Cascade Chainbreaker

Bend, OR
May 11, 2019

For results questions, please contact J. Devon Alvarez

Updated May 13, 2019 at 6:14 PM

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age Time
1 25 Ryder Uetrecht 17 1:43:38.7
2 20 Jeff Johnston Boneyard Cycling 39 1:49:48.9
3 21 Marc Pearson 32 1:49:55.8
4 18 Brian Gruenemay Marys Bicycle Club 39 1:53:10.3
5 16 Reid Curry Murder of Crows 32 1:55:31.6
6 22 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 40 1:55:56.3
7 23 Chip Sloan Gr├╝ndelbruisers 44 1:56:22.8
8 58 Gavin Beer 19 1:57:18.4
9 17 Matt Faunt 29 1:59:45.2
10 15 Reynaldo Cordova 43 2:01:28.6
11 24 Nicholaus Slone 40 2:02:13.2
DNF 19 Joshua Johnston Murder of Crows 38 1:43:44.8

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age Time
1 34 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 52 1:48:34.6
2 26 Michael Brown 48 1:48:55.9
3 54 Paul Trout 51 1:49:29.6
4 35 Steve Simone 52 1:51:27.7
5 29 Joe Cooper 52 1:52:19.6
6 32 Bob Ludeman Audi 53 1:57:06.3
7 31 Eric Kytola Co-Motion Factory Racing Team 48 1:58:17.0
8 27 James Coats 55 1:59:56.2
9 33 Mickey Mcdonald 57 2:03:05.1
10 30 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 2:17:14.2

Category 1 Women

Num Name Team Age Time
1 11 Paige Edwards River City Bicycles - Bike Law 17 2:10:43.0
2 12 Erin Reis Hutch's Bend Dental 42 2:14:06.6
3 47 Julie O'Brien Team Finger 44 2:16:00.1
4 13 Stephanie Uetrecht 49 2:24:58.7

Category 2 14-18 Men

Num Name Team Age Time
1 140 Ian Brown 14 1:48:39.0
2 143 Caiden Hartrich 15 1:53:34.1
3 168 Jacob Olander 16 2:00:53.2
4 144 Henry Winnenberg 16 2:02:01.3
5 164 Nyall Trout 17 2:08:09.1
6 142 Samuel Cordova 15 2:09:23.9
7 141 Boden Coker Sunnyside Sports 15 2:25:33.2

Category 2 14-18 Women

Num Name Team Age Time
1 146 Sascha Knight Cyclepath PDX Racing 16 3:08:11.4

Category 2 Men 19-39

Num Name Team Age Time
1 86 Andrzej Stadnik 30 1:53:15.4
2 83 Jordan Miller Deschutes Brewery 37 1:55:24.2
3 159 Jonathan Coy Team Finger 38 1:55:42.6
4 79 James Dayton 38 2:02:40.4
5 77 Michael Collins bicycleattorney.com 37 2:04:37.5
6 81 Collin Faunt 25 2:06:33.0
7 153 Michael R BOUSKA 36 2:09:00.9
8 158 Evan Halladay 33 2:09:12.8
9 90 Benjamin Reinhardt 24 2:10:04.3
10 76 Justin Barnhart 39 2:15:56.9
11 157 Derek McReynolds Team 10 Barrel 37 2:16:18.5
12 102 Michael Page 32 2:19:39.2
13 160 Adam Angert Holtey Law p/b Peak Condition 34 2:29:12.5
14 85 Kyle Roerig 34 2:36:17.0
15 84 Luke Roberts Team 10 Barrel 39 2:46:20.9
16 78 Nick Davis Team 10 Barrel 37 3:05:34.0
17 80 Trevor Ellis 38 3:11:06.1
18 162 Andrew Houghton Team 10 Barrel 27 3:13:38.4
DNF 166 Robin OLFSON 37 3:13:38.4

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age Time
1 96 Eric Cress Team 10 Barrel 48 1:56:04.3
2 87 John DeSapio Team 10 Barrel 46 2:02:25.6
3 109 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 42 2:03:09.8
4 101 Terry Hamness Dialed Cycling Team 49 2:03:45.2
5 93 Ryan Chase Deschutes Brewery 41 2:05:15.2
6 95 Phil Crawley 42 2:07:26.7
7 92 Chris Butler 48 2:10:11.1
8 104 Jon Lacks 41 2:12:12.2
9 100 Todd Grover Boneyard Cycling 47 2:13:21.6
10 98 Brian Evans 48 2:17:33.8
11 163 Joshua BOELER Cyclepath PDX Racing 43 2:20:09.9
12 106 Andrew Maddox Cycle Analysis 47 2:20:08.5
13 156 Marten Koops 49 2:20:27.2
14 97 Mauricio Dujowich 42 2:20:35.8
15 89 Brent Bourgault 41 2:23:27.9
16 94 Daniel Cox 44 2:29:14.7
17 107 Shaun Stiles 41 2:31:57.5
18 108 Erick Taft Dialed Cycling Team 49 2:43:27.5
DNF 88 Jason Bavuso 46 2:43:27.5

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age Time
1 112 Brian Bertolini 51 1:59:38.1
2 161 Warren Atkey 50 2:02:39.6
3 118 Jeff Nary 54 2:04:46.5
4 155 Barron Johnson 54 2:07:45.1
5 111 Dennis Bennett Boneyard Cycling 50 2:08:10.6
6 114 Cort Johnson Team 10 Barrel 55 2:08:42.4
7 110 Gus Baz Boneyard Cycling 54 2:10:09.1
8 165 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 51 2:11:15.5
9 119 Steve Swanson 57 2:25:47.1
10 120 William Waring 54 2:28:47.1
11 116 David Lenhart Boneyard Cycling 58 2:44:35.5
12 115 Douglas Kile 56 2:51:52.8
DNF 117 Brian Lorenz Boneyard Cycling 54 2:51:52.8

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age Time
1 126 Ken Wilson 60 2:10:07.5
2 125 Mark Miller Marys Bicycle Club 64 2:10:09.2
3 154 Dave Burnard 63 2:14:45.2
4 127 Rich Wolf 60 2:16:08.3
5 124 David Luoma Cyclepath PDX Racing 62 2:22:16.2
6 121 Phil Barnhart 60 2:27:37.2
7 122 mark jobson 70 2:53:41.0
DNF 123 Gregg Leion 62 2:53:41.0

Category 2 Women 19-39

Num Name Team Age Time
1 129 Lauren Glass 28 2:22:41.4
2 130 Alexa Loscutoff 32 2:32:44.5
3 152 Sara WYLAND 35 2:40:34.6

Category 2 Women 40-49

Num Name Team Age Time
1 136 Ryan Levering 41 2:10:57.0
2 134 Sarah Eustis bicycleattorney.com 46 2:21:44.2
3 132 Layla Billowitz 46 2:21:48.0
4 135 Liza Gualandi 42 2:33:50.3
5 133 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 41 2:45:28.3

Category 2 Women 50+

Num Name Team Age Time
1 139 Lora Melkonian Team Finger 60 2:26:40.4
2 137 Patty Barnard 53 2:49:37.1
3 138 Melinda Halpern 51 3:19:48.9
4 167 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 63 3:52:46.2

Category 3 Junior Men 10-13

Num Name Team Age Time
1 230 Zane Strait 13 0:57:19.3
2 225 Peter Bentley 12 0:57:20.5
3 227 Bjorn Blankenship 11 0:59:54.2
4 228 Peter Grover 13 1:14:12.6
5 226 Jack Billowitz 11 1:15:58.4
6 262 Cooper Kirchmeier 12 1:29:08.9
7 229 Eli Levering 11 1:29:22.6
8 233 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 10 1:32:28.3
9 231 Harrison Swift 10 1:33:57.5
10 232 Thaddeus Swift 10 1:36:46.0

Category 3 Junior Men 14-18

Num Name Team Age Time
1 239 Ethan Neumaier 14 0:57:07.0
2 240 Jacob Polachek 16 0:57:56.4
3 234 Evan Grover 15 0:57:51.8
4 209 Brian Evans 14 1:00:18.5
5 237 Ronan Myers 16 1:03:34.2
6 241 Benjamin Tai Cyclepath PDX Racing 16 1:04:09.3
7 235 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 15 1:04:11.6
8 260 Jacob Harvey 18 1:05:20.7
9 261 Johnathan Smith 18 1:06:35.0
10 236 Carter Hanley Cyclepath PDX Racing 17 1:09:07.3
11 238 Charley Myers 15 1:28:34.1

Category 3 Junior Women 10-13

Num Name Team Age Time
1 242 Neve Gerard 13 1:11:53.7
2 244 Kayla McCarthy Sunnyside Sports 11 1:31:49.0
3 243 Aleena Knight Cyclepath PDX Racing 13 1:42:33.7

Category 3 Junior Women 14-18

Num Name Team Age Time
1 246 Payton McCarthy Sunnyside Sports 15 1:10:14.3
2 245 Kylie Eckert 16 1:13:49.8

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age Time
1 201 Brian C Harris 35 1:00:44.4
2 202 Ryan Crosby Boneyard Cycling 36 1:01:55.2
3 208 Karl Weeks 39 1:04:19.4
4 248 Ryan Weald 29 1:06:17.0
5 203 Adam Crosby 30 1:06:47.4
6 255 Benjamin Chamish 33 1:07:36.5
7 249 Maxx Kozec 24 1:10:36.8
8 205 Evan LePard 27 1:11:47.5
9 200 Miles Benefield 33 1:12:43.6
10 206 Jarred McDonald Team 10 Barrel 30 1:12:40.6
11 250 Kyle Switzer 20 1:20:03.4
12 207 Nickolas Patten Team 10 Barrel 32 1:21:13.3
13 204 Josh Karch 27 1:26:21.8

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age Time
1 105 Michael Lockrem 42 1:05:00.2
2 252 Nicholi Khajavei 40 1:05:34.9
3 253 Nathan Ard 41 1:08:10.3
4 257 Mark Braun Team Oregon p/b Rodda Paint 48 1:14:15.9
5 258 Sean Breitbach 43 1:14:45.1
6 259 Jason Flanagan Capitol Velo 44 1:18:57.9
7 256 David Kline 45 1:19:32.7

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age Time
1 215 Michael P Thornton 60 1:10:07.6
2 213 Christopher Eckert 50 1:15:31.5
3 150 John Stark 55 1:15:31.5
4 210 Brett Adams 60 1:25:02.1
5 211 Scott Bugado 53 1:29:28.6
6 216 David Swift 51 1:34:00.8
7 214 Adrian Martin 62 2:51:07.6

Category 3 Women 19-39

Num Name Team Age Time
1 128 Meghan Sexton 23 1:09:24.8
2 219 Hannah Tanler 32 1:10:14.1
3 220 Sarah Terranova 31 1:17:00.9
4 217 Rachel Mauch Team Oregon p/b Rodda Paint 26 1:29:02.2
DNS 218 Angela Salido 38 1:29:02.2

Category 3 Women 40-49

Num Name Age Time
1 222 Kathleen Meehan Coop 48 1:12:21.7
2 221 Kelly Ard 40 1:26:40.2
3 223 Michelle Swift 47 1:36:50.6

Category 3 Women 50+

Num Name Age Time
1 254 Maria Hatcliffe 64 1:05:03.3
2 247 Angela Switzer 52 1:27:22.0
3 224 Deanie Hanlon 56 1:34:40.6
4 251 Doreen Inzalaco 56 2:20:32.7

Clydesdale 200+ Men

Num Name Team Age Time
1 147 Jonathan Elek Team 10 Barrel 46 2:25:59.1
2 148 Joe Kim 42 3:09:28.9
3 151 Shane Young 46 4:23:19.2
DNF 149 Mark Sather Team 10 Barrel 48 4:23:19.2

Elite Men

Num Name Team Age Time
1 57 Chris Jones 37 1:36:44.3
2 56 Barry Wicks 37 1:36:45.0
3 52 Carl Decker 44 1:37:49.5
4 7 Cody Peterson Hutch's Bend Dental 40 1:44:16.1
5 1 Robert Cummings Dialed Cycling Team 25 1:45:33.6
6 49 Shane Johnson 36 1:46:34.7
7 44 Matt Russell Hutch's Bend Dental 40 1:47:25.8
8 5 Jonathan Myers Team S&M 52 1:48:03.9
9 6 Felipe Nystrom Western Bikeworks 36 1:48:47.8
10 4 Andrew Loscutoff 31 1:49:05.0
11 8 David Pilz Hutch's Bend Dental 40 1:51:56.8
12 50 Paul Furst Dialed Cycling Team 20 1:56:32.0
13 55 James Williams Deschutes Brewery 39 2:01:17.2
14 3 Kendal Johnson 27 2:06:01.6
DNF 2 Erik Hammerquist 21 2:06:01.6
DNF 48 Ladon Farnworth 20 1:43:10.9
DNF 51 Mike Fusaro 40 1:43:42.1

Elite Women

Num Name Team Age Time
1 9 Darragh Hildreth 28 1:58:04.6

Singlespeed Men

Num Name Team Age Time
1 45 Alex Marganski 32 1:48:57.6
2 46 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 42 1:52:20.7
3 39 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 42 1:53:36.0
4 14 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 49 1:58:21.7
5 42 Philip Stiff 32 1:59:08.2
6 36 Cameron Coker Sunnyside Sports 45 2:00:41.4
7 41 David Prause Gr├╝ndelbruisers 48 2:05:18.3
8 53 Ken Shonkwiler 30 2:10:09.3
9 38 Greg Myers 47 2:23:06.4
10 40 Brad Place 55 2:23:58.3
11 37 William Key US Military Endurance Sports 49 3:12:47.4
DNF 43 Kiel Fletcher Team 10 Barrel 36 3:12:47.4