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
21 158 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 27 Astoria
22 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 34 Portland
23 546 Eddie Wang River City Bicycles 37 Portland
24 136 David Root Therapeutic Associates Racing 49 Vancouver
25 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 30 Portland
26 659 Adam Angert BriHOP Racing 29 Portland
27 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
28 139 Casey Ehrman Therapeutic Associates Racing 28 Portland
29 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 43 Portland
30 44 Steve Wright 47 Beaverton
31 567 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53 Hood River
32 164 Steve Remy Guinness Cycling Team 47 Gresham
33 411 Matt Bloom GET FIT Cycling 24 Portland
34 600 Andi Greisel Therapeutic Associates Racing 31 Portland centerline warning
35 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver
36 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood
37 8008 Killian Bailey 18 Vancouver
38 154 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 28 Portland
39 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29 Portland
40 882 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland
41 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland
42 601 Neil Byzick GET FIT Cycling 24 Hillsboro
43 49 Chris Scanlon 33 Portland
44 48 Josiah Zukowski 29 Salem
DNF 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA 32 Portland
DNF 575 Jesse Coombs 44 Corvallis
DNF 127 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
DQ 390 Marek Litinsky 34 Beaverton Rule 15.7.1 Failure to obey centerline

Men 4/5

Num Name Team Age City
1 4110 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Portland
2 5316 Emmett Culp 21 Portland
3 5035 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 34 Portland
4 8078 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
5 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 41 Corvallis
6 8005 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team 17 Eugene
7 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland
8 41 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 25 Portland
9 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland
10 425 Alistair Corkett Rogue 23 portland
11 4079 Nils Tillstrom BriHOP Racing 34 Portland
12 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 34 Portland
13 442 August Frank Life Cycle Racing Team 21 Eugene
14 38 Ben Elder 16
15 430 Anthony DiSano Rogue 23 Clackamas
16 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15 Happy Valley
17 40 David Horton 26 La Center
18 4015 Stephen Salter 35 portland
19 8019 Thomas Ring 18 Portland
20 5230 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland
21 4019 Troy Sexton 31 Portland

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland
2 215 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29
3 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
4 9005 Hannah McDade 17 Tigard
5 226 Daphne Moore Hammer Velo 48 Portland
6 242 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 27 Portland
7 230 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
8 282 Lori Brault Beaverton Bicycle Club 43 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7214 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland
2 8006 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal
3 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35 Portland
4 7065 Lisa Walker 55 Portland
DNF 7014 Bekah Cohen 28 Portland