Montinore Road Race

Forest Grove, OR
June 8, 2014

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated June 10, 2014 at 8:50 AM

Masters Men 35+ 1/2/3

Num Name Team Age
1 104 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 42
2 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 46
3 193 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team 39
4 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 48
5 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40
6 639 Joe Chaves Sappo Hill Soapworks 44
7 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 43
8 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 48
9 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41
10 3048 Rick Metz bicycleattorney.com 46
11 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48
12 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37
13 750 Stephen McDade Veloforma 42
14 783 Scott Powell Smith&Nephew p/b West End Bikes 46
15 502 Michael Medina 46
16 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43
17 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45
18 152 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49
19 127 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 45
20 742 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44
21 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 45
22 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 47
23 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com 43
24 694 James Randall HCH-RPM Mortgage Cycling Team 48
25 3129 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team 45
26 5080 John Hatfield 46
27 1 Greg Lunieuski
28 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46
29 535 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 49
30 5046 G Ellis 58
31 511 Patrick Palmer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 42
32 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49
33 593 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42
DNF 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48
DNF 387 Keith Levesque Rogue 43

Masters Men 35+ 4/5

Num Name Team Age Notes
1 5911 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44
2 5112 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 39
3 5208 Greg Stokes Hammer Velo 44
4 5060 Dean Futrell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41
5 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46
6 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 46
7 5038 Erik Denninghoff DNR Cycling 35
8 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47
9 5418 Chris Roberts Hammer Velo 43
10 5691 sean galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49
11 5 Dan Gernert
12 4071 Scott McKnight crank 45
13 5089 Michael Hopkins Team Planet X USA 40
14 5330 Aaron Koch Capitol Velo 36
15 5550 Craig Powers 62
16 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45
17 455 Jason Harris Portland Bicycle Studio 44
DNF 4053 Joe Tysoe 43
DNF 5153 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46
DQ 4042 Joe Malibu Kim Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Public Urination

Masters Men 50+ 1/2/3

Num Name Team Age Notes
1 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 50
2 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 50
3 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 55
4 3060 Casey Patton 57
5 377 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51
6 567 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53
7 885 Paul Thomasberg 52
8 181 David Zimbelman Team Salmon Cyclery 60
9 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 56
10 3001 Tony Dirks Rogue 50
11 611 Thomas C Hackleman 61
12 579 David Jackson Hutch's-Slocum-Co-Motion 61
13 155 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55
14 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52
15 675 Scott Sargeant bicycleattorney.com 52
16 527 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 62 Warning: must wear 2 #s (8.5.2)
17 3119 Richard Potestio 58
18 3000 Clint Ebert bicycleattorney.com 55
19 695 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51
DNF 680 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 58

Masters Men 50+ 4/5

Num Name Team Age
1 4175 Dean Carson 51
2 5438 Louis Liu Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50
3 4099 Rick Upton crank 54
4 476 Jonathan Lyons Hammer Velo 56
5 438 Darren Ferris Hammer Velo 50
6 480 Eric Szczukowski 53
7 4064 Nathan Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50
8 5441 Tracy Marks 59
9 5228 Jeffrey Volk DNR Cycling 51
10 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56
11 4214 David Smith 55
12 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62
13 4 Daniel Gruss

Masters Women 40+ 4/5

Num Name Team Age
1 7093 Angela Horton Gapay Hammer Velo 48
2 7066 Laura Wanker 55
3 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 59
4 7029 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 63

Men Category 1/2

Num Name Team Age
1 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 20
2 8074 Cameron Beard 16
3 865 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37
4 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36
5 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49
6 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41
7 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32
8 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31
9 723 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 22
10 8076 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 18
11 798 Billy Truelove 40
12 807 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35
13 320 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 31
14 846 John Leonard 44
15 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 26
16 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33
17 523 Dean Russell Therapeutic Associates Racing 32
18 719 Christopher Bagg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35
19 747 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30
20 812 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
21 194 Joseph King Guinness Cycling Team 33
22 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32
23 110 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 17
24 197 Mathew Braun 41
25 131 Galen Mittermann HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34
26 795 Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29
27 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 43
28 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes 46
29 764 Greg Tyler Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40
30 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28
31 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34
32 703 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles 34
33 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29
34 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 37
35 716 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33
36 799 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37
37 778 Steve Wright Smith&Nephew p/b West End Bikes 47
38 140 Evan Elken 37
39 114 Nick Skenzick Hutch's-Slocum-Co-Motion 35
40 974 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
DNF 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 26

Men Category 3

Num Name Team Age
1 4110 Daniel Lincoln HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34
2 5264 Kyle Mensing Black Lodge Cycling 27
3 3026 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30
4 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29
5 3024 Dave Davis Ironclad Cycling Team 36
6 653 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38
7 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 34
8 623 Benjamin Farver Rapha/River City Bicycles 32
9 3010 Andrew Hawley Team Lost Highway 38
10 590 Craig Armstrong Ironclad Cycling Team 36
11 8053 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18
12 322 Vince Blaney Dr Will Bar 40
13 692 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 26
14 538 Jonathan Sun Bike Newport-Bier One 27
15 575 Jesse Coombs Corvallis Cyclery Racing 44
DNF 534 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39
DNF 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17
DNF 3005 Michael Wise Smith&Nephew p/b West End Bikes 32
DNF 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16

Men Category 4

Num Name Team Age
1 4322 Kelsey Ramsey Portland State University 25
2 4167 Will Cook 28
3 4203 Isaac King Soraz Racing p/b CAPA 27
4 5316 Emmett Culp 21
5 435 Adam Engelmeyer Team Lost Highway 29
6 430 Anthony DiSano Rogue 23
7 4104 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 34
8 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31
9 4238 Bradley Hogan Team Lost Highway 31
10 8109 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15
11 478 Chris Magel Bike Newport-Bier One 33
12 4015 Stephen Salter 35
13 5497 Cullen Guinn Trusty Switchblade 37
14 5459 Chris Nelson Rare Disease Cycling 30
15 4126 Robert Umberhandt 37
16 5436 Charles Henderson Team Lost Highway 44
17 4235 Joseph French Team Lost Highway 40
DNF 4388 Terron Whitney 31
DNF 5369 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23

Men Category 5

Num Name Team Age
1 5031 Jonathan Cotta Team Cycle Sport 32
2 5308 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 30
3 5601 Alex McCulley 30
4 6 Aaron McClintock
5 3 Xander Viray Portland State University 20
6 5400 Adam Goplin Team Lost Highway 31
7 5666 BRANDON PETERS 38
8 5958 Alexander Pettit Estell Guinness Cycling Team 20

Women Category 1/2

Num Name Team Age
1 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing 39
2 292 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43
3 241 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32
4 2 Tina Brubaker
5 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42

Women Category 3

Num Name Team Age Notes
1 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17
2 946 Suzanna Nelson Ironclad Cycling Team
3 229 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26
4 282 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43
5 247 Alana Armstrong Ironclad Cycling Team 33
6 467 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 33
7 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 65
8 249 Lara Kessler Ironclad Cycling Team 34
9 949 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team 29
DNF 245 Amy Shepard Portland Bicycle Studio 29 Warning: must wear 2 #s (8.5.2)

Women Category 4/5

Num Name Team Age
1 7179 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 35
2 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47
3 7014 Bekah Cohen Ironclad Cycling Team 28
4 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37
5 7125 Myra Klettke bicycleattorney.com 54
6 7018 Catherine Cooper Ironclad Cycling Team 42