River City Bicycles Cyclocross Crusade: Barton Park

Portland, OR
November 12, 2017

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

For questions about results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated November 13, 2017 at 3:43 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 575 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 3 38:27
2 579 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 58 Bend 3 43:44
3 585 Libby L. Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 47 Portland 3 44:19
4 591 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 3 44:30
5 589 Robyn Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 3 44:30

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 704 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 4 40:15
2 746 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 4 40:29
3 712 Walter Mcknight Deschutes Brewery 50 Bend 4 40:52
4 760 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 39 Salem 4 40:56
5 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 4 41:40
6 716 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 4 41:44
7 753 Jon Pearson Sage Titanium 51 Happy valley 4 41:49
8 745 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 4 42:03
9 761 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 32 Tigard 4 42:09
10 733 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 4 42:25
11 754 Peter Iverson 42 Lake Oswego 4 42:31
12 764 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 West Linn 4 43:00
13 790 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 33 Beaverton 4 43:02
14 715 Daniel Salvey 48 Newberg 4 43:10
15 748 Mark Sather Team 10 Barrel 46 Tigard 4 43:36
16 777 Manny Marquez Team Finger 38 Hood River 4 45:57
17 803 david vancot Team Finger 50 Hood River 4 47:28
18 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 4 47:33
19 719 Patrick Palmer Sage Titanium 45 Tualatin 4 47:41
20 759 Jason Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Portland 4 48:19
21 765 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 49:44
22 773 Paul Toufar bicycleattorney.com 42 portland 3 38:51
23 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 3 40:47
24 741 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 Portland 3 42:36
25 791 Dylan Smith 27 Molalla 3 44:55
DNF 737 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 3 44:55

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 516 Andrew Perry 18 San Jose 5 47:43
2 513 David Estrin 18 Portland 5 50:07
3 506 Lucian Spampinato 16 Bend 3 44:06

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 900 Natasha Visnack 13 Bend 5 51:13 Hair blocks number

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 12 Bend 3 27:56
2 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 32:10
3 548 Zane Strait 11 Bend 3 32:16
4 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3 33:31
5 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 34:52
6 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 35:09
7 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 2 24:24
8 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 24:45
9 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 24:51
10 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 25:23
11 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 26:57
12 571 Gus Tonkin 10 Portland 2 26:58
13 511 Calvin Nary 11 Bend 2 27:55
14 668 Jack Billowitz 10 bend 2 28:22
15 694 Felix Cohen 12 2 28:56
16 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2 28:57
17 536 Max Harris 10 OR 2 30:48
18 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 2 31:21
19 662 Hunter Westerfield 10 Portland 2 32:04
20 643 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 2 32:42
21 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 2 33:59
22 631 Evan Vanderstoep 12 Portland 2 34:06
23 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 34:06
24 551 Hans Lanners 10 Portland 2 35:37
25 535 Jensen Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 10 Portland 2 36:15
26 660 Beckett Olson 10 Portland 2 39:59
27 634 Jackson Avery 12 Oregon City 2 39:59
28 630 Conner VanderStoep 10 Portland 1 25:55
DNF 689 Hewett Owen The Spokesmen 10 Vancouver 1 25:55

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 3 28:11
2 567 Sam Day 14 Bend 3 28:24
3 610 Tanner Wescott 13 Bend 3 28:59
4 523 Jacob Olander 14 Bend 3 29:42
5 506 Ian Shreve 14 eugene 3 29:59
6 676 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 30:33
7 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 3 30:36
8 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 32:07
9 696 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 3 33:33
10 636 Eli Prochaska 13 Bend 3 33:39
11 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3 34:35
12 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 2 24:33
13 589 Parke Chapin 13 Bend 2 24:45
14 659 Aaron Bailey 13 Corvallis 2 25:22
15 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 2 25:46
16 624 Tyler Winans 13 Bend 2 26:18
17 699 Cayden Lahmann 14 Eugene 2 30:09
18 698 Charlie Justice 13 Corvallis 2 31:40
19 697 Alec justice 13 Corvallis 2 33:19
20 561 Alex Amparo 13 2 33:39
21 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 2 34:03
22 626 Ethan Moen Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2 34:03

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 527 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 15 Camas 3 33:16
2 667 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3 34:33
3 700 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 16 Portland 2 24:41
4 514 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 16 Portland 2 24:43
5 688 Grayson Turner Sunnyside Sports 15 Bend 1 24:43

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps Time
1 617 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 3 33:13
2 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS blachly 2 26:47

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 12 Bend 3 27:56
2 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 3 28:11
3 567 Sam Day 14 Bend 3 28:24
4 610 Tanner Wescott 13 Bend 3 28:59
5 523 Jacob Olander 14 Bend 3 29:42
6 506 Ian Shreve 14 eugene 3 29:59
7 676 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 30:33
8 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 3 30:36
9 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3 32:07
10 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 32:10
11 548 Zane Strait 11 Bend 3 32:16
12 617 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 18 Portland 3 33:13
13 527 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 15 Camas 3 33:16
14 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3 33:31
15 696 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 3 33:33
16 636 Eli Prochaska 13 Bend 3 33:39
17 667 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 3 34:33
18 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14 Portland 3 34:35
19 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 34:52
20 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 35:09
21 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 2 24:24
22 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 2 24:33
23 700 Oliver McFadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 16 Portland 2 24:41
24 514 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 16 Portland 2 24:43
25 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 24:45
26 589 Parke Chapin 13 Bend 2 24:45
27 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2 24:51
28 659 Aaron Bailey 13 Corvallis 2 25:22
29 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 25:23
30 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 2 25:46
31 624 Tyler Winans 13 Bend 2 26:18
32 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 2 26:47
33 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 26:57
34 571 Gus Tonkin 10 Portland 2 26:58
35 511 Calvin Nary 11 Bend 2 27:55
36 668 Jack Billowitz 10 bend 2 28:22
37 529 Elliot Werner 9 Portland 2 28:34
38 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 9 Portland 2 28:43
39 694 Felix Cohen 12 2 28:56
40 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2 28:57
41 683 Bjorn Blankenship 9 Bend 2 29:09
42 699 Cayden Lahmann 14 Eugene 2 30:09
43 536 Max Harris 10 OR 2 30:48
44 549 Gavin Newman Sage Titanium 9 Portland 2 31:20
45 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 2 31:21
46 698 Charlie Justice 13 Corvallis 2 31:40
47 662 Hunter Westerfield 10 Portland 2 32:04
48 622 Noah Sampson 9 Beaverton 2 32:28
49 643 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 2 32:42
50 697 Alec justice 13 Corvallis 2 33:19
51 561 Alex Amparo 13 2 33:39
52 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 10 West Linn 2 33:59
53 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 2 34:03
54 631 Evan Vanderstoep 12 Portland 2 34:06
55 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2 34:06
56 551 Hans Lanners 10 Portland 2 35:37
57 535 Jensen Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 10 Portland 2 36:15
58 654 Koen Smelser 9 Portland 2 38:33
59 660 Beckett Olson 10 Portland 2 39:59
60 626 Ethan Moen Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2 39:59
61 634 Jackson Avery 12 Oregon City 2 39:59
62 630 Conner VanderStoep 10 Portland 1 25:55
63 688 Grayson Turner Sunnyside Sports 15 Bend 1 25:55
DNF 689 Hewett Owen The Spokesmen 10 Vancouver 1 25:55

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 529 Elliot Werner Portland 2 28:34
2 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas Portland 2 28:43
3 683 Bjorn Blankenship Bend 2 29:09
4 549 Gavin Newman Sage Titanium Portland 2 31:20
5 622 Noah Sampson Beaverton 2 32:28
6 654 Koen Smelser Portland 2 38:33

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 26:33
2 62 Aspynn Westby 11 Keizer 2 28:07
3 41 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 2 28:46
4 48 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 29:02
5 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 31:02
6 8 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 11 Portland 2 33:06
7 42 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 2 38:39
8 47 Kylie Cherry PDX Devo Junior Cycling 11 1 24:48
9 61 Nicola Broadman 10 Bend 1 25:22

Junior Women 13-14

Num Name Age Laps Time
1 46 Arah Cherry 13 2 29:35

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 15 Olivia Hewett The Spokesmen 17 Vancouver 2 28:43

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 26:33
2 62 Aspynn Westby 11 Keizer 2 28:07
3 15 Olivia Hewett The Spokesmen 17 Vancouver 2 28:43
4 41 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 2 28:46
5 48 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2 29:02
6 46 Arah Cherry 13 2 29:35
7 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2 31:02
8 8 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling 11 Portland 2 33:06
9 42 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 2 38:39
10 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 9 2 38:39
11 56 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing 9 Corvallis 1 24:07
12 47 Kylie Cherry PDX Devo Junior Cycling 11 1 24:48
13 40 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 9 Portland 1 25:00
14 43 Peyton Wilson 9 salem 1 25:19
15 61 Nicola Broadman 10 Bend 1 25:22

Junior Women 9

Num Name Team City Laps Time
1 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 2
2 56 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing Corvallis 1 24:07
3 40 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas Portland 1 25:00
4 43 Peyton Wilson salem 1 25:19

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 302 Shannon Skerritt 46 Portland 8 1:09:36
2 395 Bart Bowen Deschutes Brewery 50 Bend 8 1:10:24
3 349 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 8 1:10:37
4 335 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 8 1:10:42
5 307 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 8 1:10:51
6 379 Craig Aaker 40 Portland 8 1:10:55
7 323 Webster Wilson Cyclepath Racing 45 Portland 8 1:11:02
8 301 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 8 1:11:25
9 333 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 7 1:02:56
10 321 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 7 1:03:10
11 312 John Weathers Audi 47 Portland 7 1:03:28
12 325 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 46 Bend 7 1:03:30
13 317 Chad Swanson Team S+M 40 The Dalles 7 1:03:35
14 319 Michael Szwaya bicycleattorney.com 47 Portland 7 1:04:41
15 397 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Boring 7 1:04:44
16 355 Andy Olsson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 7 1:04:46
17 401 Robert Carver 36 Portland 7 1:05:15
18 374 Ryan Brown 42 Richland 7 1:05:30
19 405 Carl Werner 39 Portland 7 1:05:40
20 315 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 43 Portland 7 1:06:36
21 149 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44 Beaverton 7 1:06:53
22 327 Eric Lanners 44 Portland 7 1:07:05
23 309 Roger Meier Cyclepath Racing 49 Beaverton 7 1:07:34
24 328 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Philomath 7 1:07:57
25 334 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 7 1:08:10
26 352 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 40 Portland 7 1:08:10
27 359 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 6 1:03:38
DNF 367 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 1 1:03:38

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 461 Corey McManus 36 Beaverton 4 40:03
2 468 Max Heckscher 43 Portland 4 40:16
3 410 christophe berteau-pavy 51 portland 4 40:48
4 347 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland 4 41:07
5 340 David Schmitz Team Finger 49 Hood River 4 41:08
6 372 garrett tyburski 39 portland 4 41:14
7 413 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 4 41:16
8 415 Daniel Dellitt 44 Portland 4 41:19
9 355 Michael Kolb ANTHM Collective 40 Portland 4 41:20
10 534 Nikolaus Kashey 45 Portland 4 41:22
11 319 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 51 Portland 4 41:40
12 391 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 4 41:42
13 573 Tim Turk 50 4 41:44
14 335 Bas Geelen 37 Portland 4 41:58
15 460 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 52 Portland 4 42:06
16 459 Chris Thier Boneyard Cycling 43 Bend 4 42:13
17 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 4 42:23
18 366 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 4 42:23
19 488 Joel Sherman 39 Portland 4 42:28
20 504 Scott Wazny 45 Portland 4 42:50
21 408 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 oregon city 4 42:51
22 361 Matt Taini 50 Lake Oswego 4 42:54
23 318 Kevin Dickson 48 Portland 4 42:55
24 308 Dave Torrance 47 Portland 4 42:55
25 381 James Lais 48 PORTLAND 4 43:00
26 352 Tony Pitone 49 Portland 4 43:02
27 567 Fred Smelser 39 4 43:09
28 487 Martin Joyce 35 Portland 4 43:12
29 406 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 4 43:13
30 449 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 43:20
31 412 Bret Waldron 35 Portland 4 43:22
32 311 David Kuzma The Spokesmen 41 Vancouver 4 43:25
33 341 Jake Davis 41 Scappoose 4 43:32
34 303 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 4 43:39
35 302 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 4 43:41
36 402 Matthew Boelter 38 Hillsboro 4 43:43
37 388 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 West Linn 4 43:53
38 421 Mark McMurtry Cyclepath Racing 47 Portland 4 44:03
39 327 Jason Ladwig 38 Portland 4 44:10
40 401 Joshua Boelter Pedal PT 41 Portland 4 44:22
41 300 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 58 Tigard 4 44:25
42 339 Martin Matsumura Team 10 Barrel 52 Portland 4 44:33
43 314 David Kaysen 53 Portland 4 44:45
44 343 Ethan Fuld 52 Portland 4 44:55
45 363 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 4 45:11
46 516 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 43 West Linn 4 45:17
47 542 Raymond Egan The Spokesmen 41 Portland 4 45:18
48 420 Justin Tunis 37 portland 4 45:24
49 496 Blaine Zumwalt 49 Eugene 4 45:35
50 422 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Gresham 4 45:40
51 345 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4 45:47
52 393 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera 56 Portland 4 45:59
53 570 Billy Thomas Deschutes Brewery 56 4 46:05
54 531 Paul Barlow 47 Saint Helens 4 46:11
55 543 Tom Nilan 55 Portland 4 46:15
56 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 4 46:21
57 306 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 4 46:24
58 338 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro 4 46:34
59 395 Steven Soto 44 Sherwood 4 46:46
60 493 Brice Stivers River City Bicycles 45 Portland 4 46:52
61 445 Burk Webb Portland Velo Racing 50 Milwaukie 4 46:54
62 544 Mike Kendrick 55 Portland 4 47:02
63 330 Daniel Salvey 48 Newberg 4 47:22
64 404 Vince Rodarte River City Bicycles 42 Portland 4 47:28
65 436 David Smith 58 Portland 4 47:36
66 494 Max McFarland Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Lake Oswego 4 47:41
67 419 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 47:56
68 358 Matthew Cordeiro 44 Hood River 4 48:06
69 368 Andy Morris Team 10 Barrel 47 Portland 4 48:12
70 364 Ben Hein 45 Bend 4 48:17
71 359 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Beaverton 4 48:31
72 485 Reyaz Rohani 36 Portland 4 48:54
73 439 Doug Smith 54 West Linn 4 48:57
74 464 Charles Hicks 44 Vancouver 4 48:57
75 362 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 4 48:57
76 571 Brian Hansen 56 Milwaukie 3 37:53
77 478 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 42 Portland 3 38:13
78 545 Todd Mobley Camas Bike and Sport 44 Sandy 3 38:37
79 457 Phil Avery oregon city 3 39:51
80 377 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Beaverton 3 41:29
DNF 425 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 1 41:29

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 493 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 40 Medford 5 46:07
2 471 Jeremy Wright River City Bicycles 39 Portland 5 46:46
3 539 Scott Chamberlain 37 Portland 5 46:55
4 441 Jason Bavuso Murder of Crows 44 Bend 5 47:57
5 507 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 5 48:02
6 497 Nolan Restivo 39 Portland 5 48:08
7 499 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 36 Bend 5 48:09
8 382 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 40 Salem 5 48:20
9 410 Thomas Pastor Deschutes Brewery 37 Bend 5 48:22
10 318 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix 39 Portland 5 48:37
11 383 Randy Scott Deschutes Brewery 54 Bend 5 48:42
12 362 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 40 Hillsboro 5 48:53
13 347 Ryan Chase Deschutes Brewery 39 Bend 5 48:56
14 320 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Portland 5 48:59
15 329 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5 49:06
16 344 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 5 49:09
17 532 Gary Szalay Team Finger 37 Hood River 5 49:10
18 488 Greg Edwards 41 Pedal Pt 5 49:11
19 549 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 5 49:12
20 519 James Green 46 Portland 5 49:20
21 445 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 5 49:22
22 325 John Hatfield Audi 49 Portland 5 49:24
23 528 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 49:27
24 421 Brian Wise 46 Vancouver 5 49:48
25 516 Rob Thompson Olympia Cycling Team 46 Portland 5 49:50
26 426 Curtis Brawner 43 Bend 5 49:51
27 433 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 43 Portland 5 49:53
28 303 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 5 49:54
29 340 David Hewett The Spokesmen 42 Vancouver 5 49:54
30 365 Eric Hagstette Team 10 Barrel 45 Portland 5 50:02
31 512 Geoff Grummon-Beale 42 Portland 5 50:10
32 483 Ashley Williams ANTHM Collective 49 portland 5 50:12
33 431 Christopher Manea Team Finger 46 Hood River 5 50:15
34 490 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5 50:28
35 342 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5 50:29
36 458 Howard Draper Ruckus Test Team 40 Portland 5 50:32
37 321 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 5 50:39
38 568 Chuck Meyer Murder of Crows 39 Bend 5 50:48
39 565 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 51 Medford 5 50:49
40 438 George P.S. McConnell 46 bend 5 50:52
41 425 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 5 50:54
42 300 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Portland 5 50:55
43 453 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 45 salem 5 50:56
44 380 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 39 Bend 5 50:58
45 409 Joshua Hanselman 42 Newberg 5 51:00
46 496 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Milwaukie 5 51:02
47 467 Ryan Barnes 42 Lake Oswego 5 51:10
48 570 JD Jaspersen Audi 49 Walla Walla 5 51:13
49 531 Demian Bailey 47 Corvallis 5 51:16
50 384 David Visnack 48 Bend 5 51:17
51 326 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 48 CAMAS 5 51:27
52 428 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 48 portland 5 51:44
53 434 Thomas Morgan Team Finger 49 The Dalles 5 51:50
54 386 Jeff Copus Team 10 Barrel 48 portland 5 51:56
55 317 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 44 Portland 5 52:00
56 444 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 lake oswego 5 52:01
57 343 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5 52:06
58 473 Tom Lenth Portland 5 52:11
59 530 Joe Larson Deschutes Brewery 42 Bend 5 52:27
60 482 Kenneth Pace Team S+M 49 Portland 5 53:32
61 529 Andrew Fleming Murder of Crows 40 Bend 4 42:37
62 429 Ian Stromquist Team Finger 40 Hood River 4 42:46
63 513 Eric Evans 48 Portland 4 42:50
64 492 Sean Denney bicycleattorney.com 47 Portland 4 42:51
65 571 ezekiel mcfadin 43 portland 4 42:54
66 515 Will Cortez 39 Aloha 4 42:57
67 524 George Wescott 49 Bend 4 43:28
68 402 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4 43:30
69 419 Sean Stroup 4 43:41
70 495 Ian Harris 39 Portland 4 43:52
71 525 Chris Cherry 39 4 45:21
72 459 Scott Hamness 47 Lake Oswego 4 45:28
73 508 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 47 Happy Valley 4 46:11
74 376 Dan Baier Team Finger 43 Portland 4 47:05
75 452 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4 48:27
76 371 Andy Platt 47 Portland 4 48:33
DNF 391 Juston Manville MTBPDX.com 45 Portland 1 48:33

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 129 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 50 Bend 5 47:35
2 20 Rodney Trepess Deschutes Brewery 52 Bend 5 48:02
3 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 5 48:20
4 10 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 5 48:23
5 26 Jeff Otto Audi 55 Beaverton 5 48:49
6 12 Perry Lund 54 Springfield 5 48:52
7 136 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 50 Portland 5 49:26
8 64 Bob Jacobs bicycleattorney.com 51 Portland 5 49:28
9 157 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 50 Salem 5 49:29
10 68 Jeff Standish Sage Titanium 51 Gresham 5 49:30
11 84 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles Racing Team 51 5 49:36
12 51 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 5 49:53
13 43 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 5 49:55
14 29 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 5 49:55
15 128 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 59 Bend 5 50:33
16 35 Mike Schrankel Team Finger 50 Hood River 5 50:39
17 75 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 5 50:40
18 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 5 50:43
19 108 Tom Hill bicycleattorney.com 54 PORTLAND 5 51:04
20 94 Tom Palke ANTHM Collective 51 Portland 5 51:18
21 165 Anthony Ohotto ANTHM Collective 51 Portland 5 51:19
22 8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 51:31
23 70 Greg Talbert 55 Portland 4 42:34
24 92 Steven Basden Cyclepath Racing 52 Portland 4 42:39
25 50 Ian Kennedy bicycleattorney.com 53 Portland 4 42:43
26 33 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 4 42:50
27 52 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 4 42:53
28 81 Bill Petersen 56 West Linn 4 43:03
29 163 Mark Koenig 57 San Jose 4 43:30
30 100 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 4 43:37
31 148 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 4 43:47
32 74 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 4 44:01
33 31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 53 Brush Prairie 4 44:30
34 16 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 50 Portland 4 44:34
35 30 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4 44:38
36 134 Walter Mcknight Deschutes Brewery 50 Bend 4 44:39
37 90 Mike Taylor Deschutes Brewery 53 Bend 4 44:41
38 28 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 4 44:53
39 15 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 4 45:06
40 158 Leland Jossy 52 Portland 4 45:31
41 47 Tim Rathbun 55 Mulino 4 45:52
42 27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 4 45:59
43 166 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 51 Portland 4 46:00
44 164 David Meyer bicycleattorney.com 58 Portland 4 46:25
45 104 Eric Brainich BeerMongers Cycle Club 58 Portland 4 46:25
46 95 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 4 46:27
47 150 Danny Houghton 57 Aloha 4 47:15
48 133 Dan Davis 59 Bend 4 47:44
49 141 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 55 Portland 4 48:04
50 140 Billy Thomas Deschutes Brewery 56 Bend 4 48:59
51 147 Stefan Furst Camas Bike and Sport 60 Vancouver 4 52:22
52 137 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 4 52:30
53 167 Bob Camillucci Team Finger 53 Hood River 4 53:09
54 4 Richard Potestio 61 Portland 4 53:18
DNF 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 4 53:18
DNF 17 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 57 Trout Lake 1 53:18
DNF 21 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 59 Sherwood 1 53:18

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 19 Joe Field 60 Portland 4 42:24
2 9 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 4 42:42
3 4 Mark Schwyhart Team S+M 64 Portland 4 43:48
4 21 Stefan Furst Camas Bike and Sport 60 Vancouver 4 44:49
5 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 4 45:08
6 28 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 4 45:57
7 11 Hugh Givens bicycleattorney.com 60 Portland 4 46:48
8 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4 46:58
9 18 Amory Cheney Deschutes Brewery 66 Bend 4 47:02
10 33 Rick Gregory 64 Eugene 4 47:24
11 22 John Nicholas 62 portland 4 47:40
12 17 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 3 38:04
13 7 Edward Lanton 67 Portland 3 41:57
14 38 Paul Montgomery Team S+M 65 Portland 3 43:15
DNF 12 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 1 43:15

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 42 Tom Heywood 70 Wenatchee 3 38:10
2 45 Tad Hodgert Deschutes Brewery 71 Bend 3 40:10
3 5 Loren Russell 75 Corvallis 3 42:17
4 2 Einar Traa Portland Velo Racing 74 Portland 3 47:55

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 16 Carrie Day Deschutes Brewery 45 Bend 5 50:36
2 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 5 50:47
3 56 Erin Reis Hutch's Bend Dental 40 Bend 5 51:06
4 20 Linda Tesman 47 Klamath Falls 5 51:07
5 12 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 40 PORTLAND 5 52:11
6 52 Lisa Gentz Boneyard Cycling 36 Bend 5 52:26
7 19 Jennifer Johnson Mountain View Cycles Racing Team 41 Hood River 5 52:56
8 34 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 5 52:56
9 1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 5 53:30
10 53 Heather Pola Team Finger 44 Hood River 4 43:48
11 63 Brittany Stover Team AF 43 Portland 4 44:00
12 44 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 4 44:09
13 62 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 4 44:16
14 2 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 4 44:47
15 10 Patricia Strange Deschutes Brewery 46 Bend 4 45:45
16 33 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 48 Portland 4 46:19

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 540 Anna Buckley BeerMongers Cycle Club 43 Portland 4 44:54
2 515 Hannah Yorra Boneyard Cycling 40 Bend 4 45:32
3 512 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4 45:42
4 539 Summer Baird Boneyard Cycling 36 Bend 4 46:37
5 522 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 50 Bend 4 46:55
6 503 Traci Smolen Team S+M 50 Portland 4 47:19
7 547 Mari Little BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4 47:36
8 546 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 4 47:39
9 527 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 46 Salem 4 47:53
10 548 Heather Henderson Chinook Cycling Club 45 Richland 4 48:08
11 502 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 48:14
12 504 tina Shaner bicycleattorney.com 48 West Linn 4 48:31
13 509 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4 52:52
14 517 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Hillsboro 4 53:33
15 510 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 3 44:37
DNF 555 Jennie Alvarez 39 Bend 2 44:37

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 4 44:11
2 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 4 44:42
3 609 Susan Foster Deschutes Brewery 59 Bend 4 45:23
4 622 Michelle Mercer Deschutes Brewery 50 Bend 4 45:38
5 627 Katherine Christensen bicycleattorney.com 57 Portland 4 46:17
6 611 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 4 46:18
7 628 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Portland 4 46:33
8 630 Laila Deardorff bicycleattorney.com 56 Lake Oswego 4 47:46
9 606 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 4 48:23
10 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 4 48:39
11 620 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 4 50:36
12 605 Eileen Kelly-Foulston Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Portland 4 51:42

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 4 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 8 1:04:50
2 8 Andrew Coe PDX TI 36 Portland 8 1:05:23
3 69 Henry Jones 17 Bend 8 1:05:24
4 16 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 8 1:05:25
5 31 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 8 1:05:25
6 72 Sean Babcock Team S+M 34 Corvallis 8 1:05:34
7 93 Paul LaCava 39 Portland 8 1:06:19
8 104 Chris Ganter 39 Boise 8 1:06:41
9 24 Jeff Johnston Boneyard Cycling 37 Bend 8 1:06:55
10 66 James Williams Deschutes Brewery 37 Bend 8 1:07:01
11 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 8 1:07:08
12 33 Erik Tonkin Team S+M 43 Portland 8 1:07:13
13 73 Damian Schmitt Point S Racing 39 Bend 8 1:08:03
14 5 Max Ritzow PDX TI 16 eugene 8 1:08:12
15 15 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 8 1:08:20
16 45 andrew loaiza Cyclepath Racing 30 Portland 8 1:08:28
17 91 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 8 1:09:56
18 109 Sean MacMinn 25 Portland 8 1:10:00
19 90 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 8 1:10:04
20 18 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 8 1:10:53
21 41 Evan Murphy 29 Portland 8 1:11:11
22 19 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Portland 7 1:03:37
23 12 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 44 Portland 7 1:03:46
24 36 Jonathan Myers Team S+M 50 Portland 7 1:03:59
25 48 Michael Wilder 33 portland 7 1:04:48
26 6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 7 1:05:38
27 79 Xander Viray 23 Portland 7 1:05:43
28 17 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 7 1:09:15
DNF 40 Josiah Zukowski Point S Racing 32 Portland 4 1:09:15

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 190 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 Portland 5 44:09
2 134 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Tigard 5 44:22
3 147 Trevor Lane Boneyard Cycling 28 Bend 5 44:24
4 46 Brad Petersen 29 Beaverton 5 44:29
5 5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 5 44:44
6 221 Anthony Broadman Murder of Crows 39 Bend 5 44:51
7 12 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5 45:12
8 76 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 Portland 5 45:15
9 128 Mike Chamblin 34 Portland 5 45:17
10 119 Joseph Lukens 17 Bend 5 45:25
11 84 David Cushman 36 Portland 5 45:43
12 253 Calvin Keane Bend 5 45:49
13 143 Adam Kachman Mettle Cycling 28 portland 5 45:50
14 232 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 41 Bend 5 45:52
15 80 Tyler James 22 Wilsonville 5 46:00
16 8 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 46:03
17 111 Charlie Douthwaite Team Coastal 31 Portland 5 46:03
18 126 John Chapman 26 Bend 5 46:04
19 219 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Philomath 5 46:15
20 6 Randall Fransen Mettle Cycling 37 Portland 5 46:17
21 17 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Beavercreek 5 46:21
22 54 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 5 46:38
23 51 Michael Bernal 32 portland 5 46:50
24 184 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn 5 46:59
25 192 Gavin Bowen 15 Bend 5 47:00
26 47 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 5 47:05
27 21 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Beaverton 5 47:06
28 377 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44 Beaverton 5 47:10 Wrong number for race, on wrong side
29 19 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 5 47:13
30 95 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 47:15
31 153 Gavin Beer 17 Bend 5 47:22
32 13 Brian Little BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5 47:28
33 91 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5 47:40
34 189 Eric Hoffman 34 Portland 5 47:49
35 263 Gunner Barrett 16 Bend 5 48:00
36 22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 5 48:09
37 260 Hagai Tavori Hammer Velo Portland 5 48:26
38 141 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Portland 5 48:29
39 217 Devon Alvarez 53 Bend 5 48:37
40 57 Zach Rotstein 27 Portland 5 48:56
41 92 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40 Portland 5 49:16
42 120 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 49:55
43 36 Jimmy Gantz Point S Racing 45 Portland 5 50:36
44 31 NEIL MCLAIN HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 5 51:08
45 264 Jerome Leedy Battle Ground 5 52:09 incorrect number placement x2
46 220 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 44 Lake Oswego 4 41:47
47 218 Sam Swan BeerMongers Cycle Club 36 Parkdale 4 42:04
48 127 Mark Adamski 48 Portland 4 42:35
49 214 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 26 Portland 4 42:39
50 261 Jonathan McCoy Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Portland 4 42:53
51 162 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4 43:08
52 211 Saul Lopez 46 Hillsboro 4 43:12
53 262 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 43 Portland 4 44:01
54 247 Thomas Pastor Deschutes Brewery Bend 4 44:55
55 41 Cooper Irwin 19 Woodland 4 45:21
56 243 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair Portland 4 45:56
57 252 Sean Fletcher 42 hood river 4 46:05
58 259 Eddie Wang River City Bicycles Portland 4 47:04

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 109 Rich Lammers 32 Beaverton 4 41:17
2 6 Elijah Smith 37 vancouver 4 41:25
3 112 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 23 Corvallis 4 41:36
4 84 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Portland 4 41:36
5 62 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32 Portland 4 41:52
6 53 Travis Hall Stages Cycling 31 Portland 4 42:06
7 79 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club 30 Portland 4 42:11
8 3 Jason Whittington Team 10 Barrel 33 Portland 4 42:27
9 41 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 42:33
10 52 Ondrej Podlesak BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4 42:56
11 55 Chris Parco 33 Bend 4 43:00
12 115 Pierce Martin Team Finger 28 Hood River 4 43:04
13 49 Spencer Roedel 4 44:01
14 108 Michael Antonishen 30 Corvallis 4 44:32 Missing shoulder number
15 70 Gabriel Trainer Glady-ators p/b Gladys Bikes 26 Portland 4 44:38
16 34 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 4 44:52
17 9 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Portland 4 45:04
18 85 Mark Gyulafia River City Bicycles 34 Portland 4 45:18
19 113 Chris Clifford 21 Kentfield 4 45:31
20 121 Alan Thomason Deschutes Brewery 57 Redmond 4 46:02
21 114 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4 46:10
22 23 Austen Sofhauser 31 Portland 4 47:15
23 59 Travis Bullard Team 10 Barrel 36 Milwaukie 4 47:58
24 74 Phillippe avery 43 oregon city 4 48:46
25 110 Adam Hayner 25 Molalla 3 39:10
26 64 John Degenhardt 63 Portland 3 44:26
DNF 17 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Vancouver 3 44:26

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 175 David Johnson 34 Portland 4 41:47
2 189 Brady Cowing 42 portland 4 42:25
3 124 Dirk VanderHart Team Coastal 34 Portland 4 43:05
4 190 Stephen Plomer 32 Portland 4 43:10
5 179 Eric Steimer Team 10 Barrel 32 Beaverton 4 43:12
6 218 Michael S Wilburn 28 portland 4 43:26
7 87 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 42 Corbett 4 43:57
8 136 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 4 44:15
9 51 Daniel Higgins 44 Portland 4 44:30
10 301 Moses Keener 25 Salem 4 44:35
11 119 Eric Meza 22 Portland 4 44:45
12 111 Colin Skinner 31 Portland 4 44:49
13 299 Dan E Peterson 30 Portland 4 44:53
14 99 Adam Vanarsdall 45 Portland 4 45:16
15 317 Nick Stute 37 clackamas 4 45:32
16 122 Seth Johnson Team Finger 37 hood river 4 45:57
17 205 Jonathan Palmer 4 46:05
18 161 Kieran Stover 40 Portland 4 46:22
19 61 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Forest Grove 4 46:26
20 88 Heath Korvola Team 10 Barrel 44 Portland 4 46:30
21 311 John Lazur 36 Roseburg 4 46:49
22 144 Jonathan Meyer 29 Vancouver 4 47:12
23 178 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 32 Bingen 4 47:25
24 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Sherwood 4 47:38
25 323 Nathanael Parson 36 Hood River 4 48:07
26 309 Casey DePeel 28 portland 4 50:10
27 322 Frank Winicki Grouptrail Cycling 48 Portland 3 37:03
28 195 Scott Farling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 Portland 3 37:22
29 320 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 40 Portland 3 37:33
30 187 Jason Hoye 31 canby 3 37:45
31 49 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team 54 Keizer 3 38:17
32 308 Rodney Billowitz 52 Bend 3 38:21
33 25 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 38:24
34 164 Neil Jernstrom 39 Portland 3 38:25
35 157 Michael Ybaben 54 Beaverton 3 38:31
36 215 Chase Daniels 22 portland 3 38:37
37 315 Anthony Piff 37 portland 3 38:41
38 198 Chris Wisdom 47 lake oswego 3 38:46
39 139 Will Hockett 34 Portland 3 38:53
40 143 Larry Coates 44 West Linn 3 39:01
41 210 Jim Coppa 53 Portland 3 39:03
42 98 Justin Brown 42 Portland 3 39:07
43 147 Dennis McCord 43 Milwaukie 3 39:11
44 310 Bonnie Boyd 3 39:26
45 314 Justin Bern 36 Phoenix 3 40:11
46 319 Cory Erickson Team 10 Barrel 32 Beaverton 3 40:25
47 232 Craig Bradford 49 Portland 3 40:30
48 240 Seth Sakamoto 34 Portland 3 40:39
49 82 Scott Graves 27 3 40:41
50 321 Austin Tyburski 17 portland 3 40:55
51 263 Samuel Negasi 18 Portland 3 41:03
52 7 Scott Mizee Grouptrail Cycling 43 Portland 3 41:49
53 118 Isaac Zak 39 Portland 3 42:41
54 70 Adam Peterson 35 Portland 3 43:04
55 316 Jacob Hauge 28 Portland 3 44:56
56 318 chris bridgewater 38 Creswell 3 46:04
57 149 Matt Barney 43 Portland 3 50:20
58 214 ronald moen 52 vancouver 2 41:54
DNF 113 Mike Funk 39 Portland 2 41:54

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 644 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 5 46:08
2 708 Ben Guernsey Trusty Switchblade 33 Portland 5 46:31
3 706 Lucas Strain 24 Portland 5 46:38
4 604 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 5 46:40
5 612 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 5 46:53
6 761 Matt Fox Deschutes Brewery 39 Bend 5 46:55
7 600 Kyle Mensing Stages Cycling 30 Portland 5 47:00
8 683 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5 47:07
9 742 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 5 47:26
10 829 Ryan Weaver River City Bicycles 40 Portland 5 47:52
11 826 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 47:58
12 656 Fred mills Point S Racing 37 Portland 5 48:32
13 839 Clint Culpepper 37 Portland 5 48:38
14 738 Pete Rubijono 41 Portland 5 48:42
15 715 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32 Portland 5 48:44
16 652 Kyle Ireton River City Bicycles 29 Portland 5 48:58
17 670 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 41 Hood River 5 49:10
18 709 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5 49:39
19 707 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 5 49:59
20 893 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 30 Portland 5 50:10
21 605 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 18 Trout Lake 5 50:14
22 811 Paolo Dabbeni 49 Portland 5 50:20
23 610 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 5 50:23
24 788 Justin Brauner 5 50:35
25 635 Tim Joslin Cyclepath Racing 41 Portland 5 50:37
26 942 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 4 41:44
27 887 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 4 41:49
28 744 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 42 Portland 4 41:51
29 666 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 Portland 4 41:52
30 611 Robert Jackson River City Bicycles 42 lake oswego 4 41:58
31 808 Matthew Edwards 27 Portland 4 42:05
32 721 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 4 42:12
33 920 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 35 Portland 4 42:18
34 847 Rob Thompson Olympia Cycling Team 46 Portland 4 42:20
35 815 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Happy Valley 4 42:23
36 785 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 46 Portland 4 42:41
37 810 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 4 42:44
38 720 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 West Linn 4 42:44
39 860 Adam Burgess 24 West Linn 4 42:46
40 835 Peter Rueegger ANTHM Collective 49 Portland 4 42:54
41 774 Shane Beers Poler 44 Portland 4 42:59
42 784 Slate Olson 44 PORTLAND 4 43:04
43 778 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 4 43:09
44 909 Ryan Chase Deschutes Brewery 39 Bend 4 43:16
45 684 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 4 43:17
46 636 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 4 43:50
47 931 Alex Bigazzi 38 Vancouver 4 43:54
48 631 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 4 43:56
49 617 Randy Scott Deschutes Brewery 54 Bend 4 43:57
50 685 Chris Lind Cyclepath Racing 29 Portland 4 43:58
51 661 Ryan Butler Team Coastal 26 Portland 4 44:03
52 603 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 4 44:05
53 830 Howard Draper Ruckus Test Team 40 Portland 4 44:15
54 676 Scott Wanhala Poler 32 Portland 4 44:23
55 745 Jake Campbell 26 Portland 4 44:28
56 697 Terry Hamness Camas Bike and Sport 42 4 44:37
57 780 James Green 46 Portland 4 44:39
58 840 Landon Holt 43 white salmon 4 44:41
59 932 Tom Palke ANTHM Collective 51 Portland 4 44:43
60 798 Douglas Johnson Mountain View Cycles Racing Team 47 Hood River 4 44:46
61 926 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 4 44:48
62 918 Jeremiah Croswhite Portland 4 44:57
63 725 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 43 Portland 4 45:08
64 930 Brian Wise Vancouver 4 45:11
65 642 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 4 45:21
66 703 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Lake Oswego 4 45:23
67 659 Leopold Jung 36 Portland 4 45:35
68 787 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 4 45:36
69 846 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 34 Portland 4 45:39
70 939 Zachary Conklin bicycleattorney.com 24 Portland 4 45:47
71 940 Anthony Ohotto ANTHM Collective 51 Portland 4 45:49
72 843 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 45:52
73 924 Leland Jossy Showers Pass Racing Team 52 Portland 4 46:06
74 794 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 4 46:08
75 637 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 4 46:15
76 643 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 4 46:28
77 793 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 4 46:30
78 749 Mark McMurtry Cyclepath Racing 47 Portland 4 46:32
79 674 brent wick Poler 45 Portland 4 46:34
80 638 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 4 46:37
81 937 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 25 Portland 4 46:39
82 831 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 41 Portland 4 46:39
83 726 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 4 46:45
84 779 Scott Barker 48 Portland 4 47:18
85 933 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland 4 47:21
86 921 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 4 47:46
87 929 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 4 47:56
88 925 Jason Beer 4 48:03
89 935 Steven Soto 44 Sherwood 4 48:17
90 704 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 4 48:54
91 735 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 47 Happy Valley 4 49:27
92 936 Ben Gagosian 33 Portland 4 49:52
93 741 Dustin Pallanez Stages Cycling 29 Portland 4 53:01
94 753 Matthew Case Trusty Switchblade 40 Portland 3 42:39
95 864 Chris Meilinger 51 Portland 3 43:59
96 842 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 3 45:51 number upside down
DNF 727 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Newberg 2 45:51
DNF 765 Matthew Cordeiro 44 Hood River 2 45:51
DNF 640 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 40 Hillsboro 1 45:51
DNF 897 James Wood HiFi Sound Cycling Components 35 Hood River 1 45:51
DNF 917 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 1 45:51
DNF 934 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 1 45:51
DNF 938 Jeff Johnston Boneyard Cycling 37 Bend 1 45:51

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 801 Ivy Audrain Poler 29 Portland 4 39:41
2 817 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4 39:41
3 835 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4 39:44
4 809 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 4 39:46
5 805 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 4 41:55
6 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 4 42:22
7 834 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 31 Portland 4 42:33
8 820 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 4 43:01
9 833 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 4 43:05
10 810 Melissa Sher Team S+M 32 Portland 4 43:12
11 859 Erin Reis Hutch's Bend Dental 40 Bend 4 43:15
12 838 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 43:35
13 868 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Happy Valley 4 44:00
14 803 Katy Giombolini Point S Racing 29 Salem 4 44:07
15 824 Megan Schubel Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4 45:47
16 842 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 4 46:17
17 839 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 38 Parkdale 4 46:20
18 851 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4 46:42
19 857 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4 46:56
20 840 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 47:34
21 855 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 32 Portland 4 48:21
22 854 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 3 37:06
DNF 808 Mari Little BeerMongers Cycle Club 38 Portland 3 37:06

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 862 Clara Honsinger Team S+M 20 Portland 7 1:06:05
2 889 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 7 1:07:09
3 853 Beth Ann Orton 36 Bend 7 1:07:56
4 869 Ava Lilley 16 Bend 7 1:08:01
5 868 Laura Winberry 33 Bend 7 1:08:30
6 866 Brenna Wrye-Simpson LA Sweat 30 Portland 7 1:10:23
7 850 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 32 Hood River 7 1:10:47
8 858 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland 7 1:10:53
9 891 Alice Pennington Team S+M 37 Portland 7 1:11:31
10 865 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 7 1:11:37
11 873 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 7 1:12:06
12 884 Kristen minarik bicycleattorney.com 36 Portland 7 1:12:06
13 883 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 7 1:12:06
14 895 Julie Baird 34 Portland 6 1:03:25
15 874 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Tigard 6 1:04:20
16 894 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club 34 Portland 6 1:04:24
17 878 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Vancouver 6 1:05:36
DNF 886 Laura Parsons Point S Racing 35 Portland 2 1:05:36

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 147 Mckenna Mckee 14 Vancouver 5 50:11
2 125 Holly Baird 31 portland 5 51:02
3 135 Carley Leins Point S Racing 30 Portland 5 51:42
4 144 Audrey Squires CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Springfield 5 52:20
5 134 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 35 Bend 5 52:25
6 126 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5 52:32
7 154 Nikki Balderson 40 Portland 4 43:19
8 153 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 26 Portland 4 43:39
9 109 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 33 Portland 4 44:39
10 138 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 31 Portland 4 45:23
11 108 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 4 46:03
12 122 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 4 47:59
13 158 T Rabbit 34 Portland 2 49:35

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 314 Brett Lewis 27 Portland 4 44:05
2 321 Carrie Carney Sunnyside Sports 43 bend 4 44:21
3 325 Amelia Petermann 26 Portland 4 44:55
4 320 Cymon Kersch Point S Racing 31 Portland 4 45:13
5 324 Anne Liggett Stages Cycling 31 Portland 4 45:53
6 293 Margaret Dale bicycleattorney.com 35 Portland 4 46:40
7 291 Caroline Livett 32 Portland 4 46:44
8 286 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 46:53
9 331 Evelyn Boling 34 Portland 4 47:42
10 252 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 4 48:22
11 285 Molly Quan 41 Portland 4 48:47
12 253 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Washougal 4 48:56
13 329 Erica Spiritos 28 Portland 4 49:14
14 289 Shelly Boelter Pedal PT 39 Portland 4 49:18
15 323 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes 37 Portland 4 50:07
16 316 Amy Solana 37 Portland 4 50:20
17 258 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 4 50:27
18 335 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 43 Portland 4 51:46
19 277 Melissa Cate 36 Portland 4 44:41
20 299 Rose-Ann Hamness 26 san fransico 3 44:41
DQ 304 Rachel Cameron Trusty Switchblade 26 Portland 1 44:41 multiple illegal handups

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 802 christine webber 27 Portland 4
2 863 Zoey Bailey 17 Corvallis 4 49:08
3 788 Elizabeth Wilson 26 Portland 4 49:57
4 832 megan ramey Team Finger 4 50:00
5 755 Anja Taylor 42 PORTLAND 4 50:13
6 779 Cindy Bianchini 47 Portland 4 50:15
7 774 Sissle Halloway Team Finger 4 50:16
8 750 Jesse Stark 39 Bend 4 51:05
9 709 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 51 Portland 4 51:19
10 744 Taylor Kennedy Team Finger 26 Hood River 4 51:41
11 852 Stephanie Armesto Team Finger 47 Hood River 4 51:48
12 804 Christy Grimm Team Finger 35 Hood River 4 52:06
13 862 Stephanie Spiak 45 Portland 4 52:15
14 752 Allison Bridgewater 27 Creswell 4 52:47
15 789 Maria Vicencio 29 Portland 4 53:02
16 705 Ursula Mavila Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Portland 4 53:25
17 865 Riley Marcus Team Finger 26 Hood River 4 53:43
18 812 Leah Brown 30 portland 4 53:52
19 743 Valerie Nussbaumer Team Finger 33 Hood River 4 53:52
20 809 Lindsay Holmes Team Planet X USA p/b Xiologix 34 portland 3 43:17
21 792 Leigh Hedrick 46 Portland 3 45:36
22 834 Jennifer Winans 41 Bend 3 47:29
23 864 Lindsay Hardison 38 Beaverton 3 48:03
24 702 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 3 52:00
25 831 Jennifer Kulle Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 3 53:14
26 766 Maria Schur 51 Portland 3 53:14
27 773 Michelle Seward Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 3 53:14