OBRA TTT Championships

Peoria, OR
May 31, 2009

If you have any questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 2, 2009 at 8:00 AM

Masters 160-199

Num Name Team Age Time
1 134 Mick Walsh ZteaM 47 0:57:15
1 134 Clint Chase ZteaM 50 0:57:15
1 134 Matthew Slater ZteaM 45 0:57:15
1 134 Karsten Hagen ZteaM 40 0:57:15
2 132 Brad Earl Land Shark 45 1:00:34
2 132 Glen Gann Land Shark 44 1:00:34
2 132 John Slawta Land Shark 47 1:00:34
2 132 Richard Hogan Land Shark 40 1:00:34
3 131 Mike Chombeau Team Rose City 48 1:11:19
3 131 Joe Cipale North River Racing 51 1:11:19
3 131 Dave Klug Team Rose City 55 1:11:19
3 131 Frank Verhoorn Team Rose City 44 1:11:19

Masters 200-239

Num Name Team Age Time Notes
1 130 Steven R Holland United Finance 50 1:00:26 warning for unsportsmanlike behavior
1 130 George Schreck United Finance 57 1:00:26
1 130 Ivan Meadors United Finance 50 1:00:26
1 130 Rob Annen United Finance 44 1:00:26
2 127 Jeff Buck Team Rose City 56 1:04:12
2 127 James Thiele Team Rose City 51 1:04:12
2 127 Dave Miller Team Rose City 47 1:04:12
2 127 Clint Ebert bicycleattorney.com 48 1:04:12
3 128 Tim Rich Team Rose City 50 1:06:41
3 128 Dave Faust Team Rose City 50 1:06:41
3 128 Paul Mautner Team Rose City 50 1:06:41
3 128 Eric Christenson Team Rose City 50 1:06:41
4 129 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource 52 1:07:29
4 129 Eric Petersen Capitol Velo p/b Lifesource 60 1:07:29
4 129 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource 51 1:07:29
4 129 Dave Palmer Capitol Velo p/b Lifesource 48 1:07:29

Masters 240+

Num Name Team Age Time
1 126 Dave Russell Team Bike Tires Direct 67 1:04:08
1 126 J.Michael Manning Team Bike Tires Direct 54 1:04:08
1 126 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 63 1:04:08
1 126 Gregory Hartman Team Bike Tires Direct 56 1:04:08
2 124 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky 62 1:09:03
2 124 alec bentley Pacific Power Blue Sky 70 1:09:03
2 124 Eric Selker Pacific Power Blue Sky 56 1:09:03
2 124 Mark Q. Armstrong Pacific Power Blue Sky 57 1:09:03
3 121 Jim Kenney Team Rose City 56 1:09:22
3 121 Gary Brannan Team Rose City 70 1:09:22
3 121 Darell Provencher Team Rose City 55 1:09:22
3 121 Alan Woods Team Rose City 60 1:09:22
4 123 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 63 1:10:15
4 123 Michael Resnick NoMad Sports Club 62 1:10:15
4 123 Henry Grass NoMad Sports Club 62 1:10:15
4 123 John Wiest NoMad Sports Club 61 1:10:15
5 122 Robert Burney Multnomah Athletic Club 50 1:11:14
5 122 Dave Coklin Multnomah Athletic Club 65 1:11:14
5 122 Tom Usher Multnomah Athletic Club 62 1:11:14
5 122 Bob Walsh Multnomah Athletic Club 64 1:11:14
6 125 Randy Wooton Team Wooton 57 1:11:48
6 125 Dan Wooton Team Wooton 58 1:11:48
6 125 Thomas Wooton Team Wooton 62 1:11:48
6 125 Robert C. Korthage Team Wooton 63 1:11:48

Masters Women 160-199

Num Name Team Age Time
1 105 Anne Linton Sorella Forte 47 1:11:48
1 105 Kim Rueter Sorella Forte 40 1:11:48
1 105 Rhonda Morin Sorella Forte 43 1:11:48
1 105 colleen mcclenahan Sorella Forte 43 1:11:48
2 104 Becky Obletz fun gals 50 1:12:22
2 104 mary ross fun gals 50 1:12:22
2 104 lisa strobe fun gals 50 1:12:22

Masters Women 200-240

Num Name Team Age Time
1 102 Debra Windus Team Rose City 56 1:14:27
1 102 Barbara Thiele Team Rose City 56 1:14:27
1 102 Pam Reid Team Rose City 52 1:14:27
1 102 Renata Hahn Team Rose City 49 1:14:27
2 103 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 58 1:19:01
2 103 Signe Wright Pacific Power Blue Sky 49 1:19:01
2 103 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 54 1:19:01
2 103 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 49 1:19:01

Men Category 3

Num Name Team Age Time Notes
1 145 Ron Babcock Portland Velo 38 0:58:30
1 145 John Banks Portland Velo 26 0:58:30
1 145 John Banks Portland Velo 42 0:58:30
1 145 Todd Rosier Portland Velo 43 0:58:30
2 147 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 1:02:20
2 147 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 1:02:20
2 147 Phil de la Motte Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 1:02:20
2 147 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 1:02:20
3 144 Allen Kraft North River Racing 44 1:02:35
3 144 Ronald Brigham North River Racing 45 1:02:35
3 144 bruce carter North River Racing 48 1:02:35
3 144 John O'Brien North River Racing 56 1:02:35
4 149 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 37 1:02:51
4 149 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 40 1:02:51
4 149 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 37 1:02:51
4 149 Tom Simon Specialized River City Bicycles 45 1:02:51
5 151 Jamin Aasum Bridgetown Velo 50 1:03:41
5 151 David Sherman Bridgetown Velo 44 1:03:41
5 151 Rod Underhill Bridgetown Velo 49 1:03:41
5 151 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo 34 1:03:41
6 143 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource 37 1:04:24
6 143 Jesse Finch Gnehm Capitol Velo p/b Lifesource 33 1:04:24
6 143 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource 36 1:04:24
6 143 Robert Chavier Capitol Velo p/b Lifesource 38 1:04:24
7 146 Robert Bigwood Portland Velo 42 1:04:41
7 146 Matt D'Elia Portland Velo 34 1:04:41
7 146 Rob King Portland Velo 42 1:04:41
7 146 Brian Ratliff Portland Velo 29 1:04:41
8 148 Wade Goff Half Fast Velo 37 1:05:01 cl warning
8 148 Aric Rist Half Fast Velo 38 1:05:01
8 148 Saul Lopez Half Fast Velo 37 1:05:01
8 148 Robert Huff Half Fast Velo 46 1:05:01
9 150 Kevin Thompson Half Fast Velo 36 1:06:12
9 150 Dan Larson Half Fast Velo 40 1:06:12
9 150 Ian Penner Half Fast Velo 38 1:06:12
9 150 Craig Austin Half Fast Velo 45 1:06:12 cl warning
DNS 152 Jim Fischer Pacific Power Blue Sky 38
DNS 152 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky 25
DNS 152 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 30
DNS 152 Brendan Treacy Pacific Power Blue Sky 24

Men Category 4/5

Num Name Team Age Time
1 136 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 41 1:01:38
1 136 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 38 1:01:38
1 136 Cordino Longiotti Flywheel Bicycle Solutions 34 1:01:38
1 136 Jason Peters Flywheel Bicycle Solutions 38 1:01:38
2 135 george althaus Portland Velo 34 1:02:21
2 135 Joel Rosinbum Portland Velo 28 1:02:21
2 135 Tom Ricciardi Portland Velo 45 1:02:21
2 135 Ben Johnson Portland Velo 30 1:02:21
3 142 Colby Wait-Molyneux North River Racing 15 1:02:47
3 142 Justin Griffeth North River Racing 32 1:02:47
3 142 Gary Watts North River Racing 50 1:02:47
3 142 David Lofstead North River Racing 46 1:02:47
4 141 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 1:02:55
4 141 Jess Mace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 1:02:55
4 141 Michael Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 1:02:55
4 141 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 1:02:55
5 138 Steven Eriksen CAPA Cycling Team 22 1:06:33
5 138 Spencer Follen CAPA Cycling Team 23 1:06:33
5 138 Ryan Seward CAPA Cycling Team 22 1:06:33
5 138 Sam Radakovich CAPA Cycling Team 22 1:06:33
6 137 Alex Accetta Team Beer 39 1:06:53
6 137 Clint Culpepper Team Beer 31 1:06:53
6 137 Nathan R Frechen Team Beer 31 1:06:53
6 137 Jorge Gardner Team Beer 31 1:06:53
7 140 Ken kenly Ruination Racing 24 1:08:19
7 140 Isaac Sullivan Ruination Racing 28 1:08:19
7 140 Dan Schmitt Ruination Racing 24 1:08:19
7 140 Guy Polson Ruination Racing 43 1:08:19
8 139 Brian Persons OSU Cycling/Pacific Power Blue Sky 28 1:12:23
8 139 David Dickson OSU Cycling/Pacific Power Blue Sky 29 1:12:23
8 139 Robbie Ingram-Goble OSU Cycling/Pacific Power Blue Sky 27 1:12:23
8 139 Ryan Carpenter OSU Cycling/Pacific Power Blue Sky 22 1:12:23
9 133 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 1:12:34
9 133 Mark Zielinski Pacific Power Blue Sky 1:12:34
9 133 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky 1:12:34
9 133 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky 1:12:34

Men Junior

Num Name Age Time
1 106 Dan Birman 17 1:07:36
1 106 Joe Prettyman 15 1:07:36
1 106 Lance Pugh 15 1:07:36
1 106 George Zack 18 1:07:36

Senior Men

Num Name Team Age Time Notes
1 154 Paul Bourcier Midtown Direct\Hutch's OIC 40 0:56:40
1 154 Rob English Midtown Direct\Hutch's OIC 44 0:56:40
1 154 Galen Mittermann Midtown Direct\Hutch's OIC 28 0:56:40
1 154 Nick Skenzick Midtown Direct\Hutch's OIC 30 0:56:40
2 155 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 21 0:56:51 cl warning
2 155 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 20 0:56:51
2 155 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 25 0:56:51
2 155 Mike Northey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 22 0:56:51
3 159 Aaron Coker HPChiro/Scott's Cycling of Salem 31 0:57:26
3 159 Seth Hosmer HPChiro/Scott's Cycling of Salem 34 0:57:26
3 159 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem 34 0:57:26
3 159 Kyle Valenta HPChiro/Scott's Cycling of Salem 29 0:57:26
4 153 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29 0:58:06 15 sec cl penalty
4 153 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 31 0:58:06
4 153 Brandon Dyer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29 0:58:06
4 153 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29 0:58:06
5 158 Steven Beardsley Gentle Lovers 26 0:58:41
5 158 Daniel Mensher Gentle Lovers 33 0:58:41
5 158 Matt Mahoney Gentle Lovers 30 0:58:41
5 158 Mark Blackwelder Gentle Lovers 34 0:58:41
6 156 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 24 0:59:08 warning for being on the course
6 156 James Camut Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 23 0:59:08
6 156 Bobby Sweeting Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 21 0:59:08
6 156 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 20 0:59:08
7 162 Mark Hibbard Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 34 0:59:19 cl warning
7 162 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 44 0:59:19
7 162 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 47 0:59:19
7 162 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 0:59:19
8 163 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 0:59:37
8 163 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 0:59:37
8 163 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 0:59:37
8 163 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 0:59:37
9 161 Jesse Holman Veloce Racing 34 1:00:16 15 sec cl penalty
9 161 Daniel Quirk Veloce Racing 40 1:00:16
9 161 Daniel Quirk Veloce Racing 38 1:00:16
9 161 Eric Sheagley Veloce Racing 37 1:00:16
10 157 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 29 1:00:37
10 157 Mark Krause Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 37 1:00:37
10 157 Stephen Maluk Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 32 1:00:37
10 157 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 40 1:00:37
11 160 Pete Groblewski Gentle Lovers 29 1:02:39
11 160 Tony Kic Gentle Lovers 31 1:02:39
11 160 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 25 1:02:39
11 160 David Pilz Gentle Lovers 1:02:39

Senior Women

Num Name Team Age Time
1 120 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28 1:06:27
1 120 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27 1:06:27
1 120 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 37 1:06:27
1 120 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 30 1:06:27
2 117 Joanna Mensher Gentle Lovers 31 1:08:06
2 117 Dawn Riddle Gentle Lovers 28 1:08:06
2 117 Erin Playman Gentle Lovers 35 1:08:06
2 117 Sirikit Valentin Gentle Lovers 33 1:08:06
3 118 Sam Yeo Hammer Velo 20 1:09:10
3 118 Anna Vaughn Hammer Velo 33 1:09:10
3 118 Lindsay Kandra Hammer Velo 32 1:09:10
3 118 Jen Woodrift Hammer Velo 39 1:09:10
4 116 Emily Charbonneau BRIHOP 25 1:20:08
4 116 Meg Mautner Bike Central 22 1:20:08
4 116 Camille Hook BRIHOP 27 1:20:08
4 116 Elena Larson BRIHOP 25 1:20:08

Women Category 3

Num Name Team Age Time Notes
1 115 Sile Kiernan IJM.org 55 1:08:55 cl warning
1 115 Martha Brown IJM.org 41 1:08:55
1 115 Audrey Baldessari IJM.org 43 1:08:55
1 115 Alison Howard IJM.org 43 1:08:55
2 119 Kristi Binstadt Poplollies 38 1:09:20
2 119 Michele Gladieux Poplollies 39 1:09:20
2 119 Kay Bork Poplollies 43 1:09:20
2 119 Tara Pemberton Poplollies 48 1:09:20
3 114 Stephanie Chase Veloforma 28 1:11:43
3 114 Heather Wills Veloforma 34 1:11:43
3 114 Elise Huggins Veloforma 40 1:11:43
3 114 Laura McGraw Veloforma 37 1:11:43

Women Category 4

Num Name Team Age Time
1 113 Sunny Gilbert Pacific Power Blue Sky 30 1:09:04
1 113 Gretchen Landis Pacific Power Blue Sky 46 1:09:04
1 113 Heather Paris Pacific Power Blue Sky 32 1:09:04
1 113 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 37 1:09:04
2 112 Casey Arendt Bridgetown Velo 37 1:14:25
2 112 Jenn Levo Bridgetown Velo 29 1:14:25
2 112 Rachael Roberts Bridgetown Velo 33 1:14:25
2 112 Sara Fletcher Bridgetown Velo 24 1:14:25
3 107 Julia Fudge Poplollies 43 1:19:49
3 107 Kalli Phillips Poplollies 34 1:19:49
3 107 Megan Banks Poplollies 43 1:19:49
3 107 Kelly Sandow Poplollies 31 1:19:49
4 109 Gina Dhom Ruination Racing 31 1:31:11
4 109 Nicole Higley Ruination Racing 26 1:31:11
4 109 Megan Sullivan Ruination Racing 29 1:31:11
4 109 Carrie Ward Ruination Racing 38 1:31:11
5 108 Alice Chang Hammer Velo 36 1:47:51
5 108 Sallyanne Ellis Hammer Velo 43 1:47:51
5 108 Angela Horton Gapay Hammer Velo 1:47:51
5 108 Mindy Simmons Hammer Velo 33 1:47:51

Women Junior

Num Name Team Age Time
1 101 Carolyn Cartwright Beaverton Bicycle Club 18 1:45:18
1 101 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club 16 1:45:18
1 101 fiona graham Specialized River City Bicycles 16 1:45:18